زمان آزمون دکتری 99، 26 تیر ماه اعلام شده است؛ اما با شیوع مجدد کرونا، زمزمه‌هایی در خصوص تغییر زمان کنکور دکتری مطرح شده است. با این حال سازمان سنجش طی اطلاعیه از انتشار کارت دکتری 99 در روز دوشنبه 23 تیر خبر داده است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

زمان آزمون دکتری 99

زمان‌ نهایی کنکور دکتری 99

وزارتخانه

آزمون

تاریخ برگزاری آزمون

وزارت علوم

کارشناسی ارشد

2 و 3 مرداد 99

دکتری

26 تیر 99

وزارت بهداشت

کارشناسی ارشد

23 و 24 مرداد 99

دکتری

27 و 28 تیر 99

تغییر زمان آزمون دکتری 99

به گزارش پی اچ دی تست، در ابتدا اعلام شد که آزمون دکتری 99 در روز جمعه 2 اسفند برگزار می‌شود؛ اما بعد از چند روز، به علت همزمانی با انتخابات مجلس، تاریخ کنکور دکترا 99 به نهم اسفند ماه 98 تغییر کرد. بنابراین، مقرر بود زمان برگزاری آزمون دکتری 99 نیز همانند گذشته در اوایل اسفند باشد. اما با توجه به شیوع کرونا، زمان کنکور دکتری 99 در وهله اول به 26 تیرماه و در مرحله بعد به 9 خرداد تغییر پیدا کرد.

در نهایت و برای سومین بار آزمون دکتری 99 به تعویق افتاد و زمان نهایی کنکور دکتری 99، 26 تیرماه اعلام شد.

در جدول زیر تغییرات زمان بندی کنکور دکتری 99 آورده شده است:

  زمان اعلام‌شده علت تعویق
مرحله اول تعویق زمان کنکور دکتری به 9 اسفند همزمانی با انتخابات مجلس شورای اسلامی
مرحله دوم تغییر زمان کنکور دکترا به 28 فروردین شیوع کرونا در کشور از اوایل اسفند ماه
مرحله سوم تغییر زمان آزمون دکتری 99 به 3 خرداد درخواست ستاد کرونا مبنی بر تعویق آزمون دکتری به علت افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا
مرحله چهارم تغییر زمان آزمون دکتری 99 به 26 تیر تصمیم ستاد کرونا مبنی بر تعویق آزمون دکتری به علت کرونا

در این فایل صوتی، در خصوص زمان آزمون دکتری 99 توضیحاتی ارائه شده است:

زمان کنکور دکتری 99 دانشگاه آزاد

از سال 96، بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب 18 اسفند 94 مجلس شورای اسلامی، آزمون‌های متمرکز زیر نظر وزات علوم و بهداشت و از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود.

تاریخ کنکور دکتری 99 سراسری و ازاد در نتیجه برگزاری آزمون کتبی دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1399، تابع قوانین دو وزارتخانه علوم و بهداشت بوده و به صورت یکپارچه با آزمون آن‌ها برگزار می‎شود. آزمون رشته‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی که زیرمجموعه وزارت علوم هستند، به صورت ادغام با آزمون دانشگاه‌های دولتی زیر نظر این وزارتخانه و از طریق سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‎شود و کنکور دکتری رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی نیز به‌صورت یکپارچه با آزمون دکتری تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و از طریق مرکز سنجش آموزش پزشکی برگزار می‌شود.

بنابراین زمان آزمون دکتری 99 سراسری و آزاد یکسان است.

لازم است داوطلبان پیش از آزمون، نسبت به دریافت کارت آزمون دکتری اقدام کنند.

زمان آزمون دکتری 99 پردیس های بین الملل

چند سالی که پذیرش دکتری پردیس تنها از طریق کنکور دکتری نیمه متمرکز صورت می‌گیرد. اما پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها امکان پذیرش از طریق آزمون اختصاصی را نیز دارند. جزئیات زمان ثبت نام دکتری پردیس و زمان بندی برگزاری آزمون، از طریق وب سایت دانشگاه ها اطلاع رسانی می‌شود.

زمان پذیرش دکتری بدون آزمون

دکتری بدون آزمون دانشگاه‌های سراسری از طریق فراخوان دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد. برای دیدن جزئیات شرایط و زمان‌بندی ثبت نام دکتری بدون آزمون 99 دانشگاه‌ها کلیک کنید.

جزئیات پذیرش دکتری بدون کنکور دانشگاه آزاد، معمولاً در دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد اطلاع‌رسانی می‌شود. برای اطلاع از جزئیات شرایط پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد 99 کلیک کنید.

نحوه برگزاری کنکور دکتری 99

بر اساس اعلام سخنگوی سازمان سنجش، امسال با توجه به شرایط شیوع کرونا با سه دسته از داوطلبان روبرو هستیم.

  • دسته اول مبتلای قطعی به کرونا هستند که در بیمارستان بستری بوده و اسامی آنها در اختیار وزارت بهداشت است.
  • دسته دوم مبتلا به کرونا هستند و در قرنطینه خانگی به سر می‌برند.
  • دسته سوم داوطلبانی هستند که مبتلا نبوده و در سلامت به سر می‌برند.

گروهی از داوطلبان که مبتلای قطعی به کرونا هستند و در بیمارستان بستری هستند، اسامی آنها در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد. وزارت بهداشت با هماهنگی با سازمان سنجش، آمار این داوطلبان را در اختیار سازمان سنجش قرار می‌دهد. این دسته از داوطلبان روزی که کارت ورود به جلسه در سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد، باید به باجه رفع نقص مراجعه کنند.

نحوه برگزاری کنکور دکتری در کرونادر این صورت خود داوطلب یا بستگان درجه یک داوطلب به همراه مدارک هویتی باید به باجه رفع نقص که اسامی آنها همزمان با توزیع کارت در اختیار داوطلب قرار داده می‌شود، مراجعه کنند و تصویر کارت آزمون را به همراه تاییدیه و گواهی بیمارستان مبنی بر ابتلای داوطلب به بیماری کرونا به باجه رفع نقص ارائه دهد.

در این صورت سازمان سنجش از تعداد داوطلبان مبتلای قطعی که در بیمارستان بستری هستند مطلع می‌شود و با توجه به تعداد مبتلایان، با هماهنگی وزارت بهداشت، آزمون در بیمارستان محل بستری افراد برگزار می‌شود. این کار با رعایت نهایت پروتکل‌های بهداشتی صورت می‌گیرد.

دسته دوم داوطلبانی هستند که مبتلا به کرونا هستند اما در قرنطینه خانگی به سر می‌برند و علائم حاد ندارند. این افراد هم باید تصویر کارت آزمون را به همراه تاییدیه و گواهی بیمارستان‌های مورد تأیید وزارت بهداشت مبنی بر ابتلای قطعی را همراه داشته باشند و یا خودشان یا بستگان درجه یک آنها، تصویر کارت و گواهی را به باجه رفع نقص کارت آزمون مراجعه کنند و گواهی را ارائه دهند.

به این ترتیبت در مورد این گروه هم سازمان سنجش از تعداد داوطلبان مبتلا که در قرنطینه خانگی به سر می‌برند مطلع می‌شود و با توجه به تعداد مبتلایان، با هماهنگی وزارت بهداشت، آزمون در یک مرکز جداگانه از حوزه‌های امتحانی برگزار می‌شود. این کار با رعایت نهایت پروتکل‌های بهداشتی صورت می‌گیرد و عوامل اجرایی هم توجیهات لازم را دریافت کرده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

با توجه به شیوع بیماری کرونا تمامی داوطلبان آزمون دکتری تخصصی (نیمه متمرکز) سال ۹۹ باید از بدو ورود به حوزه امتحانی تا لحظه خروج از حوزه ماسک داشته باشند. داشتن ماسک برای تمامی داوطلبان و عوامل اجرایی الزامی است. البته در صورت همراه نبودن ماسک هم همکاری لازم با داوطلب صورت می‌گیرد.

نحوه برگزاری آزمون برای داوطلبان مبتلا به ویروس کرونا

به منظور ارائه خدمات به آن دسته از داوطلبان آزمون دکتری سال 1399 که دچار بیماری کرونا شده‌اند (اعم از بیمارانی که در بیمارستان بستری و یا در منزل قرنطینه هستند) این سازمان با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدابیر ویژه‌ای اتخاذ نموده است.

این داوطلبان لازم است از روز جمعه مورخ 99/04/20 لغایت شنبه مورخ 99/04/21 با مراجعه به درگاه اینترنتی این سازمان (بخش آزمون دکتری) فرم خوداظهاری را تکمیل نموده و گواهی مبنی بر داشتن بیماری کرونا (تاییدیه بیمارستان و یا نتیجه تست یا آزمایش مبنی بر مثبت بودن به ویروس کرونا) را در بخش مورد نظر بارگذاری نمایند.

بدیهی است این سازمان با توجه به پیش بینی های بعمل آمده برای این داوطلبان در بیمارستان و یا در محل امنی که وزارت بهداشت در شهرهای محل برگزاری آزمون تعیین خواهد نمود، آزمون برگزار خواهد کرد. 

نحوه‌ و زمان پرینت کارت آزمون دکتری 99

زمان توزیع کارت دکتری 99

کارت‌ شرکت در‌ آزمون‌ کلیه‌ داوطلبان‌ از روز دوشنبه 99/04/23 برای مشاهده و پرینت بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت.

لذا داوطلبان‌ متقاضی شرکت‌ در آزمون‌، برای پرینت کارت شرکت در آزمون باید در تاریخ تعیین شده به شرح فوق به درگاه اطلاع‌رسانی مذکور مراجعه نموده و با وارد نمودن اطلاعات شناسنامه‌ای (شامل نام‌خانوادگی و نام، کد ملی و تاریخ تولد) و یا اطلاعات ثبت‌نامی (شماره پرونده و کد پیگیری) از کارت شرکت در آزمون پرینت تهیه نمایند و براساس تاریخ و آدرس تعیین شده بر روی کارت شرکت در آزمون، به حوزه امتحانی مربوط مراجعه نمایند.

بدیهی است که برای شرکت در جلسه آزمون، همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و هم چنین اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکسدار و ارائه آن الزامی است. ضمناً سایر اطلاعات دیگر در برگ راهنمای شرکت در آزمون که همزمان با کارت شرکت در آزمون بر روی درگاه این سازمان قرار گرفته قابل پرینت و دریافت می‌باشد. 

زمان ثبت نام آزمون دکتری 99

ثبت نام آزمون دکتری 99 از 6 آذر ماه از طریق سایت سازمان سنجش آغاز خواهد شد. کلیه داوطلبان آزمون دکتری 99 دوره‌های روزانه، شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و نیز دانشگاه آزاد اسلامی در زمان ثبت نام آزمون دکتری لازم است با در نظر داشتن شرایط ثبت نام دکتری 99 نسبت به ثبت نام جهت شرکت در آزمون دکتری 99 اقدام نمایند.

با توجه به این که برگزاری کنکور دکتری 99 دانشگاه آزاد به صورت یکپارچه با آزمون دکتری سراسری است، شرایط و ضوابط دفترچه ثبت نام دکتری شامل داوطلبان دکتری دانشگاه ازاد نیز می‌شود.

همچنین با توجه به موضوع یادشده، امکان شرکت در دو رشته در آزمون دکتری 99 وجود ندارد و رشته انتخابی برای آزمون دکتری برای هر دو دانشگاه سراسری و آزاد یکسان خواهد بود.

جزئیات برگزاری آزمون دکتری 99

در پذیرش از طریق آزمون دکتری دانشگاه‌های سراسری، داوطلبان پس از ثبت‌نام در کنکور، در آزمون کتبی شرکت می‌کنند. آزمون کتبی شامل دروس تخصصی در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد و دروس عمومی (متشکل از زبان عمومی و استعداد تحصیلی) است.

عناوین دروس امتحانی تخصصی هر رشته در دفترچه ثبت نام دکتری 99 درج می‎گردد. ضرایب این دروس در سال‌های اخیر تغییراتی داشته است، اما در آزمون دکتری سال 99 همانند آزمون پنج سال گذشته، ضریب ۴ برای دروس تخصصی و ضریب ۱ برای هر یک از دروس عمومی درنظر گرفته شده است.

نحوه سنجش و پذیرش دانشجو در دوره دکتری به چه صورت است؟

چند روز پیش از برگزاری آزمون کارت آزمون دکتری 99 از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود. داوطلبان لازم است جهت شرکت در آزمون نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه اقدام کنند.

سرفصل ها و منابع امتحانی کنکور دکتری

سرفصل های دروس امتحانی تخصصی آزمون دکتری سراسری و آزاد از سوی سازمان سنجش به شرح زیر اعلام شده است:

سرفصل ها و رشته های امتحانی آزمون دکتری

داوطلبان می‌توانند با در نظر داشتن سرفصل‌های امتحانی نسبت به شناسایی مهم‌ترین منابع آزمون دکتری جهت کسب آمادگی برای آزمون دکتری اقدام نمایند.

ضرایب دروس عمومی و تخصصی در آزمون دکترا 99

همانند آزمون دکتری 98، تاثیر آزمون کتبی و مصاحبه در پذیرش دکتری هر یک به میزان 50 درصد خواهد بود. در حقیقت، سهم آزمون کتبی در پذیرش نهایی داوطلبان دوره آموزشی – پژوهشی کنکور دکتری 99، 50 درصد، مصاحبه علمی 30 درصد و سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری 20 درصد خواهد بود.

این در حالی است که در پذیرش داوطلبان دکتری 99 دوره پژوهش محور، تأثیر آزمون کتبی 30 درصد می‌باشد.

عنوان دوره دکتری آموزشی پژوهشی دوره دکتری پژوهش محور
آزمون متمرکز 50 درصد 30 درصد
سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری 20 درصد 20 درصد
مصاحبه علمی و سنجش عملی 30 درصد 30 درصد
تهیه طرحواره 20درصد

مراحل بعد از زمان برگزاری کنکور دکتری 99

معمولاً یک تا دو ماه بعد از زمان آزمون دکتری (آزمون کتبی)، کارنامه نمرات آزمون منتشر می‌شود. این کارنامه شامل نمره تراز و درصد کسب­‌شده در هر یک از درس‌­های امتحانی، نمره‌تراز کل و رتبه کسب‌شده توسط داوطلب و نیز مجاز شدن و یا نشدن وی جهت انتخاب رشته‌محل‌های دوره‌ روزانه و سایر دوره‌ها شامل دوره‌های نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان است.

این کارنامه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. از سال 96 با ادغام آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‎های سراسری، کارنامه اولیه منتشره از سوی سازمان سنجش حاوی نتیجه آزمون جهت انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز می‎باشد.

پس از انتشار کارنامه اولیه، کلیه مراحل پذیرش دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد ازجمله انتخاب رشته، دعوت به مصاحبه، برگزاری مصاحبه و اعلام نتایج نهایی دکتری 99 به صورت مستقل برگزار می‌شود.

بنابراین، زمان انتخاب رشته دکتری 99 به طور جداگانه برای داوطلبان دانشگاه سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای داوطلبان آزمون دکتری 99 دانشگاه آزاد اسلامی از طریق مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه آغاز می‌شود.

پس از انتخاب رشته و با اعلام نتایج دعوت به مصاحبه، لازم است داوطلبان خود را برای شرکت در مصاحبه های آزمون دکتری 99 حاضر کنند. زمان مصاحبه‌های دکتری 99 دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و نیز وب‌سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.

جزئیات برگزاری مصاحبه دکتری 99 دانشگاه آزاد نیز از طریق این دانشگاه به اطلاع داوطلبان خواهد رسید. تا پیش از سال 96 تقریباً تمام مصاحبه‌ها در واحد علوم و تحقیقات (واقع در شهر تهران) برگزار می‌شد. روال برگزاری مصاحبه‌ های دکتری دانشگاه آزاد در سال 97 تغییر یافت و داوطلبان پس از دعوت به مصاحبه لازم بود نسبت به انتخاب مناطق محل مصاحبه جهت حضور در این مرحله نیز اقدام نمایند.

به عنوان مثال اگر داوطلبی از 40 رشته‌محل انتخابی خود در 15 رشته‌محل برای دعوت به مصاحبه پذیرفته شده بود و این 15 رشته‌محل مثلاً در 5 منطقه آمایشی دانشگاه آزاد واقع شده بود، داوطلب مذکور می‌بایست با مراجعه به سایت در صورت تمایل با پرداخت هزینه مصاحبه در هر منطقه نسبت به انتخاب مناطق مذکور به صورت هر 5 منطقه یا تعدادی از آنها اقدام می‌نمود.

اما در سال 98 نیز همه مصاحبه‌ های دکتری دانشگاه آزاد در تهران برگزار شد.

شهریه دکتری 99

یکی از عوامل مهمی که در تعیین رشته‌محل‌های مدنظر  داوطلبان جهت تحصیل در دوره دکتری 99 مؤثر است، میزان شهریه است.

جهت اطلاع از شهریه تحصیل در دوره دکتری شبانه، پردیس، غیرانتفاعی، پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

 

✔️ آیا زمان نهایی آزمون دکتری 99 اعلام شده است؟

زمان جدید برگزاری آزمون دکتری 99 اعلام شده، اما به دلیل شیوع مجدد کرونا باز هم بحث تعویق مطرح شده است. همه اخبار در این خصوص در سایت پی اچ دی تست، کانال تلگرامی دکتری و یا پیج اینستاگرام دکتری اطلاع رسانی خواهد شد.

✔️ آیا احتمال تعویق مجدد کنکور دکتری 99 وجود دارد؟

با وجود شیوع مجدد کرونا، همچنان سازمان سنجش بر برگزاری آزمون ها با در نظر داشتن تمهیداتی در موعد مقرر تأکید می‌کند. با این حال همه اخبار در خصوص زمان کنکور دکتری و تعویق احتمالی در همین سایت اطلاع رسانی خواهد شد.

✔️ ثبت نام کنکور دکتری 99 از چه زمانی آغاز می شود؟

تاریخ دقیق ثبت نام آزمون دکتری 99 از 6 آذر ماه آغاز شد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب ثبت نام آزمون دکتری مراجعه نمایید.

✔️ من درمورد آزمون دکتری 99 سوال دارم. آیا امکان مشاوره رایگان هست؟

بله داوطلبان هر سوالی که در خصوص آزمون دکتری دارند می توانند در بخش نظرات صفحه مشاوره دکتری بیان کنند تا مشاوران ما به سوالتشان پاسخ دهند.

اینستاگرام آزمون دکتری