//کنترل افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاه غیرانتفاعی

مدرسان شریف

استاد وکیلی

کنترل افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاه غیرانتفاعی

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: جز موارد اندک در دانشگاه‌ های غیرانتفاعی مقطع دکتری تخصصی نداشته ایم، این در حالی است که دانشگاه آزاد با افزایش تعداد دانشجو در این مقطع همراه بوده است.

به گزارش ایسنا، در نشست “اندیشه‌ورزی” که در محل اندیشکده علم مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، برگزار شد، دکتر شریعتی‌نیاسر جمعیت دانشجویان مقطع دکتری را نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر اعلام کرد و با بیان اینکه این تعداد فراتر از نیاز بازار است، ادامه داد: رشد جمعیت دانشجویی در این مقطع تا سال ۹۲ دارای شیب یکنواخت بوده، فعلا شیب پایدار دارد و با سیاست‌هایی که اکنون پیش گرفته‌ایم، پیش‌بینی می‌شود که این روند با شیب منفی ادامه پیدا کند.

وی همچنین از افزایش جمعیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی تا سال ۹۵ خبر داد و با اشاره به اینکه با پی‌ گرفتن برخی سیاست‌ها این جمعیت کاهش یافته است، تشریح کرد: امروزه جمعیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر بوده و به عبارتی طی سال‌های ۸۵ تا ۹۵ تقریبا ۸ برابر شده است.

شریعتی‌نیاسر با تاکید بر اینکه کیفیت مقطع دکتری تخصصی در دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم را مدنظر قرار داده‌ایم، از عدم ورود جدی دانشگاه‌های غیر انتفاعی به این عرصه خبر داد و اضافه کرد: جز موارد اندک در این دانشگاه‌ مقطع دکتری تخصصی نداشته‌ایم، این در حالی است که دانشگاه آزاد با افزایش تعداد دانشجو در این مقطع همراه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه کیفیت مقاطع دکتری تخصصی در دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم را مدنظر قرار داده‌ایم، از عدم ورود جدی دانشگاه‌های غیرانتفاعی به این عرصه خبر داد و اضافه کرد: جز در موارد اندک، در این دانشگاه دانشجوی مقطع دکترای تخصصی نداشته‌ایم. این در حالی است که دانشگاه آزاد با افزایش تعداد دانشجویان در این مقطع همراه بوده است.

معاون آموزشی وزارت علوم،با بیان اینکه همواره دانشگاه آزاد در گروه علوم انسانی عدد بالای خود را حفظ کرده است، از کاهش این رشته‌ها در دانشگاه پیام نور خبر داد و گفت: در گروه علوم پایه، که به اعتقاد من مورد غفلت واقع شده است، دانشگاه‌های وزارت علوم و دانشگاه آزاد وضعیت یکنواختی داشته، این در حالی است که تعداد دانشجویان این گروه در دانشگاه پیام نور کاهش یافته‌است.

شریعتی نیاسر همچنین از افزایش دانشجویان رشته‌های فنی مهندسی در وزارت علوم خبر داد و با بیان اینکه دانشگاه آزاد از این لحاظ تغییر چندانی نکرده است، کاهش دانشجویان این رشته‌ها در موسسات غیرانتفاعی را یادآور شد و افزود: در رشته‌های کشاورزی و دامپزشکی، مراکز وابسته به وزارت علوم بدون تغییر باقی مانده، همچنین تعداد دانشجویان این رشته‌ها در دانشگاه‌های آزاد و پیام نور کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته که این به جهت سیاست گذاری‌ها در این زمینه است.

وی سپس به ارائه نتایج آماری توسعه مقاطع به تفکیک زیر نظام‌ها پرداخت و توضیح داد: در دانشگاه‌های عطف، یکنواختی در همه رشته‌ها، یکنواختی در جمعیت دانشجویی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و نیز افزایش دانشجویان در مقطع دکتری قابل ملاحظه است.

معاون آموزشی وزارت علوم، افزود: دانشگاه آزاد با افزایش رشته‌های علوم انسانی و هنر، کاهش رشته‌های هزینه بر، کاهش جمعیت دانشجویی در مقطع کارشناسی و افزایش آن در مقطع تحصیلات تکمیلی، خاصه دکتری، همراه بوده است.

کنترل افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاه غیرانتفاعی
به این مطلب امتیاز دهید.
۱۳۹۷-۸-۱۹ ۰۸:۳۵:۳۸ +۰۳:۳۰۱۲ مرداد, ۱۳۹۷|دکتری سراسری|۳۵ نظرات

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
ندا
ندا

ندا
منم با رتبه۴۰ شیمی تحزیه.۴مقاله ISIمعدل۱۷و۴ثبت اختراع ۱۰جامصاحبه رفتم ولی جایی قبول نشدم حتی دانشگاه یاسوج.
همه جا دانشجویان خودشوناگرفتن یا کسایی ک پارتی داشتن.

ساناز
ساناز

لطفا هر کی از سیستم پاسخگویی در مورد سهمیه ایثارگران پرسید اینجا قرار بده جوابو من که جرات ندارم بپرسم میترسم قبولیم ملغی شه استرس دارم. چیه اخه این از 1که زده 1 از اونور زدیم سهمیه آزاد الان مینویسه قبولی با سهمیه ایثارگران دارم دیوونه میشم اخه

sdfghjj
sdfghjj

خروج ارز چه ربطی به تحصیل در مقطع حساس علمی که ضربات مهلک به حامعه وارد می کند دارد. دانشکاه ازاد ظرفیت دکترای ان در حد دو هزار نفر در تمامی رشته ها در کشور است.

sdfghjj
sdfghjj

فعلا اره در کاغذ تقریبا همین حدود است اما در چند سال اخیر سالی ۴۵۰۰۰ نفز دانشگاه ازاد جذب داشته است و در واقع نصف شرکت کننده ها رو گرفته در صورتیکه سال مثلا ۹۱ دانشگاه ازاد سالی کمتر از ۳۰۰۰ نفر میگرفت!!!!!

رسول-نرم‌افزار
رسول-نرم‌افزار

ظرفیت باآزمون چه هزار نفر باشه چه یک نفر، به حال من یکی هیچ تاثیری نداره. چون ظرفیت بدون آزمون فقط یک نفره. امیدوارم اون یک نفر واحد قزوین یا اراک در گرایش نرم افزار من باشم. خیلی سخته یک نفر بخوان و بتونی اون یک نفر باشی. امیدوارم که بشه…

mehran
mehran

شما رزومه خوبی داری فقط باید دعا کنی رقبای شما توی همون دانشگاه درس نخونده باشند چون هم خودم این تجربه رو هم از نظرات دوستان متوجه شدم اولویت قبولی در بدون ازمون با کسانی هست که در همون دانشگاه درس خوندند…انشالله موفق باشید

رسول-نرم‌افزار
رسول-نرم‌افزار

تشکر. پارسال که چنین اتفاقی برام نیوفتاد. من از کرمانشاه رفتم اهواز مصاحبه دادم برای واحد دزفول. با اینکه روز مصاحبه چندین شرکت کننده بومی اونجا بودن و حتی یکی از اونها با مسئولین اونجا احوال پرسی گرمی کرد، اما نهایتا من رو انتخاب کردن که هیچ شناختی هم نسبت به من نداشتن. البته رقابت برای دانشگاه های قزوین و اراک، قطعا به مراتب سخت تره تا دزفول. دیگه من تلاشم رو کردم. تا خدا چی بخواد.

در عجبم!
در عجبم!

علوم پایه و فنی مهندسی آزمایشگاه میخواد. پیام نور غیر حضوریه معلومه که کسی نمیره!

احسان
احسان

در مورد دانشگاه ازاد همین کافی که بروید و ایین نامه دکتری ازاد و دولتی رو با هم مقایسه کنید. دانشگاه ازاد باید ٢ تا مقاله از رساله چاپ کنید در حالی که در دولتی یکی زیاد هم هست. و الی آخر… الان شما اول کار هستید و نمی دونید چه خبر هست!!!! در نهایت دانشجو تعریف داره کاری با ازاد و دولتی نداره دانشجو، یعنی جویای دانش، لذا افرادی در دانشگاه ازاد هستند که خیلی وقت گذاشتند و خیلی زحمت کشیدند خودشون در نهایت الان دیگه دوران قدیم نیست که فقط بشه با حرف کسی را گول زد به… ادامه نظر»

مهدی مهندسی مکانیک
مهدی مهندسی مکانیک

سلام در مورد بعضی نکات با شما هم رای هستم.ولی در مورد کیفیت تدریس که عنوان کردید واقعا نمیشود اینطور داوری کرد.در همبن سایت مکتب خونه اگر تشریف ببرید تدریس دروسی مثل استاتیک و دینامیک و مقاومت مصالح در دانشگاه شریف یا بعضی دروس دیگر که من خارج از رشته خودم بررسی کردم مثل فیزیک کوانتوم و …در دانشگاه تهران و شریف و آی پی ام را مشاهده کنید..با وجود مباحث سنکین به خاطر جو کلاس و حسن خلق و روش تدریس بنده اصلا احساس خستگی ذهنی نمی کردم.جذابیتی که در روش تدریس و لحن و فرم وجود داشت قابل… ادامه نظر»

الی
الی

تازه آماری که دوستان دادن دررابطه با تعداد در دانشگاه ازاد مربوط به پارساله و قابل توجه کسایی که ممکنه اطلاع نداشته باشن، عرض میکنم که امسال حتی ازپارسال هم پذیرش کمتری قرار داشته باشه ازاد.

Linda
Linda

سلام.واقعا چرا دانشگاه آزاد ظرفیت واحدهاش رو رسما اعلام نمیکنه؟اگه اعلام کنه دیگه اینقد استرس بهمون وارد نمیشه و هرروز یه شایعی رو نمیشنویم…
تو رو خدا یکم به ما احترام بذارین و با اعلام ظرفیت ها تکلیف ما رو روشن کنید

رسول-نرم‌افزار
رسول-نرم‌افزار

آقا جواد بنده پارسال دکتری دانشگاه آزاد قبول شدم. ما ۵ نفر بودیم. چهار نفر از طریق آزمون پذیرش شده بودن و منم بدون آزمون بودم. نهایتا شدیم ۵ نفر. چهار نفر آقا بودیم و یک خانم.

لطفا اطلاعاتتون رو بروزرسانی کنید‌. کجا دانشگاه آزاد ۱۰ نفر میگیره؟ تنها واحدی که از همه بیشتر دانشجو جذب میکنه، واحد علوم و تحقیقات تهران هست که پارسال در رشته ما ۷ نفر گرفت.

تربیت بدتی بیومکانیک ورزشی
تربیت بدتی بیومکانیک ورزشی

سلام
پارسال در رشته بیو مکانیک ورزشی تهران مرکز 10گرفت. این رشته را در کل کشور فقط تهران مرکز دارد و در سراسری تهران و بابلسر و همدان دارند که در مجموع سراسری چه روزانه چه پردیس 12نفر می خواهد و امسال آزاد 7نفر.

آویه ر
آویه ر

افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد در مقطع دکتری خیلی خوبه
الان من خارج از کشور ادامه تحصیل میدم
ای کاش این هزینه رو در مملکت خودم واسه آبادانی ایران انجام بدم.
بخدا هیچ فرقی با سایر دانشگاههای ایران نداره

خشایار
خشایار

سلام جناب دکتر
ممنون از اینکه وقت گذاشتید و نظر دادید.
میشه یه کم بیشتر از وضع دانشگاههای اونجا و سطح علمی اونها در مقایسه با اینجا و هزینه ها و شرایط اونجا برامون بگید؟خیلی میتونه مفید باشه.ممنون

نیما
نیما

به نظر بنده ظرفیت آزاد باید افزایش داشته باشد تا از خروج ارز جلو گیری شود جون کسیکه توانایی پرداخت شهریه آراد را داره اگر ظرفیت کاهش پیدا کنه خارج از کشور میخونه.

ناصر
ناصر

کلا باید ظرفیت دانشگاه های پولی کاهش پیدا کنه

جواد
جواد

باید ظرفیت آزاد هم در مقطع دکتری به یک دهم سال 97 کاهش پیدا کند
وقتی دفترچه آزاد را با دولتی مقایسه می کنید در بعضی رشته ها حتی ظرفیت آزاد ده تا بیست برابر کل دولتی ها است.

زهرا
زهرا

آزاد کلا 95000 نفر میگیره که یکدهم این مقدار میشه 950 نفر.
خوب یکدفعه بگید تعطیلش کنن دیگه

ناشناس
ناشناس

یعنی از همین امروز تا 5 سال دیگر فقط نیم میلیون نفر دکتری و دانشجوی دکتری در دانشگاه آزاد داریم.

زهرا
زهرا

ببخشید.چطوری حساب کردید>
الان 100 هزار نفر است که با پذیرش سالی حدود 20 هزار نفر در 5 سال دیگه میشه 200000 نفر نه نیم میلیون نفر.
البته باز هم زیاد است

جواد
جواد

بله متاسفانه از سال 93 تا کنون سیاست آزاد همین بوده که عملا دکتری آن در سال 93 و بعد از آن واقعا بدون کنکور شده است.

زهرا
زهرا

کلش 9500 است

جواد
جواد

9500 رو رو کاغذ میگیره ولی ظرفیت آزاد خیلی بیشتر از این حرفها است.

الی
الی

اقای جواد برای اینکه اطلاعاتتون کامل بشه عرض میکنم که دانشگاه ازاد دوساله که حتی از سراسری هم پذیرشش کمتره و مصاحبه هاش سنگیترم هست. ظرفیت هر دانشگاهم حدودا ۳نفر هستش. برین به دانشگاههای ازاد سر بزنین تا ببینید ظرفیت کلاسها مثل سراسری شده و حتی کمتر در بعضی واحدها. اطلاعاتی که شما میفرمایین مال سال ۹۴ و ۹۵ هست که این دوسال پذیرش بالا داشت اما درحال حاضر به هیچ وجه اینجوری نیس و با وزارت علوم یکی شده. خیلی بده که ما وقتی اطلاعاتمون قدیمیه و آپدیت نیستیم بیایم و اظهار نظر کنیم جسارتا.

ناصر
ناصر

کجا سه نفره! بنده که سال پیش مراجعه کردم تو هر رشته زیر 8 نفر نمیگیره و معمولا یک نفر هم بدون آزمون و یک نفر پژوهش محور میگیره که میشه 10 نفر. به سال 93 و 94 و 95 و … نیست. تنها تفاوت دانشگاه ازاد امسال تکمیل ظرفیت هست که قراره نداشته باشه که اونم بعیده

الی
الی

۱۰ نفر! اصلا و ابدا همچین چیزی امکان نداره. هر واحد ۳نفر پذیرش داره و ۱ نفر بدون آزمون.حتی اگه یه جمع و تفریق عادی هم بدونین، ۹۲۰۰ نفر پذیرشو تقسیم بر ۲۴۰۰ تا رشته کنین بازم ۳،۴نفر میشه. بعدم تمام دوستانی که دارم پارسال همشون تو واحدهای مختف شهرستان ۳ یا ۴نفر بودن. تکمیل ظرفیتی هم درکار نیس. حداقل یه امار بدین که انقدر تخیلی نباشه خواهشا

هانا
هانا

من دانشجوی معماری آزاد هستم و الان ۴ نفر هستیم

محمد
محمد

من مدیریت صنعتی تهران شمال هستم.
پارسال کلا 4 نفر گرفت که یک نفر هم در تکمیل ظرفیت رفت تهران مرکز و کلاس ما کلا 3 نفر است.
اطلاعاتتون صحیح نیست.
تمام جنگ و دعوای آزاد و سنجش سر همین ظرفیت بود که خداروشکر حل شد.

گلی
گلی

درسته ۸نفر من هم پرسیدم گفتند پارسال ۸نفر در رشته عمران گرفته

مسعود اقلیم
مسعود اقلیم

عمران یک رشته نیست که 8 نفر بگیرد… عمران در گرایش های مختلف 8 نفر گرفته احتمالا (شامل سازه، زلزله، سازه هیدرولیک، منابع آب و…)
در ضمن من در رشته خودم سال 96 در آزاد قبول شدم که کلاسهای ما 4 نفره تشکیل میشد.

ناصر
ناصر

پسردایی بنده هم سال 94 قبول شد و کلا سر کلاس 3 نفر بودند. این به دلیل پذیرش پایین نیست. به دلیل انصراف بالا در برخی رشته ها و برخی دانشگاه ها هست. در همون سال و در اون رشته محل دانشگاه 10 نفر پذیرش کرده بود که 7 نفر بنا به دلایل مختلف انصراف داده بودند و در آخر با 3 نفر ادامه دادند حالا شما فکر کن پذیرشش بوده 3 نفر!

Behnaz
Behnaz

سلام دوستان
میشه منو راهنمایی کنین:
آیا ترتیب انتخاب در دانشگاه آزاد تاثیری داره؟
هرچقد از انتخاب اول به سمت دوم و سوم و…بریم درصد قبولیمون کم میشه؟
ممنونم

زهرا
زهرا

سلام
خیر
ترتیب الویت در آزاد در قبول شما نقشی نداره و تنها نشانگر علاقه شما است.