در مطلـب حاضر تلاش کرده‌ایم برخی سؤالات رایـج در بین شرکت‌کنندگـان مرحلـه مصاحبـه دکتـری 1395 را پاسخ گوییـم.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، داوطلبان عزیز می‌توانند در صورتی که نکته مهم دیگری از قلم افتاده است یادآوری نمایند و یا سؤالات خود را در خصوص فرآیندهای ثبت‌نام و برگزاری مصاحبه‌ها مطرح فرمایند.

روند متفاوت ثبت‌نام در دانشگاه‌های مختلف

برخی دانشگاه‌ها از شما خواهند خواست پیش از برگزاری مرحله تخصصی نسبت به ثبت‌نام غیرحضوری اقدام کنید. برای اطلاع از جزئیات ثبت‌نام‌ دانشگاه‌ها می‌توانید به اطلاعیه موجود در سایت دانشگاه‌ها و نیز سایت سازمان سنجش مراجعه کنید. ثبت‌نام غیرحضوری ممکن است به صورت اپلود مدارک درخواستی در سامانه دانشگاه، ارسال ایمیل حاوی مدارک به دفتر تحصیلات تکمیلی دانشگاه و موارد مشابه باشد.

برخی دانشگاه‌ها هم تنها حضور در روز آزمون و ثبت‌نام حضوری در آن روز را کافی دانسته و نیازی نیست که حتماً از قبل برای آزمون آن‌ها ثبت‌نام کرده و مدارکی ارسال کرده باشید و تنها ارائه مدارک و البته فیش پرداختی در روز برگزاری آزمون کافی است.

سیستم جامع دانشگاهی گلستان

ثبت‌نام غیرحضوری برخی دانشگاه‌ها از طریق سیستم دانشگاه گلستان صورت می‌گیرد و این امر برای برخی داوطلبان مشکل‌زا شده است. توجه داشته باشید که این سامانه تنها با مرورگر اینترنت اکسپلورر سازگار است. همچنین برخی از  سامانه های گلستان تنها از نسخه 9 به بالای این مرورگر پشتیبانی می کنند. بنابراین در صورتی که عموماً از مرورگرهای دیگری استفاده می‌کنید، لازم است جهت کار با این سامانه، مرورگر خود را عوض کنید.

معدل مقطع کارشناسی ارشد

در ثبت‌نام اکثر دانشگاه‌ها، معدلی که در هنگام ثبت‌نام در سازمان سنجش ثبت شده و معدل قیدشده در مدرک کارشناسی ارشد (با احتساب معدل) بوده، به عنوان معدل بدون احتساب پایان‌نامه ذکر شده است.

تداخل زمان برگزاری آزمون دانشگاه‌ها

زمان برگزاری آزمون برخی کدرشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف ممکن است همپوشانی داشته باشد. در رابطه با این مشکل لازم است داوطلبان با دانشگاه‌های مربوطه تماس گرفته و مشکل خود را در میان بگذارند. احتمالاً این مشکل تنها مربوط به یک داوطلب نیست و دانشگاه‌ها همکاری لازم را به عمل خواهند آورد.

محرومیت از آزمون سال آینده

داوطلبانی که جهت حضور در آزمون اختصاصی دانشگاه‌های مجاز شناخته شده‌اند، در صورت عدم شرکت در مصاحبه محرومیتی نخواهند داشت. اما در صورتی که داوطلبی در هر یک از کدرشته‌های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور یا غیرانتفاعی پس از حضور در مصاحبه، پذیرش نهایی شود، یک سال از شرکت در آزمون محروم خواهد شد. البته در صورتی که در مصاحبه پذیرفته شوید و سپس منصرف شوید، ممکن است بتوانید با دانشگاه مربوطه هماهنگ کنید تا اسم شما برای سازمان سنجش فرستاده نشود.

جابه‌جایی اولویت‌های انتخاب رشته

طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، امسال امکان جابه‌جایی اولویت‌های انتخاب‌ رشته داوطلبان وجود ندارد.

بورس خارج از کشور

داوطلبانی که کدرشته‌های بورس را انتخاب کرده و دعوت به مصاحبه شده‌اند، در صورت پذیرش و به پایان رسانیدن مقطع دکتری، به عنوان هیأت علمی دانشگاهی که آن‌ها را بورس گرفته، به کار گرفته می‌شوند.

اینستاگرام آزمون دکتری