دانشگاه آزاد اسلامی با انتشار اطلاعیه ای شرایط  جذب و ویژگی های دوره دکتری تخصصی پژوهش محور خود را تشریح کرد .

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، در این اطلاعیه آمده است:

دانشگاه آزاد اسلامی به منظور توسعه پژوهش‌های کاربردی تقاضا محور و تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت و خدمات و تربیت پژوهشگران متعهد، متخصص و کارآفرین در زمینه‌های مختلف علوم و فناوری و بر اساس مجوز مورخ 91/12/3 وزارت علوم،تحقیقات و فناوری در واحدهایی که مجوز قانونی پذیرش دوره های دکتری تخصصی را دارند، اقدام به پذیرش دانشجوی دوره دکتری تخصصی پژوهش محور (Ph.D by Research) در رشته های غیرپزشکی در چارچوب آیین نامه شماره 70/25268 مورخ 1393/2/10 می‌کند.

معرفی دوره دکتری تخصصی پژوهش محور:

 1- دوره دکتری تخصصی پژوهش محور بالاترین دوره تحصیلی آموزش عالی است که به اعطای مدرک تحصیلی «دکتری تخصصی پژوهشی (Ph.D by Research)» می‌انجامد و رسالت آن تربیت افرادی است که با نو‌آوری، خلاقیت و کارآفرینی در زمینه‌های مختلف علوم و فناوری در رفع نیازهای کشور و گسترش مرز‌های دانش نو موثر باشند. به عبارت دیگر مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی است که در آن محور اصلی کسب دانش و مهارت از طریق پژوهش هدفمند و نوآوری است.

 2- مجموع واحدهای دوره دکتری تخصصی پژوهش محور در برنامه درسی مصوب هر رشته 36 واحد شامل 28 تا 33 واحد رساله مربوط به طرح پژوهشی و 3 تا 8 واحد باقی مانده مربوط به واحدهای درسی آموزشی مورد نیاز است که بنا به نظر استاد یا استادان راهنما دانشجو موظف به گذراندن آن (ترجیحاً در نیمسال اول تحصیل خود) خواهد بود.

 3- مدرک دکتری تخصصی پژوهش محور (Ph.D by Research) مانند مدرک دکتری تخصصی آموزشی ـ پژوهشی معتبر است و دانش‌آموختگان در این شیوه از مزایای استخدامی مترتب بر آن (از جمله عضویت در هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی و پژوهشی با رعایت سایر مقررات) بهره‌مند خواهند شد.

4- مدت مجاز تحصیل در دوره دکتری تخصصی پژوهش محور حداقل 3 سال و حداکثر چهار و نیم سال است. در صورت ضرورت به پیشنهاد استاد (استادان) راهنمای اصلی و تأیید گروه ذیربط حداکثر تا یک نیمسال تحصیلی به این مدت افزوده می‌شود.

شرایط و چگونگی جذب دانشجوی دکتری تخصصی پژوهش محور:

1- کلیه متقاضیانی که دارای حداقل معدل کارشناسی ارشد 18/00 در رشته های علوم انسانی و 17/00 در رشته های غیر علوم انسانی هستند مجاز به ثبت نام و شرکت در مراحل بررسی و پذیرش دوره دکتری پژوهش محور می باشند.

تبصره 1- دارندگان مدرک دکتری عمومی پزشکی یا داروسازی که دارای حداقل معدل 17 باشند، مجاز به ثبت نام در مراحل پذیرش این دوره هستند و در چارچوب این دستورالعمل در مورد ایشان عمل خواهد شد.

تبصره 2- اگر واحد جامع دانشگاه آزاد اسلامی یا دانشگاه مادر دولتی در میان 15 دانشگاه برتر تولید کننده علم منطبق با بانک اطلاعاتی Scopus قرار داشته باشد، ضریب معدل فارغ التحصیلان این دانشگاه ها معادل 1/1 برای رشته های با حداقل معدل قابل قبول 17 و 1/05 برای رشته های با حداقل معدل قابل قبول 18 خواهد بود داوطلبان لازم است در زمان ثبت‌نام معدل دقیق خود را ثبت‌ نمایند و به هیچ عنوان ضریب مذکور را بر روی معدل خود اعمال نکنند. مغایرت معدل ثبت شده در زمان ثبت‌نام با مدارک ارائه شده توسط داوطلب در زمان مصاحبه منجر به محرومیت فرد از دوره دکتری پژوهش محور خواهد شد.

فهرست دانشگاه‌های حائز شرایط فوق در همین سامانه قابل مشاهده می باشد.

2- داوطلبان حائز شرایط بند 1 لازم است توسط استاد راهنمای اصلی که باید عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و حداقل استادیار با سابقه داشتن دانشجوی دکتری باشد و نیز دارای طرح برون دانشگاهی مصوب یا طرح تحقیقاتی مورد حمایت دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی با تأمین اعتبار حداقل نیمی از هزینه کل دوره باشد به مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه معرفی شوند.

تبصره – افزون بر استاد راهنمای اصلی، استاد راهنمای دوم می تواند از میان اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و متخصصان دارای مدرک دکتری تخصصی داخل یا خارج از کشور حسب مورد انتخاب شود. استاد راهنمای اصلی می تواند در صورت امکان و تعهد استاد راهنمای دوم از اعتبار پژوهشی استاد راهنمای دوم هم استفاده کند. در این صورت تعهد استاد راهنمای دوم باید توسط استاد راهنمای اول تضمین شود.

3- متقاضی موظف است در زمان ثبت‌نام فرم مربوط به پذیرش این دوره را از پایگاه ثبت‌نام الکترونیکی مرکز سنجش و پذیرش به آدرس www.azmoon.orgدریافت و پس از تکمیل به همراه مستندات دیجیتالی مربوطه در این خصوص شامل مشخصات اشخاص با موسسات و شرکت های حقیقی یا حقوقی دستگاه اجرایی و یا نهاد عمومی حمایت کننده از طرح پژوهشی، استاد راهنما و طرح تحقیقاتی را در قالب فایل pdf آماده نماید. سپس متقاضی لازم است با مراجعه به پایگاه ثبت‌نام الکترونیکی مرکز سنجش و پذیرش به آدرس www.azmoon.org نسبت به ثبت‌نام در دوره دکتری تخصصی پژوهش محور اقدام نماید.

4- پذیرش دانشجو در این شیوه براساس مجموع امتیازات حاصل از معدل ، مصاحبه علمی و ارزیابی طرح تحقیقاتی توسط گروه تخصصی مربوطه و با توجه به ظرفیت پذیرش رشته/محل انتخابی در این دوره می‌باشد.

تبصره- حداقل توانایی لازم در زبان انگلیسی متقاضیان، دارا بودن نمره 65 برای (TOEFL(IBT یا نمره 6 برای IELTS و یا نمره 50 برای EPT و یا نمره 520 برای (TOEFL(Paper Base و نمره 65 برایMCHE و نمره 540 برای TOLIMO پیش از دفاع نهایی از رساله دکتری تخصصی است.

5- حداقل هزینه دوره دکتری پژوهش محور ، به عنوان نیمی از هزینه های کل دوره ، معادل شهریه دوره دکتری تخصصی آموزشی و پژوهشی است که در سال تحصیلی 94-93 مطابق مصوبه هیات امنای دانشگاه محاسبه و از محل اعتبارات طرح تحقیقاتی استاد راهنما در طول دوره (با در نظر گرفتن افزایش سالانه نرخ شهریه) باید پرداخت شود. معادل هزینه های مذکور، دانشگاه آزاد اسلامی هم دیگر هزینه های دوره های پژوهش محور را از محل امکانات، تجهیزات آموزشی و پژوهشی و تأمین اساتید مورد نیاز این دوره را تأمین خواهد کرد. به هر حال دانشجویان این دوره بجز مبالغ مذکور که از طریق طرح تحقیقاتی استاد تامین می شود، وجه دیگری پرداخت نمی کنند.

6- چنانچه به هر علت هزینه های دوره دکتری پژوهش محور توسط استاد راهنما از محل اعتبارات طرح تحقیقاتی برون دانشگاهی پرداخت نشود، ادامه تحصیل دانشجوی پذیرش شده برای اجرای این طرح منوط به پرداخت هزینه های مربوط توسط خود دانشجو است و ابتدای ثبت نام تعهدی مبنی بر آن از استاد و دانشجو به طور جداگانه اخذ می شود.

7- دانشجویان دوره دکتری تخصصی پژوهش محور فقط در واحدی که پذیرفته می شوند و تحت نظر استاد راهنمایی که تامین اعتبار پژوهشی دانشجو را تعهد می کند، ادامه تحصیل خواهند داد و به هیچ وجه به واحد دیگری منتقل نمی شوند.

8- شرط دفاع از رساله دکتری پژوهش محور، ارائه پذیرش یا چاپ دو مقاله علمی پژوهشی برای دانشجویان رشته های علوم انسانی و هنر و دو مقاله ISI دارای ضریب تأثیر یا ثبت یک اختراع بین المللی برای دانشجویان سایر رشته ها است.

تبصره- ارائه یک اثر بدیع هنری می تواند جایگزین یک مقاله علمی پژوهشی برای دانشجویان رشته هنر شود.

9- متقاضیان دوره دکتری پژوهش محور لازم است در رشته ای همنام و یا متجانس با رشته مدرک کارشناسی ارشد خود در این دوره ثبت نام نمایند. تشخیص تجانس رشته در زمان مصاحبه و توسط گروه تخصصی مربوطه انجام خواهد شد.

اینستاگرام آزمون دکتری