موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری آموزش عالی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

آموزش عالی یکی از رشته‌های دوره دکتری گروه علوم انسانی است. این رشته مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی است که کلیه مسائل و معضلات دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور تا سطح ملی را به‌منظور پیشرفت نظام آموزش عالی مطالعه و بررسی می‌کند. 

گرایش های دکتری آموزش عالی چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته آموزش عالی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی علوم تربیتی شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری آموزش عالی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری آموزش عالی به شرح زیر است:

  • ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ آﻣﻮزش ﻋﺎلی

  • اﻗﺘﺼﺎد و ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﻣﺎلی آﻣﻮزش ﻋﺎلی

  • ﺑﺮﻧﺎمه ریزی ﺗﻮﺳﻌﻪ آﻣﻮزش ﻋﺎلی

دفترچه انتخاب رشته دکتری آموزش عالی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته آموزش عالی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته آموزش عالی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته آموزش عالی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری آموزش عالی و ظرفیت پذیرش دکتری آموزش عالی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری آموزش عالی

برای شرکت در آزمون دکتری آموزش عالی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری آموزش عالی چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد همه رشته‌ها مجاز به شرکت در کنکور دکتری رشته آموزش عالی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری آموزش عالی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری آموزش عالی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری آموزش عالی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری آموزش عالی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری آموزش عالی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری آموزش عالی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته آموزش عالی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری آموزش عالی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته آموزش عالی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری آموزش عالی– مجموعه دروس تخصصی در سطوح کارشناسی شامل (فلسفه، مبانی و اصول تربیت)، (مبانی و اصول تعلیم و تربیت) و کارشناسی ارشد شامل (آمار و روش تحقیق (کمّی و کیفی))، (نظریه های یادگیری و الگوهای تدریس ـ اصول و مبانی برنامه ریزی درسی ـ طراحی و اجرای برنامه درسی)، (سازمان مدیریت آموزشی (مبانی نظری، اصول، رفتار سازمانی) ـ نظارت و راهنمایی آموزشی)، (مبانی نظری تکنولوژی آموزشی ـ نظریه های یادگیری و الگوهای تدریس)، (مسائل آموزش عالی ایران و جهان – مدیریت و برنامه ریزی دانشگاهی (مباحث مدیریت، برنامه ریزی و توسعه آموزش عالی)، (روشهای پژوهش کیفی با تأکید بر فلسفه تعلیم و تربیت ـ مکاتب فلسفی و نظریه های تربیتی ـ تاریخ اندیشه های تربیتی ایران و جهان ـ تربیت اسلامی)
دروس عمومی آزمون دکتری آموزش عالی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری آموزش عالی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری آموزش عالی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری آموزش عالی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها