نگارش علمی: چگونه مقاله خود را برای ارسال به مجله مورد نظر آماده کنیم؟

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

راهنماي نويسندگان
پس از انتخاب قطعي مجله مورد نظر، قسمت راهنماي نويسندگان آن را با دقت بخوانيد. در واقع مقاله شما بايد در چارچوب مورد نظر آن مجله تنظيم شده باشد، در غير اين صورت مقاله‌تان از جانب سردبير برگشت داده خواهد شد يا در صورت پذيرش اوليه، مراحل بررسي طولاني‌تري را پشت سر خواهد گذاشت. هر چه بيشتر به اين قسمت اهميت دهيد، سردبير نسبت به مقاله شما ديد مثبت تري پيدا مي‌كند.

دستورالعمل كلي مجلات براي تنظيم مقالات تقريباً مشابه است. صفحه عنوان، چكيده، واژگان كليدي، مقدمه، مواد و روش‌ها، نتايج، بحث، نتيجه‌گيري و مراجع، بخشهايي هستند كه حتماً بايد وجود داشته باشند، اما اينكه آنها به دنبال هم آورده شوند يا هر يك در صفحات جداگانه اي قرار گيرند، فاصله بين خطوط چقدر باشد، از چه فونتي استفاده شود، حجم هر قسمت حداكثر چقدر باشد، مراجع با چه سبكي نوشته شوند و مطالبي از اين دست، به چارچوب مورد نظر مجله بستگي دارد. اكثر مجلات ترجيح مي‌دهند شكل‌ها و جدول‌ها در صفحاتي جداگانه درج شوند، نه لابه‌لاي متن؛ بنابراين برای هر شکل يا جدول، صفحه ای مستقل اختصاص دهيد.
نكته مهم آن است که هنگام اِعمال تغييرات مورد نظر مجله، مراقب باشيد كه مطلبي اشتباهاً پاك نشود.
روش ايده‌آل آن است كه همزمان با تأليف مقاله، يعني از همان زمان كه بررسي متون را انجام مي‌دهيد، مجله مورد نظرتان را انتخاب و با مطالعه راهنماي نويسندگان، شيوه نوشتن را به سبك مورد نظر آن مجله در آوريد.

صفحه عنوان
از آنجا که مجلات مختلف دستورالعملهای گوناگونی برای تنظيم اين قسمت در نظر می گيرند، در اينجا نيز بايد به راهنمای نويسندگان مجله مراجعه کنيد. به طور کلی صفحه عنوان، دربردارنده عنوان مقاله در بالا و اسامی نويسندگان در پايين می باشد. نام و نام خانوادگی کامل نويسندگان، بالاترين درجه علمی، سِمت (ها)، موقعيت آکادميک، آدرس و نام گروه يا مؤسسه ای که پژوهش در آنجا انجام شده است بايد ذکر گردد. قسمت پايين صفحه به مشخصات نويسنده مسئول مکاتبات، شامل نام و نام خانوادگی، درجه علمی، آدرس دقيق پستی، تلفن، فکس (با ذكر كد بين المللي كشور) و پست الكترونيك آكادميك تعلق دارد.

آماده سازي قبل از ارسال
پس از انجام تغييرات، چندين نوبت ديگر مقاله را بخوانيد و در صورت امكان، از همكاران با تجربه و مورد اعتمادتان بخواهيد آن را مطالعه و نقايص احتمالي را براي شما مشخص كنند. تصميم‌گيرنده نهايي شما هستيد. بهتر است مقاله را به يك نفر كه به زبان انگليسي مسلط‌تر از شماست نيز بدهيد. ساده نويسي، رواني مطلب و قابل فهم بودن آن اهميت زيادي در جلب نظر مثبت سردبير دارد. حتماً با فعال كردن گزينه كنترل املا و گرامر كلمات نرم‌افزار Word، غلطهاي املايي و گرامري متن را برطرف نماييد. نهايتاً خودتان، املاي تك تك كلمات را چك كنيد، زيرا اين نرم افزار قادر به شناسايي املاي لغات و اصطلاحات تخصصي نمي باشد.

تهيه نامه همراه
نامه كوتاهي كه در آن با مخاطب قرار دادن سردبير، درخواست خود را براي بررسي وچاپ مقاله ارسالي مطرح مي‌كنيد، نامه همراه نام دارد. در واقع اولين چيزي كه سردبير پيش از رؤيت مقاله با آن مواجه خواهد شد، همين نامه است كه اگر در بردارنده نكات لازم باشد، ديدگاه مثبتي نسبت به مقاله ارسالي در وي ايجاد خواهد كرد.
برخي مجلات در قسمت راهنماي نويسندگان، نكاتي را ذكر مي‌كنند كه رعايت آنها در نامه همراه الزاميست. برخي مجلات نيز فرم خاصي براي نامه همراه طراحي كرده‌اند كه پس از ذخيره سازي آن از روي سايت مجله، صرفاً جاهاي خالي آن را پر مي‌كنيد و مي‌فرستيد. اگر چنين چيزي وجود نداشت، به روشي استاندارد نامه را تنظيم كنيد.
ارسال مقاله به مجله
اكنون آماده ارسال مقاله هستيد. در حال حاضر اكثر مجلات، دريافت مقاله به طريق الكترونيك را ترجيح مي‌دهند، زيرا اين روش امن‌تر و سريع‌تر است. فايل مقاله را به فرمت Word يا PDF تهيه و از جديدترين ويرايش آنها استفاده كنيد. سپس فايل PDF را مجدداً با دقت بخوانيد تا مطمئن شويد تمام حروف، اعداد و نمادها به درستي منعكس شده‌اند. از نمادهاي غير استاندارد استفاده نكنيد.

در سايت اينترنتي برخي مجلات معتبر، گزينه‌اي وجود دارد كه با كليك كردن بر روي آن، وارد مراحل ارسال آنلاين مقاله مي‌شويد. به اين ترتيب كه صفحات متعددي باز مي‌شود و از شما مي‌خواهد عنوان، اسامي نويسندگان، آدرس، تلفن، فكس، پست الكترونيك و متن اصلي مقاله را وارد كنيد. در هر قسمت بايد آنچه را كه از شما خواسته شده است از روي متن مقاله كپي كنيد و در كادر مربوطه قرار دهيد.
مجلاتي كه هنوز به سيستم ارسال آنلاين مقاله تجهيز نشده اند، از شما مي‌خواهند مقاله‌تان را بر اساس دستورالعملي كه در قسمت راهنماي نويسندگان ارائه شده است، تنظيم و در کنار نامه همراه، به پست الكترونيك سردبير ارسال نمائيد. در اين صورت متن پست الكترونيك را نامه همراه تشكيل مي دهد كه مقاله به آن منضم شده است.
روش ديگر، ارسال از طريق پست مي‌باشد. بدين منظور بايد علاوه بر نامه همراه، سه تا پنج نسخه از مقاله را پرينت بگيريد و همراه با ديسكت يا سي دي حاوي متن مقاله، شكل ها و جدول ها به آدرس پستي مجله ارسال كنيد. از پست سفارشي استفاده كنيد و رسيد آن را تا حصول اطمينان از رسيدن بسته نزد خود نگاه داريد.
پس از ارسال مقاله بايد منتظر دريافت نامه اعلام وصول از جانب سردبير باشيد كه به پست الكترونيك يا آدرس پستي شما ارسال مي شود و مشخص مي‌كند مقاله به دست آنها رسيده و در حال بررسي است. ممكن است به شما يك كد چند رقمي نيز ارائه شود تا پي گيري‌هاي بعدي از طريق آن انجام شود.

روند بررسي و داوري مقاله
اكنون زمان انتظار فرا رسيده است. اميدوار باشيد و در عين حال خود را براي رويارويي با هر پاسخي از سوي مجله آماده كنيد.
ممكن است مقاله شما به سرعت از جانب سردبير مورد پذيرش واقع شود. اين اتفاق نادر هنگامي رخ مي‌دهد كه ايده تحقيقاتي شما واقعاً تازه و جالب باشد. حالتي كه عمدتاً رخ مي دهد آن است كه مقاله پس از غربالگري اوليه و اولويت بندي توسط سردبير يا هيأت سردبيري، در اختيار چند داور يا كارشناس قرار مي‌گيرد تا به دقت آن را ارزيابي نمايند.

داوران موظفند در بازه زماني كه در اختيار دارند، مقاله را نقد و بررسي و نظراتشان را اعلام كنند. معمولاً فرمي در اختيار داور قرار مي گيرد تا بر اساس آن، بكر بودن، كيفيت و نقاط ضعف و قوت مقاله را بررسي كند.
اظهار نظر داوران بايد كاملاً بي طرفانه باشد. برخي مجلات با پوشاندن اسم نويسندگان مقاله اي كه به داور مي سپرند، سعي مي كنند به اين هدف نزديك تر شوند.
در حالي كه پنهان داشتن نام داور از نويسنده اقدامي رايج محسوب مي شود، اما برخي مجلات از شما مي‌خواهند داور مقاله‌تان را خودتان پيشنهاد كنيد. مثلاً پيشنهاد داور در سري مجلات BMC اجباريست، يعني اگر داور پيشنهاد نكنيد، مقاله شما مورد بررسي قرار نخواهد گرفت. در سري مجلات BMJ پيشنهاد داور اختياري است؛ يعني به شما اجازه داده مي شود كه سه تا چهار داور پيشنهاد كنيد. امروزه مسئله پيشنهاد كردن داوران به روندي رو به رشد در ميان مجلات تبديل شده است. براي پيدا كردن داوران بهترين راه استفاده از مراجع مقاله خودتان است، زيرا پژوهش شما در راستاي پژوهش ساير افراديست كه در آن زمينه كار كرده‌اند؛ البته نه آنهايي كه مخالف عقايد و نظرات شما هستند. نكته مهم آنست كه به هيچ ‌وجه حق تماس گرفتن با داوري كه برمي‌گزينيد را نداريد، حتي اگر كسي باشد كه با او آشنا باشيد.

زمان داوري
زمان داوري و ارائه نتايج در مجلات مختلف با هم فرق مي‌كند. متأسفانه اين زمان در مورد مجلات داخلي بعضاً تا يك سال طول مي‌كشد. به طور كلي، چنانچه پس از گذشت 6 ماه از دريافت نامه وصول به سردبير جوابي دريافت نكرديد، با مجله تماس بگيريد. مي‌توانيد از تلفن، فاكس، ايميل يا ارسال نامه پستي استفاده كنيد. اگر با گذشت دو ماه باز هم جوابي دريافت نكرديد، مجدداً با مجله تماس بگيريد و اگر باز هم جوابي نگرفتيد ديگر هيچ مقاله‌اي به اين مجله ارسال ننماييد.

سرنوشت مقاله پس از داوري
مقاله شما پس از داوري در اختيار سردبير قرار مي گيرد. سردبير، محوري ترين نقش را در تصميم گيري نهايي بر عهده دارد. وضعيت مقاله پس از تصميم سردبير معمولاً به يكي از صورتهاي زير خواهد بود:
– پذيرش براي چاپ
– پذيرش براي چاپ پس از اصلاحات جزئي
– پذيرش براي چاپ پس از اصلاحات كلي
– بررسي مجدد احتمالي براي چاپ پس از اصلاحات اساسي
– بررسي احتمالي براي چاپ در قالب نامه به سردبير يا گزارش كوتاه
– غير قابل چاپ

اصلاح و بازبيني
مجلات خارجي عمدتاً پس از گذشت 6 – 3 ماه جواب پذيرش، نياز به اصلاح يا رد مقاله را پس از بررسي توسط داوران ارائه مي كنند. ممكن است مقاله شما بدون هيچگونه نياز به تغيير مورد پذيرش قرار گيرد، اما اين اتفاق كمتر رخ مي‌دهد. اكثر موارد به بازبيني و اصلاح مقاله نياز پيدا مي‌كنيد. به اين مفهوم كه سردبير با اعلام پذيرش مشروط مقاله، از شما مي‌خواهد تغييرات جزئي يا كلي را كه براساس نظرات داوران براي شما فهرست گرديده است در مقاله اِعمال كنيد تا مقاله‌تان مجدداً بررسي شود. در اين صورت معمولاً يك بازه زماني براي شما تعيين مي‌گردد تا اصلاحات مورد نظر را انجام دهيد. . اگر مدت زيادي از زمان ارسال مقاله مي گذرد، مراجع آن را به روز كنيد. حتي المقدور سعي كنيد كار اصلاح را پيش از تمام شدن فرصتي كه در اختيارتان گذاشته شده به پايان رسانيد. چنانچه در مورد خاصي، اصلاح آنگونه كه مورد نظر مجله است ممكن نمي‌باشد، مي‌توانيد با سردبير مكاتبه كنيد و دلايل خود را در اين باره ذكر نماييد.

پس از اتمام كار، مجدداً مقاله تان را از با فرض اينكه از نو آن را نوشته ايد، مورد بررسي قرار دهيد و پس از كسب اطمينان از اصلاح كليه موارد اشاره شده از سوي داوران، آن را ارسال نماييد.

پذيرش و چاپ مقاله
پس از آن كه مقاله شما مورد پذيرش قرار گرفت، به خودتان تبريك بگوييد. اعتماد به نفس ارزشمندي كه به دست آورده ايد را به عنوان نيروي محركه پژوهش هاي بعديتان حفظ كنيد، اما هرگز دچار غرور نشويد. روزانه مقالات صدها محقق مانند شما در سراسر جهان پذيرش مي شود.

پس از پذيرش مقاله و پيش از چاپ آن، ويرايش نهايي انجام می شود كه گستردگي آن در مجلات مختلف متفاوت است. اين ويرايش شامل غلط گيري املايي، اصلاح علائم نقطه گذاري، روان سازي جملات، رفع ابهامات گـرامري، و بررسي بخش هايي است كه احتمال خطا در آنها زياد است (چكيده، قسمتهاي آماري، شكل ها، جدول ها و مراجع). در دفتر سردبيري برخي مجلات، برطرف سازي اين گونه اشكالات به ويراستار فني سپرده مي شود.

پس از اين مرحله، نسخه آماده براي چاپ مقاله در اختيارتان قرار می گيرد تا برای آخرين بار بررسی و نهايتاً آن را تأييد كنيد. در اين مرحله، مقاله شما حتي به لحاظ صفحه آرايي، مانند نسخه اي است كه در مجله چاپ خواهد شد. بايد تک تک لغات را آرام و بسيار دقيق بخوانيد تا کليه غلط های تايپی احتمالی را، به ويژه در جدول ها پيدا کنيد. چنانچه اشتباهی در نسخه چاپ شده در مجله يافت شود، مسئوليت آن تماماً بر عهده خودتان خواهد بود. در اين مرحله مجاز نيستيد تغييرات عمده ای ايجاد کنيد. حداکثر می توانيد يک يا دو کلمه را تغيير دهيد. برخی از مجلات دستورالعملهای خاصی برای اصلاح نسخه پيش از چاپ مقاله دارند که بايد به آنها دقيقاً عمل کنيد.

رد شدن مقاله
مقاله شما ممكن است بدون داوري و مستقيماً از جانب سردبير رد شود. رد شدن سريع مقاله علل مختلفي دارد و همواره به معناي كم ارزش بودن مقاله شما نيست. ممكن است مقاله اصلاً در حيطه علمي مورد علاقه آن مجله نبوده باشد. اين مشكل به ويژه در مورد مجلات تخصصي و فوق‌تخصصي پيش مي‌آيد كه علاقمند به چاپ موضوعات خاصي هستند. البته اين احتمال نيز وجود دارد كه سردبير به دليل كهنه و تكراري بودن موضوع مقاله آنرا رد كرده باشد. رعايت نكردن نكاتي كه هنگام تنظيم نامه همراه و بخشهاي مختلف مقاله گفته شد نيز در رد شدن مقاله بي‌تاثير نيست.

اگر مقاله شما پس از بررسي توسط داوران و جمع بندي نظرات آنها مردود تشخيص داده شود، سردبير در قالب يك نامه محترمانه ضمن اعلام اين مطلب، نظرات داوران را به شما منعكس مي‌كند.

نظرات داوران را به دقت بررسي كنيد و آنها را در مقاله‌تان اعمال نماييد. داوران بدون اينكه نياز باشد از آنها تشكر كنيد، مقاله شما را خوانده‌اند و عيب و ايرادات آنرا گرفته‌اند. از اين بابت خوشحال باشيد و بدانيد كه در صورت ارسال مجدد به مجله ديگر، شانس چاپ مقاله‌تان بيشتر مي‌شود. حتي توصيه مي‌شود چنانچه زمان به شما اجازه مي‌دهد، ابتدا مقاله‌تان را براي مجله‌اي كه عامل تأثير نسبتاً بالايي دارد و هر مقاله آن توسط چند داور بررسي مي شود بفرستيد تا از جانب داوران مورد بررسي قرار گيرد، آنگاه (به شرطي كه سريعاً رد نشده باشد) با اعمال نظرات ارائه شده از سوي داوران، مقاله‌ را براي مجله‌اي با عامل تأثير کمتر بفرستيد. اين كار شانس پذيرش را افزايش مي‌دهد. نوشتن نامه به سردبير با هدف عوض كردن تصميم وي يا اعتراض نسبت به نظر داوران، معمولاً مشكل را حل نمي‌كند و به اعتبار شما نيز لطمه مي‌زند. چنانچه حدس مي‌زنيد داور مربوطه در چندين مورد دچار اشتباه شده يا گمان مي‌كنيد سوء تفاهم كوچكي پيش آمده است، مي‌توانيد نامه محترمانه‌اي به سردبير بفرستيد و استدلال خود را مطرح كنيد.

شما مجاز هستيد هر زمان كه صلاح بدانيد، مقاله‌اي را كه ارسال كرده‌ايد، با ارسال يك نامه به سردبير بازپس بگيريد، هرچند اين کار اعتبار شما را نزد مجله مورد نظر مخدوش مي كند.

ارسال به مجله ديگر
از همان روزی که مقاله شما رد شد، دوباره دست به کار شويد. نخست کليه ايراداتی را که داوران به آنها اشاره کرده اند اصلاح کنيد، زيرا به علت تخصصی بودن موضوع، ممکن است مقاله تان پس از ارسال به مجله بعدی، مجدداً در اختيار همان داور يا داوران قرار گيرد. مجله بعدی را با دقت انتخاب کنيد. بهتر است عامل تأثير آن از مجله قبلی کمتر باشد. پس از خواندن راهنمای نويسندگان، مقاله را به مجله جديد ارسال نماييد.

منبع:
http://en.wikipedia.org/wiki/Open-access_journal
http://www.doaj.org/doaj?func=home&uiLanguage=en
http://www.applyabroad.org/forum/showthread.php?28838-%DA%98%D9%88%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%84%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D9%88%D9%84%DB%8C
http://www.farzaninstitute.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1053&Itemid=127
http://www.farzaninstitute.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1088&Itemid=51

 

 

سوالات و نظرات خود در خصوص این مطلب را در صفحه راهنمای نگارش ، ارسال و پذیرش مقالات علمی پژوهشی و ISI مطرح فرمایید.

اینستاگرام آزمون دکتری