معاون آموزشی دانشگاه آزاد گفت: واحدهای دکتری دانشگاه آزاد مطابق آئین نامه وزارت علوم به 36 واحد کاهش یافته است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

فرهاد حسین‌زاده لطفی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با ارائه توضیحاتی در رابطه با تعداد واحدهای درسی در مقطع دکترای دانشگاه آزاد گفت: آئین‌نامه دکترای تخصصی در وزارت علوم، تعداد واحدهای درسی مقطع دکتری برای تمام رشته‌های تحصیلی 36 واحد تصویب شده است که این تعداد واحد در دانشگاه آزاد بیشتر بود یعنی تعداد 42 یا 44 واحد تدریس می‌شد.

وی افزود: این موضوع در شورای برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد مطرح شد و پس از تصویب در این شورا مقرر شد تمام رشته‌ها و گرایش‌های دانشگاه آزاد که مطابق بخشنامه‌های قدیم از 42 تا 44 واحد (مجموع واحدهای آموزشی و پژوهشی) اجرا می‌شده است همانند سایر دانشگاه‌های ذیل وزارت علوم به 36 واحد کاهش یابد.

حسین‌زاده لطفی با بیان اینکه این اقدام دانشگاه آزاد کاملا مطابق آئین‌نامه وزارت علوم است و در کیفیت آموزشی تاثیر منفی ندارد، اظهار داشت: این موضوع سبب افزایش سطح کیفی علمی دانشجویان و افزایش تولید علمی باکیفیت کشور در سطح ملی و بین المللی می‌شود، بر این اساس دانشگاه آزاد برای دانشجویان ورودی مهرماه 94 به بعد، مجموع دروس نظری و رساله را از 44 واحد به 36 واحد کاهش داده است که این کار سبب کاهش یک نیمسال تحصیلی و درنتیجه کاهش حدود 10 میلیون تومانی شهریه نیز می‌شود.

وی با بیان اینکه گذراندن 10 واحد جبرانی موردنظر الزامی نیست، گفت: گذراندن 4 واحد الزامی است و مابقی 6 واحد در صورت عدم کسب 33/33 درصد دروس کنکور دکتری تخصصی الزامی می شود که شهریه این 10 واحد، برمبنای کارشناسی ارشد محاسبه می شود. مبلغ ذکر شده به مراتب کمتر از شهریه 8 واحد تقلیل یافته دروس دکتری تخصصی است.

حسین زاده ادامه داد: در سال‌های اخیر درصد عمده‌ای از مقالات ارسال شده از طرف دانشجویان تحصیلات تکمیلی به مجلات معتبر به دلیل ضعف زبان و عدم رعایت اصول تحقیق و نگارش مقاله، توسط ناشرین معتبر دنیا مردود می‌شود، بنابراین قرار گرفتن 4 واحد جبرانی «روش تحقیق پیشرفته» و «زبان تخصصی پیشرفته» به صورت الزامی برای همه دانشجویان دکتری تخصصی به دلیل بالا بردن سطح معلومات دانشجویان جهت ارائه مقالات با کیفیت بالاتر بوده است.

وی افزود: تعداد زیادی از دانشجویان ورودی مهرماه 94 به دلیل داشتن حداقل کیفیت دروس آزمون مطابق بخشنامه مشمول 6 واحد جبرانی نشده‌اند. اصولاً این 6 واحد برای ارتقای سطح علمی پایه ای دانشجویان تعریف شده است که قبلاً به صورت غیررسمی اما قانونی در اختیار گروه‌ها بوده و توسط برخی گروه‌ها ارائه می‌شده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی با بیان اینکه اگر یک گروه آموزشی یا واحد دانشگاهی بدون بررسی سوابق آزمون دانشجویان، 10 واحد جبرانی را الزامی کرده باشد، خلاف بوده و ملزم به اصلاح آن است، گفت: این دروس بر اساس بخشنامه باید ارائه شود چرا که 6 واحد جبرانی فقط مختص دانشجویانی است که در آزمون ورودی دکتری تخصصی موفق به اخذ حداقل 33/33 درصد نشده‌اند.

اینستاگرام آزمون دکتری