امیر آرامون متولد سال 1366 موفق به کسب رتبه  2 در آزمون دکتری 1393 در رشته دامپزشکی گرایش بهداشت آبزیان گردیده و پس از برگزاری مصاحبه علمی در نهایت در دانشگاه شهید چمران اهواز پذیرفته شده است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ایشان در سال 1385 وارد رشته شیلات در دانشگاه زابل شده و در بهمن ماه 1388 از مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده است. وی در سال 1389 رتبه 3 را در مقطع کارشناسی ارشد رشته بوم‌شناسی آبزیان و رتبه 10 را در رشته شیلات کسب نموده و در دانشگاه تهران در رشته بوم‌شناسی آبزیان پذیرفته شده و نهایتاً در سال 1391 با معدل 71/17 فارغ‌التحصیل شده است.

Picture 466463764

 پیاچدی تست:مطالعه شما جهت ایجاد آمادگی برای آزمون دکتری چگونه بود؟

من در آزمون دکترای 92 رشته بوم‌شناسی آبزیان رتبه 19 را کسب نمودم، اما تنها 2 نفر در دانشگاه گرگان پذیرش داشت و پذیرفته نشدم. امسال تصمیم گرفتم در گرایش بهداشت آبزیان شرکت کنم.

حافظه بلندمدت خوبی دارم و از کتاب‌ها و جزوات کنکور ارشد اندوخته‌هایی داشتم. این امر به شدت مرا کمک کرد. با توجه به پایه درسی قوی، و چون تغییر گرایش دادم در مجموع 4 ماه برای مطالعه زمان گذاشتم که اوایل حدود 6-7 ساعت در روز بود که به تدریج به 10 ساعت افزایش پیدا کرد.

پیاچدی تست: منابع لازم جهت مطالعه برای آزمون را چگونه پیدا کرده بودید؟

جزوات و برخی کتاب‌های مورد نیاز را از رتبه‌های برتر سالیان گذشته گرفته بودم. همچنین کتاب‌های اساتیدی که می‌دانستم جزء طراحان سؤال هستند را به خوبی مطالعه کردم. در مجموع حدود 30 جزوه و 20 کتاب مطالعه کردم.

پی‌اچ‌دی تست: ارزیابی شما از آزمون کتبی بعد از آزمون چه بود؟

سؤالات اختصاصی به شدت برای من ساده بود. من همه سؤالات را پاسخ دادم و فکر می‌کردم که 100% صحیح پاسخ  داده‌ام، اما متأسفانه بعداً متوجه شدم که برخی سؤالات را اشتباه پاسخ داده‌ام و درصد دروس تخصصی‌ام به حدود 93% کاهش یافت. با این حال من بالاترین درصد دروس تخصصی را در رشته‌ام داشتم.

پی‌اچ‌دی تست: برای دروس عمومی آمادگی داشتید؟

برای زبان کتاب تست خوانده بودم و برای استعداد تحصیلی در کلاس‌های آنلاین انجمن شرکت کرده بودم که در آشنایی من با منطق سؤالات نقش زیادی داشت. کتاب‌ کتابخانه فرهنگ را هم مرور کرده بودم. اما متأسفانه در جلسه امتحان به دلیل انرژی زیادی که بر روی دروس تخصصی گذاشته بودم، به شدت دچار خستگی ذهنی بودم که عاملی برای عدم نمایش توانایی‌هایم در این دروس بود.

پی‌اچ‌دی تست: سوابق پژوهشی شما برای آزمون مصاحبه چه بود؟

– 1 مقاله ISI

– 2 مقاله علمی پژوهشی

– 3 مقاله کنفرانسی بین‌المللی (داخلی)

– 5 مقاله همایش داخلی

– 2 ترم سابقه تدریس

– کتاب تألیفی چاپ شده با عنوان «شانه‌دار دریای خزر»

پی‌اچ‌دی تست: برای مصاحبه به کدام دانشگاه‌ها دعوت شدید و هر یک به چه شکلی برگزار شد؟

من سه اولویت برای مصاحبه علمی انتخاب کردم که به ترتیب دانشگاه تهران، دانشگاه شهید چمران اهواز و دانشگاه شیراز بودند که در اولویت دوم پذیرفته شدم.

اولویت اول: دانشگاه تهران

مصاحبه در دانشگاه تهران آخرین مصاحبه من به لحاظ زمان برگزاری بود. علاقه به پذیرش در این دانشگاه باعث شد استرس بیشتری در من ایجاد شود و تصور می‌کنم عامل اصلی عدم قبولی‌ام در این دانشگاه نیز همین بود. از مصاحبه رضایت چندانی نداشتم. سؤالات زیادی در این مصاحبه از من نپرسیدند. در مورد دانشگاه‌های مدارج قبلی، معدل، ریزنمرات تخصصی، پایان‌نامه ارشد و برنامه‌ام برای آینده از من سؤال شد. داشتن مدرک زبان، مقالات ISI، رتبه کنکور و رتبه به لحاظ معدل در مقاطع گذشته برای استادانشان بسیار اهمیت داشت. من گواهی آمادگی برای آیلتس داشتم. گرچه امتیازی به آن تعلق نمی‌گرفت اما در وسعت دید اساتید مؤثر بود. همچنین یک متن به من داده شد و از من خواسته شد که آن را ترجمه کنم. به هرحال نمی‌دانم دلیل عدم پذیرشم در این دانشگاه چیست، اما به انتخابشان احترام می‌گذارم.

اولویت دوم: دانشگاه شهید چمران اهواز

دومین مصاحبه به لحاظ زمانی بود. اکثر سؤالات در این دانشگاه علمی بود. سؤالات را بر روی برگه‌هایی نوشته بودند و هر کس به صورت شانسی یک سؤال را برمی‌داشت و به آن پاسخ می‌داد. همه سؤالات را به خوبی پاسخ دادم و اساتید نیز راضی به نظر می‌آمدند. در مورد رزومه پژوهشی‌ام و نیز پایان‌نامه کارشناسی ارشد نیز سؤالاتی مطرح شد. استادان محترمی داشتند و خوشحالم در خدمتشان هستم.

اولویت سوم: دانشگاه شیراز

اولین مصاحبه‌ام در این دانشگاه بود. در ابتدا از من خواسته شد که خودم را معرفی کنم و در مورد رزومه‌ام صحبت کنم. همچنین در مورد پایان‌نامه ارشد و زمینه‌های تخصصی‌ام سؤال شد. سؤالات علمی مرتبط با رشته‌ام نیز مطرح شد. اما دانشگاه شیراز با شهر فاصله داشت و از دیدگاه من امکانات مناسبی نداشت و ترجیح می‌دادم در آنجا پذیرفته نشوم.

پی‌اچ‌دی تست: حرف آخر؟

از phdtest خیلی سپاسگزار هستم. تست‌های سالیان گذشته را از اینجا دانلود کردم و در کلاس‌های آنلاین شبانه هم شرکت می‌کردم. همچنین امیدوارم همه دوستان به نتیجه زحماتشان برسند.

پی‌اچ‌دی تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

–        جزوات بیماری های آبزیان و تکثیر و پرورش و ماهی شناسی دانشگاه تهران

–        جزوات بیماری های آبزیان و تکثیر و پرورش و ماهی شناسی دانشگاه چمران اهواز

–        جزوات دوره لیسانس خودم

–        کتاب بیماری های آبزیان دکتر بابامخیر- مهندس چمن آرا و وحید مرشدی

–        کتاب بیماری آزاد ماهیان دکتر سلطانی

–        کتاب بیماری های ماهین زینتی دکتر ابراهیم زاده موسوی

–         کتاب درسنامه جامع شیلاتی

–        کتاب استعداد تحصیلی هادی مسیح خواه

–        کتاب بیماری های باکتریایی دکتر اخلاقی

–        کتاب تکثیر گرمابی مهندس فرید پاک

–        کتاب بهداشت استخر های گرمابی دکتر پیغان

1

2

اینستاگرام آزمون دکتری