داوطلبان آزمون دکتری 1400 در صورت پذیرش نهایی در دوره روزانه یک سال از شرکت در کنکور دکتری محروم خواهند بود.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

برخی داوطلبان آزمون دکتری بعد از اعلام نتایج، از ثبت‌نام و شروع به تحصیل در دانشگاه یا دوره پذیرفته‌شده منصرف می‌شوند. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که این داوطلبان با آن مواجه می‌شوند درخصوص جزییات محرومیت از آزمون دکتری است.

محرومیت پذیرفته‌شدگان دکتری روزانه از آزمون دکتری 1401

به گزارش پی اچ دی تست، مطابق دفترچه آزمون دکتری، براساس مصوبه چهارمین جلسه مورخ 95/10/18 شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی، پذیرفته شدگان نهایی دوره روزانه آزمون ورودی دوره دکتری سال 1400 (اعم از اینکه در دانشگاه های محل قبولی ثبت نام نموده و یا اصلاً ثبت نام ننمایند) حق شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری سال 1401 را نخواهند داشت.

محرومیت از آزمون دکتری 1401

بنابراین لازم است داوطلبان عزیز در زمان انتخاب رشته دکتری دقت لازم را داشته باشند.

همچنین دانشجویان اخراجی، انصرافی، ترک تحصیل تا پایان خدمت دوره ضرورت مجاز به شرکت در آزمون و تحصیل در دانشگاه نمی باشند. سقف سنوات تحصیلی دوره دکتری، حداکثر 5 سال می باشد و دانشجویانی که طی این مدت موفق به اتمام تحصیل نشوند، شرایط ادامه تحصیل را از دست خواهند داد.

دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره دکتری مجاز به شرکت در آزمون مجدد نیستند و دانشجویان مرد در صورت انصراف از تحصیل در دانشگاه، چهار ماه فرصت دارند برای رسیدگی به وضعیت مشمولیت، خود را به وظیفه عمومی معرفی نمایند.

سربازان در حال انجام خدمت، مجاز به تحصیل همزمان با انجام خدمت دوره ضرورت نیستند و در صورت قبولی در دانشگاه و نداشتن غیبت، برای برخورداری از معافیت تحصیلی، از خدمت ترخیص خواهند شد.

مشمولان غایب به هیچ وجه حق شرکت در این آزمون را نداشته و در صورت شرکت و قبولی، مجوز تحصیل برای آنان صادر نخواهد شد و دانشگاه‌ها نیز مجاز به ثبت نام از آنها نمیباشند.

همچنین بر اساس اعلام سازمان سنجش، هر موقع مشخص شود که داوطلب، حقایق را کتمان نموده یا واجد یکی از شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه نمی باشد، در هر مرحله ای از آزمون (ثبت نام دکتری، شرکت در آزمون، پذیرفته شدن، حین تحصیل در دانشگاه و …) محروم خواهد شد.

محرومیت داوطلبان دکتری دوره‌های غیر روزانه 1401

همه داوطلبانی که در دوره‌های غیرروزانه شامل نوبت دوم (شبانه)، غیرانتفاعی، پردیس، پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی کنکور دکتری 1400 پذیرفته شده‌اند، می‌توانند در آزمون دکتری سال 1401 شرکت کنند و محرومیتی برای آن‌ها وجود ندارد.

آیا دعوت‌شدگان به مصاحبه دکتری از شرکت در آزمون دکتری ۱۴۰۱ محروم می‌شوند؟

خیر، تنها کسانی که به مصاحبه دعوت می‌شوند و پس از شرکت در مصاحبه در دوره روزانه دکترا پذیرش شوند، شامل محرومیت یک ساله از آزمون می‌شوند.

امکان ثبت‌نام در آزمون دکتری بدون انصراف

با توجه به رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری به شماره 736 مورخ 99/05/28 دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره های غیرروزانه دکتری (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای برادران) می‌توانند بدون انصراف از تحصیل، در آزمون دکتری ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است این داوطلبان در صورت قبولی باید انصراف قطعی از رشته قبلی را به دانشگاه جدید محل تحصیل ارائه دهند.

آیا همه کسانی که در آزمون دکتری پذیرش می‌شوند، یک سال از شرکت در آزمون محروم می‌شوند؟

خیر، همه پذیرفته‌شدگان آزمون دکتری از شرکت در کنکور سال آتی محروم نمی‌شوند. برای مشاهده جزئیات به متن این مطلب مراجعه نمایید.

من در آزمون دکتری پذیرفته شده‌ام اما در دانشگاه ثبت‌نام نکرده‌ام. آیا از کنکور سال بعد محروم هستم؟

لزوما خیر، بستگی دارد که در کدام دوره پذیرفته شده باشید. در این مطلب به طور کامل شرایط افرادی که از کنکور دکتری سال بعد محروم هستند را بیان کرده‌ایم.

آیا راه‌حلی برای رفع محرومیت آزمون دکتری وجود دارد؟

به صورت رسمی چیزی در این باره از سوی سازمان سنجش اعلام نشده است. اما می‌توانید از طریق مکاتبه با سازمان سنجش این مورد را پیگیری نمایید.

اینستاگرام آزمون دکتری