سلام دوستان خوبم امیدوارم همگی خوب باشید و با تمامی توان به تلاش خود ادامه دهید. این هفته می خواهیم در مورد جایگذاری صحیح دروس مختلف در برنامه درسی تان صحبت کنیم. این مساله با توجه به حجم زیاد دروس از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از شما نیز طی هفته های گذشته در این مورد سوالاتی پرسیده بودید که تلاش می شود در اینجا به آنها پاسخ داده شود.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

شاید یکی از مشکلات بسیاری از شما در آماده شدن برای مقطع دکتری حجم زیاد سرفصل های درسی است و هر کدام از این سرفصل ها نیز چندین و چند کتاب را در بر می گیرد. زمان نیز محدود است و دایم از این کتاب به آن کتاب پریدن شما را سردرگم می نماید. مشکل اصلی اینجاست که نه می توان چیزی را نادیده گرفت و نه می توان با خیال راحت به درس ها رسید. با این اوصاف کاملا طبیعی است که نگرانی و سردرگمی شما را در ادامه راه دچار مشکل کند. اینجا مساله نداشتن هدف یا تلاش نکردن نیست مساله مدیریت صحیح منابع است. برای حل این مشکل در ادامه راهکارهایی ارائه می گردد.

دوستان خوبم بیاید در ابتدا سرفصل های درسی را به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم نماییم. با توجه به اهمیت دروس تخصصی در آزمون دکتری صحبت را با آنها شروع خواهیم کرد. این دروس دارای ضریب 4 هستند بنابراین باید دو سوم زمان مطالعه هر روزتان را به آنها اختصاص دهید. اما با وجود زمان بیشتری که در برنامه به آنها اختصاص داده می شود باز هم حجم زیاد سرفصل های مطرح در این قسمت ایجاد سردرگمی می نماید. برای حل این مساله بهتر است این دروس را دسته بندی نمایید. برای دسته بندی درست به شباهت ها و تفاوت های این دروس، پیش نیاز هم نیاز بودن آنها، سخت و آسان بودنشان و یا اهمیت آنها در کنکور توجه کنید. برای مثال در رشته مشاوره که رشته خودم می باشد می توان دروس را به دو دسته حفظی و حل کردنی تقسیم نمود. در این صورت دروس آمار و روش تحقیق در یک دسته و نظریه ها و فنون مشاوره در دسته دیگر جای می گیرد. حال زمان هر روز خود را به 3 بخش تقسیم کنید و 2 بخش از زمان را به دروس تخصصی و یک بخش آن را به دروس عمومی اختصاص دهید. اگر دروس خود را به بیش از 2 دسته نیز تقسیم نمودید می توانید آنها را در برنامه به صورت یک روز در میان قرار دهید بدین صورت تمامی دروس همزمان با هم پیش می رود و دیگر نه ذهنتان به دلیل مطالعه منابع گوناگون در یک روز پراکنده می شود و نه از خستگی خواندن یک منبع در روز و نگرانی عقب ماندن دروس دیگر خبری هست.

در مورد دروس عمومی مشکل تقسیم بندی را نداریم زیرا این دروس خود به دو دسته زبان و استعداد تحصیلی تقسیم می شوند. با توجه به ضعف داوطلبان در این دروس تسلط هر چه بیشتر در آنها میتواند به شما در کسب رتبه بهتر کمک شایان توجهی نماید. بنابراین یک بخش از سه بخش زمانی هر روز خود را به این دروس اختصاص دهید و برای اینکه بتوانید آنها را با هم پیش ببرید می توانید یک روز در میان هر کدام را در برنامه خود جای دهید. در ضمن به خاطر اهمیت خواندن لغت زبان بهتر است یک بخش نیم ساعته در هر روز را به خواندن لغت اختصاص دهید و این بخش را در هیچ روزی حذف ننمایید. حتی روزهایی که فرصتی برای مطالعه دروس دیگر ندارید نیز به این روزی نیم ساعت خواندن لغت پایبند باشید.

 دوستان خوبم فراموش نکنید مثل همیشه ما اینجا منتظر شنیدن تجارب شما هستیم و آماده ایم تا در صورت بروز هر مشکل در مسیر کنکور شما را یاری نماییم. پس با ما همراه باشید.

“مشاور”

اینستاگرام آزمون دکتری