پارسه
وکیلی
کیهان روان
مدرسان شریف
موسسه آموزشی نگاره
عالم زاده
وکیلی
دوره نگاره
عالم زاده

گرایش های دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته فلسفه که یکی از رشته‌های دوره دکتری گروه آزمایشی علوم انسانی است، به عنوان مادر رشته‌ها شناخته شده است. رشته دکتری فلسفه به مطالعه و بررسی اصول کلی و بنیادین جهان هستی مانند خرد، ذهن، ارزش، عقل آگاهی و … می‌پردازد. ارسطو، فیلسوف بزرگ یونانی، فسلفه را به این صورت معرفی می‌کند: فلسفه به انسان کمک می‌کند تا به اوج کمال نایل آید و به سعادت که از طریق نیل به عالم معقولات حاصل می‌شود، دست بیابد. پس فلسفه نه فقط از لحاظ فواید آن مورد توجه است بلکه فی‌نفسه نیز مطلوب است و از آن نمی‌توان صرف‌نظر کرد.

گرایش های دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته ﻓﻠﺴﻔﻪ لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی ﻓﻠﺴﻔﻪ شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ به شرح زیر است:

 • فلسفه محض

 • ﻓﻠﺴﻔﻪ دین

 • ﻓﻠﺴﻔﻪ

  • دﻳﻦ

 • ﻓﻠﺴﻔﻪ اﺧﻼق

 • ﻓﻠﺴﻔﻪ تطبیقی

 • ﻓﻠﺴﻔﻪ ﺣﻘﻮق

 • ﻓﻠﺴﻔﻪ ﻫﻨﺮ

 • ﺣﻜﻤﺖ ﻫﻨﺮﻫﺎی دینی

 • فلسفه اقتصاد اسلامی

 • فلسفه

  • منطق فلسفی

 • فلسفه فیزیک

 • تاریخ علم در دوره های اسلامی

 • فلسفه علم و فناوری فلسفه علم

دفترچه انتخاب رشته دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته ﻓﻠﺴﻔﻪ منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته ﻓﻠﺴﻔﻪ در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته ﻓﻠﺴﻔﻪ در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، غیرانتفاعی، و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ و ظرفیت پذیرش دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ

برای شرکت در آزمون دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید.زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ هستند:

– فلسفه (تمامی رشته‌ها و گرایش‌ها) 

– اخلاق (گرایش های اخلاق کاربردی، اخلاق اسلامی، فلسفه اخلاق)

– الهیات و معارف اسلامی (تمامی گرایش‌ها)

– ریاضی (تمامی گرایش‌ها)

– فیزیک (تمامی گرایش‌ها)

– آمار (تمامی گرایش‌ها)

– تاریخ علم دوره اسلامی

– فلسفه هنر

– هنر (تمامی رشته‌ها و گرایش‌ها)

– فلسفه و کلام اسلامی

-حقوق (تمام گرایش ها)

– فلسفه علوم اجتماعی

– جامعه شناسی

– پژوهش هنر و صنایع دستی

– سطح سه حوزه علمیه

– مدرسی مبانی نظری اسلام

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته ﻓﻠﺴﻔﻪ که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته ﻓﻠﺴﻔﻪ اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (فلسفه عمومی (فلسفه اسلامی – فلسفه غرب) – منطق) و کارشناسی ارشد شامل (فلسفه غرب، فلسفه تحلیلی، فلسفه معاصر، فلسفه اسلامی)، (منطق فلسفی – منطق ریاضی – فلسفه منطق)، (فلسفه علم – تاریخ علم)
دروس عمومی آزمون دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری ﻓﻠﺴﻔﻪ

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها