پارسه
وکیلی
کیهان روان
مدرسان شریف
موسسه آموزشی نگاره
عالم زاده
وکیلی
دوره نگاره
عالم زاده

گرایش های دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی یکی از گرایش‌های رشته جغرافیا است که در مقطع دکتری تخصصی بعد پژوهشی دارد. این گرایش در طول دوره دکتری بعد سیاسی فضاهای جغرافیایی را در سه سطح محلی، ملی و جهانی مطالعه و بررسی می‌کند. جغرافیای سیاسی دارای هر دو جنبه نظری و کاربردی است، بنابراین می‌تواند در عرصه سیاست داخلی و جهانی در شناخت فضای زندگی انسان در ابعاد مختلف و تصمیم‌­گیری­‌های حکام ملی و جهانی موثر باشد و مسائل و مشکلات را با داشتن مهارت­‌های تخصصی و کاربردی حل نماید. 

گرایش های دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی علوم جغرافیایی شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی به شرح زیر است:

  • جغرافیای سیاسی

دفترچه انتخاب رشته دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی و ظرفیت پذیرش دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی

برای شرکت در آزمون دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید.زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی چیست؟

 بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری رشته ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی هستند.

– علوم جغرافیایی (تمامی رشته‌ها)

– علوم سیاسی

– روابط بین‌الملل

– حقوق

– شهرسازی و طراحی شهری

– برنامه ریزی توسعه منطقه ای

– اقتصاد کشاورزی

– توسعه روستایی

– زمین شناسی (علوم زمین)

– آبخیزداری

– هواشناسی

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی

مجموعه دروس تخصصی در سطوح کارشناسی شامل (روش تحقیق در جغرافیا)، (جغرافیای سیاسی (مبانی و ایران))، (جغرافیای شهری (مبانی و ایران))، (جغرافیای روستایی (مبانی و ایران))، (ژئومورفولوژی) (مبانی و ایران))، (آب و هواشناسی عمومی و ایران)

و کارشناسی ارشد شامل (اصول و مفاهیم ژئوپلیتیک ـ نظریه های جغرافیای سیاسی)، (نظریه ها و دیدگاه های توسعه شهری ـ تکنیک ها و مدل های برنامه ریزی شهری)، (دیدگاه ها و نظریه های توسعه روستایی ـ تکنیک ها و روش های برنامه ریزی روستایی)، (تکنیک ها و مدل ها در ژئومورفولوژی ـ دیدگاه ها و نظریه های ژئومورفولوژی)، (تکنیک های آب و هواشناسی)

دروس عمومی آزمون دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری ﺟﻐﺮاﻓﻴﺎی ﺳﻴﺎسی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها