مصاحبه مجازی دکتری؛ چگونه برگزار خواهد شد؟ این روش برگزاری مصاحبه چه مزایا و معایبی دارد؟ چگونه خود را برای شرکت در مصاحبه دکتری مجازی 99 آماده کنیم؟

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، با برگزاری آزمون کتبی دکتری، کم کم وقت آماده شدن برای مصاحبه دکتری فرا می‌رسد؛ امسال قرار است داوطلبان در جلسات مصاحبه مجازی دکتری حضور پیدا کنند.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، مصاحبه‌های دکتری سال جاری قرار است به صورت مجازی برگزار شود و این یعنی مصاحبه‌های 99 با سال‌های قبل تفاوت های زیادی خواهد داشت.

در این مطلب سعی داریم تفاوت های مصاحبه های مجازی دکتری با مصاحبه حضوری را بررسی کنیم و سپس راهکارهای کسب آمادگی برای مصاحبه‌های مجازی دکتری را معرفی خواهیم کرد.

برای درک تفاوت های این دو نوع مصاحبه بهتر است مزایا و معایب مصاحبه مجازی دکتری را بررسی کنیم.

نحوه برگزاری مصاحبه مجازی دکتری

بر اساس آخرین اخبار اعلام‌شده، مصاحبه دکتری سراسری و نیز دانشگاه آزاد به صورت مجازی برگزار خواهد شد. اما جزئیاتی در خصوص نحوه برگزاری مصاحبه مجازی دکتری هنوز اعلام نشده است.

به نظر می‌رسد برای برگزاری مصاحبه مجازی، مدارک داوطلبان شامل سوابق آموزشی و پژوهشی از قبل توسط دانشگاه دریافت شود. ارسال مدارک ممکن است به یکی از روش های اپلود در سامانه دانشگاه و یا ارسال از طریق ایمیل باشد.

مصاحبه غیرحضوری نیز احتمالا از طریق سامانه هایی همانند اسکایپ برگزار خواهد شد.

هر گونه جزئیات در خصوص مصاحبه دکتری مجازی اعلام شود، در پی اچ دی تست اطلاع رسانی خواهد شد.

مصاحبه دکتری مجازی 99

مزایای مصاحبه دکتری مجازی

1- عدم نیاز به جابجایی‌های درون شهری و برون‌شهری برای مصاحبه مجازی

ازجمله مشکلات بزرگی که همواره پیش روی داوطلبان آزمون دکتری بود، نیاز به سفرهای متعدد برای حضور در مصاحبه دکتری دانشگاه‌های مختلف بود. این کار هم هزینه های متعدد خرید بلیط و رزو محل اقامت را در پی داشت و هم خستگی زیادی برای داوطلبان به همراه می آورد. به گونه ای که رقابت ساکنان آن شهر با دیگر داوطلبان را کمی ناعادلانه می کرد. امسال هم که با توجه به وضعیت کرونایی کشور، قطعاً مسافرت سخت تر خواهد بود.

اما در مصاحبه های مجازی دکتری دیگر چنین مشکلاتی وجود ندارد و شما می توانید با خیال راحت در مصاحبه هر دانشگاهی که دوست دارید شرکت کنید؛ بدون این که نگران سختی های سفر یا هزینه های آن باشید.

2- رفع مشکل همزمانی مصاحبه دانشگاه‌های مختلف

گرچه در سال‌های گذشته هم دانشگاه ها تلاش می کردند، مصاحبه های خود را بدون همزمانی برگزار کنند، اما کسانی که در مصاحبه کدرشته های زیادی شرکت می کردند، همیشه با مشکل تلاقی مصاحبه دکتری دانشگاه های مختلف روبرو بودند. البته گاهی مصاحبه ها دقیقاً در یک روز برگزار نمی شدند، اما برگزاری مصاحبه در دو شهر مختلف در دو روز نزدیک به هم نیز مشکلات زیادی برای حضور به موقع در مصاحبه هر دو دانشگاه در پی داشت.

در مصاحبه های دکتری سال جاری دیگر این مشکل وجود ندارد و حتی در صورتی که مصاحبه دو کدرشته مختلف در یک روز هم برگزار شود، باز هم امکان حضور در آنها برای داوطلبان وجود خواهد داشت.

3- امکان شرکت در مصاحبه مجازی دکترا کدرشته های بیشتر

با رفع موانع سفری و عدم نیاز به حضور فیزیکی در دانشگاه، داوطلبان می توانند با خیال راحت کدرشته های مختلفی را برای مصاحبه انتخاب نمایند و این به معنای گزینه های بیشتر برای قبولی در دوره دکتری خواهد بود.

4- کاهش اضطراب ناشی از حضور در جلسه مصاحبه دکتری

در سال های گذشته، قرار گرفتن در جلسه مصاحبه دکتری در مقابل چند استاد برای برخی داوطلبانی شرایط مطلوبی نبود و چه بسا که این داوطلبان به دلیل شرایط روانی ایجادشده به خوبی توانمندی خود را نمی توانستند به نمایش بگذارند. حالا با مجازی شدن مصاحبه های دکتری می توانید با تکیه بر مبل منزل خود، در آرامش به سوالات اساتید پاسخ دهید.

معایب برگزاری مجازی مصاحبه های دکتری

1- نبود امکان به‌اشتراک‌گذاری تجربیات

جلسه‌های مصاحبه دکتری، در سالهای گذشته، فرصت خوبی بود تا داوطلبان شرکت‌کننده یکدیگر را ملاقات کنند و تجربه هایشان در مورد دانشگاه های خود، اساتید مطرح آنجا و تجربیات خود از دیگر مصاحبه‌ها را به با دیگر داوطلبان به اشتراک بگذارند.

مصاحبه مجازی دکتری فرصت چنین تجربه ای را به داوطلبان نمی دهد و حس شرکت انفرادی در تمام مصاحبه ها را به دنبال خواهد داشت. از جمله روش هایی که می تواند جبران کننده این مسئله باشد، مطالعه تجربیات مصاحبه داوطلبان دکتری در سالهای گذشته و پیگیری دقیق‌تر خبرها است.

2- حذف تجربه دانشگاه محل تحصیل آینده

پس از برگزاری مصاحبه های دکتری در هر سال، همواره با داوطلبانی روبرو بوده‌ایم که به دنبال تغییر اولویت کدرشته های انتخابی خود بودند. از جمله مهم‌ترین دلایل این اتفاق، تجربه‌های مثبت یا منفی داوطلبان از حضور در دانشگاه های مختلف و ارزیابی بهتر محل تحصیلی آینده خود بود. گاهی دانشجو احساس می کرد که دانشگاهی که اولویت پایینی به آن داده، امکانات پیشرفته‌ای دارد و یا دانشگاهی که اولویت بالاتری برای آن قائل بوده از مشکلات مدیریتی مختلفی رنج می برد که ممکن است بعدا گریبانگیر او شود.

در مصاحبه های مجازی دیگر چنین تجربیاتی فراهم نخواهد شد و داوطلبانی که قبلا در آن دانشگاه تحصیل نکرده اند، تا آخرین لحظه هم تجربه ای از آنجا به دست نخواهند آورد. از این رو بهتر است انتخاب رشته خود را با تحقیق بیشتری انجام دهید.

3- دشواری هماهنگی با دانشگاه ها

هرساله یکی از مشکلات داوطلبان کسب اطلاعات دقیق از زمان برگزاری مصاحبه ها و نحوه ارسال مدارک و مراحل مصاحبه و … بود. از جمله دلایل این امر پاسخگویی تلفنی ضعیف دانشگاه ها و اطلاع رسانی های ناقص در وبسایت آنها بود. اما برگزاری حضوری مصاحبه ها این مزیت را داشت که داوطلب می توانست کمی زودتر در دانشگاه حاضر شوند و یا چند روز قبل به دانشگاه سر بزنند و اطلاعات کاملی دریافت کنند و به این ترتیب استرس وی تا حدی کاهش می‌یافت.

حذف چنین امکانی باعث می شود تا نیاز به اطلاع رسانی‌های اینترنتی و تلفی دانشگاه ها بیشتر احساس شود. امیدواریم دانشگاه ها با توجه به شرایط خاص مصاحبه های سال جاری پاسخگویی های خود را بیشتر و دقیق تر کنند. ما نیز در پی‌اچ‌دی تست تلاش می‌کنیم همچون گذشته و یا بهتر از قبل آخرین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم.

دلایل برگزاری مصاحبه دکتری به صورت مجازی

  • کاستن از حجم رفت‌وآمد شهری و بین شهری داوطلبان و سایر عوامل اجرایی مصاحبه
  • بهره برداری بهینه از زیرساخت‌های ایجاد شده فناوری اطلاعات
  • کاهش هزینه‌های سربار داوطلب و دانشگاه برای اجرای مرحله دوم پذیرش
  • امکان صرف وقت بیشتر در ارزیابی دقیق از صلاحیت‌های هر داوطلب

جزئیات مراحل مصاحبه مجازی دکتری 99

روش مصاحبه دوره دکتری تخصصی به صورت چهره به چهره است. همچنین روش مصاحبه به صورت هیئت مصاحبه کننده و مصاحبه شونده است. در هیئت مصاحبه کننده، یک تن به منزله رییس جلسه مصاحبه حضور و فعالیت دارد.

در شیوه غیرحضوری یا الکترونیکیِ مرحله دوم دکتری تخصصی سال جاری نیز، این روشِ مصاحبه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 نحوه برگزاری مصاحبه دکتری مجازی 99

۱- اطلاعات روشن و دقیق درباره زمان مصاحبه غیرحضوری و جزییات مربوط به آن شامل ثبت نام در سامانه (پرتال اختصاصی هر دانشگاه که به همین منظور طراحی شده است)؛ نحوه بارگذاری مدارک و مستندات؛ نحوه پرداخت هزینه مصاحبه؛ مهلت ثبت نام؛ و راهنمای کار با نرم افزار یا پلتفرمی که مصاحبه الکترونیکی از طریق آن انجام خواهد شد، در درگاه دانشگاه قرار داده شود تا دسترسی به این اطلاعات برای همه داوطلبان ساده و امکانپذیر باشد.

۲- پس از اعلام اسامی پذیرفته شدگانِ مرحله نخست از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و ثبت نام داوطلب با مراجعه به پرتال دانشگاه برای شرکت در مرحله دوم سنجش (مصاحبه و ارزیابی شایستگی‌ها)، کارشناسان دانشگاه از طریق برقراری تماس تلفنی، نام کاربری و کلمه عبور هر داوطلب را برای ورود به فضای مجازی مصاحبه، فقط و انحصاراً در اختیار خود وی قرار دهند.

۳- رمزهای مورد نظر برای احراز هویت داوطلب می‌تواند از مشخصات فردی وی (مانند تاریخ تولد و شماره کد ملی) اخذ و تعیین شود اما به دلایل امنیتی، تماس تلفنی با داوطلب الزامی است.

۴- سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله در اجرای مرحله دوم پذیرش دانشجویان دکتری تخصصی، قواعدی را اعلام می‌کند که به منزله چارچوب مدیریتی، لازم‌الاجرا است.

آن قواعد ضروری است پیشاپیش به طور دقیق مرور و بررسی، تا از وجود زمینه و امکانات لازم در اجرای مرحله دوم، بر اساس مختصات هر دانشگاه اطمینان حاصل شود. پس از آن، نسخه راهنمای اجرا که بر اساس مختصات دانشگاه تهیه شده است به عنوان دستمایه اجرای مرحله دوم به گروه‌های آموزشی و دانشکده‌ها اعلام شود.

۵- یک یا چند تن از هیئت مصاحبه کننده بر اساس تشخیص گروه آموزشی، پیش از فرارسیدن تاریخ انجام مصاحبه، مدارک و مستندات ثبت نام کنندگان را ارزیابی و از نظر اعتبار و صحت و ارتباط موضوعی تأیید کنند تا در زمان مصاحبه، وقت مصاحبه کنندگان در این راه صرف نشده و بر انجام مصاحبه دارای استانداردِ مورد انتظار تمرکز شود.

۶- اعلام اسامی هیئت مصاحبه کننده به داوطلبان دکتری تخصصی که اغلب داوطلبان پیشتر، آنها را می‌شناسند، نشانه اعتماد دانشگاه به بلوغ مصاحبه شوندگان و در نتیجه مورد تأکید است.

۷- ساعت تخمینی آمادگی داوطلب برای برقراری ارتباط اینترنتی به وسیله مدیر گروه تعیین و توسط کارشناس گروه به وی اعلام و تأکید شود که در صورت عدم حضور به موقع در ساعت و روز تعیین شده، امکان تکرار جلسه مصاحبه وجود نخواهد داشت.

۸- ممکن است داوطلبی در ساعت هماهنگ شده با دانشگاه به دلیلی خارج از اراده شخصی خود، امکان شرکت در جلسه مصاحبه را نداشته باشد، در چنین مواردی، بایستی زمان‌های جایگزین تعیین و اطلاع رسانی شود.

ضبط جلسه مصاحبه الکترونیکی دکتری

۹- جلسه مصاحبه الکترونیکی ضبط شود به نحوی که در صورت لزوم، قابلیت مراجعه و بررسی مجدد را داشته باشد.

۱۰- پیش از تاریخ مصاحبه، زیرساخت‌ها و تجهیزات لازم برای همه اعضا بررسی و درباره درستی آن اطمینان حاصل شود تا مشکلات فنی در روز و ساعت مصاحبه باعث تأخیر در شروع مصاحبه‌ها نشود. زیرا این وضعیت موجب افزایش استرس داوطلبان می‌شود و مانع از بروز شایستگی‌های آنها در جلسه خواهد شد.

۱۱- در روز و ساعت تعیین شده در جلسه مصاحبه الکترونیکی، مادامی که تعداد اعضای مصاحبه کننده کامل نشده باشد مدیر گروه یا رییس جلسه، به هیچ وجه مصاحبه‌ها را آغاز نکند. تعداد مصاحبه کنندگان بر اساس نسبتی از تعداد کل اعضای گروه پذیرش کننده تعیین می‌شود اما تحت هر شرایطی، تعداد این اعضا نباید از ۳ مصاحبه کننده در جلسه مصاحبه هر یک از داوطلبان، کمتر باشد.

۱۲- تعداد مصاحبه کنندگان و ریاست جلسه مصاحبه برای همه داوطلبان در طول فرایند مصاحبه باید یکسان و واحد باشد.

۱۳- در حینِ برگزاری جلسه مصاحبه الکترونیکی، بایستی موارد زیر در نظر گرفته