مصاحبه مجازی دکتری؛ چگونه برگزار خواهد شد؟ این روش برگزاری مصاحبه چه مزایا و معایبی دارد؟ چگونه خود را برای شرکت در مصاحبه دکتری مجازی 99 آماده کنیم؟

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، با برگزاری آزمون کتبی دکتری، کم کم وقت آماده شدن برای مصاحبه دکتری فرا می‌رسد؛ امسال قرار است داوطلبان در جلسات مصاحبه مجازی دکتری حضور پیدا کنند.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، مصاحبه‌های دکتری سال جاری قرار است به صورت مجازی برگزار شود و این یعنی مصاحبه‌های 99 با سال‌های قبل تفاوت های زیادی خواهد داشت.

در این مطلب سعی داریم تفاوت های مصاحبه های مجازی دکتری با مصاحبه حضوری را بررسی کنیم و سپس راهکارهای کسب آمادگی برای مصاحبه‌های مجازی دکتری را معرفی خواهیم کرد.

برای درک تفاوت های این دو نوع مصاحبه بهتر است مزایا و معایب مصاحبه مجازی دکتری را بررسی کنیم.

نحوه برگزاری مصاحبه مجازی دکتری

بر اساس آخرین اخبار اعلام‌شده، مصاحبه دکتری سراسری و نیز دانشگاه آزاد به صورت مجازی برگزار خواهد شد. اما جزئیاتی در خصوص نحوه برگزاری مصاحبه مجازی دکتری هنوز اعلام نشده است.

به نظر می‌رسد برای برگزاری مصاحبه مجازی، مدارک داوطلبان شامل سوابق آموزشی و پژوهشی از قبل توسط دانشگاه دریافت شود. ارسال مدارک ممکن است به یکی از روش های اپلود در سامانه دانشگاه و یا ارسال از طریق ایمیل باشد.

مصاحبه غیرحضوری نیز احتمالا از طریق سامانه هایی همانند اسکایپ برگزار خواهد شد.

هر گونه جزئیات در خصوص مصاحبه دکتری مجازی اعلام شود، در پی اچ دی تست اطلاع رسانی خواهد شد.

مصاحبه دکتری مجازی 99

مزایای مصاحبه دکتری مجازی

1- عدم نیاز به جابجایی‌های درون شهری و برون‌شهری برای مصاحبه مجازی

ازجمله مشکلات بزرگی که همواره پیش روی داوطلبان آزمون دکتری بود، نیاز به سفرهای متعدد برای حضور در مصاحبه دکتری دانشگاه‌های مختلف بود. این کار هم هزینه های متعدد خرید بلیط و رزو محل اقامت را در پی داشت و هم خستگی زیادی برای داوطلبان به همراه می آورد. به گونه ای که رقابت ساکنان آن شهر با دیگر داوطلبان را کمی ناعادلانه می کرد. امسال هم که با توجه به وضعیت کرونایی کشور، قطعاً مسافرت سخت تر خواهد بود.

اما در مصاحبه های مجازی دکتری دیگر چنین مشکلاتی وجود ندارد و شما می توانید با خیال راحت در مصاحبه هر دانشگاهی که دوست دارید شرکت کنید؛ بدون این که نگران سختی های سفر یا هزینه های آن باشید.

2- رفع مشکل همزمانی مصاحبه دانشگاه‌های مختلف

گرچه در سال‌های گذشته هم دانشگاه ها تلاش می کردند، مصاحبه های خود را بدون همزمانی برگزار کنند، اما کسانی که در مصاحبه کدرشته های زیادی شرکت می کردند، همیشه با مشکل تلاقی مصاحبه دکتری دانشگاه های مختلف روبرو بودند. البته گاهی مصاحبه ها دقیقاً در یک روز برگزار نمی شدند، اما برگزاری مصاحبه در دو شهر مختلف در دو روز نزدیک به هم نیز مشکلات زیادی برای حضور به موقع در مصاحبه هر دو دانشگاه در پی داشت.

در مصاحبه های دکتری سال جاری دیگر این مشکل وجود ندارد و حتی در صورتی که مصاحبه دو کدرشته مختلف در یک روز هم برگزار شود، باز هم امکان حضور در آنها برای داوطلبان وجود خواهد داشت.

3- امکان شرکت در مصاحبه مجازی دکترا کدرشته های بیشتر

با رفع موانع سفری و عدم نیاز به حضور فیزیکی در دانشگاه، داوطلبان می توانند با خیال راحت کدرشته های مختلفی را برای مصاحبه انتخاب نمایند و این به معنای گزینه های بیشتر برای قبولی در دوره دکتری خواهد بود.

4- کاهش اضطراب ناشی از حضور در جلسه مصاحبه دکتری

در سال های گذشته، قرار گرفتن در جلسه مصاحبه دکتری در مقابل چند استاد برای برخی داوطلبانی شرایط مطلوبی نبود و چه بسا که این داوطلبان به دلیل شرایط روانی ایجادشده به خوبی توانمندی خود را نمی توانستند به نمایش بگذارند. حالا با مجازی شدن مصاحبه های دکتری می توانید با تکیه بر مبل منزل خود، در آرامش به سوالات اساتید پاسخ دهید.

معایب برگزاری مجازی مصاحبه های دکتری

1- نبود امکان به‌اشتراک‌گذاری تجربیات

جلسه‌های مصاحبه دکتری، در سالهای گذشته، فرصت خوبی بود تا داوطلبان شرکت‌کننده یکدیگر را ملاقات کنند و تجربه هایشان در مورد دانشگاه ها