پارسه
وکیلی
کیهان روان
مدرسان شریف
موسسه آموزشی نگاره
عالم زاده
وکیلی
دوره نگاره
عالم زاده

گرایش های دکتری ﻣﺸﺎوره

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته مشاوره یکی از رشته‌های دوره دکتری گروه آزمایشی علوم انسانی است. متخصصین این رشته به افراد جامعه جهت پیشگیری از وقوع بحران‌های روحی و غلبه بر مشکلات و بحران‌ها کمک می‌کنند، به طوری که در مشاوره در واقع مشورت و دریافت کمک اطلاعاتی درباره یک موضوع است که بین مراجع (کمک ‌گیرنده) و متخصص (مشاور) انجام می‌ گیرد و مشاور به افراد آموزش می‌‌دهد که چه کنند تا دچار بحران‌ های روحی نشوند و راه پیشرفت و تکامل را راحت‌‌تر و سریع‌تر طی کنند.

گرایش های دکتری ﻣﺸﺎوره چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته ﻣﺸﺎوره لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی روانشناسی (۱) شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری ﻣﺸﺎوره

 بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری ﻣﺸﺎوره به شرح زیر است:

  • ﻣﺸﺎوره

دفترچه انتخاب رشته دکتری ﻣﺸﺎوره را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته ﻣﺸﺎوره منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته ﻣﺸﺎوره در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته ﻣﺸﺎوره در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری ﻣﺸﺎوره و ظرفیت پذیرش دکتری ﻣﺸﺎوره کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری ﻣﺸﺎوره

برای شرکت در آزمون دکتری ﻣﺸﺎوره لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری ﻣﺸﺎوره چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﻣﺸﺎوره هستند:

– علوم تربیتی (تمامی رشته‌ها و گرایش‌ها)

– روانشناسی (تمامی رشته‌ها و گرایش­‌ها)

– آموزش ریاضی

– آموزش فیزیک

– آموزش شیمی

– آموزش زبان فارسی

– مشاوره و راهنمایی

– مشاوره (تمامی گرایش‌ها)

– اخلاق

– توسعه و تبلیغ فرهنگ دینی گرایش مشاوره

– مشاوره با رویکرد اسلامی

– تربیت اخلاقی

– گفتار درمانی – توانبخشی (علوم پزشکی)

– روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی 

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﻣﺸﺎوره کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری ﻣﺸﺎوره دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری ﻣﺸﺎوره برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری ﻣﺸﺎوره برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری ﻣﺸﺎوره چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری ﻣﺸﺎوره لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته ﻣﺸﺎوره که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری ﻣﺸﺎوره و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته ﻣﺸﺎوره اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری ﻣﺸﺎوره– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (آمار و روش تحقیق)، (روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی) و کارشناسی ارشد شامل (روان‌شناسی تربیتی، یادگیری و انگیزش، سنجش و اندازه‌گیری)، (آمار و روش تحقیق (کمّی، کیفی و آمیخته) – آسیب شناسی روانی کودک)، (اصول و فنون و نظریه های مشاوره و روان درمانی – روان شناسی شخصیت)
دروس عمومی آزمون دکتری ﻣﺸﺎوره

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری ﻣﺸﺎوره را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری ﻣﺸﺎوره به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری ﻣﺸﺎوره

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها