مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

مصاحبه با رتبه برتر دکتری در رشته عمران – زلزله

حامد امینی رتبه 7 آزمون دکتری سراسری مهندسی عمران – گرایش مهندسی زلزله مهمان امروز ما در مصاحبه با رتبه های برتر کنکور دکتری بودند. آقای حامد امینی تهرانی متولد 1366 و فارغ التحصیل ممتاز دوره­ های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت ایران است. ایشان در آزمون سال جاری در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شده اند.

 amini111

پی اچ دی تست : از چه زمانی مطالعه برای آزمون دکتری را آغاز کردید؟

–          حدود دی ماه بود که مطالعاتم را برای آزمون دکتری شروع کردم. در رشته ما مشکل خاصی در زمینه منابع وجود ندارد و منابع تقریبا مشخص هستند. اما تجربه ثابت کرده است سوالات بیشتر توسط اساتید دانشگاه تهران طرح می­گردد و پیشنهاد می­کنم داوطلبان به جزوات این دانشگاه توجه خاصی داشته باشند. برای زبان و استعداد هم مطالعه خاصی نداشتم. البته در خصوص استعداد تحصیلی با صرف زمان کم می توان تراز خوبی کسب کرد. در مجموع سعی ام بر این بود که حدود چهار ساعت در روز مطالعه داشته باشم. یکی دو هفته آخر هم حدود شش ساعتی درس می خواندم. غیر از کتاب­هایی که اسامی­­شان را ذکر خواهم کرد سوالات سال قبل را هم مرور کردم تا با شکل کلی سوالات و منابع احتمالی آزمون آشنا باشم.

پی اچ دی تست: در زمان مصاحبه ها وضعیت رزومه تان به چه صورت بود؟

–          از نظر کارهای پژوهشی یک کنفرانس اکسپت شده داشتم و دو مقاله ISI و دو مقاله علمی-پژوهشی هم داشتم که ارسال شده بودند. از نظر آموزشی هم رتبه دوم مقطع کارشناسی دانشگاه علم و صنعت بودم که بدون آزمون وارد مقطع کارشناسی ارشد شدم و در این مقطع هم در بین ورودی های خود نفر اول هستم.

پی اچ دی تست: مصاحبه ها چطور بود؟

–          مصاحبه ها به ­طور کلی خوب بود و غیر از دانشگاه تهران که انصراف دادم از بقیه مصاحبه ­ها راضی بودم. در بیشتر مصاحبه­ ها سوالات کلی در خصوص رزومه آموزشی-­ پژوهشی و موضوع پایان نامه پرسیدند، البته ترتیب انتخاب رشته و اولویت چندم بودن دانشگاه مورد نظر نیز برایشان بسیار مهم و تقریبا فراتر از حد انتظار بود.

در دانشگاه تربیت مدرس به موضوع پایان­نامه و نمره آزمون زبان توجه ویژه داشتند. در دانشگاه علم و صنعت هم در جلسه مصاحبه سوالات تخصصی و بعضا حل کردنی (روی تابلو) از داوطلبان می­پرسیدند.

در دانشگاه­های شریف و تهران هم علاوه بر موارد ذکر شده، سوالاتی در خصوص قصد رفتن به خارج از کشور و تصمیم برای کار کردن در طی دوره­ دکتری پرسیدند.

پی اچ دی تست: چه توصیه دیگری به کاربران سایت پی اچ دی تست دارید؟

–          در مورد آزمون کتبی توصیه­ ام این است که تا آخرین لحظات به دقت به سوالات پاسخ دهند. برخی از داوطلبان با دیدن سوالات دشوار زبان انگلیسی دفترچه را بستند و با توجه به نداشتن نمره منفی به طور تصادفی پاسخ نامه را پر کردند. در صورتی که سوالات کلوزتست و درک مطلب ساده تر بود و می شد به آنها پاسخ داد.

برای مصاحبه هم سعی کنند حتما دریکی از آزمون های زبان شرکت کنند و نمره زبان داشته باشند. داشتن مقاله و ژورنالهایی که مقالات به آن­ها ارسال شده­ اند هم بسیار مهم است. همچنین از گرفتن توصیه نامه  از اساتید مطرح نیز غفلت نکنند.

منابع مطالعاتی رتبه برتر عمران – زلزله:

مقاومت مصالح: انتشارات گاج(دکتر عرفانی و مهندس آهنگر)

تحلیل سازه:

تالیف: مهندس محمد آهنگر

تالیف: دکتر پنام زرفام

دینامیک سازه:

کتاب دینامیک سازه ها( آنیل چوپرا)

جزوه دکترخسرو برگی دانشگاه تهران

دینامیک خاک:

 کتاب مهندسی ژئوتکنیک لرزه ای(دکتر میر محمد حسینی-بابک عارف پور)

جزوه دینامیک خاک دانشگاه تهران

karname-amini

#U06a9#U0627#U0631#U0646#U0627#U0645#U0647 #U0646#U0647#U0627#U06cc#U06cc

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. دانشجو گفت:

  من متوجه نشدم چرا “ترتیب انتخاب رشته و اولویت چندم بودن دانشگاه” در مصاحبه برای اساتید مهم است؟

  • آرمان گفت:

   این که “اولویت چندم زدید” بیشتر برای رتبه های برتر و خوب مهمه میشه برای اساتید. چون میخان خودشون انتخاب کنن دانشجو رو و اگه این طرف اولویت 3 یا 4 اش باشه میگن تو اولویت های بالاتریش احتمال قبولیش زیاده پس دیگه نمیشه روی این دانشجو حساب کرد و ممکنه حتی واسه اینکه خیال خودشون راحت بشه بهش نمره مصاحبه رو کم بدن.

   • گار گفت:

    از کجا معلوم اولویت های قبلیش قبول میشه؟
    این ها که نمید ونند در اولویت های قبلی مصاحبه رو چجوری گذرونده
    شاید بد بوده، اونوقت اگه بهش نمره پایین بدند که دیگه هیچ جا قبول نمیشه

 2. m-c گفت:

  موفقیتتان بیشتر باشد. نکاتی که توصیه کردید خیلی مفید به نظر میرسد

 3. الینا گفت:

  تبریکککککککک

 4. tabdile enerji93 گفت:

  inshala hamishe movafagh bashid va behetun tabrik migam,mamnun az modiriate sait k inkaro anjam dadand

 5. فاطیما گفت:

  مبارکتون باشه.موفق باشید و سرباند وسلامت

 6. سپیده روانشناسی عمومی گفت:

  با آرزوی موفقیت برای ایشان.

 7. بهشت گفت:

  با عرض تبریک
  بسیار سپاسگزارم از اینکه با انتشار این مصاحبه ها به ما روحیه میدین. من هم رتبه اول گرایش خاک و پی دانشگاهم هستم اما متاسفانه پذیرش استعداد درخشان ندارن و مجبورم براسی کنکور شانسم رو امتحان کنم.امیدوارم امسال موفق بشم. باز هم ممنون

 8. شیوا گفت:

  با سلام و تبریک خدمت شما دوست عزیز

  می خواستم بپرسم برای داشتن نمره زبان چه منابع و چه آزمونی رو معرفی می کنید؟

  با تشکر