پارسه
وکیلی
کیهان روان
زمان مصاحبه دکتری آزاد ۱۴۰۳
همپا
مدرسان شریف
تجربیات مصاحبه دکتری ۱۴۰۳
موسسه آموزشی نگاره
عالم زاده
وکیلی
دوره نگاره
عالم زاده

گرایش های دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی یکی از رشته‌های دوره دکتری گروه آزمایشی علوم پایه است که به مطالعه و بررسی جنبه‌های نظری و پژوهشی ساختار و عملکرد سلول‌ها، درشت مولکول‌ها و تعاملات مولکولی فعالیت‌های زیستی در بین سیستم‌های مختلف درون سلولی (ارتباطات بین RNA، DNA، پروتئین و بیوسنتز) می‌پردازد.

گرایش های دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی به شرح زیر است:

 • زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی
 • فناوری سلول های بنیادی و بازسازی بافت
 • بیوشیمی
 • ژنتیک مولکولی
 • میکروبیولوژی
 • بیوفیزیک
 • زیست فناوری
  • بدون گرایش
  • میکروبی
 • ریززیست فناوری (نانوبیوتکنولوژی)

دفترچه انتخاب رشته دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی و ظرفیت پذیرش دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی

برای شرکت در آزمون دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید.زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد همه رشته‌ها مجاز به شرکت در کنکور دکتری رشته زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (بیوشیمی، بیوفیزیک، میکروبیولوژی، ژنتیک، زیست‌شناسی سلولی و مولکولی) و کارشناسی ارشد شامل (زیست شناسی سلولی پیشرفته- زیست شناسی مولکولی پیشرفته- فرایندهای تنظیمی و ترارسانی- ساختار ماکرو مولکول های زیستی)، (آنزیم شناسی ـ تنظیم متابولیسم – روش های بیوفیزیک و بیوشیمی)، (سیتو ژنتیک – ژنتیک مولکولی ـ- مهندسی ژنتیک)، (فیزیولوژی میکرو ارگانیسم ها – بوم شناسی میکرو ارگانیسم ها – ژنتیک پروکاریوت ها ـ ویروس شناسی پیشرفته)، (بیوفیزیک (سلولی، پرتوی، مولکولی) ـ- بیوترمودینامیک)، (بیوتکنولوژی فراورده های تخمیر ـ-مهندسی پروتئین – ژنتیک یوکاریوت ها و ژنتیک پروکاریوت ها ـ بیوانفورماتیک)، (اصول نانوفنّاوری (مفاهیم شیمی و فیزیک در ابعاد نانو، اصول زیست فنّاوری))، (بیوشیمی فیزیک سلولی (ساختار، عملکرد و برهم کنش ماکرومولکول های زیستی) – زیست مواد و مهندسی سطح در ابعاد نانو)
دروس عمومی آزمون دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری زیست شناسی ﺳﻠﻮلی و ﻣﻮﻟﻜﻮلی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها