پارسه
موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری فیزیولوژی ورزشی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته فیزیولوژی ورزشی در مقطع دکتری تعامل بین فعالیت‌های ورزشی، فعالیت‌های بدنی و واکنش‌های فیزیولوژیکی بدن را مطالعه می‌کند. این رشته ارتباط سلول‌ها و بافت‌های بدن انسان در هنگام ورزش را مطالعه و بررسی می‌کند. این بررسی می‌تواند متاثر از شرایط متغیر زمانی، مکانی، سنی، نژادی، جنسی و محیطی باشد.

گرایش های دکتری فیزیولوژی ورزشی چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته فیزیولوژی ورزشی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی علوم ورزشی شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری فیزیولوژی ورزشی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری فیزیولوژی ورزشی به شرح زیر است:

  • فیزیولوژی ورزشی

دفترچه انتخاب رشته دکتری فیزیولوژی ورزشی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته فیزیولوژی ورزشی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته فیزیولوژی ورزشی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته فیزیولوژی ورزشی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری فیزیولوژی ورزشی و ظرفیت پذیرش دکتری فیزیولوژی ورزشی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری فیزیولوژی ورزشی

برای شرکت در آزمون دکتری فیزیولوژی ورزشی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری فیزیولوژی ورزشی چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری فیزیولوژی ورزشی هستند:

  • تربیت بدنی و علوم ورزشی (تمامی گرایش‌ها)

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری فیزیولوژی ورزشی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری فیزیولوژی ورزشی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری فیزیولوژی ورزشی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری فیزیولوژی ورزشی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری فیزیولوژی ورزشی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری فیزیولوژی ورزشی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته فیزیولوژی ورزشی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری فیزیولوژی ورزشی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته فیزیولوژی ورزشی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری فیزیولوژی ورزشی– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (آمار، سنجش و اندازه‌گیری در تربیت بدنی) و کارشناسی ارشد شامل (مدیریت رویدادها و اماکن و تأسیسات ورزشی، اصول و مبانی مدیریت در سازمان ورزشی، بازاریابی ورزشی)، (فیزیولوژی ورزشی پیشرفته – بیوشیمی و متابولیسم ورزشی)، حرکات اصلاحی پیشرفته – آسیب شناسی ورزشی پیشرفته)، (رشد جسمانی و حرکتی – کنترل و یادگیری حرکتی – روان شناسی ورزشی)، (بیومکانیک ورزشی پیشرفته – حرکت شناسی ورزشی پیشرفته)
دروس عمومی آزمون دکتری فیزیولوژی ورزشی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری فیزیولوژی ورزشی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری فیزیولوژی ورزشی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری فیزیولوژی ورزشی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها