موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری مهندسی فناوری اطلاعات

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته مهندسی فناوری اطلاعات یکی از رشته های دوره دکتری گروه امتحانی فنی و مهندسی است که با پیوند علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات به مطالعه و بررسی روش های جمع آوری اطلاعات و انتقال آنها می پردازد. 

گرایش های دکتری مهندسی فناوری اطلاعات چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته مهندسی فناوری اطلاعات لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی مهندسی فناوری اطلاعات شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری ﻣﻬﻨﺪسی ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری مهندسی فناوری اطلاعات به شرح زیر است:

  • مهندسی فناوری اطلاعات

  • ﺗﺠﺎرت اﻟﻜﺘﺮونیکی

  • ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ سیستم های اﻃﻼﻋﺎتی

  • سیستم‌های ﭼﻨﺪ رﺳﺎﻧﻪای

  • امنیت اطلاعات

  • شبکه های کامپیوتری

دفترچه انتخاب رشته دکتری مهندسی فناوری اطلاعات را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته مهندسی فناوری اطلاعات منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته مهندسی فناوری اطلاعات در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته مهندسی فناوری اطلاعات در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری مهندسی فناوری اطلاعات و ظرفیت پذیرش دکتری مهندسی فناوری اطلاعات کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری مهندسی فناوری اطلاعات

برای شرکت در آزمون دکتری مهندسی فناوری اطلاعات لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری مهندسی فناوری اطلاعات چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد همه رشته‌ها مجاز به شرکت در کنکور دکتری رشته مهندسی فناوری اطلاعات هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری مهندسی فناوری اطلاعات کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری مهندسی فناوری اطلاعات برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری مهندسی فناوری اطلاعات برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری مهندسی فناوری اطلاعات چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری مهندسی فناوری اطلاعات لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته مهندسی فناوری اطلاعات که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری مهندسی فناوری اطلاعات و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته مهندسی فناوری اطلاعات اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری مهندسی فناوری اطلاعات– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (حل مسأله (ساختمان داده‌ها و طراحی الگوریتم‌ها) – شبکه (شبکه‌های کامپیوتری و امنیت شبکه)) و کارشناسی ارشد شامل (مهندسی اطلاعات (پایگاه داده پیشرفته، بازیابی پیشرفته اطلاعات و داده‌کاوی) – خدمات فناوری اطلاعات (تجارت الکترونیک و آموزش الکترونیکی))
دروس عمومی آزمون دکتری مهندسی فناوری اطلاعات

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری مهندسی فناوری اطلاعات را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری مهندسی فناوری اطلاعات به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری مهندسی فناوری اطلاعات

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها