مقایسه آزمون دوره دکتری وزارت علوم و آزمون دوره دکتری پزشکی نشان می‌دهد که برای برگزاری آزمون دوره دکتری پزشکی توزیع داوطلبان در روزهای متعدد و برای جلوگیری از ازدحام به درستی صورت گرفته است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش خبرگزاری آنا، این روزها که بحث برگزاری آزمون‌ها در شرایط کرونا داغ است شاید یک مقایسه معمولی بین دو آزمون کشوری که متولی یکی از آنها سازمان سنجش و متولی دیگر وزارت بهداشت است خالی از لطف نباشد.

در بازه ۹ تا ۱۲ مردادماه دو آزمون مهم کشوری که اتفاقا هر دو برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری است صورت گرفته در آزمون دوره دکتری وزارت علوم ۱۷۹ هزار نفر ثبت‌نام کرده بودند که این افراد در روز ۹ مردادماه در ۱۴۳ حوزه امتحانی و در یک نیمروز با یکدیگر به رقابت پرداختند. برآوردها نشان می‌دهد که به طور متوسط در هر حوزه امتحانی یک هزار و ۲۰۰ نفر حضور داشتند.

انتقادات متعددی بر نحوه برگزاری این آزمون از جمله رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله داوطلبان از یکدیگر، تب سنجی در حوزه‌های آزمون و نبود تهویه مناسب در حوزه‌ها مطرح شده است که البته بخشی از آنها مورد پذیرش قرار گرفت و تعدادی هم از سوی مسئولان رد شد.

در این باره حتی علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در صفحه شخصی خود در توئیتر از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کنکور دکتری خبر داد. وی در پیام توئیتری خود نوشت: «از دیشب مشغول مرور نظرات داوطلبان کنکور دکتری هستم؛ نه فقط در توئیتر که در اینستاگرام. اکثراً نوشته‌اند پروتکل‌ها در کنکور دکتری رعایت نشده و در شهرستان‌ها وضع بدتر بوده. اگر آزمون ارشد و سراسری به همین منوال برگزار شود، سلامت داوطلبان قطعاً به خطر می‌افتد.»

برگزاری متفاوت آزمون دوره دکتری پزشکی

اما در این میان آزمون دوره دکتری پزشکی با حضور ۱۸ هزار و ۲۴۱ نفر در ۳ روز برگزار می‌شود، مسئول برگزاری این آزمون وزارت بهداشت است و این آزمون را در ۵ نوبت برگزار می‌کند. براساس تقسیم‌بندی‌های صورت گرفته در هر نوبت آزمون به جز آزمون نوبت صبح ۱۲ مردادماه حدود ۴ هزار نفر حضور دارند. آنگونه که سید سعید هاشمی نظری رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی می‌گوید: حوزه‌ها امتحانی امسال ۳ برابر شده است.

در صورتی‌که سازمان سنجش آموزش کشور بدون اینکه تعداد روزها را افزایش دهد فقط تعداد حوزه‌های آزمون دوره دکتری را ۴۲ درصد افزایش داده است.  

حال سازمان سنجش آموزش کشور قصد دارد آزمون کارشناسی ارشد را نیز با حضور بیش از ۶۹۴ هزار داوطلب در سه روز و در سه نوبت برگزار کند. پیش از این هم البته آزمون در دو روز و سه نوبت برگزار می‌شد. بنابراین فرقی در تعداد نوبت‌ها یا تعداد داوطلبان در هر نوبت نکرده است.

جالب است که در آزمون صبح پنجشنبه ۱۶ مردادماه ۳۲۱ هزار و ۵۰۴ نفر، در آزمون صبح جمعه ۱۷ مردادماه ۲۸۳ هزار و ۴۱۴ نفر و در آزمون صبح شنبه ۱۸ مردادماه ۸۹ هزار و ۴۹۹ نفر حضور خواهند داشت. براساس اطلاعیه سازمان سنجش کشور ۲۳۶ حوزه امتحانی برای این آزمون در نظر گرفته شده است و براساس پرجمعیت‌ترین نوبت آزمون، تقریبا در هر حوزه یک هزار و ۳۰۰ نفر حضور دارند.

در حالی که ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش نیز در اظهارنظری قابل تامل می‌گوید به شخصه برگزاری کنکور سراسری را ساده‌تر از کنکورهای ارشد و دکتری می‌دانم چرا که اکنون در آزمون دکتری، متوسط در هر حوزه ۴۰۰ نفر حضور دارند اما این تراکم در کنکور سراسری به ۱۵۰ نفر می‌رسد.

البته قرار بود که اگر آزمون دوره دکتری به درستی و با موفقیت انجام شود آزمون‌های دیگر نیز برگزار شوند که اخبار و گزارش‌ها از عدم رعایت بسیاری از پروتکل‌ها حکایت دارد. با این حال رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد اعلام کرد که خود را برای آزمون آماده کنید.

مشخص نیست اصرار سازمان سنجش برای برگزاری آزمون‌های سراسری مخصوصا کارشناسی ارشد و دکتری چیست؟ در صورتی‌که در سال‌های پیش دانشگاه‌ها دانشجویان دوره دکتری را بدون آزمون جذب می‌کردند و برای دوره کارشناسی ارشد نیز طرح آ.ت.ت (پذیرش براساس سوابق تحصیلی و آزمون) اجرا می‌شد.

البته شاید گردش مالی که هر یک از آزمون‌ها برای سازمان سنجش آموزش کشور در پی دارد یکی از دلایل عدم موافقت با توقف برگزاری آزمون‌ها باشد. برای آزمون کارشناسی ارشد اگر هر داوطلب حداقل ۴۵ هزار تومان پرداخت کرده باشد، با تعداد کل داوطلبان حداقل ۳۱ میلیارد تومان درآمد عاید سازمان سنجش آموزش کشور شده و اگر حداقل پرداختی داوطلبان دوره دکتری را ۷۵ هزار تومان در نظر بگیریم بیش از ۱۳ میلیارد تومان درآمد نصیب سازمان سنجش آموزش کشور شده است. شاید یکی از دلایل پافشاری برای برگزاری آزمون‌های تحصیلات تکمیلی همین درآمد ۴۴ میلیارد تومانی است که فقط از ثبت‌نام‌ها کسب شده است.

امید است با همه این تصمیم‌های درست و غلط جان جوانان کشور به خطر نیفتد و برای منفعت احتمالی عده‌ای، نخبگان آینده کشور از بین نروند.

اینستاگرام آزمون دکتری