مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

مصاحبه با رتبه برتر دکتری حسابداری آزاد 92

در بین کاربران سایت پی اچ دی تست به ویژه داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی کمتر کسی است که بابک – حسابداری رانشناسد. نظرات ایشان در صفحه تجربیات مصاحبه دانشگاه آزاد اسلامی برای بسیاری از کاربران راهگشا بود. ایشان در آزمون دکتری 92 آزاد در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران پذیرفته شده اند و این بهانه ای شد تا پای صحبت های شان بنشینیم.

babak nejad toolami

پی اچ دی تست : با سلام . لطفا بفرمایید متولد چه سالی هستید؟ و چه سالی وارد مقطع کارشناسی حسابداری شدید؟

–           سلام و عرض ادب خدمت شما و همگی دوستان . من متولد 27امرداد 1350 در تهرانم و در سن 31 سالگی (1381) وارد  رشته حسابداری شدم و در 85 به پایان رساندم .

پی اچ دی تست: قبل از آن به چه کاری مشغول بودید؟ چه شد که وارد رشته حسابداری شدید؟

–           در سالهای 68-72 در رشته ریاضی کاربرد کامپیوتر تحصیل کردم و سالها مدرس ریاضی و کامپیوتر بودم و بدلیل عدم امنیت شغلی صرفا با تدریس و تصمیم گرفتم وارد رشته حسابداری بشوم و در راستای طرح ام دقیقا پیش رفتم و با اتمام لیسانس ،رییس حسابداری کارخانه کنسروی بودم  و بعد از آن، چند سالی است که مدیر مالی اداری در شرکت دیگری هستم.

پی اچ دی تست : چرا تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع دکتری گرفتید ؟

–           علاقه من به تدریس و تحقیق در دانشگاه انگیزه اصلی ام در این انتخاب بود. البته این انتخاب مربوط به سال گذشته نیست. من از همان زمان که خود را برای آزمون کارشناسی ارشد سال 1389 (39سالگی) آماده می کرد قدم در این راه گذاشتم و توانستم رتبه نخست کشوری آزمون کارشناسی ارشد آزاد را کسب کنم.

پی اچ دی تست : مطالعات تان برای دکتری از چه زمانی آغاز شد ؟

–           شاید بتوانم بگویم از همان دوران تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد. من در این دوران جزوه ها و کتاب های مختلف را برای خودم خلاصه می کردم و به صورت یک جزوه کامل در می آوردم. این جزوه ها هنوز هم در حال تکمیل هستند و اگر باز هم نکته جدیدی بیینم به آنهااضافه می کنم.

اما مطالعه اختصاصی من برای کنکور دکتری که همانا مرور یادداشتهای خودم بوده، از حدود دی ماه 91 آغاز شد. چرا که در طول ترم هم  مشغول تدریس بودم و قبل آن مشغول مقالات پایان نامه که در 28 تیر 91 دفاع کرده بودم . من برای دانشجویان وقت زیادی میگذارم و درکنار مشغله های شرکتی و…، فرصتی برای مطالعه پیدا نمی کردم.

پی اچ دی تست : برای زبان تخصصی هم جزوه داشتند؟

–           خیر. من از دوره کارشناسی شروع به حفظ کامل فرهنگ لغات تخصصی حسابداری کرده بودم و فرهنگ تخصصی “خوش طینت -مدرس”را حفظ هستم و تا الان حدود 80 درصد لغات فرهنگ “نوروش “را در ذهن دارم. البته یک نکته مهم برای زبان تخصصی این است که تنها دانستن معنای  لغات کافی نیست. در زبان تخصصی سوالات دروس مدیریت مالی(در سطح لیسانس و ارشد) و  حسابداری مدیریت(ارشد) و  … به زبان انگلیسی پرسیده می شود. یعنی اطلاع از مباحث علمی و محاسبات  مربوط نیز ضروری است.

پی اچ دی تست : مطالعه چه منابعی را به داوطلبان این رشته توصیه می کنید؟

تیوری

بلکویی ، اسکات ، شرودر

حسابداری مدیریت

شباهنگ ، بلوچر ، نیکبخت ، میراسکندری

مدیریت مالی:تقوی ، نیکومرام

حسابرسی:اصول 1،2سازمان حسابرسی،اصول حسابرسی مهرانی، فلسفه حسابرسی حساس یگانه ، بیانیه  مفاهیم بنیادی حسابرسی ، نقش اقتصادی حسابرسی والاس ، اسنانداردهای حسابرسی

آمار: عادل آذر ، رنجبران

روش تحقیق: حافظ نیا ، دلاور

زبان تخصصی:فرهنگ خوش طینت و مدرس ، نوروش

علاوه براینها همه کتب نشر ماهان برای دکتری حسابداری مورد بررسی و مطالعه دقیق قرار گرفت.

منابع اضافی پیشنهادی

کتب استادان علوم تحقیقات

پروفسور رهنمای رودپشتی: تیوری های مالی ، حسابداری مدیریت ، مدیریت مالی ، هزینه یابی هدف و هزینه یابی فعالیت

پروفسور نیکومرام ودکتر بنی مهد: تیوری حسابداری

دکتر وکیلی فرد: مدیریت مالی

سایر کتب پیشنهادی

حسابداری مدیریت پیشرفته سجادی

مدیریت سرمایه گذاری جونز

علاوه بر کتب ،مطالعه مقالات روز هم درمورد مباحث دروس بخصوص تیوری و حسابداری مدیریت و آزمونهای آماری و مدیریت مالی خوبه

نکته مهم  آمار برای امسال این بود که بسیاری از سوالات تحلیلی و غیرمحاسباتی بود.

پی اچ دی تست : برای مصاحبه هم مطالعه جداگانه ای داشتید ؟

–           من کلا زیاد مقاله می خوانم اما در فرصتی که تا مصاحبه داشتم روی مقالات اساتید علوم و تحقیقات متمرکز شدم تا با زمینه های تحقیقاتی آنها آشنا باشم. جزواتم را هم دوباره مرور کردم.

پی اچ دی تست : رزومه تان به چه صورت بود ؟

–           ازنظر پیشینه پژوهشی، از  پایان نامه یک مقالهISIو یک مقاله علمی ترویجی چاپ شده داشتم.  مقاله علمی پژوهشی دیگری را هم ارسال کرده بودم اما آن زمان هنوز پذیرفته نشده بود ولی حدودا یک ماه پیش مجله تحقیقات حسابداری و حسابرسی اکسپت نمود.

همان طور که گفتم رتبه یک کشوری آزمون کارشناسی ارشد و از فارغ التحصیلان ممتاز بودم که مفتخر به دریافت تندیس  دانشگاه آزاد قزوین شدم. با نمره تز19.90 و معدل 18.21 وتزم موضوعی بین رشته فاینانس ، حسابداری ، اقتصادسنجی و هوش مصنوعی بود.از نظر پیشینه تدریس دانشگاهی هم مدرس مدعو حسابداری دانشگاه پیام نور رشت هستم .

پی اچ دی تست : و کلام آخر؟

در پایان فرصت را غنیمت می شمرم و ضمن سپاسگزاری از خانوادم عزیزم،  از همه استادان ارجمندم در 10-11 سال  تحصیل دانشگاهی تشکر میکنم و بویژه از استادان. دوره ارشد و ازجمله گرانمایگان،  جنابان آقایان(به ترتیب الفبا) دکتر فرزین رضایی ،دکتر کیامرثفتحی،دکتر حسین کاظمی و تشکر ویژه هم از مسولین سایت ارزشمنده پی اچ دی تست که تبادل اطلاعات بین بچه ها را امکانپذیر کردند و کار سترگی را متقبل شدند که ستودنیست و همچنین تشکر صمیمانه از همه خواهران و برادران خوبم که منو مورد خطاب و عنایت مهرآمیز خویش قرار دادند..

به امید آنکه همگی ،حضور و عملکردی مبتنی بر اخلاق، دانش و خلاقیت در جامعه داشته باشیم در ابعاد علمی،حرفه ای و روزمره زندگمی امان و با امید و تلاش هوشمندانه برای هدفهای متعالی،گامهای سنجیده و استوار بر داریم  .

پاینده باشید.

KARNAME

KARNAME-nahayi

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. کتاب گفت:

  عالی بود ممنون خیلی سایت خوبی دارید خیلی استفاده کردیم

 2. نگران گفت:

  سلام من واقعا موندم تواین تاریخ چطور شروع کنم واسه دکتری آزاد حسابداری واسه مدرسان هم ثبت نام کردم اما بقیه منابع مشکل دارم
  کمک دکتر

  • سوال حسابداری گفت:

   سلام دوست عزیز. من دو ماه قبل واسه آقای دکتر کامنت گذاشتم و هر روز به این سایت سر میزنم. متاسفانه جوابی دریافت نکردم. میگم شاید دکتر سایت جدید دیگه ای رو راه اندازی کردن و باید اونجا سوالاتمون رو بپرسیم. شما اطلاعی ندارین؟

 3. سوال حسابداری گفت:

  سلام آقای دکتر. امکانش هست راجع به سوال مربوط به صنعتی 3 راهنمائیم کنید.
  با تشکر

 4. سوال حسابداری گفت:

  سلام آقای دکتر. وقت بخیر
  شما برای تدریس حسابداری صنعتی 3 چه کتابهایی رو پیشنهاد میکنید؟ دقیقا سرفصل دروس صنعتی 3 واسه تدریس در دانشگاه آزاد چی هست؟
  تشکر از لطف شما

  • امیرحسین پرهام گفت:

   سلام.
   سرفصل دروس حسابداری صنعتی ۳
   تجزیه وتحلیل c.v.pدرموسسات تک محصولی وچند محصولی
   -تجزیه وتحلیل بهای تمام شده
   -بودجه جامع
   -قیمت گذاری

   • امیرحسین پرهام گفت:

    کتابهای مورد پیشنهاد تدریس حسابداری صنعتی ۳
    دکترایرج نوروش ودکتربیتامشایخی (ننشرکتاب نو)
    حسابداری صنعتی ۳ اصغرفرج زاده
    حسابداری بهای تمام شده ۳ سازمان حسابرسی

 5. سوال گفت:

  با سلام و احترام خدمت آقای دکتر
  شما برای بخش حسابداری کارخانه شالیکوبی نرم افزاری رو می شناسید که به من معرفی کنید.
  باتشکر

  • بابک - دانشجوی دکترای حسابداری گفت:

   سلام
   من دقیقا نمیدونم حسابداری چنین مرکزی چه توقعاتی داره.ولی بریا یک حسابداری معموای، نرم افزارهای هلو خوبه .حتی رافع 7هم خوبه که رایگان میتونید دانلود کنید و خودم استفاده میکنم و راحته .

 6. به آقای دکتر گفت:

  سلام. خیلی خیلی ممنونم که اینقدر واضح و کامل برام توضیح دادید. لطف کردین.
  از خداوند منان سلامتی و اعتلای مقام برایتان آرزومندم.
  حق نگهدارتان

 7. به آقای دکتر گفت:

  سپاسگزارم از پاسخ و راهنمایی جامع شما. من به روانشناسی علاقه زیادی دارم ولی با شرایطی که شما عنوان کردید تصمیم گیریم سختتر میشه. به نظر شما پذیرش چه رشته ای واسه دکترا نسبت به حسابداری راحت تر هست؟ با توجه به اینکه کاردانی، کارشناسی و ارشدم حسابداریه در چه رشته ای جز حسابداری میتونم واسه کنکور و مصاحبه و ادامه تحصیل موفق تر باشم؟
  باتشکر

  • بابک (دانشجوی دکترای حسابداری) گفت:

   سلام.
   خواهش میکنم.
   راستش همه رشته ها با رقابت شدید مواجه هست هرچند برای بسیاری رشته ها کاربری خاصی جز تدریس وجود نداره.خوشبختانه حسابرسی بازار متنوع داره.و البته ترافیکش هم خیلی بیشتره
   بنابراین نمیشه گفت چه رشته ای اسونتره که اونهم کسی بخواد از پایه شروع به مطالعش کنه.
   به نظر من تنها رشته دیگه که وجه اشتراکی با حسابداری داره، مدیریت مالی هست که بهر روی بعضی دروسش را خوندیم و مباحثش اشناست. رشته مدیریت بازرگانی هم هست که البته مباحثش را ما تا ارشد نمیخونیم.
   ترافیک مالی کمتر از حسابداری هست به نظرم.
   حالا باز خودتون هم بررسی بفرمایید .و البته ظرفیتش هم کمتره.یعنی شاید در رشته ای خاص 100 نفرشرکت کنند ولی 10 نفر بگیرند. بخاطر همین صرفا به تعداد داوطلبین نباید توجه کرد و ظرفیتها هم مهمه که البته در دفترچه حداقل دانشگاه های مجری هر رشته معلوم هستند.
   من نظرم اینه برای حسابداری تلاش کنید و حالا اگر نمیخواهید رشته مالی نزدیکترین رشته است. استادان زیادی میشناسم که تا ارشد را حسابداری خوندند و دکتری مالی .
   موفق باشید.

 8. به آقای دکتر گفت:

  سلام آقا بابک، خدا قوت
  من ارشد حسابداری دارم ولی واسه دکترا انشاالله میخوام روانشناسی بالینی بخونم. به نظر شما زمان مصاحبه باز هم از پایان نامم سوال پرسیده میشه( به دلیل غیرمرتبط بودن)؟ و آیا حتما باید واسه دکترا مدرک زبان مثل تافل داشته باشیم؟
  خیلی ممنون

  • بابک - دانشجوی دکترای حسابداری(ترم 4) گفت:

   سلام
   اینکه از حسابداری میخواهید برید رشته روانشناسی، در مصاحبه مطمنا با مقاومت زیادی مواجه خواهید شد.بسیاری از استادان از رشته مدیریت صنعتی به بازرگانی حساسیت دارند و براشون قابل توجیه نیست .
   استادانی داریم که لیسانسشون با ارشد و دکتری نامرتبطه .ولی این حالت بار منفی زیاد داره.حالا اگر رتبه عالی بیارید و تک رقمی میتونه با این جنبه منفی مقابله کنه بنابراین چند توصیه اگر بطور جدی صرفا دنبال این راهکارید:
   1.انچنان مطالعه کنید که رتبه تک رقمی بشید.
   2.در صورت امکان در همین حوزه روانشناسی یک مقاله معتبر به چاپ یا اکسپت برسونید.
   بهرحال باید بدونید که مصحبتون بس سختتر از بقیه خواهد بود.
   چند نکته دیگر:
   نمیدونم برای این دکتری چه هدفی دارید ولی اگر دنبال تاسیس مطبی هستید تا انجا که میدونم انجمن روانشناسی شرایطی داره که باید ارشد و دکتری روانشناسی باشه (تا انجا که یاد دارم) و..
   با مراجعه به سایت به این موارد و هر هدف دیگه که دارید توجه کنید.چون اساس این رشته ها کلا تا ارشده.دوره دکتری جنبه نظری داره .مثل حسابداری.تمام جنب فنی در لیسانسه .
   با لحاظ همه موارد با اهمیت سعی کن تصمیم بگیرید.
   مدرک زبان الزام نیست ولی امتیاز داره و لزوما تافل نیست.تولیمو- mche- ept ….
   موفق باشید.

   • به آقای دکتر گفت:

    سپاسگزارم از پاسخ و راهنمایی جامع شما. من به روانشناسی علاقه زیادی دارم ولی با شرایطی که شما عنوان کردید تصمیم گیریم سختتر میشه. به نظر شما پذیرش چه رشته ای واسه دکترا نسبت به حسابداری راحتر هست؟ با توجه به اینکه کاردانی، کارشناسی و ارشدم حسابداریه در چه رشته ای جز حسابداری میتونم واسه کنکور و مصاحبه و ادامه تحصیل موفقتر باشم؟

 9. بابک (دانشجوی دکترای حسابداری) گفت:

  مجموعه سوالات(و جوابهای موردی) مصاحبه دکترای تخصصی حسابداری
  ۹۴(تاکنون)-۹۳-۹۲
  ====================

  سوالات سال ۹۴(تاکنون )
  ۱٫ حسابداری عملکرد سیستم (تروپوت)
  ۲٫برای مدیریت هزینه در شرکتها چه اطلاعاتی مورد نیاز است؟
  ۳٫TDABC مخفف چه اصطلاحی است؟
  ۴٫RCA یعنی چه؟ توضیح بدید.
  ۵٫ آیا می شودکه در شرکت مدیریت سود انجام نشود؟ تحت چه شرایطی؟
  ۶٫ دیرش
  ۷٫Convexity. مخفف چیه ؟ با توضیح؟
  ۸٫ volatility یعنی چه؟
  ۹٫حسابرسی جامع
  ۱۰٫فرضیه بیمه
  ۱۱٫ فرضیه سیاسی
  -۱۲٫ mix cost. با رسم نمودار و توضیح
  ۱۳٫ حساب مستقل وجوه بازنشستگی
  .۱۴٫اعضای کمیته حسابرسی چند نفرند؟
  .۱۵٫کیفیت سود و کیفیت اقلام تعهدی
  ۱۶٫ از دونفر هم فقط پایان نامه و متن زبان
  ۱۷٫ نقطه سربه سر و انواع نمودارهای مربوطه
  =============================
  =============================
  سوالات مصاحبه دکتری حسابداری علوم و تحقیقات-۹۳
  ۱٫ نقطه بی تفاوتی تولید
  ۲٫ روش های جدید ارزیایی پروژه ها
  ۳٫ نحوه قیمت گذاری در بازارهای رقابت کامل و انحصاری کامل
  ۴٫،قیمت گذاری انتقالات داخلی
  ۵٫ادغام و تلفیق
  ۶٫ قاعده بدهکار و بستانکار
  ۷٫ هزینه یابی جذبی
  ۸٫ دیرش
  ۹٫اهرم
  ۱۰٫استانداردهای حسابداری مخصوصا شماره۱۵ و…
  ۱۱٫در رابطه با پول شویی ( حسابرسی )
  ۱۲٫در جدول معادل آحاد چه زمانی ضایعات آورده می شود ( صنعتی )
  ۱۳٫ارتباط تئوری محدودیت با هزینه یابی فرا متغیر
  ۱۴٫اصول حسابداری صنعتی ؟
  ۱۵٫٫تامین مالی خارح از ترازنامه
  ۱۶٫بهای اولیه و بهای تبدیل چیست ؟ (با اصطلاح انگلیسی پرسیدند)
  ۱۷٫چرا به بهای تبدیل ، بهای تبدیل گفته می شود ؟
  ۱۸٫ارتباط بهای تبدیل با ارزش افزوده چیست ؟
  ۱۹٫بهای تمام شده چیست ؟ فواید محاسبه بهای تمام شده ؟
  ۲۰٫در سیستم سنتی اگر یک محصول زیان ده و یک محصول سود ده باشد ولی این اطلاعات اشتباه باشد باید جه کرد ؟۲۱٫روش های محاسبه هزینه محصولات اصلی و فرعی ؟
  ۲۲٫تفاوت بین بیان مساله و سوال تحقیق ؟
  ۲۳٫اولین کسانی که کتاب حسابداری صنعتی تالیف کردند ؟
  ۲۴٫هزینه های مربوط ( اصطلاح انگلیسی )
  ۲۵٫واژه انگلیسی نقطه سر به سر چیست ؟
  ۲۶٫ارتباط تئوری وجوه و استاندارد مزایای بازنشستگی
  ۲۷٫ویژگی های کیفی اطلاعات حسابداری مدیریت
  ۲۸٫طبقه بندی هزینه ها بر اساس رفتار
  ۲۹٫تئوری اندازه گیری
  ۳۰٫ حسابداری سنجش مسولیت و اینکه فرض کنید شما به عنوان حسابدار مدیریت وارد یک شرکت شدید چکار باید در زمینه حسابداری سنجش مسئولیت بکنید.
  ۳۱تفاوت ABC وABM
  32. فرضیات تئوری اثباتی حسابداری
  ۳۳٫نحوه قیمت گذاری محصولات مشترک و اصلی و فرعی
  ۳۴٫ تفاوت انواع سیستم های هزینه یابی و هزینه یابی جریان ارزش و کایزن و هزینه یابی مشخصات و ویژگی ها
  ۳۵- انواع انحرافات در هزینه یابی و نحوه برخورد با آنها
  ۳۶- سواپ و انواع ابزارهای مشتقه
  ۳۷٫مالی برون ترازنامه
  ۳۸٫فلسفه وجودی حسابداری مدیریت
  ۳۹٫دلایل رشد حسابداری مدیریت
  ۴۰٫تشریح اهرم در شرکتها و عملکرد ان
  ۴۱٫تفاوت CAPM , اربیتراژ
  ۴۲٫تفاوت تئوری و مدل

  . حسابرسی
  ۱٫مبتنی بر کنترل و مبتنی بر ریسک رو توضیح بده و نحوه محاسبش رو بگو.
  ۲ انواع ریسک در حسابرسی کدامند و نحوه محاسبه.
  ۳٫ اگر ریسک عدم کشف بالا باشه نمونه گیری چگونه است.
  ۴٫ اگر ریسک کنترل بالا باشه نمونه گیری چگونه است.
  ۵٫ خطر حسابرسی چیست.
  ۶٫ حق الزحمه حسابرسی نرمال چگونه محاسبه میشه ؟
  ۷_تعریف فرضیه بیمه
  ۸_تعریف فرضیه اطلاعات
  ۹_ تعریف شهادت دهی
  ۱۰٫ گزارش جدید حسابرسی و بند اظهارنظر .
  ۱۱٫ انواع کنترل های داخلی در سیستم های کامپیوتری

  متن زبان
  در مورد سهامداران ممتاز.
  شناسایی درآمد بود income recognition
  تفاوت انواع هزینه یابی ها و سواپ و …
  ذینفعان و شرکت‌های وابسته
  سوال و جواب :
  ۱- ارتباط بهای تبدیل با ارزش افزوده
  تبدیل ، بهایی که کالای در جریان ساخت تحویل گرفته را به مرحله کاملتری میرسونه و تبدیل ورودی به ان مرحله به خروجی ان مرحله است.
  ارزش افزوده : ارزش اضافه شده به ورودی سیستم که خروجی سیستم را تعیین میکنه
  که جند روش محاسبه داره
  تفریق:ارزش نهایی -ارزش ورودی(ارزش نهایی لباس- ارزش پارچه تحویل گرفته شده)
  جمع : ارزشهای افزوده به ورودی که ناشی از منابع مختلفه
  نیروی کار:دستمزد مستقیم و غیرمستقیم-مواد ااضافه شده +هزینه های غیر مستقیم تولید+ سود مورد انتظار +هزینه های مالی مرتبط به ان تولید+هزینه استهلاک تجهیزات تولید و…
  بنابراین بهای تبدیل بخشی از ارزش افزوده است
  ۲- در سیستم سنتی اگر یک محصول زیان ده و یک محصول سود ده باشد ولی این اطلاعات اشتباه باشد باید جه کرد ؟
  در این حالت خالص سود یا خالص زیانی از این اشتباه ممکنه که اگر خالص زیان باشه، میتونه هزینه جذب نشده در سیستم بهایابی در نظرگرفته بشه خالص سود بعنوان کاهش بهای تمام شده تولید
  ۳- چرا به بهای تبدیل ، بهای تبدیل گفته می شود؟
  چون تبدیل ورودی سیستم به خروجی سیستم و تولید است.
  ۴- اولین کسانی که کتاب حسابداری صنعتی تالیف کردند؟
  فکر کنم در خارج :هورن گرن در ایران سجادی نژاد

  ۵٫رابطه تئوری محدودیت و هزینه یابی فرامتغیر
  این دو مکمل هستند و تئوری محدودیت به دنبال هدف با مدیریت محدودیتهاست و در بهایابی به علت رباتیک شدن فرایند و دشواری و محدودیتهای تعیین سربار وو….بهایابی مطلوب تئوری محدودیت ، بهایابی فرامتغیر است که فقط مواد مستقیم را

  ۶٫دلایل وجودی حسابداری مدیریت.: نیاز مدیران به تصمیم گیری و اطلاعات که بخش بسیار اندکی از حسابداری مالی منتج مشه
  ۷٫دلایل رشدش: گسترش و اهمیت یافتن ذینفعانه (stakeholders) که فقط دنبال پاسخگویی مالی نیستند و همه جوانب مالی-غیرمالی -کمی و کیفی مدنظرشونه و مدیریت باید پاسسخگو باشه.یعنی اغاز حسابداری مدیریت از نیاز مدیریت برای تصمیم گیریه وگسترش آن بدلیل پاسخگویی مدیریته.
  ۸٫تفاوت تئوری با مدل :
  مدل بیانگر روابط بین متغیر ها است که هنوز تایید نگردیده است و ابزاری جهت انجام تحقیقات بوده و نتایج تحقیقات در نهایت منجر به تدوین تئوری میگردد حال ان که تئوری روابط بین متغیر ها را نشان می دهد که تایید گردیده است که این روابط مشاهده گردیده یا از استدلال حاصل گردیده
  من نطرم اینه به نطرتون درسته ؟
  ۹٫ درمورد اصول ریاضی بدهکار -بستانکار پرسیده بودند که پاسخی کوتاه میدهم.
  الف.ساختار معادله اساسی حسابداری۱٫دارایی= بدهی + حقوق صاحبان سهام
  ۲٫حقوق صاحبان سهام = حقوق اول دوره + سود دوره
  ۳٫سود =درامد – هزینه
  ۴٫معادله جدید حسابداری
  دارایی =بدهی+حقوق اول دوره + سود دوره
  دارایی + هزینه= بدهی + حقوق اول دوره + درامد
  ===================
  ب. تفسیر معادله
  ۱٫سمت راست =بدهکار و سمت چپ = بستانکار
  ۲٫افزایش سمت راست=بدهکاری و
  افزایش در سمت چپ = بستانکاری
  ۳٫کاهس سمت راست =بستانکاری و
  کاهش سمت چپ=بدهکاری
  ۴٫ افزایش هر قلم در سمت راست(بدهکاری ) =
  افزایش قلمی در سمت چپ (بستانکاری ) و یا
  کاهش قلمی در سمت چپ(بستانکاری)
  ============================
  ============================
  راهنما و سوالات مصاحبه دکتری حسابداری علوم و تحقیقات(۹۲)
  ۱- گزارش حسابرسی جدیدا به چه نحوی می باشد و بگویید هدف از ارائه بدین
  صورت چه بوده است؟( هدف را باید در تئوری حسابداری جستجو بنمایید.حاکمیت
  شرکتی، سودمندی در تصمیم و …)
  ۲- فرضیات بدیهی حسابرسی چیست؟
  (کلا سوال حسابرسی، پارسال به ندرت پرسیده شد مگر اینکه فرد حسابرس رسمی
  باشد یا اینکه تجربه بالا در حسابرسی)
  ۳- مدیریت سود، هموارسازی سود، دستکاری سود و … و تفاوت هر کدام با یکدیگر
  ۴- رویکرد مبتنی بر قواعد و رویکرد مبتنی بر اصول
  ۵- رویکرد دارایی – بدهی و رویکرد درآمد – هزینه
  ۶- تولید ناب- چابک و تولید ناب- چابک( رجوع شود به مقاله دکتر رهنما)
  ۷- تامین مالی خارج از ترازنامه
  ۸- اهرم چیست؟ مبتکر اهرم چه کسی بوده است؟( ابن سینا) تفاوت اهرم ها و
  …( حتما مقاله دکتر رهنما خوانده شود.اهرم از دیدگاه ابن سینا( اگر
  عنوان را اشتباه نکرده باشم)(سوال پارسال)
  ۹- تولید capm-dcapm-rcapm و … حتما مطالعه شود.( رجوع شود به مقاله
  دکتر رهنما زهرا امیر حسینی با نام تببین قیمت گذاری دارایی سرمایه
  گذاری: مقایسه تطبیقی مدل ها)(سوال پارسال)
  ۱۰- کل کتاب تئوری دکتر نیکومرام و دکتر بنی مهد خوانده شود و جزوات و
  مقالات دوره فوق لیسانس دکتر بنی مهد بطور کامل خوانده شود.
  ۱۱- بدهکار، بستانکار چیست؟ رجوع شود به مقاله دکتر رهنما هدیه احیایی با
  عنوان مهندسی حسابداری(سوال پارسال)
  ۱۲- مقاله ای با عنوان کاربرد تئوری روانشناسی در حسابداری دکتر رهنما
  دکتر شهره یزدانی خوانده شود( سوال پارسال)
  ۱۳- سود رقیق شده چیست
  سود رقیق شده ، بیان غلطی برای سودسهام تقلیل یافته (Diluted EPS) است.
  که همانطور باید بدونیم ساختار سرمایه شرکتها ممکنه ساده نباشه و علاوه بر سهام عادی
  ۱٫سهام ممتاز و انواع ان
  ۲٫اوراق بهادار قابل تبدیل به سهام عادی
  ۳٫اختیار خرید و…
  که ساختار سرمایه پیچیده نامیده میشود و EPS این ساختار باید با تعدیلاتی در بالا و پایین کسر EPS بدست بیاد.صورت تعدیلاتی بایت کسر سهم ممتاز و مخرج بابت تبدیل بهادار قابل تبدیل و اختیار خرید و….بنابراین کاهش مقدار سود در صورت یا افزایش میانگین موزون سهام در مخرج، موجب کاهش و تقلیل سود هر سهم عادی میشود.
  ۱۴٫اجاره عملیاتی
  ۱۵٫ضرر در پیمانکاری
  ۱۶٫تفاوت موقت مالیاتی

  ====================
  با فتح هیچ قله ای، زندگی به تنهایی میسر نیست.یاری رسان هم باشید.

 10. بهروز گفت:

  آقای دکتر بابک بزرگوار چنانچه امکانش هست درمورد مدیریت مالی اگه اطلاعاتی در مورد مصاحبه کنندگان دارید ممنون میشم منت بزارید وکمک کنید خدا خیرتون بده

 11. عدم تراز کردن نمره کتبی و مصاحبه گفت:

  ایا برای مصاحبه دانشگاه ازاد هم نیاز به توصیه نامه هست؟
  چون بیشتر در مورد دانشگاه سراسری اینو شنیدم

  • بابک(دانشجوی دکترای حسابداری) گفت:

   سلام
   خودم از استادانم که نظر مساعدی بهم داشتند گرفتم و بردم ومورد توجه هم قرارگرفت.ولی بودند کسانی هم که کلا به این موارد توجه نشد و گذرا گذشتند.
   بنابراین بردنش ضرر نداره .چه بهتر توسط استادانی توصیه بشید که مورد شناخت مصاحبه کنندگان هستند.

 12. عدم تراز کردن نمره کتبی و مصاحبه گفت:

  سلام آقای بایک دکتر گرامی
  بسیار عالی بود
  من مدیریت هستم
  با بررسی دو کارنامه اول و اخر متوجه شدم نمره اینگونه است:
  نمره کتبی تراز نشده در 3
  نمره مصاحبه
  مجموع تقسیم بر چهار = نمره کل
  با توجه به تفاوت اندک میان نفرات دعوت به مصاحبه علیرغم ضریب 3 اما عملا مصاحبه سلیقه ای اثرگذار است که انصاف نیست

  ایا همانند دولتی شیوه نامه ای در امتیازدهی وجود دارد در مصاحبه دانشگاه ازاد؟
  اگر نمره تراز شده کتبی در 3 ضرب میشد خیلی منصفانه تر بود

  • بابک(دانشجوی دکترای حسابداری) گفت:

   شیوه نامه وجود دارد و من در پارسال خودم عکس گرفتم و و دوستی در این سایت قرار داد.الان نمیدونم کجاست این فایل در این سایت.
   نکته بسیار مهم توان پاسخگویی به سوالات است .و البته رتبه کتبی که اهمیت بی بدیل دارد.

 13. داوطلب حسابداری گفت:

  شرمنده آقا بابک یه سوالی داشتم، این رتبه ی آخرین فرد قبول کشوری اعلام میشه یا تو رشته/ شهر انتخابی؟ امسال زدند 459 . رتبه ی من 147 اومده فقط هم دانشگاه های تهران و انتخاب کردم. به نظرتان قبول میشم؟

  • بابک(دانشجوی دکترای حسابداری) گفت:

   سلام
   بله کشوریه
   برای دانشگاههای تهران به نظرم زیاده .ولی هیچ چیز ناممکن نیست.ممکنه با مصاحبه عالی رتبتون خیلی بهبود پیدا کنه.تا حد 50برسی احتمال پذیرش زیاده

 14. بابک (دانشجوی دکترای حسابداری) گفت:

  **راهنمای تخصصی دکترای حسابداری**
  (علوم و تحقیقات)
  تقدیم به داوطلبان گرامی دوره دکتری تخصصی
  —————–

  باید به تاکید عرض کنم که مطالب زیر نظرات و تجربه من می باشد و قطعیت و ادعای مطلقیتی ندارد و صرفا جهت یاریگری و مشارکت در این زمان حساس، در اختیار دوستان قرار داده می شود.

  ===========================
  الف.استادان مصاحبه کننده:
  دکتر رهنمای رودپشتی(سوال کننده در زمینه حسابداری مدیریت-مدیریت مالی)
  ، دکتر نیکومرام(رییس جلسه و بررسی کننده کلی مستندات رزومه)
  ، دکتر طالب نیا( مدیر گروه کرمانشاه)،
  دکتر دستگیر( مدیر گروه اصفهان-سوال کننده در حوزه مالی))،
  دکتر بنی مهد (سوال کننده تئوری حسابداری و حسابرسی و زبان )
  و دکتر رویایی(سوالات حوزه اخلاق و حرفه ای گرایی با کتابی در همین عنوان)
  دکتر وکیلی فرد(مدیریت بهادار و بازار و سرمایه گذاری)
  —————–
  ب.سوالات مطرح شده در مصاحبه
  (براساس تجربه خودم و همکلاسی گرانمایه ام که تمام مدت روزهای مصاحبه حضور داشتند و دراختیارم نهادند.)

  ۱- مدیریت سود، هموارسازی سود، دستکاری سود و … و تفاوت هر کدام با یکدیگر
  ۲- رویکرد مبتنی بر قواعد و رویکرد مبتنی بر اصول
  ۳- رویکرد دارایی – بدهی و رویکرد درآمد – هزینه
  ۴- تولید ناب- چابک و تولید ناب- چابک( رجوع شود به مقاله دکتر رهنما)
  ۵- تامین مالی خارج از ترازنامه
  ۶- اهرم چیست؟ مبتکر اهرم چه کسی بوده است؟( ابن سینا) تفاوت اهرم ها و
  …( حتما مقاله دکتر رهنما خوانده شود.اهرم از دیدگاه ابن سینا( اگر
  عنوان را اشتباه نکرده باشم)
  ۷- capm-dcapm-rcapm و … حتما مطالعه شود.( رجوع شود به مقاله
  دکتر رهنما زهرا امیر حسینی با نام تببین قیمت گذاری دارایی سرمایه
  گذاری: مقایسه تطبیقی مدل ها)(سوال پارسال)
  ۸- کل کتاب تئوری دکتر نیکومرام و دکتر بنی مهد خوانده شود و جزوات و
  مقالات دوره فوق لیسانس دکتر بنی مهد بطور کامل خوانده شود.
  ۹- بدهکار، بستانکار چیست؟ رجوع شود به مقاله دکتر رهنما هدیه احیایی با
  عنوان مهندسی حسابداری(سوال پارسال)
  ۱۰- مقاله ای با عنوان کاربرد تئوری روانشناسی در حسابداری دکتر رهنما
  دکتر شهره یزدانی خوانده شود( سوال پارسال)
  ۱۱- سود رقیق شده چیست
  ۱۲٫فلسفه حسابداری مدیریت
  ۱۳٫دلایل رشد حسابداری مدیریت
  ۱۴٫تفاوت مدل capm و تئوری اربیتراژ وچرا یکی مدل و دیگری تئوری است؟

  —————————
  پ.سوالات دیگر

  ۱٫از پایان نامه (البته بندرت )ولی از با ازمون بیشتر
  ۲٫خواندن درست و ترجمه درست یک متن از کتب تخصصی حسابداری چون اسکات …(ازهمه پرسیده شده)
  ۳٫اگر از شغلتان بفرمایید یا دروس تدریسی خود در دانشگاه و یا کتبی را ترجمه و تالیف کرده باشید، انتظار باید داشته باشید که سوالات عمیق از درس و شغل و کتابتان پرسیده شود و ارتباطش با مفاهیم تئوریک حسابداری و حسابرسی و مالی.اگر هم نوشته باشید درروی جلد کتابتون “تالیف ” که دیگر آخر رویارویی راباید انتظار داشته باشید.
  پس به ۳مورد توجه بفرمایید:
  ادعاهای خود و عمق دانش وقدرت بیان خود درمورد ان ادعاها
  ۴٫اگر موضوعاتی را برای تحقیق تعیین کرده باشید در فرم رزومه اغازمصاحبه(که دوست گرامی – خانم سمانه-ادبیات- از سایتم در اختیار این سایت قرارداد) ، باز باید انتظار سوالات مرتبط را داشته باشید.

  در نهایت مصاحبه در سطح دکتری با وجود تنوع مطالب و استاد، کاملا گستدره است و موارد ذکر شده برای آشنایی بیان شده.

  —————
  ت.چه مطالبی را مطالعه کنید؟
  ۱٫ مقالات استادان مصاحبه کننده بخصوص
  دکتر رهنما-دکتر دستگیر-دکتر بنی مهد
  و عمدتا ترویجی این استادان که به زیربناهای تئوریک مباحث پرداختند و چند نمونه آن در بالا اورده شده است.
  ۲٫ اگر بی ازمون هستید :
  حتما پایان نامه :ادبیات نظری تا مدل و نتایج …
  ۳٫اگر ادعاهای شغلی و کتابی و تدریس دارید:
  موضوعات روز و مطرح ر همون زمینه ها
  در حد آشنایی و بیان مطلب
  ۴٫اگر کتاب هایی زیر را دارید حتما مطالعه اجمالی کنید:
  تئوری حسابداری :دکتر نیکومرام و دکتربنی مهد
  مبانی حسابداری مدیریت:دکتر رهنمای رودپشتی
  —————————-
  ث.چه مدارکی ببرید؟
  همه اصل مدارکی که در فرم ادعا کرده اید شامل
  پایان نامه
  اصل و یا اکسپت رسمی مقالات و گواهی مقاله کنفرانس و پوستر و طرح پژوهشی …
  دانشنامه ها یا گواهی موقت ارشد و لیسانس
  ریز نمرات ارشد ولیسانس
  گواهی تدریس
  گواهی امتیازات خاص مثل رتبه اولی و ممتازی …
  مدرک زبان
  صورنجلسه دفاعیه (اگر هنوز پایان نامه کامل نیست)
  توصیه نامه هایی (زیاد مهم نیست البته)
  کتاب ها تون
  و در کل هر انچه دارید
  //همه مستندات ادعاهایی که در فرم امده
  و
  //مستندات مواردی که فکر میکنید مهمه و در فرم نیامده (مثل گواهی رسمی تدریس ..)
  ===============
  ج.در مصاحبه چطور عمل کنیم؟
  ۱٫ جر و بحث نفرمایید
  ۲٫بجای نمیدونم و…بفرمایید” فعلا متاسفانه حضور ذهن ندارم”
  ۳٫ظاهری آراسته و مرتب
  ۴٫گفتاری مودبانه
  ۵٫نگرش ذهنی محترمانه به افرادی که به اندازه عمرمان صرف تدریس و پژوهش کرده اند و این نگرش ذهنی حتما در کلام و رفتار فرد بطور ناخوداگاه تبلور می یابدوعکس آن
  ۶٫پرهیز از کلی گویی و مطلق گرایی در کلام
  مثل : هرگز نمیشه.بهیچ وجه-ممکن نیست …
  چون داوطلب با هر قدر دانش ، درسطحی نیست که جلوی استادان جزم گرایانه در مورد موضوعات علمی صحبت کنه و کلا جزم گرایی در علم جایی نداره.
  ۷٫اعتماد به نفس که البته هرگز مساوی با “تفرعن” نیست حتی با صد مقاله.
  پس فخر فروشانه ظاهر نشوید.خودتان هم حوصله ادم فخرفروش را ندارید.
  ۸٫حتما چند ساعت جلوتر درمحل مصاحبه حاضر شوید.
  ۹٫به سوالات پس از اتمام سوال مصاحبه گر و پس از فهم سوال ، با کمی تامل با ارامش پاسخ دهید.بین حرفها هرگززززززز نپرید.
  ۱۰٫مصاحبه یک رقابته و کمتر کسی همه آیتمها را داره .و مثل هر رقابت ورزشی هم ، باید شجججججججججججججاعانه ، تا دقیقه آخر با اعتمادبه نفس بازی کرد.پس با عدم جواب به همه سوالات هم ، خونسرد باشید و محترمانه و تسلط به خودتون و با تشکر از اساتید جلسه را ترک کنید.
  ====================
  ح.چطور به علوم تحقیقات برسیم؟
  (از شهرستانهایی که به آزادی می ایند)

  ۱٫میدان آزادی
  ۲٫بی ار تی های آزادی
  (دنبال بی ار تی ” علوم و تحقیقات” باشید)
  اخرین ایستگاه ، خود علوم تحقیقاته .
  هزینش :۵۵۰
  ۳٫پس از پیاده شدن در اخرین ایستگاه ، در سمت چپ خیابان ، پله هایی بطرف حیاط دانشگاه هست.که بسیار صعودیه .
  (برای کوهنوردی اماده بشید)

  ضمنا ، چون ممکن به دلیل مسافت و دوری راه و استرس و…دچار سردرد و موارد سایکوماتیک بشید لطفا موارد زیر را هم درنظر بگیرید
  //غذای شخصی برای بین راه برای شام …بیارید و یا از جاهای بین راهی مطمن غذا میل کنید.
  //برای سردرد و..قرصهای ضدسردرد-ضد تهوع …ببرید.
  //بهیچ وجه در طول سفر تلقین منفی به خودتون نکنید.
  دوست گرامی من با تمام وجود خدمتت عرض میکنم قطعا با تلقین منفی و استرس و دیالوگ منفی ، وضعیت بهتری حاصل نمیشه.فقط به خودتون بگید که متناسب دانش و تلاشتون ، بهترین خودتونو ارایه میدی و بقیه کار نتیجه رقابت با دیگر برادران و خواهرانتونه.با پیش انتظارات و پیش داوری نباشید.
  مطمن باش با این نگرش بهتر مصاحبه را میگذرونید.
  همکلاس یهایی دارم با ۸بار مصاحبه شرکت کردن.ولی تلاش و پیگیری و خستگی ناپذیری و مثبت اندیشی، ایشان را موفق کرد در پارسال.

  ————-
  خ.چطور به دانشکده محل مصاحبه برسیم؟
  ۱٫ پس ورود به محوطه صعودی دانشگاه ، برای هر دانشکده ، چندین اتوبوس دانشجویان را به رایگان به محل میبرد، اما
  //حرکت اتوبوس ها از ۷ صبح می باشد و از یکربع به هفت حاضر میشن.
  //اگر کسی زودتر رسید، در همون محوطه صعودی به طرف بالا و سمت راست ، صعود کنه و دنبال دانشکده “علوم انسانی” باشه و بگه برای مصاحبه اومده و معمولا در نمازخونه …میتونه اسکان موقت کنه .البته اونها هم از ۶ باز هستند.
  //برای رفتن سریعتر به دانشکدبعد از۷ ، در کنار همون محوطه ورودی، آژانس هست که ظاهر هر مسیری را ۲۰۰۰تومن میگیرن.
  //اتوبوس به مقصد دانشکده مدیریت و اقتصاد ( محل مصاحبه رشته هایی چون مدیریت و حسابداری و اقتصاد )، اولین سری اتوبوس ها در سمت چپ محوطه است(مقابل انتهای اخرین پله ها)
  //حرکت اتوبوسها بعد از ” یکربع”توقف است چه یک نفر چه مملو از دانشجوباشند.
  //اگر تمایل به نوشیدن و خوردن غذایی داشتید ، در انتهای مقصد که اتوبوس دانشکده مدیریت، می ایسته، سمت چپ، بوفه ای هست که ساندویج و چایی و املت و…میشه تهیه کرد.
  //برای پرینت و فتوکپی ..هم در مقابل همان بوفه ، کیوسکی هست که اینکارهارو انجام میده.

  ================

  زندگی صحته یکتای هنرمندی ماست، هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود، خرم ان نغمه که مردم بسپارند به یاد.

  برای همگی آرامش و عملکردی عالی را ارزومندم.

  • بابک (دانشجوی دکترای حسابداری) گفت:

   عمده گرداننده جلسه دکتر رهنماست .
   اثار جدید ایشون که بسیار مورد علاقشونه
   تئوری محدودیتها
   مباحث نوین در حسابداری مدیریت
   مقالات چاپ شده در مجله حسابداری مدیریت حتما مطالعه شود.

 15. بهروز گفت:

  اینجانب مجاز به مصاحبه دکترا مالی آزاد شدم هیچ خبری از مصاحبه وجگونگی مصاحبه ندارم ازتون خواهش میکنم راهنمایی کنید. سراسری پردیس تهران: تحقیق درعملیات علامه: تولید وعملیات پردیس خوارزمی: رفتار سازمانی و منابع انسانی ومدیریتا رفتاری دعوت به مصاحبه شدم لطفا برادری کنید اگه فایلی یا نصیحتی جهت مصاحبه دارید کمکم کنید باتشکر واحترام

  • بابک (دانشجوی دکترای حسابداری) گفت:

   سلام
   ضمن تبریک به شما . به نظرم در همه مصاحبه ها خب شرکت کنید .مشکلی نداره .درهمین صفحه مطالب زیادی برای مصاحبه وجود داره که باز براتون میذارم.

 16. حسابداری گفت:

  سلام دکتر من دکتری دعوت به مصاحبه شدم با رتبه 127و اخرین رتبه 459 بنظرتون امکان قبولی هست؟
  نمره پایان نامه 19/5و معدل 16 دوکتاب هم دارم.

 17. رها گفت:

  سلام من دانشجوی حسابداری دانشگاه ازادم اگر درمقطع ارشد هم حسابداری بخونم ایاقبولی در دکترای حسابداری ازاد سخت است؟معدل کل
  کارشناسیم17است بنظرتون ارشد مدیریت اجرایی بخونم خوبه یا حسابداری؟ایا با دکترای مدیریت باتوجه به اینکه رشته کارشناسیم حسابداری بوده به من کده تدریس و هیعت علمی در دانشگاه ازاد و سراسری داده میشود؟ ممنون ج بدید زوووود

 18. فرشید حسابدار از شیراز گفت:

  با سلام به همه عزیزان حسابداری و ضمن تبریک بابت هفته جهانی حسابداری. از این سایت خیلی استفاده کردم و مدیون عزیزان هستم. من امسال اصفهان قبول شدم و می خواهم سوالاتی رو که سر جلسه امتحان یادداشت کردم برای همه دوستان بگذارم. ببخشی که کمی دیر است. گرفتاری کاری زیادی دارم.امیدوارم زحمتتان به بار بنشیند و ما را هم دعا کنید.
  حسابداری مدیریت
  حسابداری محیط زیست- هزینه یابی کایزن- هزینه یابی معکوس-سیستم بهنگام- سود باقیمانده-بودجه بندی از نگاه ایجیری-حسابداری منابع انسانی-ارزش آفرینی عملکرد سیستم- زیان کیفیت- برآورد هزینه ها-تصمیمات قیمت گذاری-رویکرد های نوین قیمت گذاری-منحنی یادگیری
  Fabless-value stream- troughput cost-light abc-abc-tdabc-cvp
  تئوری حسابداری
  ارزش اقتصادی اطلاعات-تطبیق صورت سود جامع با تئوری های مالکیت-مدل جونز مدیریت سود-رویکرد محتوی اطلاعاتی-سود و زیان جامع- کیفیت سود-تدوین استاندارد های حسابداری-پایداری سود-سوالات کارشناسی به صورت مساله عددی-رویکرد سودمندی تصمیم-تئوری بازی ها- ارزش مصرفی- ارزش فقدان
  حسابرسی
  کیفیت حسابرسی-تجربه گرایی و شک گرایی-تدوین گزارش حسابرسی- ارزش افزوده حسابرسی-آزمون محتوا-مطالعات تجربی رویدادی و تحقیقاتی در حسابرسی-کمیته حسابرسی-حسابرسی داخلی- فرضیات بدیهی حسابرسی-مراقبت حرفه ای-سوالات سطح کارشناسی
  مدیریت مالی
  ارزش شرکت-فاکتور بتا- مدل های ارزشگذاری-تئوری بازار سرمایه-سبد سرمایه گذاری-تحلیل تکنیکال-بازار کارا- نمودار مدل کپ ام- سود اسناد خزانه-نرخ رشد سود تقسیمی-سهام ممتاز- هزینه سرمایه- دیرش اوراق قرضه- قیمت گذاری اوراق قرضه- انتخاب پروژه های سرمایه گذاری-نرخ تنزیل- ارزش افزوده اقتصادی
  زبان تخصصی
  Duration-cashpayoff- absorbtion costing- pledging receivable-discretionary accrual-codification–eps
  value at risk-reward-roi-erc-postulate-backflash-erc-positive accounting-sarbanes oxley
  در قسمت زبان سوالات عددی به ویژه از مدیریت مالی و حسابداری صنعتی زیاد و مفصل است و باید علاوه بر زبان تخصصی معلومات حسابداری هم مناسب باشد.تعداد سوالات آمار وروش تحقیق 25 عدد وتئوری هم همین اندازه بود. وقت امتحان حدود 4 ساعت بود. ماشین حساب مجاز است.
  منابع: منابع مورد مطالعه عمدتا فرمایش آقای دکتر بابک عزیز بوده است. دوستان عزیز فقط سوالاتی که اطمینان قریب به یقین دارند را پاسخ دهند و جلسه امتحان را با آرامش اداره نمایید که تنها بخشی از داستان پر ماجرای زندگی شماست. یا حق

 19. مینا گفت:

  سلام و عرض ادب لطفا بفرمائین در مصاحبه چه مواردی با چه ضرایبی اهمیت دارن ممنون از توجهتون

 20. دانشجو ارشد گفت:

  سلام آقا بابک من دانشجوی ارشد حسابداری هستم رشته کارشناسیم غیرمرطبت هست تازه می خوام شروع کنم برای دکتری بخونم می خوام سال دیگه امتحان بدم لطفا بگید چه کتابهایی رو بخونم بهتره و مفیدتره و باعث می شه شانس قبولیم بیشتر بشه؟

 21. تبسم گفت:

  با سلام آقا بابك
  من دانشجوي ترم 3 كارشناسي ارشد مديريت دولتي دانشگاه علوم و تحقيقات تهران هستم. كارشناسي هم مهندسي كامپيوتر-نرم افزار خوندم.
  واسه دكتري ميخوام حسابداري شركت كنم.
  من شاغلم و تو واحد سهام-مالي كار ميكنم.
  به نظره شما من موفق ميشم با اين تغيير رشته ها و اگر نظرتون مثبت هست‏‏ من از الان شروع كنم و چي بخونم؟
  با تشكر از شما

  • نرگس گفت:

   بی نهایت ممنونم
   سلامت باشید وسرافراز

  • امیر گفت:

   سلام بابک جان. با تشکر از راهنمایی های ارزندتون و لینک مقالات. متاسفانه من نتونستم مقاله اهرمها از دیدگاه ابوعلی سینا رو پیدا کنم، خواهشا در صورت امکان لطف بفرمایید سپاسگزار میشم

  • نرگس گفت:

   با سلام
   از اینکه با توجه به کار و دغدغه های زندگی پاسخگو هستید کمال تشکر را از جنابعالی دارم
   یک درخواست خیلی بزرگ از شما دارم
   با توجه به اینکه مصاحبه حسابداری از یازده مرداد شروع میشود از شما درخواست دارم در صورت اینکه به دانشگاه در آن روزها مراجعه داشتید از مصاحبه شوندگان در مورد سوالات پرسیده شده مطلع شوید و در این صفحه قرار دهید اینجوری هم اطلاعات قابل اتکا و هم مربوط بوده
   من 15 مرداد وقت مصاحبه ام است و از مشهد باید بیایم
   با نهایت تشکر

 22. زارع گفت:

  سلام بر اقا بابک. ایا کارمند بودن روی ارزیابی مصاحبه کنندگان اثر دارد؟

 23. زارع گفت:

  سلام اقا بابک. تو مصاحبه دکتر وکیلی فرد حضور ندارند؟

  • بابک - حسابداری گفت:

   سلام.
   من نشنیدم شریف داشته باشند.ولی از استادان دکتری مالی و حسابداری هستند

   • نرگس گفت:

    سلام با تشکر از راهنمایی های با ارزشتان
    ببخشید شما اطلاعی از این دارید که چرا دعوت به مصاحبه رشته حسابداری امسال اینقد زیاد اعلام شده
    اینکه میگن بیشتر امسال پژوهش محور میگیرن یعنی چی ، من از یکی از استادا شنیدم که با پزوهش محور نمیشه هیات علمی شد شما اطلاعی راجع به این موضوع دارین
    بارتبه 300 و 3سال سابقه تدریس و یک مقاله علمی پروهشی میشه امیدوار بود یا نه؟
    ببخشید که سوالاتم زیاد شد
    با تشکر فراوان

    • بابک - حسابداری گفت:

     سلام.
     من هم شنیدم دلیلش همین پژوهش محوره .اینکه نمیشه هیت علمی شد ، من چیزی نخوندم و حتی نشنیدم.بلکه خوندم که معتبره.
     در مرود پذیرش هیچ حدسی نمیشه زد.چون ملاک ظرفیت واقعا معلوم نیست.

   • نرگس گفت:

    سلام مجدد
    میشه لطف کنید لینک مربوط به مقالات اساتید حسابداری رو در این صفحه قرار دهید
    با سپاس فراوان

 24. بهمن به بازاریابی گفت:

  سلام اقا بابک ایا شما اطلاع دارید که مصاحبه مدیریت بازاریابی بدون ازمون با ازمون شبیه است یا فرق میکنه؟تشکر هر چی از دوستان بازاریابی سوال کردیم کسی جواب نمی ده نمی دونم از چی می ترسند که جواب نمی دهند فعلا فقط شما اقا بابک هستید که لطف می کنید و جواب می دهید تشکر

  • سلام دوست عزیز
   من کلا در مورد این موضوع میتونم صحبت کنم که فرق داره در این حد که ملاکهای انتخاب محدود به مصاحبه است و طبعا ایتمهای ارزشیابی مصاحبه که در همین سایت گذاشتم، قویتر و پررنگ تر در نظر گرفته میشه.
   http://phdtest.ir/wp-content/uploads/2014/06/bareme-mosahebeh474619.jpg

   از موارد با اهمیت اول معدل ارشد هست و نمره تز
   بعد مقالات عمدتا isiمعتبر.اگر هم مقاله ای ای اس ا دارید که الان معتبر شده ولی درزمان اکسپتش معتبر بود، مشکلی نیست.بقیه موارد کتاب و ..دارای اهمیته و جوابگویی و ارایه خوب علمی -اخلاقی از خودتون.ضمنا در بی ازمون، از پایان نامه و روندش و مدل ..بیشتر از با ازمون ، سوال پرسیده میشه.
   ولی همانطور که همیشه گفتم ، بی ازمون ها حتما با ازمون شرکت کنند چون ظرفیت بی ازمون خیلی کم هست و ریسک زیادی داره.
   موفق باشید.

 25. بابک - حسابداری گفت:

  **راهنمای تخصصی دکترای حسابداری**
  (علوم و تحقیقات)
  تقدیم به داوطلبان گرامی دوره دکتری تخصصی
  —————–
  پیش از پرداختن به اصل مطلب ، عرض ادب میکنم به خدمت دوستان پارسالم و برای همگی دوستان دیروز و بچه های امسال سایت،ارزوی تندرستی و کامیابی دارم.
  ضمنا باید به تاکید عرض کنم که مطالب زیر نظرات و تجربه من می باشد و قطعیت و ادعای مطلقیتی ندارد و صرفا جهت یاریگری و مشارکت در این زمان حساس، در اختیار دوستان قرار داده می شود.

  ===========================
  الف.استادان مصاحبه کننده:
  دکتر رهنمای رودپشتی(سوال کننده در زمینه حسابداری مدیریت-مدیریت مالی)
  ، دکتر نیکومرام(رییس جلسه و بررسی کننده کلی مستندات رزومه)
  ، دکتر طالب نیا( مدیر گروه کرمانشاه)،
  دکتر دستگیر( مدیر گروه اصفهان-سوال کننده در حوزه مالی))،
  دکتر بنی مهد (سوال کننده تئوری حسابداری و حسابرسی و زبان )
  و دکتر رویایی
  —————–
  ب.سوالات مطرح شده در مصاحبه پارسال
  (براساس تجربه خودم و همکلاسی گرانمایه ام که تمام مدت روزهای مصاحبه حضور داشتند و دراختیارم نهادند.)

  ۱- مدیریت سود، هموارسازی سود، دستکاری سود و … و تفاوت هر کدام با یکدیگر
  ۲- رویکرد مبتنی بر قواعد و رویکرد مبتنی بر اصول
  ۳- رویکرد دارایی – بدهی و رویکرد درآمد – هزینه
  ۴- تولید ناب- چابک و تولید ناب- چابک( رجوع شود به مقاله دکتر رهنما)
  ۵- تامین مالی خارج از ترازنامه
  ۶- اهرم چیست؟ مبتکر اهرم چه کسی بوده است؟( ابن سینا) تفاوت اهرم ها و
  …( حتما مقاله دکتر رهنما خوانده شود.اهرم از دیدگاه ابن سینا( اگر
  عنوان را اشتباه نکرده باشم)
  ۷- capm-dcapm-rcapm و … حتما مطالعه شود.( رجوع شود به مقاله
  دکتر رهنما زهرا امیر حسینی با نام تببین قیمت گذاری دارایی سرمایه
  گذاری: مقایسه تطبیقی مدل ها)(سوال پارسال)
  ۸- کل کتاب تئوری دکتر نیکومرام و دکتر بنی مهد خوانده شود و جزوات و
  مقالات دوره فوق لیسانس دکتر بنی مهد بطور کامل خوانده شود.
  ۹- بدهکار، بستانکار چیست؟ رجوع شود به مقاله دکتر رهنما هدیه احیایی با
  عنوان مهندسی حسابداری(سوال پارسال)
  ۱۰- مقاله ای با عنوان کاربرد تئوری روانشناسی در حسابداری دکتر رهنما
  دکتر شهره یزدانی خوانده شود( سوال پارسال)
  ۱۱- سود رقیق شده چیست
  ۱۲٫فلسفه حسابداری مدیریت
  ۱۳٫دلایل رشد حسابداری مدیریت
  ۱۴٫تفاوت مدل capm و تئوری اربیتراژ وچرا یکی مدل و دیگری تئوری است؟

  —————————
  پ.سوالات دیگر

  ۱٫از پایان نامه (البته بندرت )ولی از با ازمون بیشتر
  ۲٫خواندن درست و ترجمه درست یک متن از کتب تخصصی حسابداری چون اسکات …(ازهمه پرسیده شده)
  ۳٫اگر از شغلتان بفرمایید یا دروس تدریسی خود در دانشگاه و یا کتبی را ترجمه و تالیف کرده باشید، انتظار باید داشته باشید که سوالات عمیق از درس و شغل و کتابتان پرسیده شود و ارتباطش با مفاهیم تئوریک حسابداری و حسابرسی و مالی.اگر هم نوشته باشید درروی جلد کتابتون “تالیف ” که دیگر آخر رویارویی راباید انتظار داشته باشید.
  پس به ۳مورد توجه بفرمایید:
  ادعاهای خود و عمق دانش وقدرت بیان خود درمورد ان ادعاها
  ۴٫اگر موضوعاتی را برای تحقیق تعیین کرده باشید در فرم رزومه اغازمصاحبه(که دوست گرامی – خانم سمانه-ادبیات- از سایتم در اختیار این سایت قرارداد) ، باز باید انتظار سوالات مرتبط را داشته باشید.

  در نهایت مصاحبه در سطح دکتری با وجود تنوع مطالب و استاد، کاملا گستدره است و موارد ذکر شده برای آشنایی بیان شده.

  —————
  ت.چه مطالبی را مطالعه کنید؟
  ۱٫ مقالات استادان مصاحبه کننده بخصوص
  دکتر رهنما-دکتر دستگیر-دکتر بنی مهد
  و عمدتا ترویجی این استادان که به زیربناهای تئوریک مباحث پرداختند و چند نمونه آن در بالا اورده شده است.
  ۲٫ اگر بی ازمون هستید :
  حتما پایان نامه :ادبیات نظری تا مدل و نتایج …
  ۳٫اگر ادعاهای شغلی و کتابی و تدریس دارید:
  موضوعات روز و مطرح ر همون زمینه ها
  در حد آشنایی و بیان مطلب
  ۴٫اگر کتاب هایی زیر را دارید حتما مطالعه اجمالی کنید:
  تئوری حسابداری :دکتر نیکومرام و دکتربنی مهد
  مبانی حسابداری مدیریت:دکتر رهنمای رودپشتی
  —————————-
  ث.چه مدارکی ببرید؟
  همه اصل مدارکی که در فرم ادعا کرده اید شامل
  پایان نامه
  اصل و یا اکسپت رسمی مقالات و گواهی مقاله کنفرانس و پوستر و طرح پژوهشی …
  دانشنامه ها یا گواهی موقت ارشد و لیسانس
  ریز نمرات ارشد ولیسانس
  گواهی تدریس
  گواهی امتیازات خاص مثل رتبه اولی و ممتازی …
  مدرک زبان
  صورنجلسه دفاعیه (اگر هنوز پایان نامه کامل نیست)
  توصیه نامه هایی (زیاد مهم نیست البته)
  کتاب ها تون
  و در کل هر انچه دارید
  //همه مستندات ادعاهایی که در فرم امده
  و
  //مستندات مواردی که فکر میکنید مهمه و در فرم نیامده (مثل گواهی رسمی تدریس ..)
  ===============
  ج.در مصاحبه چطور عمل کنیم؟
  ۱٫ جر و بحث نفرمایید
  ۲٫بجای نمیدونم و…بفرمایید” فعلا متاسفانه حضور ذهن ندارم”
  ۳٫ظاهری آراسته و مرتب
  ۴٫گفتاری مودبانه
  ۵٫نگرش ذهنی محترمانه به افرادی که به اندازه عمرمان صرف تدریس و پژوهش کرده اند و این نگرش ذهنی حتما در کلام و رفتار فرد بطور ناخوداگاه تبلور می یابدوعکس آن
  ۶٫پرهیز از کلی گویی و مطلق گرایی در کلام
  مثل : هرگز نمیشه.بهیچ وجه-ممکن نیست …
  چون داوطلب با هر قدر دانش ، درسطحی نیست که جلوی استادان جزم گرایانه در مورد موضوعات علمی صحبت کنه و کلا جزم گرایی در علم جایی نداره.
  ۷٫اعتماد به نفس که البته هرگز مساوی با “تفرعن” نیست حتی با صد مقاله.
  پس فخر فروشانه ظاهر نشوید.خودتان هم حوصله ادم فخرفروش را ندارید.
  ۸٫حتما چند ساعت جلوتر درمحل مصاحبه حاضر شوید.
  ۹٫به سوالات پس از اتمام سوال مصاحبه گر و پس از فهم سوال ، با کمی تامل با ارامش پاسخ دهید.بین حرفها هرگززززززز نپرید.
  ۱۰٫مصاحبه یک رقابته و کمتر کسی همه آیتمها را داره .و مثل هر رقابت ورزشی هم ، باید شجججججججججججججاعانه ، تا دقیقه آخر با اعتمادبه نفس بازی کرد.پس با عدم جواب به همه سوالات هم ، خونسرد باشید و محترمانه و تسلط به خودتون و با تشکر از اساتید جلسه را ترک کنید.
  ====================
  ح.چطور به علوم تحقیقات برسیم؟
  (از شهرستانهایی که به آزادی می ایند)

  ۱٫میدان آزادی
  ۲٫بی ار تی های آزادی
  (دنبال بی ار تی ” علوم و تحقیقات” باشید)
  اخرین ایستگاه ، خود علوم تحقیقاته .
  هزینش :۵۵۰
  ۳٫پس از پیاده شدن در اخرین ایستگاه ، در سمت چپ خیابان ، پله هایی بطرف حیاط دانشگاه هست.که بسیار صعودیه .
  (برای کوهنوردی اماده بشید)

  ضمنا ، چون ممکن به دلیل مسافت و دوری راه و استرس و…دچار سردرد و موارد سایکوماتیک بشید لطفا موارد زیر را هم درنظر بگیرید
  //غذای شخصی برای بین راه برای شام …بیارید و یا از جاهای بین راهی مطمن غذا میل کنید.
  //برای سردرد و..قرصهای ضدسردرد-ضد تهوع …ببرید.
  //بهیچ وجه در طول سفر تلقین منفی به خودتون نکنید.
  دوست گرامی من با تمام وجود خدمتت عرض میکنم قطعا با تلقین منفی و استرس و دیالوگ منفی ، وضعیت بهتری حاصل نمیشه.فقط به خودتون بگید که متناسب دانش و تلاشتون ، بهترین خودتونو ارایه میدی و بقیه کار نتیجه رقابت با دیگر برادران و خواهرانتونه.با پیش انتظارات و پیش داوری نباشید.
  مطمن باش با این نگرش بهتر مصاحبه را میگذرونید.
  همکلاس یهایی دارم با ۸بار مصاحبه شرکت کردن.ولی تلاش و پیگیری و خستگی ناپذیری و مثبت اندیشی، ایشان را موفق کرد در پارسال.

  ————-
  خ.چطور به دانشکده محل مصاحبه برسیم؟
  ۱٫ پس ورود به محوطه صعودی دانشگاه ، برای هر دانشکده ، چندین اتوبوس دانشجویان را به رایگان به محل میبرد، اما
  //حرکت اتوبوس ها از ۷ صبح می باشد و از یکربع به هفت حاضر میشن.
  //اگر کسی زودتر رسید، در همون محوطه صعودی به طرف بالا و سمت راست ، صعود کنه و دنبال دانشکده “علوم انسانی” باشه و بگه برای مصاحبه اومده و معمولا در نمازخونه …میتونه اسکان موقت کنه .البته اونها هم از ۶ باز هستند.
  //برای رفتن سریعتر به دانشکدبعد از۷ ، در کنار همون محوطه ورودی، آژانس هست که ظاهر هر مسیری را ۲۰۰۰تومن میگیرن.
  //اتوبوس به مقصد دانشکده مدیریت و اقتصاد ( محل مصاحبه رشته هایی چون مدیریت و حسابداری و اقتصاد )، اولین سری اتوبوس ها در سمت چپ محوطه است(مقابل انتهای اخرین پله ها)
  //حرکت اتوبوسها بعد از ” یکربع”توقف است چه یک نفر چه مملو از دانشجوباشند.
  //اگر تمایل به نوشیدن و خوردن غذایی داشتید ، در انتهای مقصد که اتوبوس دانشکده مدیریت، می ایسته، سمت چپ، بوفه ای هست که ساندویج و چایی و املت و…میشه تهیه کرد.
  //برای پرینت و فتوکپی ..هم در مقابل همان بوفه ، کیوسکی هست که اینکارهارو انجام میده.

  ================

  زندگی صحته یکتای هنرمندی ماست، هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود، خرم ان نغمه که مردم بسپارند به یاد.

  برای همگی آرامش و عملکردی عالی را ارزومندم.

 26. امیر گفت:

  در رشته حسابداری کدوم دانشگاه آزاد برای سال 93 پذیرش دارند؟ و در سال 92 کدوم دانشگاه ها پذیرش داشتند؟

 27. ali گفت:

  سلام بین علوم و تحقیقات تهران و تهران شمال از هر لحاظ کدوم بهتره؟

 28. بیتا گفت:

  سلام خسته نباشید، من در آزمون دکتری 93 بدون آزمون دعوت به مصاحبه شدم معدل لیسانسم 15.21 و معدل فوق لیسانسم 19.02 و دو مقاله کنفرانس ملی دارم، فوقمم 3 ترمه تموم کردم اگه لطف کنید بگید برای مصاحبه چه منابعی رو بهتره بخونم ممنون می شم.

 29. دکترای آمایش محیط زیست گفت:

  سلام آقا بابک
  بهتون تبریک میگم.من تو کنکور ۹۳ دانشگاه آزاد توی دانشگاه علوم تحقیقات تهران با رتبه کتبی ۴۰ آخرین فرد دعوت شده به مصاحبه شدم.میخواستم بدونم با توجه به تجربیات شما کسی با این شرایط میتونه امیدی به قبول شدن در مصاحبه داشته باشه؟ممنون میشم پاسخ بدید.

 30. حسابداررررررررررری گفت:

  سلام آقا بابک
  خسته نباشید
  شما سوالات و کلیدهای امسال را دارید؟
  من در کنکور سراسری مجاز شبانه شدم آیا ممکن هست در آزاد هم مجاز شوم؟
  اصلاً ارتباطی به هم ربطی دارند؟

 31. مهشید شیرمحمدی گفت:

  با سلام و روز به خیر . خیلی خوشحالم که موفقیت حسابداران رو در کشورمون میبینم .
  من کارشناسی رو با معدل پایین 14.43 گذروندم و الان ترم آخر ارشد علوم و تحقیقات هستم تا اینجا معدلم18.58 شده که اصلاً راضی نیستم خیلی دوس دارم شروع کنم به خوندن برای دکترا اما ی سری مشکلات هست که منو از تلاش بازداشته . من شاغلم و مجرد و مستقل زندگی میکنم به همین دلیل خستگی و مشکلات کار اجازه استارت رو به من نداده. لطفاً بهم مشاوره بدین. ممنون میشم .
  موفقیت روز افزون شما رو از خداوند منان خواستارم

 32. ریحانه - اهواز گفت:

  باسلام من لیسانس حسابداری گرفتم با معدل 13 زیاددرس نخوندم تقصیر خودم بود الان که کار گیرم نمیاد اعصابم خورده قصد دارم دوباره ادامه بدم امسال برا ارشد شرکت کردم منتظر نتیجه ام به نظرتون چطور ادامه بدم تاموفق بشم نمی دونم باید ازکجا شروع کنم متولد 1364 هستم 2سال با نرم افزار آسان هم کارکرده ام خیلی می ترسم نمی دونم باید ازکجا شروع کنم باورتون میشه تفاوت هزینه های جاری و ثابت رو یادم رفته خواهش می کنم کمکم کنید راهنمایی احتیاج دارم
  باتشکر فراوان

 33. کرمی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  شرمنده من دوست نداشتم مزاحمتون شم و مطمئن بودم از کامنتای دوستان و جوابهای شما میتونم جواب سوالمو پیدا کنم ولی حجم کامنتا خیلی بالا بود
  منو همسرم برای سال93-94 قصد شرکت تو ازمون دکترای مدیریت ترجیحا تحقیق در عملیات یا مالی آزاد علوم تحقیقاتو داریم اگه امکانش هست سایتی که منابع این رشته هارو داشته باشه و هم چنین چندتا سایت خارجی و داخلی برا چاپ مقاله رو میخواستم باتشکرفراوان

 34. الهام گفت:

  سلام آقا بابک خسته نباشید
  من درحال حاضر دانشجوی ترم 3 ارشد دانشگاه آزاد حسابداری هستم و تقاضای تدریس در دانشگاه رو دادم،نمی دونم از پسش بر میام یا نه،به نظر شمااصول 1 و 2 و 3
  چه کتابی رو مطالعه کنم تا بتونم خوب خوب تدریس کنم.
  درضمن برای قبولی در دکتری آزاد از همین الان شروع کنم به خوندن؟ممنون میشم زود جوابمو بدید.

 35. فاطمه گفت:

  سلام آقابابک
  واقعا بهتون تبریک میگم توروخدا من رو هم راهنمایی کنید 27 ساله هستم 3سال عمرم رو هدر دادم و درس نخوندم الان دانشجوی ترم 2 ارشد بامعدل 19/37 در آزاد تاکستان هستم درمقطع کاردانی آقای دکترکاظمی استاد بنده بودند اماهیچ دسترسی به ایشان برای راهنمایی گرفتن ندارم.البته ارشد باراجین هم قبول شدم اماچون تکمیل ظرفیت بودترجیح دادم بانظراساتیدم در همین تاکستان ادامه دهم.بنظرشما میتونم جبران گذشته را کنم و بعداز درسم سریعا وارد دکتری شومچون من اصلا سابقه بیمه ندارم. می شود به جی میل من پاسخ دهیدوبرایم فایل درسی ومنابع بفرستید.باتشکر از شما برادر گرامی

 36. minoo گفت:

  سلام. به نظر شما از 19 بهمن که روی سایت گذاشتن کلاسا شروع میشه یا هفته بعدش؟

 37. نسیم راد گفت:

  باسلام خدمت شما استاد گرامی
  من ارشد حسابداری با معدل 17 هستم، به نظر شما اگر در رشته مالی مقطع دکتری شرکت کنم چقدر امکان موفقیتم هست؟( به دلیل تغییر رشته)
  با تشکر از شما

 38. علی گفت:

  باسلام.قبولیتونو بهتون و خانواده ی محترم تبریک عرض میکینم.انشاالله همیشه موفق باشید در پناه خدواند
  بنده خیلی دوست برای دکتر شرکت کنم وقبول شوم.لطف میکنید برام راهنمایی کنید که چه منابعی را مطالعه کنم

 39. زهرا گفت:

  سلام آقا بابک،تبریک میگم.منم فارغ التحصیل دانشگاه قزوینم تازه دفاع کردم.لطفا راهنماییم کنید برای چاپ مقاله و درس خوندن و قبولی برای دکترا.الان 4دانشگاه تدریس میکنم.چطوری خودم را برای قبولی دکترا سال93 آماده کنم.ممنون

 40. مریم گفت:

  سلام ]قا بابک.واقعا این اراده رو تحسین میکنم خوش بحالتون.من خیلی آرزو داشتم که برای فوق قبول بشم یکبار رتبه 146 دولتی رو آوردم ولی بد انتخاب رشته کردم قبول نشدم بعد هم ازدواج وبچه داری و مشکلات مال مانع شد ادامه تحصیل بدم.خلاصه موقعیت ادامه تحصیلو ندارم ولی دوست دارم حداقل در کارم پیشرفت کنم.من 10 سال تجربه کاری دارم چیکار کنم که بتونم حداقل رییس حسلبداری بشم .ممنون میشم اگه راهنماییم کنین.
  با تشکر

 41. بهروز گفت:

  سلام خسته نباشید اگر تا تاریخ دعوت به مصاحبه هنوز از پایان نامه دفاع نشده باشد امکان قبولی هست ؟چون من این ترم برای مطالعه در کنکور و داشات شغل فرصت اتمام پایان نامه رو نداشتم ؟ساله پیش تاریخ مصاحبه کی بود ؟

 42. بابک - حسابداری گفت:

  با سلام
  در درس حسابرسی همانطور که بارها گفتم ، از استانداردهای حسابرسی چند سوال مطرح میشه.
  ملاک هم اخرین استانداردهای منتشر شده می باشد.بنابراین دوستان به موارد زیر در کنار مطالعه همه استانداردهای حسابرسی ،”توجه بیشتر” بنمایند
  1.استاندارد جدید
  2.استاندارد تجدید نظر شده
  ——
  از لینک زیر استانداردها قابل مطالعه و دانلوده
  http://audit.org.ir/WFrmCodificatedStandardView.aspx
  موفق باشید.

 43. بهروز گفت:

  سلام ایا مطالعه کتاب های تئوری حسابداری بلکویی و شباهنگ تئوری توصیفی نیکومرام برای قبولی در دکتری ازاد کفایت میکند ؟اگر کافی نیست چه منبعی به ان اضافه کنم ؟

  • بابک - حسابداری گفت:

   سلام
   مطلب شما را باید به دوبخش تفکیک کنم
   ۱٫قبولی ازمون با مطالعه چند کتاب تئوری
   اگر تئوری را هم ۱۰۰ بزنید ، احتمال قبولی میتونه نباشه.ازمون یک مجموعه و طبق رویه پارسال برای قبولی تهران باید تقریبا چهل درصد بتونید بزنید.
   بنابراین هیچ درسی به تنهاییی برای قبولی کفایت نیست
   ۲٫ درصد خوب در”صرفا تئوری حسابداری” با مطالعه کتب اصلی تئوری
   سوالات همه دروس بسیار متنوع است .چه ازاد و چه دولتی.و از همه کتابهایی که گفتم، چند سوال امده و میاد.حتی یکی دوتا از زیمرمن هم اومده بود.
   این منابع مباحث مشترک زیاد دارند .اگر کسی واقعا بر یک کتاب اصلی تسلط پیدا کنه و مفاهیم مطرح شده را درک کنه (که این صرفا با چند بار روخوانی حاصل نمیشه و باید کاملا عمیق و اکتشافی خوند )با یک بررسی کوتاه مدت سایر کتب هم میتونه مطالب اضافی یا متفاوت اون کتابای دیگرو بفهمه.
   من مطالعه رابصورت تطبیقی مطالعه درست میدونم.یعنی مطالعه اصلا روخوانی نیست.در کتاب بلکویی از رویکردهای مختلف به حسابداری نوئشته .مثل زبان شناختی …..من اینو میخونم .خلاصه چند خطی را مینویسم.کتابهای دیگر را در همین مورد میخونم و مطالب اضافی اونها را هم مینویسم.
   اینکار به فهم مطلب کمک میکنه و چه بسا لازم باشه یک یا دومقاله هم با کلید واژه هاش جستجو بشه تا مطلب تکمیل تر یاد گرفته بشه..
   بنابراین
   اگر مطالب کتبی را که ذکر کردید تسلط کامل دارید ، بخش زیادی از ازمون این درسو میپوشونه.
   اگر وقت دارید، کتاب دکتر ثقفی را هم از انجمن حسابداری تهیه کنید .چون تازه منتشر شده و بعیده ازش سوال نیاد.
   مهمتر از مطالعه ، مرور مطالبه و باید مطالبو بتونیم با یاد اوری عنوان ، بیان کنیم.بنابراین مرور بصورت ” به خود درس پس دادن” مهمه
   بهرحال اگر برهمه مطالب مهم کتب یاد شده تسلط نسبی دارید همون مباحثو در کتب دیگر اصلی جستجو کنید مثل ثقفی. هندریکسون.زیمرمن .اسکات .
   اگر نه که همونها را مرور موثر کنید.
   ——————
   سوالات ازمون دولتی را هم حتما بخونید که با جواب تشریحیش وجود داره و قابل خریداری.
   دقیقا مثل ازمون رفتار کنید و زمان بذارید طبق زمان سوالات و شروع به پاسخ کنید در پاسخنامه ای و بعد اتمام زمان براساس پاسخ تشریحی ببینید چقدر تونستید پاسخ بدید.

   محاسبه درصد
   معمولا سه غلط ، یک درستو باطل میکنه
   پس
   تعداد درست منهای حاصل (تعداد غلط ها تقسیم بر سه)و نتیجه تقسیم بر تعداد کل تستهای ان درس

   کل ۳۰تست
   ۲۵درست
   ۴غلط
   ۳۰/((۴/۳)-۳۰)
   ۷۸٫۸۹%
   ==================
   موفق باشید.

 44. sara گفت:

  سلام آقا بابك خسته نباشين
  تورو خدا يه چيزي به من بگين برم بشينم سر درسم هيچ كاري ندارم ولي درسم نميخونم

  • بابک - حسابداری گفت:

   سلام بر شما
   خیلی ممنون که مخاطبتونم.واقعیت من از وضعیت ذهنی و محیط اطرافتون خبر ندارم تا بتونم تحلیلی داشته باشم.ولی براساس حدسیاتی پیش میرم.
   الف.ممکنه شما قبلا درس میخوندید برای دکتری ولی الان که به ازمون نزدیکتر میشید، انگیزتونو از دست دادید.اگه این حالت باشه بنظرم شما باخودتون دیالوگ منفی دارید و ناامید شدید .پذیرش واقعیت هرچند سخته ولی کاراترین راه حله.این ازمون با کثرت داوطلبه و قلت پذیرش.طبعا هرکه بیشتر بخونه و بتونه پاسخگو باشه ، رتبه بهتر کسب میکنه.دلیل ناامیدی چیه؟ اینکه ممکنه قبول نشم.خب چرا ممکنه قبول نشید؟ میزان پاسخگوییتون ممکنه کمتر از بقیه باشه .بنابراین اگر این دلیل عدم قبولیه ، راه حلش چیه؟ مطالعه بیشتر و بکوب خوندن .بنابراین این نگرانی باید موجب فعالیت موثر بیشتر باشه، نه انفعال .
   دلیل دیگه ممکنه این باشه که امسال قبول نشم؟ خب بسیاری از کسانی که پذیرفته شدند چندین بار ازمون دادند و این غیر طبیعی نیست.ازمون یک رقابته و طبعا کسانی که بار اول قبول نشدند ، ضعیف نیستند منتها بدلیل محدودیت ظرفیت خاصی نشد که پذیرفته بشند.اگر ظرفیت باز محدودتر میشد،بسیاری از پذیرفته شدگان امسال هم پذیرفته نمیشدند..بنابراین باید پذیرفت که اگر هدف پذیرشه ، ما فقط مسئول تلاشیم که هر چه بیشتر و درست تر باشه .در زندگی بسیاری مسائل هست که نتیجش را ما تعیین نمیکنیم و این عدم قطعیت بخشی لاینفک از زندگی مدرنه.باید شجاعت پذیرش داشت و ادامه داد .افتادن مهم نیست ، بلند شدن مهمه
   ب.ممکنه شما کلا با وجود وقت ازاد زیاد، هر کاری میکنید جز مطالعه.
   این موضوع انفعال بنظرم موقتی باید باشه ، چون شما دخترشایسته هستید و تونستید با موفقیت ارشدو طی کنید.بنابراین نمیتونم بپذیرم که کلا ادم منفعلی هستید.اینکه در این زمان و برای این ازمون منفعل شدید، باز حدسیاتی متفاوت به ذهنم میرسه
   شاید مسایل خاصی در این زمینه پیش اومده باشه که ذهنتونو مشغول کرده باشه .اگر اینطوره راهی جز این نیست که باید مدیریت زمان داشته باشید و اگر در چنین وضعیتی قرار قبلا نگرفتید، فرصت خوبیه که مهارتتونو افزایش بدید.چون زندگی واقعی و اجتماعی و حرفه ای در کنار زندگی خانوادگی و شخصی، بسیاررررررررر مشغله زاست که باید با یک ذهن برنامه ریز ، مسایلو ساماندهی کنید و به هر موضوع در زمان مناسب برنامه ریزی شدش بپردازید.وگرنه زندگی بسیار رضایت ستیزی را طی میکنید.من گرفتاری های شغلی زیاد دارم و مشکلات لاینحلی که بیش از سه دهه سرنوشت ، برام نوشت و فقط روز بروز بدتر شدن، انتظارمه در کنار درس وسایت ومشاوره …..ولی به هرکدوم در جای خودش میرسم.برنامه ریزی توی خودش پیش بینی داره.بنابراین برای مواردی که ممکنه در اتی باید کاری صورت بدم ، زمینه سازی میکنم و زودتر رسیدگی میکنم تا اگر تداخل بین این نقشها گریز ناپذیر یود، کاملا انعطاف پذیر و کارا بتونم پاسخگو باشم .بنابراین شما هم قطعا این توانو دارید که مدیریت زمان داشته باشید و مسایلی که ممکنه در طول روز ذهنتونو مشغل کرده، به زمان خاصی تخصیص بدید و اگر حل شدنیه، حلش کنید وگرنه راهی جز همزیستی نیست.
   شاید بفرمایید هیچ مساله خاصی هم نیست ولی منفعل شدید، در این صورت شاید انگیزه کافی ندارید تا مثل سابق ، بشینید سر درس و کتاب.چون یک عامل مهم فعال بودن برای هرکاری داشتن انگیزه است .این مقطع و عنوان ، در هرجامعه ای بسیار مهمه و امکان جذب هیت علمی و فعالیتهای شخصی نشر کتب و مقاله ..وجود داره .وباز عدم قطعیت در هر چیزی هست و در این مقطع و اینده هر فردی.این به خودتون بستگی داره که اگر فرصتهای خوبی دارید ازش استفاده بهینه ببرید و اگر هم فرصت ندارید، باید با هنرمندی و خلاقیت بسازیدش.شاید تمام ادمهای مطرح ، بجای “فرصت سوزی” ، ” فرصت سازی” کردند و با زحمت زیاد پیش رفتند و همواره امیدوار.بنابراین برای ایجاد انگیزه باید بشینید و با خودتون یک مکالمه جدی و منطقی داشته باشید.
   اگر مثل خیلی ها میگید با ارشد چه کردیم که با دکتری بکنیم ؟ خب پس باید این مساله را حل کنید.بخشی از کاری نکردن با داشتن ارشد برمیگرده به انتظاراتمون.شاید انتظارات خاص داریم که مثلا فرش قرمز پهن بشه برامون.هرگز چنین نخواهد شد و در هیچ جا هم.
   باید کاری را از جایی شروع کرد با حداقل دستمزد و …و کم کم بتونیم خودمون و تواناییی خودمونو نشون بدیم .و مهمتر برای کاریابی باید به صدها جا سر بزنیم ورزومه بدیم .به اشناها سفارس بدیم ..بنابراین قطعا فرایند اسونی نیست ولی این فرایند با نشستن و گله شکایت بهبودی پیدا نمیکنه.بنابراین اگر با ارشد کاری نمیکنیم، شاید به صدها جا نرفتیم.شاید انتظارات ایده الگرایانه داریم….
   بهرحال اگر انفعال از بی نتیجه بودنه تحصیله ، باید این موضوع حل بشه .طبعا با این نگرش، انگیزشی وجود نخواهد داشت.
   و اگر هم حل نمیشه ، باید با همون مدیریت زمان ، موقتا “بایگانی” بشه.ضمن اینکه هر ادم فعال و خلاقی میتونه راهشو پیدا کنه و من ناامیدی را هرگز نمیپذیرم و””” تحصیل “””هم بی نتیجه نیست.شاید “”مدرک “”” بی نتیجه باشه ، ولی تحصیل خوب که موجب توان افزایی شده باشه ، بی نتیجه نیست و فرد تحصیلکرده راه ابراز حضور موثرشو پیدا میکنه.
   اگر هم این مفروضات عامل انفعال نیست، پس باید خودتون به خودتون نهیب بزنید که چرا انفعالو انتخاب کردید؟؟؟؟؟؟؟ا
   ما راحت نفس میکشیم، ولی جانبازان و بیماران بسیاری هستند که یک نفس عادی هم نمیتونند بکشند.
   راحت حرف میزنیم.ولی خیلی هم نمیتونند ..
   خانواده داریم ، که خیلی ها از داشتنش محرومند مثل فرزندان عزیزم که کودکان خیابانی هستند

   هزاران راحتی و امکانات داریم که یک میلیونیمش هم ارزوی بسیارانه.یک بشقاب برنج میخوریم ، ولی دانش اموز عزیزی به مادرش میگفت اگه بیست بگیرم پلو درست میکنی!!!!!!این داشته ها را وقتی از دست دادیم ، تازه قدرشو میدونیم.ولی چرا باید ازدست بدیم.توی جامعه هوشیارانه نگاه کنیم ، میتونیم بفهمیم.اصلا یک نشان “تحصیلکردگی ” نگاه عمیق به جامعه است.وگرنه داشتن چند قلم اطلاعات در مورد رشته که تازه میشیم یک میلیونیم یک سی دی در رشته.
   تحصیلکردگی یعنی نگاه عمیق-خلاقیت-یادگیرندگی.-نفد کنندگی و نقد شوندگی-..مساله محوری و پاسخ جویی ..
   بنابراین باید قدر لحظاتمون و داشته هامونو بدونیم و حتی قدر “”””نداشته هامونو””” هم بدونیم.چون از همین “نداشته ها” انگیزه های خوبی میتونه ایجاد بشه .بنابراین ” فرصت سوزی و زمان کشی” نکنیم.زمان به عقب بر نمیگرده و بهتره در لحظه کاری کنیم که فرداش، افسوس نخوریم .
   بنابراین شما دوست باهوشم، حتما یک برنامه ریزی منطقی بکنید و با ایجاد انگیزه ، مطالعه کنید و زمان و ذهنتونو مدیریت کنید و بدونید زمان از دست رفته ، فقط زمان نیست.فرصتهای باالقوه در زمان هم از انفعال از دست میره و خود انفعال هم موجب رکود ذهنی میشه .
   اگر هم فکر میکنید کلا تحصیل چیز بیخودیه ، پس تصمیم جدی بهتر بگیرید.دوستی داشتم که ریاضی خوند ولی فکر میکرد با علایقش جور نیست و..و رفت رشته هنر و طراحی دوخت …و الان با علاقه دنبال کارشه و اموزشگاه داره …خودم دیدم در ریاضی و با ادامش امکان فعالیت ندارم ، در سن 31 رفتم حسابداری و …
   مطمنم شما دوست گرامی ، توان حل مسایلتونو دارید و از پس انفعالتون هم بر میایید و امیدوارم از موفقیتهاتون و فعال شدنتون هم بشنوم.
   چند توصیه دیگه
   نرمش و ورزش سبک حداقل 3-4 روز در هفته در حد نیمساعت تا چهل و پنج دقیقه
   گوش دادن موسیقی خوب
   دوستی و صحبت با دوستان مثبت و پرهیز جدی از ادمهای با گفتار منفی و نگرش منفی و کلا ادمهای ناموفق
   مطالعه کتب غیر درسی و بخصوص در روانشناسی عمومی و زندگی نامه ها . و رمان های سترگ ادبیات جهان ..
   کاریابی و حتی شده تدریس خصوصی به بچه های گل ابتدایی
   داشتن هدفهای والا و قابل دستیابی .که موجب انگیزه کافی میشه برای لذت بخش شدن فعالیت هر چند سخت باشه.
   براتون بهترین را ارزومندم و امیدوارم مطالبم کمکی بوده باشه.
   موفق باشید.

  • بابک - حسابداری گفت:

   گزیده ای از ادبیات موفقیت

   در تکمیل مطالبم مطالب زیر را هم میذارم که خوندنشون خالی از لطف نیست.

   ==============================
   گفتارهایی از استیو جابز(بنیانگذار اپل)

   من خرسند شدم که چیزهایی را که دوستشان داشتم خیلی زود پیدا کردم. من و همکارم «وز» شرکت اپل را درگاراژ خانه‌ی پدر و مادرم وقتی که من فقط بیست سال داشتم شروع کردیم ما خیلی سخت کار کردیم و در مدت ده سال اپل تبدیل شد به یک شرکت دو بیلیون دلاری که حدود چهارهزار نفر کارمند داشت. ما جالب ترین مخلوق خودمان را به بازار عرضه کرده بودیم؛ مکینتاش. یک سال بعد از درآمدن مکینتاش وقتی که من فقط سی ساله بودم هیأت مدیره‌ی اپل مرا از شرکت اخراج کرد. چه جوری یک نفر می‌تواند از شرکتی که خودش تأسیس می‌کند اخراج شود؟ خیلی ساده. شرکت رشد کرده بود و ما یک نفری را که فکر می‌کردیم توانایی خوبی برای اداره‌ی شرکت داشته باشد استخدام کرده بودیم. همه چیز خیلی خوب پیش می‌رفت تا این که بعد از یکی دو سال در مورد استراتژی آینده‌ی شرکت من با او اختلاف پیدا کردم و هیأت مدیره از او حمایت کرد و من رسماً اخراج شدم. احساس می‌کردم که کل دستاورد زندگی ام را از دست داده‌ام. حدود چند ماهی نمی دانستم که چه کار باید بکنم. من رسماً شکست خورده بودم و دیگر جایم در سیلیکان ولی نبود ولی یک احساسی در وجودم شروع به رشد کرد. احساسی که من خیلی دوستش داشتم و اتفاقات اپل خیلی تغییرش نداده بودند. احساس شروع کردن از نو. شاید من آن موقع متوجه نشدم اخراج از اپل یکی از بهترین اتفاقات زندگی من بود. سنگینی موفقیت با سبکی یک شروع تازه جایگزین شده بود و من کاملاً آزاد بودم. آن دوره از زندگی من پر از خلاقیت بود. در طول پنج سال بعد یک شرکت به اسم نکست تأسیس کردم و یک شرکت دیگر به اسم پیکسار
   پیکسار اولین ابزار انیمیشن کامپیوتر دنیا را به اسم توی استوری به وجود آورد که الآن موفقترین استودیوی تولید انیمیشن در دنیا ست. دریک سیر خارق العاده‌ی اتفاقات، شرکت اپل نکست را خرید و این باعث شد من دوباره به اپل برگردم و تکنولوژی ابداع شده در نکست انقلابی در اپل ایجاد کرد.
   اگر من از اپل اخراج نمی شدم شاید هیچ کدام از این اتفاقات نمی افتاد. این اتفاق مثل داروی تلخی بود که به یک مریض می‌دهند ولی مریض واقعاً به آن احتیاج دارد. بعضی وقت‌ها زندگی مثل سنگ توی سر شما می‌کوبد ولی شما ایمانتان را از دست ندهید. من مطمئن هستم تنها چیزی که باعث شد من در زندگی ام همیشه در حرکت باشم این بود که من کاری را انجام می‌دادم که واقعاً دوستش داشتم.
   هفده ساله بودم که در جایی خواندم : “اگر هر روز جوری زندگی کنید که انگار آن روز آخرین روز زندگی تان باشد شاید یک روز این نظر به حقیقت تبدیل بشود.” این جمله روی من تأثیر گذاشت و از آن موقع به مدت سی و سه سال هر روز وقتی که توی آینه نگاه می‌کنم از خودم می‌پرسم اگر امروز آخرین روز زندگی من باشد آیا باز هم کارهایی را که امروز باید انجام بدهم، انجام می‌دهم یا نه. هر موقع جواب این سؤال نه باشد من می‌فهمم در زندگی ام به یک سری تغییرات احتیاج دارم. به خاطر دانستن این که بالآخره یک روزی خواهم مرد برای من به یک ابزار مهم تبدیل شده بود که کمک کرد خیلی از تصمیم‌های زندگی ام را بگیرم چون تمام توقعات بزرگ از زندگی، تمام غرور، تمام شرمندگی از شکست، در مقابل مرگ رنگی ندارند. حدود یک سال پیش دکترها تشخیص دادند که من سرطان دارم. ساعت هفت و سی دقیقه‌ی صبح بود که مرا معاینه کردند و یک تومور توی لوزالمعده‌ی من تشخیص دادند. من حتی نمی دانستم که لوزالمعده چی هست و کجای آدم قرار دارد ولی دکترها گفتند این نوع سرطان غیرقابل درمان است و من بیشتر از سه ماه زنده نمی مانم. دکتر به من توصیه کرد به خانه بروم و اوضاع را رو به راه کنم. منظورش این بود که برای مردن آماده باشم و مثلاً چیزهایی که در مورد ده سال بعد قرار بود به بچه‌هایم بگویم در مدت سه ماه به آن‌ها یادآوری بکنم. این به این معنی بود که برای خداحافظی حاضر باشم. من با آن تشخیص تمام روز دست و پنجه نرم کردم و سر شب روی من آزمایش اپتیک انجام دادند. آن‌ها یک آندوسکوپ را توی حلقم فرو کردند که از معده‌ام می‌گذشت و وارد لوزالمعده‌ام می‌شد. همسرم گفت که وقتی دکتر نمونه را زیر میکروسکوپ گذاشت بی اختیار شروع به گریه کردن کرد چون که او گفت که آن یکی از کمیاب ترین نمونه‌های سرطان لوزالمعده است و قابل درمان است. مرگ یک واقعیت مفید و هوشمند زندگی است. هیچ کس دوست ندارد که بمیرد حتی آن‌هایی که می‌خواهند بمیرند و به بهشت وارد شوند. ولی با این وجود مرگ واقعیت مشترک در زندگی همه‌ی ما ست. شاید مرگ بهترین اختراع زندگی باشد چون مأمور ایجاد تغییر و تحول است.مرگ کهنه‌ها را از میان بر می‌دارد و راه را برای تازه‌ها باز می‌کند. یادتان باشد که زمان شما محدود است، پس زمانتان را با زندگی کردن به جای زندگی بقیه هدر ندهید. هیچ وقت توی دام غم و غصه نیافتید و هیچ وقت نگذارید که هیاهوی بقیه صدای درونی شما را خاموش کند
   ==========================
   ناپلئون هیل

   عمل مقیاس واقعی هوش است

   قبل از اینکه موفقیت نصیب هر کسی شود بدون شک ضربه هایی از زندگی خواهد خورد و احتمالا چند بار شکست خواهد خورد وقتی کسی با نا ملایمات روبرو می شود و این ناملایمات او را مغلوب می کنند راحت ترین کار و منطقی ترین کار عقب نشینی به نظر می رسد و این دقیقاً همان کاری است که اکثر مردم انجام می دهند
   منتظر نشوید هیچ زمانی مانند اکنون نخواهد بود.

   هر بدبختی هر شکستی هر اندوهی در خود دانه ای حمل می کند که در آن سودی معادل یا بیش از هزینه صرف شده نهفته است.

   موقعیت بزرگ زندگی شما ممکن است همین لحظه ای باشد که در آن قرار دارید.

   وقتی تمایل شدید به انجام کاری دارید می توانید توانایی های افراد فوق موفق را بدست آورید.

   هر گاه شکست می خورید آنرا به عنوان یک پیام که می گوید نقشه شما بی عیب نبوده است قبول کنید. و طرح و نقشه خود را از دوباره بازسازی نمایید و دوباره به سمت هدفی که به شدت به آن معتقد هستید گام بردارید.

   پیروزی همیشه نصیب فردی خواهد شد که از مبارزه دست نمی کشد.
   ====================
   وین دایر
   آنچه هستيد نتيجه فكر شما است.

   مشكلات و موانع جزء فرصت ها هستند.

   بيشتر مردم به پشت شيشه خودروهايشان اين برچسب را مي زنند : “امروز، اولين روز از بقيه زندگي من است.” من ترجيح مي دهم اين گونه تصور كنم : “امروز، آخرين روز زندگي من است و مي خواهم به گونه اي زندگي كنم كه گويي ديگر هيچ فرصتي ندارم
   ===========================
   به گمان من انسان برای موفقیت در زندگانی باید بتواند در چهار زمینه استاد شود: مناسبات، تدارکات، نگرش و رهبری. جان ماکسول

   میزان بزرگی و موفقیت هر فرد بستگی به این دارد که تا چه حد می تواند همه نیروهای خود را در یک کانال بریزد. اریسون سووت ماردن

   • موفقیت کلید شادی نیست، شادی کلید موفقیت است؛ اگر آنچه انجام می دهی دوست بداری، موفق خواهی بود. هرمن کین

   • همه خوشبختی ها و موفقیت هایی که به من روی آورده، از درهایی وارد شده که آنها را به دقت بسته بودم. لرد بایرون

   • راه موفقیت، همیشه در حال ساخت است؛ موفقیت پیش رفتن است، نه به نقطه پایان رسیدن. آنتونی رابینز

   • موفقیت بر روی ستون های شکست شکل می گیرد. سری چتری

   • نمی توانم فرمول موفقیت را برای شما بیان کنم؛ اما اگر فرمول شکست را می خواهید آن است که بکوشید همه را راضی نگه دارید. اسوپ

   • موفقیت، کم و بیش در دسترس همه هست، اما دامنه توفیق در زندگانی شخص، بدون توان رهبری محدود است. جان ماکسول

   • شکست بیش از موفقیت آموزنده است؛ کسی که هیچ گاه اشتباه نمی کند، هرگز به جایی نمی رسد. راکفلر

   • شکست یک عامل نیروبخش است، نه یک بازدارنده؛ هر شکست بذری از موفقیت در دل دارد. ناپلئون هیل
   • یادگیری مداوم حداقل شرط لازم برای موفقیت در هر زمینه ای است که در آن فعالیت می کنید؛ هر روز چیز جدیدی بیاموزید. برایان تریسی
   • نخستین قانون موفقیت، تمرکز است. ویلیام ماتیوس
   • موفقیت از آن کسانی نیست که هرگز دچار ناکامی نشده اند، بلکه متعلق به کسانی است که هرگز برای ازسرگرفتن مبارزه، بیم و هراسی ندارند. هانری کپ

   • علاقه، اندیشه و مطالعه چیزهایی هستند که شما را به سوی موفقیت سوق می دهند. وس رابرتز

   • همیشه به خود اعتماد داشته باشید. اگر یک بار کاری را با موفقیت انجام داده باشید، بازهم می توانید. آنتونی رابینز
   • موفقیت، نتیجه تشخیص درست است؛ تشخیص درست، نتیجه تجربه است؛ تجربه نیز اغلب نتیجه تشخیص نادرست است. آنتونی رابینز
   • سه جمله برای دستیابی به موفقیت: 1) بیشتر از دیگران بدان، 2) بیشتر از دیگران کار کن، 3) کمتر از دیگران توقع داشته باش. منتسب به ویلیام شکسپیر

   • حتی دارکوب نیز موفقیت خود را مدیون تلاش پیوسته و کوبیدن نوکش است تا به هدف نایل شود. کولمن کاکس

   • موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند. هنری تورئو

   • پیش از آنکه بالارفتن از نردبان موفقیت را آغاز کنید، مطمئن شوید که نردبان را به ساختمان مناسب تکیه داده اید. استفان کاوی
   • احسان منفی، ترمز موفقیت ماست؛ ترمزهای خود را رها کنید. برایان تریسی
   • هر موفقیت بزرگی نتیجه هزاران تلاش کوچک و عادی است که مورد توجه و ستایش دیگران قرار نمی گیرد. برایان تریسی

   • sara گفت:

    ممنونم آقا بابك چند بار پاسختونو خوندم تمام تلاشمو مي كنم واقعا از وقتي كه گذاشتين بي نهايت ممنونم

 45. فرهاد گفت:

  سلام اقا بابك
  اولا تبريك ميگم،بنده هم دانشگاهيتون بودم در قزوين،اقا بابك ميخواستم
  ١-بدونم براي مديريت مالي كدوم مباحث رو مسلط شم؟دارم كتاب مديريت مالي راهبردي دكتر رودپشتي رو ميخونم انتشارات حكيم باشي
  ٢-براي امار من محاسلاتي رو خوندم،اينكه بيشتر مباحث تئوري مد نظر چه منبعي رو پيشنهاد مي كنيد؟
  ٣-براي روش تحقيق كتاب دكتر دلاور رو مسلط شم كفايت مي كنه چون نميخوام زياد وقت بزارم با توجه به ضريبش

  با تشكر

  • بابک - حسابداری گفت:

   بادرود
   تشکر بابت ابراز محبتتون
   1.مدیریت مالی
   از بهترین کتابها که بین جنبه تئوریک و محاسبه توزیع مناسی داره مدیریت مالی رضا تهرانیه.
   .موضوعات در سطح مدیریت مالی لیسانس و مباحث ارشد شامل ریسک و..
   تجزیه تحلیل صورت مالی-تحلیل اهرمها و سربسر ..-برنامه ریزی و بودجه بندی مالی -سیاست سرمایه در گردش-بودجه مندی سرمایه ای و ارزشیابی طرحها-ریسک و بازده و..-ارزش شرکت و انواع سهام و قیمت گذاری انها -هزینه و ساختار سرمایه -تقسیم سود و نظریه هاش…

   کتاب دکتر رهنما هم قطعا مباحث خوبی داره ولی من ندارم و سرفصلهاشو نمیدونم اگر پوشش دهنده مباحث اساسی لیسانس هم هست و به مباحث پیشرفته هم اشاره کرده که عالیه .ولی در حسابداری مدیریت که کتاب ایشونو دارم به نام ممبانی حسابداری مدیریت(رویکرد نوین) ، کتاب بسیار کاملیه و به تنهایی برای این در س کافیه.
   ———–
   امار
   اگر نگارشتون درست باشه من کتاب محاسلاتی را نشنیدم و از محتواش خبر ندارم.کتاب اصلی امار عادل اذره و کتاب ساده و جامع دیگه کتاب امار رنجبران.هر کتاب اماری که امار توصیفی و استباطی و ازمون فرضیه و…پوشش بده خوبه.و کتب امار معمولا موضوعات مشابه داره و فق ط بیانش فرق میکنه وتفاوتشون جزییه.
   جنبه تئوریک که گفتم و به درستی هم سوال در ازاد میاد مربوط به اصول علمی در تحلیل تحقیقه که در تزهامون باید رعایت میشد .مقل شرایط رگرسیون خطی و چگونگی رفعش و انواع ازمونها و…که این مباحث در حوزه اقتصاد سنجیه ومستقیم به امار ربط نداره .مثلا ازمون هاسمن-کرامر-چاو-فیلیپس پرون و….که چه کاربدی دارهو…
   متاسفانه از نظرم این درس با همون محتوای اقتصاد سنجی اساس تحقیقه و ضریبش کمه.
   از کتابهای خوب در این زمینه هم کتاب
   کاربرد اقتصاد سنجی در تحقیقات حسابداری، مدیریت مالی و علوم اقتصادیه که اثر عباس افلاطونی و لیلی نیکبخت و انتشارات ترمه
   ———————
   روش تحقیق
   اثر دکتر دلاور خوبه
   —————
   چند توصیه دیگه.
   1.زبان تخصصی بسیار مهم و موثره هم در ازمون و هم مصاحبه و حتما وقت کافی بذارید والبته وسالات محاسباتی هم در این درس پرسیده خواهد شد و صرفا متنی نیست.
   2.در حسابرسی حتما استانداردها را مروری بکنید و کلا مباحث لیسانس
   3.مدیریت مالی در سمهمیه چون علاوه بر درس خودش در زبان تخصصی هم سوال میاد و بخصوص مباحث لیسانسو باید تسلط کاملللللل داشت.
   4.در تئوری حسابداری ، تسلط به شباهنگ حداقل اطلاعاتی که باید داشته باشید. و اثر دکتر ثقفی هم خیلی مهمه (قابل تهیه از انجمن حسابداری)و بعد هندریکسون و …
   5.حسابداری مدیریت هم جنبه محاسبه ای میاد و هم تئوریک که بهترین اثار با پوشش هردو نوع مباحث اثر رهنما و اثر نیکبخته
   6.در امار به مبانی اقتصاد سنجی هم توجه کنید و مطالعه کنید
   موفق باشید

   • فرهاد گفت:

    با تشكر از راهنماييات
    منظوره من محاسباتي بود يعني مثلا نحوه محاسبه اماره t استيودنت و …
    شما نظرتون اين هست كه براي امار كتاب اقتصاد سنجي كه فرموديد رو بخونم؟با توجه به محدوديت زمان فقط كتاب فوق رو بخونم اثر بخشه؟

    در مديريت مالي كتاب دكتر رودپشتي بيشتر مباحث تئوريك رو گفته اما دو تا جزوه دارم از دكتر تهراني و دكتر نهنذي كه فقط مباحث محاسباتي رو گفتن تو جزوات از جمله ريسك و بازده و انتخاب پرتفوي و ديرش مكارتي و ابزارهاي مشتقه و … به نظره شما بيشتر بر مسائل تئوري مسلط شم يا موارد محاسباتي؟كدام مبنا قرار بگيره؟
    موارد محاسباتي حسابداري مديريت چه مواردي مهمتر است؟در حسابداري مديريت مگر مباحث نوين مد نظر نيست من هزينه يابي هدف و فعاليت و ارزيابي متوازن و كنترل كيفيت جامع و مديريت بر مبناي فعاليت و شاخص هاي جامع سنجش عملكرد و تئوري گلوگاه و محدوديت و … را مسلط شدم موارد ديگه اي كه مهمه به نظرتون چي هستش؟

    • بابک - حسابداری گفت:

     سوالات همه دروس مثل مدیریت مالی و امار و حساابداری مدیریت، هم جنبه تئوریک داره و هم محاسباتی .در جنبه محاسباتی هم بارها گفتم که بسیاری از محاسبات مربوط به سطح لیسانسه .بنابر این ، با توجه به سوال سال پیش با تنوع سوالات ، باید برای هردو زمینه اماده بود و تنها یک جنبه کفاف نمیده .اگز کتاب دکتر رهنما فقط مسایل تئوریک قطعا کافی نیست.باید مباحث در سطح لیسانسو هم بدونید.و سوالات محاسباتی در زبان تخصصی تقریبا همش، در سطح محاسبات لیسانس بود که البته در ارشد هم تکرار شد در تصمیم گیری مالی..
     در همه دروس طبق رویه پارسال هم مباحث کلاسیک و هم نوین سوال بود.مثلا در حسابداری مدیریت از منحنی فراگیر یک سوال بود و محاسباتبی و هم یک محاسباتی از هزینه یابی فعالیت زمانگرا ..تا انجا که یاد دارم.یعنی در مباحث نوین هم جنبه تئوریک و داستانش لزوما سوال نیست.باید محاسباتش راهم دونست .و مهمتر ازهمه که زمان پاسخگویی، حداقل در پارسال، با توجه به تعداد زیاد سوالات فکر کنم در حد 190 تست در 150 دقیقه بسیار کممممم بود و خودم حتی برای دور دوم نتونستم سوالاتو بررسی کنم و طبق رویه خودم، در ابتدا اسانترینها را میزنم تا انتهای دروس و بعد از اول برای سوالات نزده که کمی باید فکر کرد …که حتی انگلیسی را هم نتونستم کامل بزنم.بهرحال محاسبات وقت گیره.بخصوص که زبان مملو از محاسبات بود.
     در حسابداری مدیریت بنظرم کاملترین کتاب اثررهنماست و یکی هم از نیکبخت.
     برای محاسبات در حد کلاسیک کتاب شباهنگ حداقل یادگیریه و البته مباحث پیشرفته ترو هم باید از کتب دیگر یاد گرفت.
     —————-
     امار هم محاسباتی در حد کم اومد و هم تحلیلی که بیشتر همون اقتصاد سنجیه.ولی این موضوعات برای کسی که تمام اجرای مدلهای تزشو انجام داده باشه ، باید دانسته شده باشه و این کتاب با شرح بیشتره .اگر زمینه ای در این زمینه نباشه، کتاب ساده ای نیست .ولی بعنوان منبع برای این نوع سوالات خوبه.
     در دولتی تمام سوالات امار محاسباتی بود در حد ازمون ارشد و .بسیاررر ساده .
     .شناخت انواع ازمونها در اقتصاد سنجی مهمه و چند سوال در مورد کاربرد ازمونها بود .
     ولی این درس در کنار روش تحقیقه و با ضریب دو.
     طبق ضرایب بنظرم زبان از همه مهمتره
     طبق تعداد سوالات از نظر محتوا ،مدیریت مالی که در بعضی موارد مشابهتهایی با حسابداری مدیریت داره.و در زبان تخصصی هم امده بود.

     —–

 46. زارع گفت:

  سلام اقا بابک. درحال مطالعه برای دکتری حسابداری ازادم. نیاز مبرم به تست دارم. مجموعه تست مناسبس پیدا نکردم. محبت کنید معرفی کنید.ممنون.

  • بابک - حسابداری گفت:

   سلام
   مجموعه تست فقط اخرین عنوان لیست زیره که ان هم سوال جواب سه سال ازمون دکتری دولتیه.
   سوالات تستی ازاد در چند سال اخیر منتشر نشده
   سایر کتب لیست زیر تستهای زیادی دارند .
   —————–
   الف.تیوری حسابداری
   تیوری حسابداری.خدارحمی.ترمه
   (خلاصه شباهنگ)

   ب.حسابرسی
   مروری بر فلسفه حسابرسی.خدارحمی.ترمه.
   (خلاصه فلسفه حساس یگانه)
   —-
   پ.حسابداری مدیریت
   ۱٫ مروری بر حسابداری مدیربت.خدارحمی ترمه.
   (خلاصه ح مدیریت شباهنگ)

   ۲٫حسابداری مدیریت.خدارحمی.ترمه.
   (خلاصه بلوچر)
   ت.مدیریت مالی
   مدیریت مالی / رضا تهرانی.
   مبانی مدیریت مالی /نیکومرام و رهنمای رودپشتی 

   بطور اینترنتی هم کتابهای فوقو میتونید بخرید با جستجو در سایتهای خرید کتاب مثل
   forouzesh.com
   booksite.ir

   ————————
   کتاب سوالات و پاسخ تشریحی همه دروس آزمون دکتری حسابداری – دولتی ۹۰-۹۲
   http://www.negahedanesh.com/product_info.php?products_id=273&osCsid=8u10juta2i5vfh8mstghrhg974

 47. کلثوم گفت:

  باسلام وتشکر از جوابتون دو سوال دارم1- من تازه شروع کردم به خلاصه نویسی مطالب که برای سال اینده اماده بشم حالادوستانم میگن که خلاصه نویسی برای موقعی خوب بودکه ازمون به صورت تشریحی برگزار میشداما حالا دیگه با وجود تستی شدن سوالات باید کل کتابها رو بخونیمحالا من سردرگم هستم ازاینکه اگه خلاصه نویسی نکنم نمیتونم کل مطالب رو به ذهن
  بسپارم نظر شما چیه؟2-مقاله ای که من از پایان نامه ام دارم درکشور ترکیه به چاپ رسیده که مورد قبول دانشگاه علوم تحقیقات تهران بوداین مقاله ومدرک زبانmsrt ومعدل 18/10ونمره پایان نامه 19/25برای رزومه خوبه لطفامن رو راهنمایی کنید ممنون

  • بابک - حسابداری گفت:

   درود بر شما
   در ابتدا تبریک بابت رزومه خوبتون
   ————
   الف. خلاصه نویسی
   1.یادا داشت برداری بخشی از فراینند مطالعه به روش علمی و در سیستمای مطرح یاد گیری دقیقا اورده شده مثل سیستمهای
   PQR6
   PQRSTC
   که با علامت اختصاری R معادل RECORD
   امده است.
   2.اهدافش:
   // کمک به یادگیری و یادسپاری با در گیر کردن سایر حواس بجز بینایی و بخصوص حس بساوایی(لامسه)
   //کمک به مرور موثر و سریع
   3.اصولش
   //از کل به جز نوشتن
   یعنی کل فصل بررسی کنید و رئوسشو اول بنویسید و ساختار فصلو و مطالب و بعد کم کم وارد جزیات بشید
   //استفاده از جدول و شکل و نمودار برای ایجاد ارتبط بین مطالب
   //ایجاد طرحهای مقایسه ای
   مثل انواع تئوریهای حاکمیت شرکتی با 4 ستون
   نام تئوری-نام پژوهشگر.سال-رئوس اصول تئوری
   با مقایسه ای نوشتن یادگیری عمیقتر و درک شباهت و تفاوتها امکانپذیر تره
   و چزییات بیشترو میتونید با بررسی در نت در مورد سیتمهتای مطالعه که گفتم پیگیر باشید
   بنابراین رویه شمادر مورد خلاصه نویسی درسته و فقط به اصولش هم توجه بفرمایید.
   ——————
   ب. رزومه
   رزومتون خیلی خوبه هم از نظر اموزشی و هم پژوهشی و مدرک زبان هم مکمل خوبیه در مصاحبه که البته با تقویت زبان تخصصی تکمیلش کنید چون در ازاد باید یک یا چند پاراگرافو از یک کتاب تخصصی بلند بخونید و ترجمه کنید و البته بخشی از متن طبعا عمومیه .ولی بخشی هم تخصصی.
   ——–
   با مطالعه برنامه ریزی شده منابع اصلی
   و کسب رتبه کتبی خوب، در کنار رزومه خوبتون حتما موفق میشید.
   ضمنا شما شوط بی ازمون را هم دارید و بنظرم میتونید علاوه بربا ازمون در بی ازمون هم شرکت کنید.
   براتون بهترین را ارزومندم و باز سوالی بود بفرما و مطالب این صفحه را هم بخونید چون ممکنه بدردتون بخوره.
   موفق باشید

   • کلثوم گفت:

    سلام باتشکر ازراهنمایی شمابرای مطالعه مقالات رشته حسابداری باید به نشریات حسابداری دسترسی پیدا کنم ولی چون در شهرستان زندگی میکنم نمیدونم کدام انتشارات میتونن به صورت ماهانه نشریات رو بفرستن شما میدونید باید با کجا تماس بگیرم ممنون.

 48. بابک - حسابداری گفت:

  دوستی به نام نیما در صفحه تجربیات مصاحبه ازاد پرسیده اند که از بین چند شهر کدام احتمال قبولی بیشتر هست
  ———-
  فلسفه زیربنایی این سوال احتمالا برای اینه که اگر هر جا احتمال قبولی بیشتره ، همونجا را در انتخاب اول بزنیم.
  اگر برداشت من از دلیل این سوال دوست گرامیمون،درست باشه باید عرض کنم که
  هر شهری احتمال پذیرش بیشتر داشته باشه و انتخاب اول شما هم بشه ، اگر فردی با انتخاب اخر اون شهرو بزنه و نمره کلش برتر از شما باشه و در حدنصاب پذیرش، حتما اون انتخاب میشه و برتر از شماست.
  و اگر فرضا رتبه یک هم بیارید که تهران قطعا پذیرفته میشدید ولی شهر دیگری را انتخاب اول زدید که با رتبه بیشتر هم پذیرش ممکن میشد، تهران پذیرفته نمیشید و همون شهر انتخاب اولتون پذیرش میشید.و اینو هم قبلترها از مرکز پرسیده بودم
  در این زمینه باز میتونید از سیتم مجازی پاسخگویی مرکز ازمون جویا بشید

  http://pubr-azmoon.com/

  بنابراین با اولویت بندی مزیتی نمیشه بدست اورد و تنها راهt مطالعه برنامه ریزی شده بیشتره تا رتبه کتبی بهتری بیارید.و بعد هم تقویت رزومه
  در بخصوص دو بعد
  اموزشی(معدل-نمره تز)
  پژوهشی(نوشتن مقاله از تز و …)

  —–
  تا انجا که میدونم،حضور در کلاسها هم طبق قانون اموزش صورت میگیره وسه جلسه غیبت معمولا بطور خودکار اون درس حذف میشه مگر مستندات خاصی برای غیبت موجه بیارید مثل معالجه پزشکی یا سوگواری خاصی و…

  موفق باشید.

 49. بابک - حسابداری گفت:

  با سلام
  دوستانی (از جمله خانم زهرا و خانم کتایون )در این سایت و سایت خودم سوال پرسیده اند در مورد بدون ازمون که نظرم را در اینجا هم مینویسم.
  الف.مقاله در زمان ثبت نام.
  امسال در حال حاضر چنین درخواستی نشده است و بنظرم دو احتما وجود داره
  1.انتخاب برای مصاحبه صرفا بر اساس نمره معدل و نمره تز وو مدت تحصیل و همچون دعوت شدگان با ازمون، همراه داشتن مقالات سایر مستندات پشتوانه رزومه داوطلب در زمان مصاحبه
  2.در تاریخی بعد ثبت نام ممکنه فراخوانی برای ارسال مدارک داشته باشند.
  ———————–
  ب.مقاله در مصاحبه
  بنظرم قطعا مقاله معتبر بخصوص از پایان نامه در بررسی فرد توسط مصاحبه گران مهمه ولی به اندازه حداکثر امتیازسهم مقاله در مصاحبه که میتونه اعمال بشه.
  ==================
  به همه کسانی هم که در بی ازمون شرکت میکنند ، توصیه میکنم که در با ازمون هم شرکت کنند ، چون بی ازمون بسیار پر ریسکه .
  موفق باشید

 50. بابک - حسابداری گفت:

  با سلام
  بعضی دوستان درمورد زبان تخصصی سردرگمی دارند و میفرمایند که منبع خاصی نداره!!بارها عرض کردم و بار دیگر هم.منبع زبان تخصصی بسیار روشنه.خود شما و اطلاعاتتون .افرادی در سطح ارشد قراره در ازمون دکتری شرکت کنند.باید در مورد اطلاعاتی که در رشته داریم ، معادل انگلیسیشو بدونیم.در طول مطالعه منابع فارسی ، هر واژه که میخوانید را در ذهن بررسی کنید که معادلشو مکیدونید یا نه.اگه نه در فایلی یا داداشت و بطور هفتگی در نت جستجو کنید.در حسابداری مدیریت میخونید مخارج سرمایه ای.معادلشو میدونید؟ نه یاد داشت و بعد جستجو.در حقوق میخونید آیین دادرسی کیفری، معادلشو میدونید؟ قانون ساربینز آکسلی.حتما باید دنبال معادلش باشید.این حداقل کنجکاویه که ایا قانون در این عبارت چه معادلی داره.همون law یا چیز دیگه.که نیست.
  حداقل کاری هم که باید بکنید اینه که بطور مطلققققققق باید یک کتاب زبان تخصصی در سطح ازمون ارشد مسلط باشید و این ببخشی از ازمونو پوشش میده و بخصوص در سوالات محاسباتی که در سطح لیسانس مطرح میشه.مثل زبان تخصصی تالانه و…
  بنابراین
  1. تسلط به حداقل یک کتاب زبان تخصصی حسابداری در سطح امادگی ازمون ارشد
  2.جستجو معادل لغات خاص متون مورد مطالعه منابع ازمون دکتری
  این درس بسیاررررررررررررر مهمه چنانکه در ازمون ضریب 4دارد و در مصاحبه هم انقدر مهمه که باید در ازاد یک متنو از کتاب تخصصی بطور دقیق و با صدای بلند بخونید و بعد ترجمه کنید.

  موفق باشید.

 51. حسابدار برتر گفت:

  سلام به دوست دنیای مجازی خودم
  حاج بابک خوبی شما
  میخواستم بپرسم اگه اولویت هام رو اول اصفهان بزنم بعد تهران و بعد کرمانشاه و بعد فرض اینکه ارتبه نهایی از یک تا پنچ بشه کجا قبول میشم
  واما سوال دوم ظرفیت های تقریبی مهر و بهمن این سه جا برای سال گذشته چقدر بوده
  سپاسگزارم

  • بابک - حسابداری گفت:

   سلام
   1.در الویت اول قبول میشید که اصفهانه.قبلا هم گفتم و مرکز ازمون هم پرسیده بودم .ترتیب اولویت در قبولی ایجاد مزیت نمیکنه جز محرومیت.با رتبه 5تهران میشه قبول شد ولی اگر اول کرمانشاه هم کسی بزنه همونجا پذیرش میشه.این حالت برای کسی مناسبه که نتونه تهران بره و مثلا اصفهان براش راحتتره.
   2.پارسال تا 22تهران
   تا 35اصفهان
   تا 58 کرمانشاه پذیرفت.ممکنه رتبه های مشترک هم بوده باشه .
   موفق باشید.

 52. بابک - حسابداری گفت:

  آخر پاییز شد , همه دم میزنند از شمردن جوجه ها…
  تو بشمار , تعداد دلهایی را که به دست آوردی
  تو بشمار , تعداد لبخندهایی را که بر لب دوستانت نشاندی
  تو بشمار , تعداد اشکهایی را که از سر شوق و غم ریختی
  و به یاد بیاور که در این فصل زرد , تو چقدر سبز بودی!
  جوجه ها را بعدأ با هم میشماریم…

  یلدا بر دوستان عزیزم خجسته باد

 53. بابک - حسابداری گفت:

  جواب خانم ریحانه
  خوشحالم که با مطالعه این صفحه امیدوار شدید.کلا سن و ملاکهای بی اساس اینچنینی را کنار بذارید و فقط بفکر تلاش متناسب هدفتون باشید.در مورد زبان هم ، پینشهاد دست خوبمون سحر66 خوبه که کلاس برید و این البته به زبان عمومیتون کمک میکنه و اگر در ازاد هم قصد شرکت دارید از همین الان بفکر تقویت زبان تخصصی باشید که با راهکارهاای اوردم و بطور برنامه ریزی شده و روزانه در حد نیمساعت بر واژگان تخصصی بیفزایید.ضمنن در طول گذراندن ارشد تلاش کنید حداقل با همکاری دوستاتون مقالاتی را به چاپ برسونید و در تز هم که جای خود دارد و بایستی تلاش کنید تز خوبی را اجرا کنید.طبق اخرین اطلاعم ، بتازگی در نمره مقاله تز ارشد ازادتغییراتی قراره داده بشه بدین نحو که نمره مقاله تز ارشد فقط “”نیم نمره”””خواهد بود و خودتز و داوریش تا 19.5.ولی اینکه اجرایی شدنش از کی باشه را باید از امورپژوهشی دانشگاه بپرسید و مهمتر اینکه هرچند نیم نمره برای مقاله و اکسپت ….نمیارزه ولی برای مصاحبه دکتری و رزومه پژوهشی چه در دکتری جه هیت علمی ..بسیاررررررررمهمه و دست کم نگیریرد حتی اگر این قانون بالقوه که گفتم شامل حال شما بشه.
  پس
  خوب درس بخونیدو نه برای صرفا نمره برای هرچه بیشتر دانستن.یعنی بدنبال حداقلها برای گذراندن دروس نباشید.حداکثر تلاش و و بهترین اجرای ممکن تکالیف به یادگیری و دانش جویی کمک میکنه و خواهید دید که چقدر در ازمون دکتری این مطالعه کمک میکنه

  زبانو کم کم تقویت کنید

  رزومه پژوهشی را با همکاری دوستان و همکلاسی ها تقویت کنید.

  موفق باشید

 54. بابک - حسابداری گفت:

  جواب خانم کتایون
  سلام.تشکر بابت لطفتون.در مورد منابع و راهنمایی مطالعه و انتخاب اثار، کامنتی در پاسخ اقای رضا گذاشتم که برای شما هم قابل بررسی هست ضمن اینکه چون در سایتم هم مطرح نمودید، جواب مشابه انجا گذاشتم.امیدوارم با تلاش هوشمندانه و امید موفقیتهاتون مستدام باشه.

 55. بابک - حسابداری گفت:

  جواب اقای رضا (از صفحه تجربیات مصاحبه ازاد
  اینکه ارشد با دکتری همسان باشه، برای بعضی اساتید بسیار مهمه ولی خوشبختانه لیسانستون مرتبط با حسابداری هست.ولی در کل این عدم همسانی در مصاحبه مطرحه و تمام مصاحبه و نمرش نمیتونه تحت تاثیر صرفا این موضوع باشه.نکته مهم اینه که با توجه به اینکه ارشدتون حسابداری نیست، بنابراین دانش کافی باید با مطالعه خیلی زیاد بدست بیارید تا بتونید در مصاحبه ها پاسخگویی علمی و منطقی داشته باشید و در ازمون کتبی هم نمره خوبی بیارید.بنابراین عدم همسانی دارای دو اثره.
  1.تاثیر صوری برای بعضی اساتید که اهمیت میدهند و بی اساس هم نیست
  2. اثر واقعی که اگر مطالعه کافی همه دروس ارشد حسابداری رانداشته باشید هم در مصاحبه و هم کتبی نمیتونید حضور موفقی داشته باشید.ولی اگر بدلیل علاقه فراوان ، دانش کافی در حد ارشد حسابداری دارید و بتونید پاسخگویی خوبی داشته باشید ، طبعا تاثیر صوری که گفتم رنگ میبازه و نشون میده که شما علیرغم ناهمسانی ، مطالعه و دانش کافی دارید.البته مساله دیگه که بتازگی داره بیشتر مطرح میشه، ارتباط بین پژوهش ارشد و دکتریست و اینکه در ارشد چه رزومه پژوهشی دارید که بتونه اقناعگر باشه برای پذیرشتون در دکتری رشته.که خب با ناهمسانی پیش میاد و اگر تحقیق تزتون جنبه مالی داشته باشه، باز ممکنه کمک کننده باشه.بهرحال این ناهمسانی بی تاثیر نیستو البته با دانش زیاد میشه از اثرش کاست.البته میگم استادانی هم هسنند که ب شدت مخالفند و ناهمسانی را نمیپذیرند.شما با همین دانش در دکتری حسابداری شرکت کنید و ببینید چه نتیجه ای میگیرید و بعد در مورد ارشد حسابداری فکر کنید.موفق باشید.

 56. بابک - حسابداری گفت:

  جواب خانم سارا
  سلام

  الف.تیوری حسابداری
  تیوری حسابداری.خدارحمی.ترمه
  (خلاصه شباهنگ)

  ب.حسابرسی
  مروری بر فلسفه حسابرسی.خدارحمی.ترمه.
  (خلاصه فلسفه حساس یگانه)
  —-
  پ.حسابداری مدیریت
  ۱٫ مروری بر حسابداری مدیربت.خدارحمی ترمه.
  (خلاصه ح مدیریت شباهنگ)

  ۲٫حسابداری مدیریت.خدارحمی.ترمه.
  (خلاصه بلوچر)
  ت.مدیریت مالی
  مدیریت مالی / رضا تهرانی.
  مبانی مدیریت مالی /نیکومرام و رهنمای رودپشتی 
  ————————
  کتاب سوالات و پاسخ تشریحی همه دروس آزمون دکتری حسابداری – دولتی 90-92
  http://www.negahedanesh.com/product_info.php?products_id=273&osCsid=8u10juta2i5vfh8mstghrhg974

 57. بابک - حسابداری گفت:

  به دوست گرامی م.ف.
  سلام بر شما.ثبت نام ما در 25 اذر بود و متاسفانه با وجود تقسیم بندی پذیرفته شدگان دانشکده مدیریت و اقتصاد ، با بی نظمی فوق العاده همراه بود و خوشبختانه چون اولین نفر ورودی دانشکده بودم در سطح دکتری و از پذیرفته شدگان ، در کاغذی ثبت نام کردم تا براساس لیست کارها پیش بره و بهرحال دوساعت طول کشید.سه رشته برای دکتری در 25 در دانشکده مدیریت بود که در لیستی که داشتم 16 نفر کلا امده بودند و در حسابداری 3نفر.هیچ پولی دریافت نشد و فقط احراز هویت و تطبیق مدارک و تخصیص شماره دانشجویی.پول ثابتو گفتند در یک یدوهفته اتی اگر خواستیم و انتخاب واحد مثل بقیه در 12بهمن.امیدوارم ثبت نامتون بی دردسر بوده باشه.موفق باشید.

 58. بابک - حسابداری گفت:

  جواب خان کلثوم.
  سلام.
  دست نوشته های من قابل خوانش و مطالعه برای دیگران نیست و مختصر نویسی است ا اختصارات قابل فهم خودم. و ضمنا از اصول یادگیری اینه که هر کس خودش متناب سیستم ذهنیش مطالبو خلاصه نویسی کنه.و این خلاصه نویسی هر فرد ، بخشی از یادگیری و بخشی مهم هم.بنظرم بهترین کار اینه که در فایلی برای هر درس صورت بگیره که ساماندهی مطالب نگاشته شده با توجه به مطالب جدید راحتتر باشه

 59. بابک - حسابداری گفت:

  جواب اقای سعید

  تئوری حسابداری
  **************
  الف.منابع
  [*]تئوری حسابداری -شباهنگ

  سازمان حسابرسی
  سفارش برای شهرستان
  ۸۸۵۰۲۶۱۱-۰۲۱
  —————————-

  [*]نظریه های حسابداری-ثقفی

  انجمن حسابداری .
  ۸۸۲۱۲۱۴۱-۰۲۱
  ——————————–

  [*]تئوری حسابداری -بلکویی-پارساییان
  [*]تئوری حسابداری-هندریکسون

  http://www.forouzesh.com
  —————————–

  [*]تئوری اثباتی حسابداری- واتز و زیمرمن
  [*]تئوری حسابداری-اسکات
  [*]تئوری حسابداری -ولک

  ————————————

  [*]تیوری حسابداری نیکومرام و بنی مهد

  http://www.booksite.ir/
  ==================

  ب. برنامه ریزی درسی
  باید بر کتاب شباهنگ مسلط بود و هم هنگام اثر دکتر ثقفی درصورت وجود، مطالعه شود و بعد در مورد هر موضوع به سایر منابع در دسترس برای افزایش و تکمیل دانش پرداخته شود. حداقل یک اثر برجسته که لیست شده باید مطالعه شود.
  ===================================================
  حسابداری مدیریت
  ****************
  الف.منابع
  *******
  *]حسابداری مدیریت-شباهنگ

  محاسباتی
  سازمان حسابرسی
  سفارش برای شهرستان
  ۸۸۵۰۲۶۱۱-۰۲۱
  ————————————–

  [*]حسابداری مدیریت- نیکبخت و دیانتی

  http://www.forouzesh.com
  ——————————————

  [*]حسابداری مدیریت بلوچر

  —————————————

  [*]حسابداری مدیریت نوروش و مشایخی

  http://wwwforouzesh.com/
  ——————.—————————-

  [*]مبانی حسابداری مدیریت -رهنمای رودپشتی
  [*]حسابداری مدیریت -رویا دارابی
  [*]تکنیکهای نوین حسابداری مدیریت
  [*]حسابداری مدیریت پیشرفته -سجادی و دستگیر

  محاسباتی و تئوریک
  *************************
  الف. تئوریک و محاسباتی
  حسابداری مدیریت- نیکبخت و دیانتی
  مبانی حسابداری مدیریت -رهنمای رودپشتی
  حسابداری مدیریت -رویا دارابی
  تکنیکهای نوین حسابداری مدیریت
  حسابداری مدیریت پیشرفته -سجادی و دستگیر

  ب.تئوریک
  حسابداری مدیریت بلوچر

  پ.محاسباتی
  حسابداری مدیریت-شباهنگ
  حسابداری مدیریت نوروش و مشایخی

  ب.برنامه ریزی درسی
  ***************
  سوالات حسابداری مدیریت هم جنبه محاسباتی و هم تئوریک دارد بنابراین باید به هرد مورد توجه کافی شود.
  اگر یکی از کتابهای بند الف را دارید، مطالعه آن در اولویت است و اگر نه باید حداقل از هردو بعد یک کتاب مطالعه شود
  ==========================================================
  مدیریت مالی
  ***********
  الف. منابع
  ******

  [*]مدیریت مالی -رضا تهرانی

  http://www.forouzesh.com/
  ——————————–

  [*]مبانی مدیریت مالی -نیکومرام و رهنمای رودپشتی و هیبتی

  ——————————

  [*]مدیریت مالی -تقوی

  ب.برنامه ریزی درسی
  ***************

  این درس خاص دکتری حسابداری دانشگاه آزاد است و باید هم به جنبه های محاسباتی توجه شود و هم مسایل تئوریک که در کتاب تهرانی، بطور نسبی و خوبی پوشش داده شده است و اگر نه باید هم کتابی هم در زمینه مدیریت سرمایه گذاری مطالعه شود مانند کتاب مدیریت سرمایه کذاری راعی و هم جنبه های محاسباتی در سطح لیسانس و ارشد
  =========================================================
  حسابرسی
  *******
  الف.منابع
  ******

  [*]فلسفه حسابرسی-حساس یگانه

  http://www.forouzesh.com/
  ———————

  [*]مفاهیم بنیادی حسابرسی-نیکخواه-سازمان حسابرسی
  [*]نقش اقتصادی حسابسی-والاس-سازمان حسابرسی
  [*]حسابرسی سیستمهای کامپیوتری-سازمان حسابرسی
  [*]حسابرسی عملیاتی-مهمیمنی پور–سازمان حسابرسی
  [*]اصول حسابرسی ج1و2-میگز-سازمان حسابرسی

  —————

  [*]مروری جامع بر حسابرسی-نوروش

  http://www.fardabook.com
  یا

  [*]مروری جامع بر حسابرسی- حامد آرادفیلی

  ب.برنامه ریزی درسی
  ***************
  باید به استانداردها و مباحث لیسانس تسلط داشت و علاوه بر آن بر کتاب فلسفه حسابرسی و مفاهیم بنیادی حسابرسی که بخصوص در دانشگاه آزاد مورد سوال است
  =========================================================

  روش تحقیق
  ***********
  الف.منابع
  ********

  [*]روش تحقیق -دلاور
  [*]روش تحقیق – ازکیا
  [*]روش تحقیق حافظ نیا

  http://www.fardabook.com

  [*]روش تحقیق سرمد
  [*]روش تحقیق طیبی

  ب.برنامه ریزی درسی
  **************
  این درس نیز مورد آزمون آزاد است و بابد گفت که هر کتابی خوب است و باید درک کلی از مباحث روش تحقیق داشت
  =============================================================
  زبان تخصصی
  *********
  الف.منابع
  ******
  . یک. زبان تخصصی در سطح ” آزمون ارشد”

  [*]تالانه و هر کتاب دیگر

  http://www.fardabook.com/

  [*]دو.تکمیل با واژه نامه های پایانی کتب تخصصی ارشد مثل تئوری حسابداری وحسابداری مدیریت و مدیریت مالی ویا یافتن معادلهای کلمات کلیدی فارسی موضوعات این کتب دراینترنت و فرهنگهای تخصصی حسابداری دو زبانه فارسی به انگلیسی مثل فرهنگ خوش طینت – مدرس

  ب.برنامه ریزی درسی
  ***************
  سوالات زبان تخصصی در سال قبل صرفا با دانستن لغات قابل پاسخگویی نبود.چون بسیاری از تستها محاسبات مالی بود.بنابراین باید علاوه بر زبان تخصصی به محاسبات مالی هم تسلط داشت.
  محاسبات مدیریت مالی-در سطح لیسانس و ارشدحسابداری
  محاسبات حسابداری مدیریت
  واژگان تخصصی و کلید واژه های دروس تخصصی را می تواندر فایل وردی یاد داشت کرد و طبق یک برنامه ریزی روزانه یا چند روز درمیان، معادل انگلیسی آنها را در اینترنت جستجو کرد
  =============================================================
  آمار
  **********
  الف. منابع
  ******

  [*]آمار عادل آذر

  http://www.fardabook.com

  [*]آمار رنجبران

  http://www.fardabook.com
  ب.برنامه ریزی درسی
  **************
  باید توجه شود که در آمار برای دکتری حسابداری آزاد، بسیاری از سوالات محاسبه ای و کمی نبود و بیشتر جنبه تحلیل داشت در حد اقتصاد سنجی و تحلیل مدل ها در اجرای تزو کاربرد آزمون های آماری که در کتب معمولی آمار شرحی نداردو دوستان باید در مقالات معتبر که مطالعه می کنند به بخش تحلیل مدل مقالات هم توجه کافی نمایند و موارد ناشناخته را فرابگیرند.
  در دولتی عمده سوالت محاسباتی بوده است ولی در آزاد بیشتر تحلیلی و بخصوص در مورد جزییات اجرای مدل های تحقیق مانند نرمال بودن و شرایط اجرای کار و تحلیل های اقتصاد سنجی که در اجرای پروژه جز اساس کار است
  در مورد مطالعه محاسبات هم کتاب آذر کامل است ولی رنجبران ساده تر و خلاصه تر و با تستهای فراوان و در کل باید بر مباحث آمار توصیفی و آمار استنباطی تسلط داشت
  =============================================================
  ریاضی
  *******
  الف.منابع
  ******

  [*]ریاضی برای اقتصاد- هادی رنجبران
  [*]ریاضی- صالحی صدقیانی

  ب.برنامه ریزی درسی
  **************
  این درس خاص دولتی هست و در حد ریاضی عمومی لیسانس و هر منبعی که مطالب عمومی ریاضی را پوشش دهد باید مطالعه شود، و دو اثر نامبرده بطور خوبی مباحث را مطرح نموده اند
  ============================================================
  زبان عمومی
  *********
  این درس خاص دولتی است و در حد تافل و بعضا دشوارتر و نیازمند مهارت در
  لغت انگلیسی
  ***********
  الف.منابع
  *******

  [*]504
  [*]1100
  [*]لغات تافل
  [*]فلش کارتهای فیزیکی
  [*]فلش کارتهای نرم افزاری و یا اندرویدی

  ب.برنامه ریزی
  **********
  باید بر لغات تا حد تافل تسلط داشت و راهنمایی در این زمینه در برنامه ریزی درس زبان آمده است
  گرامرزبان انگلیسی
  ***************
  الف.منابع
  *******

  [*]زبان ازمون نیمه متمرکز-خیرابادی
  [*]گرامر زبان –رهنما
  [*]grammar in use
  [*]زبان عمومی -مریم رمضانی
  [*]زبان انگلیسی- آریانیا
  [*]گرامر- فرزام

  ب.برنامه ریزی درسی
  ***************
  کتب مختلف تقریبا مشابه است ولی کتب بالا بیشتر از بقیه توصیه می شود .درمورد یادگیری زبان هم مطالبی در فصل برنامه ریزی درس زبان آورده شده است
  =============================================================

  استعداد تحصیلی
  ************

  الف. منابع
  ********
  استعداد تحصیلی -مسیح خواه
  سوالات سالهای قبل
  جستجودر گوگل و سایتهای فراوان با دانلود رایگان مباحث مرتبط

  ب. برنامه ریزی درسی
  ***************
  این آزمون در اصل برای سنجش مهارتهای ذهنی رشته مدیریت بوده است که در ایران هم به تازگی مورد آزمون است و در واقع همان آزمون
  GMAT
  می باشد.در ابتدا بررسی سوالات سالهای قبل که حتی با جواب هم در اینترنت قابل تهیه است، راهکار مناسبی برای یادگیری است وبررسی منابع معرفی شده دیگرهم البته کمک بیشتری میکند

 60. کتایون گفت:

  سلام استاد تبریک می گویم وقتی داشتم سخنان شما را می خوندم اشک در چشمانم حلقه زد چرا که یک نفری رو دیدم که توی این سن داره زحمت میکشه و نتیجه گرفته من ۳۴ دارم و ممتاز ارشد حسابداری هستم و در یک دانشگاه غیرانتفاعی استاد مدعو هستم بی امان دارم درس می خونم برای دکتری حسابداری ولی نمی دونم تست از کجا بخونم کتابها همه تشریحی هستن و خلاصه کردم لطفا مرا مثل خودتان و توی اون سالهای سخت فرض کنید و بهم اطلاعات بیشتری در مورد منابع دکتر برسانید سپاسگزارم

 61. به (بابک- حسابداری) گفت:

  سلام دکتر دیر ولی تبریک عرض میکنم
  یه سوال من مکانیک میخونم الان ترم 3 ارشدم اصلا نمیدونم زبان تخصصی چطوری سوال میاد 504 و … مفید هست یا باید چیز دیگه ای بخونیم؟ از راهنماییتون خوشحال میشم
  با تشکر

  • سعید 12 گفت:

   با سلام خدمت اقا بابک . خواهشا یکبار منابع دکتری ازاد حسابداری سال 93 برایم بنویس در ضمن پون وقت کم است کتاب های بسیارمهم در دروس ها را بگویید با تشکر.

  • کلثوم گفت:

   سلام من ارشد حسابداری هستم برای ازمون دکتری میخوام شرکت کنم شمامیتونید جزوات خلاصه شدهتون رو دراختیار ما بذارید

  • بابک - حسابداری گفت:

   سلام برشما
   همانطور که فرمودید زبان تخصصی.بنابراین اساس اصطلاحات تخصصی رشته خودتونه ونه 504 که مربوط به زبان عمومیه.
   برای یادگیری زبان تخصصی
   1.تسلط به کتابهاتی زبان تخصصی “امادگی” ارشد
   2.یادگیری فهرست لغات تخصصی کتب “دوره “ارشد
   3.نوشتن لغات فارسی کتبی که برای امادگی دکتری میخونید و طبق برنامه ریزی ، یافتن معادل انها مثلا در پایان هفته از اینترنت
   4. دیکشنری های تخصصی رشته هم تا حدودی کمک کننده هستند ولی کاملا پوشاننده دروس و محتوای ازمون دکمتری نیستند
   ———————–
   ضمنا من از رشته خودم میگم وشاید در مورد رشته های دیگه محاسباتی مصداق داشته باشه.
   در رشته ما بسیاری از سوالات زبان تخصصی محاسبات و مسایل حل کردنی در حد دروس و مباحث محاسباتی لیسانس و ارشد بود.پس دانشتن صرفا لغات کافبپی نبود.حالا شما بررسی بفرمایید در رشته شما اینگونه بوده یا نه.
   موفق باشید

 62. م- ف به بابک- حسابداری گفت:

  با سلام به بابک عزیز

  خیلی وقت بود که به سایت سر نزده بودم. امیدوارم که خوب باشین، هم دانشگاهی عزیز و هم ورودی. یه سوال داشتم شما هم که نیمه ی دوم هستید، ورودی بهمن 25 اذر ثبت نامشون است؟ قبلا در سایت علوم و تحقیقات بود اطلاعیش الان نیست!