پارسه
موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری ژنتیک و ﺑﻪ ﻧﮋادی ﮔﻴﺎهی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی یکی از رشته های دوره دکتری گروه امتحانی کشاورزی و منابع طبیعی است که به مطالعه و بررسی تولید ارقام پر محصول و با کیفیت بالا و مقاوم به تنش های محیطی می پردازد.

گرایش های دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی و بیوﺗﻜﻨﻮﻟﻮژی ﻛﺸﺎورزی شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری ژنتیک و ﺑﻪﻧﮋادی ﮔﻴﺎهی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی به شرح زیر است:

  • ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی

دفترچه انتخاب رشته دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی و ظرفیت پذیرش دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی

برای شرکت در آزمون دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد همه رشته‌ها مجاز به شرکت در کنکور دکتری رشته ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (آمار و طرح آزمایش‌ها، ژنتیک، اصلاح نباتات) و کارشناسی ارشد شامل (ژنتیک پیشرفته، ژنتیک کمی، به نژادی گیاهی پیشرفته (اصلاح نباتات تکمیلی)، بیومتری)، (بیوشیمی پیشرفته، کشت سلول و بافت گیاهی، ژنتیک مولکولی، مهندسی ژنتیک)
دروس عمومی آزمون دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری ژنتیک و به نژادی ﮔﻴﺎهی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها