پارسه
موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری جمعیت شناسی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته جمعیت شناسی مطالعه آماری جمعیت‌ها است و به بررسی و مطالعه تراکم، توزیع و دیگر آمارهای مهم (مانند تولد، ازدواج مرگ و …)، اثر تنظیم خانواده، اندازه، ساختار و توزیع جمعیت‌ها و تغییرات آنها در پاسخ به تولد، مرگ، مهاجرت و سال‌خوردگی، رابطه بین جمعیت و توسعه اقتصادی، انفجار جمعیت، تراکم شهرها، مهاجرت‌های غیرقانونی و … می‌پردازد.

گرایش های دکتری جمعیت شناسی چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته جمعیت شناسی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی ﻋﻠﻮم اﺟﺘﻤﺎعی شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری ﺟﻤﻌﻴﺖﺷﻨﺎسی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری جمعیت شناسی به شرح زیر است:

  • جمعیت شناسی

دفترچه انتخاب رشته دکتری جمعیت شناسی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته جمعیت شناسی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته جمعیت شناسی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته جمعیت شناسی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری جمعیت شناسی و ظرفیت پذیرش دکتری جمعیت شناسی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری جمعیت شناسی

برای شرکت در آزمون دکتری جمعیت شناسی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری جمعیت شناسی چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری جمعیت شناسی هستند:

– علوم اجتماعی (تمامی گرایش‌ها)

– تبلیغ و ارتباطات اجتماعی

– فلسفه علوم اجتماعی

– مطالعات زنان

– مطالعات فرهنگی و رسانه

– پژوهش علوم اجتماعی

– برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری منطقه‌ای

– مدیریت خدمات اجتماعی

– برنامه‌ریزی شهری

– حقوق ارتباطات

– علوم ارتباطات اجتماعی

– مددکاری اجتماعی

– ایران‌شناسی (تمامی گرایش‌ها)

– مدیریت سازمان ها و نهادهای فرهنگی با رویکرد اسلامی

– ارتباطات و تبلیغ فرهنگی

– شیعه‌شناسی (تمامی گرایش‌ها)

– جامعه‌شناسی

– امور فرهنگی (مدیریت و برنامه‌ریزی فرهنگی)

– دانش اجتماعی مسلمین

– علوم سیاسی و روابط بین‌الملل(تمامی گرایش ها)

– جامعه‌شناسی ورزشی

– معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات

– جامعه شناسی انقلاب اسلامی 

– مدیریت

– ارشد پیوسته «معارف اسلامی و مدیریت»

– توسعه و تبلیغ فرهنگ دینی گرایش های «مدیریت فرهنگی»، «تبلیغ دین» و «ارتباطات و تبلیغ فرهنگی»

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری جمعیت شناسی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری جمعیت شناسی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری جمعیت شناسی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری جمعیت شناسی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری جمعیت شناسی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری جمعیت شناسی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته جمعیت شناسی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری جمعیت شناسی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته جمعیت شناسی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری جمعیت شناسی– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (جامعه‌شناسی توسعه، جامعه‌شناسی ادبیات، بررسی مسائل اجتماعی ایران، جامعه‌شناسی روستایی، جامعه‌شناسی سیاسی)، روش های مقدماتی تحلیل جمعیت و کارشناسی ارشد شامل (نظریه‌های جامعه‌شناسی، آمار و روش تحقیق پیشرفته (کمی و کیفی)، باروری و مرگ و میر، روش تحقیق و آمار)
دروس عمومی آزمون دکتری جمعیت شناسی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری جمعیت شناسی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری جمعیت شناسی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری جمعیت شناسی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها