پاسخ مسئولین سازمان سنجش آموزش کشور به داوطلبان کنکور دکتری 98 بر ابهام مسئله افزایش حدنصاب های این آزمون افزود.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی‌اچ‌دی تست، برخی از داوطلبان آزمون دکتری 98 در روزهای اخیر اعتراض خود را نسبت به افزایش غیرمنطقی حدنصاب ورود به مرحله مصاحبه دکتری اعلام کرده‌اند.

روز گذشته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و سخنگوی این سازمان در مصاحبه‌های جداگانه‌ای به سوالات داوطلبان آزمون دکتری در این خصوص پاسخ دادند.

 

این مصاحبه‌ها ضمن آن‌که نویدبخش خبر خوبی برای داوطلبان نبود، ابهام بیشتری نیز در این زمینه ایجاد کرد که در مطلب حاضر به آنها خواهیم پرداخت:

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در مصاحبه خود خاطرنشان کرده‌اند که:

دانشگاه‌ها به دلیل کیفی شدن سطح دانشجویان حد نصاب را افزایش داده‌اند اما داوطلبان نباید نگران باشند چرا که ظرفیت خالی نمی‌ماند و اگر ظرفیتی خالی بماند دوباره دانشجو پذیرش می‌‌شود.

در این خصوص موارد زیر قابل تأمل است:

1- پذیرش مجددی که ایشان حرف از آن زده‌اند به چه صورت است؟ آیا پذیرشی رسمی است یا به صورتی غیررسمی قرار است این ظرفیت‌ها پر شود؟

سازمان سنجش بارها و در اطلاعیه‌های مختلف تأکید کرده است که مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دکتری (و البته دیگر آزمون های سراسری) حذف شده اند و دیگر پذیرشی به نام تکمیل ظرفیت وجود نخواهد داشت. پس این ظرفیت‌های خالی‌مانده احتمالی چگونه پر خواهد شد؟

با فرض این که سازمان سنجش بخواهد مجدداً تکمیل ظرفیت برگزار نماید، آیا بهتر نیست با افزایش مصاحبه‌شوندگان احتمال این کار کاهش یابد و لقمه دور سر چرخانده نشود؟

ایشان به گونه‌ای حرف از پرشدن ظرفیت زده‌اند گویی اهمیتی ندارد که این ظرفیت را چه کسانی پر کنند و مهم پرشدن ظرفیت است! آیا این که عده‌ای از داوطلبان با افزایش حدنصاب دانشگاه‌ها مجبور به پذیرش در دانشگاه دیگری شوند و بعد ظرفیت های باقی‌مانده را افراد دیگری تکمیل کنند، منطقی است؟ آیا بهتر نیست که داوطلبان بیشتری امکان معرفی توانمندی‌های خود به دانشگاه‌ها را داشته باشند؟

2- ایشان فرموده اند که دانشگاه ها در جهت کیفی شدن سطح دانشجویان حدنصاب را افزایش داده‌اند! جای این سوال وجود دارد که آیا معرفی مصاحبه‌شوندگان بیشتر سطح کیفی دانشگاه‌ها را افزایش می دهد یا افراد کمتر؟

معرفی داوطلبان بیشتر به مصاحبه دانشگاه‌ها باعث می شود که انتخاب گسترده‌تری پیش روی اساتید باشد و آنها با دست بازتری بتوانند داوطلبان مدنظر خود را انتخاب نمایند. پس قاعدتاً افزایش حدنصاب باعث کاهش کیفی می شود نه افزایش.

3- مسئولین وزارت علوم در مصاحبه‌های متعددی اعلام کرده اند که به آزمون دکتری اعتقادی ندارند و خواهان پذیرش مستقل از سوی دانشگاه ها هستند (که البته با توجه به تصویب قانون پذیرش دکتری در مجلس شورای اسلامی امکان پذیر نیست). به عنوان مثال می‌توان به مصاحبه چند روز پیش معاون آموزشی وزارت علوم درخصوص تمایل این وزارتخانه به پذیرش مستقل دانشجویان دکتری توسط دانشگاه‌ها اشاره کرد.

حال جای این سؤال است که اگر نگاه وزارت علوم به آزمون کتبی دکتری به عنوان ابزاری جهت برگزیدن داوطلبان و افزایش سطح کیفی معرفی شدگان به مصاحبه است، چرا قصد حذف آن از گردونه انتخاب دانشجویان را دارد؟

و اگر چنین نیست چرا با کاهش حدنصاب آزمون دکتری، راه را برای افزایش استقلال دانشگاه ها در جذب دانشجویان خود هموارتر نمی کنند؟

قطعا توضیحات مسئولین در خصوص این تناقض و اقدام سریع برای حل مشکل داوطلبان می تواند از ابهام این امر بکاهد!

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور نیز به عنوان سخنگوی این سازمان اعلام کرده اند که:

تعیین حدنصاب دانشگاه‌ها به عهده خود دانشگاه‌ها است و سازمان سنجش تنها مجری است.

در خصوص گفته‌های ایشان نیز موارد زیر قابل طرح است:

1- آیا این گفته به این معنا است که داوطلبان باید درخواست‌های خود را به وزارت علوم اعلام کنند یا خیر؟ بهتر است در این خصوص اطلاع رسانی کافی انجام شود تا اعتراضات داوطلبان بی‌جواب نماند.

2- از سوی دیگر ایشان گفته اند که “داوطلبان می‌توانند تا ۷ خرداد ۹۸ منحصراً از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی مندرج در سایت سازمان سنجش تقاضای خود را ارسال کنند”. اگر سازمان سنجش در زمینه حدنصاب‌ها پاسخگو نیست، چرا داوطلبان باید چنین کاری را انجام دهند؟

آیا با ارسال درخواست‌ها به سازمان سنجش تنها وقت داوطلبان گرفته خواهد شد یا این سازمان قصد دارد به عنوان واسطه، نظرات داوطلبان را به وزارت علوم منتقل نماید. در هر صورت بهتر است توضیحات کاملی در خصوص نحوه پیگیری درخواست‌های داوطلبان ارائه شود.

 

کاربران گرامی پی‌اچ‌دی تست هم می تونند نظرات خود را جهت تکمیل این مطلب و نقد جامع صحبت‌های مدیران سازمان سنجش در بخش نظرات مطرح نمایند.

با آرزوی موفقیت روزافزون داوطلبان عزیز

اینستاگرام آزمون دکتری