ارائه مدرک زبان در مصاحبه دکتری از جمله مواردی است که می‌تواند کسب امتیاز و پیشی گرفتن از رقبا را به همراه داشته باشد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، با انتشار مطلب مدرک زبان؛ دغدغه جدید داوطلبان دکتری، برخی داوطلبان سؤالاتی در خصوص اهمیت مدرک زبان در مصاحبه دکتری مطرح کرده‌اند که در ادامه به همه آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

اهمیت مدرک زبان در مصاحبه دکتری

ارائه­ مدرک معتبر یکی از آزمون‌های زبان ملی یا بین‌­المللی از جمله شاخص‌های ارزیابی داوطلبان در مصاحبه­ آزمون دکتری است. بنابراین، به داوطلبانی که به دنبال کسب موفقیت در مصاحبه دکتری هستند توصیه می‌شود برای به دست آوردن امتیاز این بخش، قبل از شرکت در مصاحبه نسبت به اخذ مدرک زبان اقدام کنند.

همچنین ارائه نمره مدرک زبان برای دانشجویان دکتری الزامی است.

مدرک زبان برای مصاحبه دکتری

آزمون‌های ملی زبان که در داخل کشور برگزار می‌شوند عبارتند از:

1. آزمون MSRT؛

2. آزمون زبان وزارت بهداشت با نام MHLE؛

3. آزمون تولیمو؛

4. آزمون زبان دانشگاه تهران؛

5. آزمون EPT.

این آزمون‌ها صرفاً جهت پذیرش دکتری داخل کشور و یا کسب مجوز لازم برای قبولی اعزام به خارج یا بورسیه معتبر هستند.

مهم‌ترین آزمون‌های زبان که در سطح بین‌المللی برگزار می‌گردند، عبارتند از:

1. آزمون زبان IELTS؛

2. آزمون زبان TOEFL.

این آزمون‌­ها هم در داخل و هم در خارج کشور معتبر هستند.

آیا داشتن مدرک زبان برای قبولی در دوره دکتری الزامی است؟

در گذشته داشتن مدرک زبان برای دکتری وزارت بهداشت الزامی بود. اما این شرط از سال 1399 حذف شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص حذف نمره زبان دکتری وزارت بهداشت کلیک کنید.

داشتن مدرک زبان برای شرکت در آزمون دکتری وزارت علوم اجباری نبوده و تنها در مصاحبه دکتری دارای امتیاز است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص امتیازدهی مصاحبه دکتری کلیک کنید.

اما اخذ مدرک زبان در دوره دکتری در همه دانشگاه‌ها اجباری است. اغلب دانشگاه‌های سراسری ارائه مدرک زبان را تا آزمون جامع اجباری کرده‌اند و برخی نیز مهلت ارائه نمره زبان را تا پایان ترم اول دکتری تعیین کرده‌اند.

بر اساس آخرین دستورالعمل دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجویانی که 80 درصد نمره قبولی زبان را کسب کرده باشند، می توانند در آزمون جامع شرکت کرده و تا قبل از دفاع از رساله نمره قبولی زبان را برابر ضوابط دانشگاه ارائه کنند.

مدرک کدام آزمون‌های زبان در مصاحبه دکتری دارای امتیاز است؟

مدرک زبان آزمون‌های بین‌المللی در مصاحبه همه دانشگاه‌ها دارای اعتبار و امتیاز است. اما مدارک زبان آزمون‌های زبان مختلف داخل کشور در برخی دانشگاه‌ها مورد قبول واقع نمی‌شود که در جدول ذیل شرح داده شده است.

ردیف نوع مدرک وضعیت پذیرش در دانشگاه‌ها
1 آزمون MSRT یا MCHE مورد قبول در همه دانشگاه‌های کشور (وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد)
2 آزمون تولیمو مورد قبول در همه دانشگاه‌های کشور (وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد)
3 مدرک زبان دانشگاه تهران

مورد قبول در برخی دانشگاه‌های سراسری (وزارت علوم)

* در دانشگاه آزاد مورد قبول نیست.

4 آزمون EPT مورد قبول در دانشگاه آزاد اسلامی
5 آزمون MHLE مورد قبول در رشته‌های علوم پزشکی

 

نمره مورد قبول آزمون زبان برای ارائه در مصاحبه دکتری چند است؟

نمره مورد قبول مدرک زبان در مصاحبه دکتری دانشگاه‌ها در جدول امتیازدهی مصاحبه دکتری تعیین شده است. اما دانشگاه‌ها لزوماً از این شیوه امتیازدهی تبعیت نمی‌کنند. به طور معمول، در صورتی که 50 درصد نمره آزمون را کسب کرده باشید، نمره زبان شما مورد قبول واقع خواهد شد (درمورد آزمون تولیمو این نمره بیشتر است). اما برخی دانشگاه‌ها نیز نمره‌ای بالاتر از آنچه گفته شد را مدنظر دارند.

دانشگاه آزاد اسلامی در شیوه‌نامه خود، حداقل نمره زبان مورد قبول را صراحتاً مشخص کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص نمره مدرک زبان برای دکتری دانشگاه آزاد کلیک کنید.

آسان ترین مدرک زبان برای دکتری کدام است؟

به طور کلی سطح آزمون‌های زبان ملی نسبت به بین‌المللی پایین‌تر است و بنابراین شانس گرفتن نمره خوب در این آزمون‌ها بیشتر است.

اما درمورد آزمون‌های زبان داخل کشور، قیاس درخصوص سختی و آسانی چندان امکان‌پذیر نیست؛ چرا که سطح آن‌ها تفاوت فاحشی ندارد. از طرفی در دوره‌های مختلف برگزاری هر یک از آزمون‌ها، ممکن است درجه سختی و سادگی سوالات تغییر کند.

اگر مدرک زبان با نمره پایین دارم، آن را در مصاحبه ارائه دهم؟

نکته مهم این است که اگر مدرک زبانی دارید که نمره آن پایین‌تر از سطح مورد قبول دانشگاه‌ها است، بهتر است آن را برای مصاحبه ارائه ندهید.

در مصاحبه دکتری شما باید توانایی‌های خود را به نمایش بگذارید و نه ضعف‌های خود را. بنابراین در صورتی که مدرک زبانی دارید که نشان می‌دهد شما نمره زبان خوبی کسب نکرده‌اید، لزومی برای به همراه داشتن آن در جلسه مصاحبه نیست. چون در هر حالت نمره مدرک زبان به شما تعلق نخواهد گرفت و با این مدرک صرفاً نشان خواهید داد که سطح زبان خوبی ندارید.

اعتبار مدرک زبان چقدر است؟

اعتبار همه مدارک زبان آزمون‌های ملی و بین‌المللی دو سال است. بنابراین، لازم است دقت کنید که در زمان شرکت در مصاحبه، کمتر از دو سال از زمان اخذ مدرکتان گذشته باشد.

البته در صورتی که مدرک زبانی دارید که مهلت آن تمام شده و امکان اخذ مدرک جدید هم ندارید، به‌خصوص اگر نمره بالایی گرفته‌اید، توصیه می‌کنیم همین مدرک را در مصاحبه دکتری به همراه داشته باشید؛ چرا که ممکن است مورد توجه اساتید قرار گیرد.

کدام مدرک زبان در مصاحبه دکتری امتیاز بیشتری دارد؟

به طور معمول، تفاوتی بین آزمون‌های مختلف وجود ندارد. در واقع امتیاز بالاتر به نمره بالاتر داده می‌شود و نه به نوع مدرک.

 ولی با توجه به هزینه­ بالای آزمون‌های بین­‌المللی، شرکت در این آزمون­‌ها به داوطلبانی که تنها به دکتری داخل کشور می‌اندیشند توصیه نمی­‌شود.

آیا با داشتن مدرک زبان، باز هم در مصاحبه از ما سؤال زبان پرسیده می‌شود؟

بله، تجربیات مصاحبه دکتری حاکی از آن است که حتی اگر مدرک زبان هم داشته باشید، باز هم ممکن است در مصاحبه، سؤالاتی به زبان انگلیسی مطرح شود. ازجمله این سوالات، معرفی خود به زبان انگلیسی در مصاحبه دکتری است. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه دکتری کلیک کنید.

برنامه زمان بندی کدام آزمون های زبان در سال 99 اعلام شده است؟

به دلیل شیوع کرونا و عدم امکان برگزاری آزمون‌های زبان، فعلاً برنامه زمان‌بندی برگزاری هیچ یک از این آزمون‌ها اعلام نشده است. البته اعلام شده است که آزمون تولیمو از اواسط خردادماه برگزار می‌شود.

در صورت اعلام زمان بندی برگزاری آزمون های زبان در سال 99 به سرعت در این خصوص اطلاع رسانی خواهیم کرد.

شما چه سؤالی در خصوص مدرک زبان برای دکتری دارید؟

در بخش نظرات منتظر شنیدن حرف‌های شما و پاسخ دادن به سؤالاتتان هستیم.

اینستاگرام آزمون دکتری