بر اساس آن چه که در شیوه نامه اجرایی آزمون ورودی دوره دکتری 1399 اعلام شده، دانشگاه ها و مؤسسات مجاز به اعلام حدنصاب مرحله دوم برای آزمون نیستند.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، طی سال‌های گذشته، علیرغم مخالفت‌ها و اعتراضات داوطلبان، حد نصاب نمره برای قبولی دکتری لحاظ شد. اعمال حد نصاب نمره قبولی دکتری بدین صورت بود که اگر داوطلبی نمره حدنصاب مصاحبه دکتری مدنظر دانشگاهی را کسب نمی‌کرد، حتی اگر به لحاظ میانگین نمره آزمون کتبی و مصاحبه بالاتر از همه رقبا بود، باز هم در آن رشته‌محل پذیرش نمی‌شد. بدین صورت عملاً تأثیر نمره آزمون کتبی در قبولی دکتری برای این دسته از داوطلبان از بین می‌رفت و دست دانشگاه‌ها برای رد قطعی داوطلبان باز بود.

در تمام این سال ها، بسیاری دیگر از داوطلبان نیز به اعمال حدنصاب مصاحبه معترض بودند.

در آزمون دکتری 98 نیز این حدنصاب لحاظ شد و بسیاری از داوطلبان به علت اعمال آن، از قبولی بازماندند.

این اتفاق در حالی رخ می داد که  بر اساس قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور»مصوب مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی، آزمون کتبی و مصاحبه هر یک در پذیرش نهایی دکتری تأثیر 50 درصدی دارند. بنابراین، اعمال حدنصاب مصاحبه برای پذیرش دکتری مغایر با این قانون است.

در سال 97 نیز، با شکایت یکی از داوطلبان دوره دکتری دانشگاه تهران که به دلیل اعمال حدنصاب در این دانشگاه پذیرش نشده بود، دیوان عدالت اداری رای را به نفع این داوطلب صادر کرد و اعمال حدنصاب در دانشگاه تهران را باطل کرد. (برای اطلاع از جزئیات بیشتر کلیک کنید.)

اما در شیوه نامه اجرایی آزمون دکتری 99، صفحه 5، بند 10 گفته شده است که:

بر اساس مصوبه سیزدهمین جلسه تاریخ 98/9/30 شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی حدنصاب نمره مرحله دوم (مرحله مصاحبه) در آزمون مذکور حذف شده است و مؤسسات مجاز به اعلام حدنصاب مرحله دوم برای آزمون نیستند.

این موضوع، در شیوه نامه اجرایی آزمون دکتری 98 بدین صورت مطرح شده بود:

براساس رای دیوان عدالت اداری، حدنصاب نمره مرحله دوم (مرحله مصاحبه) در آزمون مذکور حذف شده است و مؤسسات مجاز به اعلام حدنصاب مرحله دوم برای آزمون نیستند.

در حالی که در سال 98 نیز شیوه نامه به وضوح از حذف حدنصاب نمره مصاحبه با استناد به رای دیوان عدالت اداری سخن گفته بود، حدنصاب مصاحبه دکتری اعمال شد. باید دید در سال 99 با توجه به صراحت در شیوه نامه آزمون با استناد به تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی درخصوص حذف حدنصاب تراز، آیا می توان امیدوار بود که پس از چندین سال اعتراض، بالاخره حدنصاب مصاحبه دکتری حذف شود یا خیر …

اینستاگرام آزمون دکتری