مدرسان شریف   کنفرانس مدیریت و مهندسی صنایع   کلاس مقاله نویسی علمی پژوهشی و ISI

مصاحبه با رتبه برتر دکتری حقوق

آقای یوسف براری مهمان امروز پی اچ دی تست، در آزمون دکتری ۹۲ در رشته حقوق خصوصی و در دانشگاه شهید بهشتی تهران پذیرفته شده اند. ایشان ورودی کارشناسی سال ۸۳ دانشگاه خوارزمی تهران و کارشناسی ارشد سال ۸۷  دانشگاه اصفهان دررشته حقوق خصوصی می باشند.

barari

پی اچ دی تست : با سلام ، آیا در آزمون دکتری سالهای پیش نیز شرکت کرده بودید؟

با سلام و وقت بخیر خدمت شما و همکاران محترمتان. بله. در آزمون های ۹۰ و ۹۱ نیز شرکت کردم اما نه به صورت جدی. مجاز به انتخاب رشته هم شدم اما با توجه به رتبه ام انتخاب رشته نکردم.

پی اچ دی تست : امسال چگونه درس می خواندید؟

اواخر تابستان بود که به طور جدی شروع به درس خواندن کردم و با توجه به اینکه بنده در آن زمان در حال گذران خدمت سربازی در استانی غیر از استان خود بودم، طبعا شرایط لازم برای مطالعه فراهم نبود و توانایی مطالعه گسترده را نداشتم. به همین دلیل به مطالعات اندک بسنده نمودم و نهایت تلاشم برای درس خواندن، از یک تا دو ساعت در روز فراتر نمی رفت. با احتساب اینکه به دلیل شرایط نامناسب ممکن بود حتی چند روز مطالعه ای نداشته باشم. در دو هفته آخر منتهی به آزمون این مطالعات به ۱۱ تا ۱۳ ساعت در روز افزایش پیدا کرد.

البته در رشته حقوق دانسته های قبلی داوطلب نقش مهمی در موفقیت او دارد. اما مرور اطلاعات گذشته نیز تاثیر زیادی دراستفاده از این دانسته ها دارد. و برای بنده با توجه به شرایط فوق، اطلاعات قبلی نقش اصلی در قبولی من ایفا نمود. این اطلاعات نه تنها در آزمون برای من مفید بود، بلکه با توجه به مصاحبه های علمی و پرسشهای تحلیلی اساتید دانشگاهها، در آنجا نیز به کار بنده آمد و توانستم در کنار سوابق پژوهشی نظر مساعد اساتید دانشگاه شهید بهشتی را جلب نموده و نمره خوبی کسب کنم.

در خصوص مطالعه منابع باید عرض کنم؛ مهمترین درس سوالات تخصصی متون فقه می باشد که نیمی از این سوالات را تشکیل می دهد و با توجه به شیوه طرح سوالات این درس که براساس عین عبارت فقهی می باشد،  بدون مطالعه جواب دادن به سوالات آن دشوار یا غیرممکن است برعکس درس حقوق مدنی و تا حدودی حقوق تجارت که می توان با استدلال و دانسته های قبلی به بسیاری سوالات آنها پاسخ داد. بنده برای درس متون فقه کتاب دو جلدی ” تحریرالروضه فی شرح لمعه ” (آقای امینی و آیتی) را مطالعه کردم که با توجه به بررسی هایم بعد از آزمون، متوجه شدم تقریبا تمام سوالات از این کتاب طراحی شده بود. برای حقوق مدنی فقط کتاب ” قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی ” دکتر ناصر کاتوزیان را خواندم البته مطالعات سالهای قبل بنده هم در کنار مطالعه کتاب فوق به کار من آمد. برای حقوق تجارت هم تاکید اصلی من روی قانون تجارت بود البته نکات مهم کتب ۵ جلدی دکتر ربیعا اسکینی را هم که در سالهای قبل یادداشت برداری کرده بودم، مطالعه کردم.

برای استعداد تحصیلی مطالعه ای نداشتم. در خصوص زبان انگلیسی نیز مطالعاتم محدود به همان دانسته ها و مطالعات سالهای قبل بود البته در کنار همه این کتب از کتابهای تست انتشارات کمالان نیز کمابیش استفاده نمودم که به جز موضوع استعداد تحصیلی، در سایر زمینه ها صاحب کتابهای تست مفیدی است.

پی اچ دی تست : با منابع چگونه آشنا شدید ؟

با توجه به اینکه قبلا در انواع آزمون های حقوقی از جمله وکالت و قضاوت هم شرکت کرده بودم، و اینکه برخی دروس هم با آزمون کارشناسی ارشد مشترک هستند و همچنین سالهای قبل هم به صورت آزمایشی در آزمون دکتری شرکت کرده بودم، همه اینها دست به دست هم داد تا مشکلی در زمینه شناخت منابع نداشته باشم.

پی اچ دی تست : کارنامه پژوهشی تان چگونه است ؟

این را اول بگویم که رشته حقوق از این لحاظ رشته تقریبا خاصی است. اصولا در رشته حقوق ارائه مقاله کار ساده ای نیست و هر مقاله خود ارزش زیادی دارد. و تعداد دانشجویانی که صاحب مقاله خوبی باشند، محدود است. من یک مقاله علمی پژوهشی و یک مقاله علمی ترویجی داشتم. دو مقاله همایش هم ارائه کرده بود و چند تا از مقاله هایم هم در مجلات بدون رتبه علمی چاپ شده بود.

پی اچ دی تست : از مصاحبه هایتان برایمان بگویید.

 مصاحبه ها بیشتر حول سوالات درسی بود که جنبه تحلیلی و استدلالی داشت و تقریبا از تمام دروس رشته حقوق خصوصی و همچنین از سوابق پژوهشی و اولویتهای انتخابی و محل تحصیل مقاطع قبلی پرسش می شد.

من به ترتیب انتخاب هایم به پنج دانشگاه تهران ، شهید بهشتی ، تربیت مدرس ، اصفهان و خوارزمی دعوت شدم. فرآیند مصاحبه دانشگاه تهران خیلی طولانی و خسته کننده بود و از هشت صبح تا پنج بعدازظهر معطل بودیم. البته از بچه های خود دانشگاه سوال زیادی پرسیده نمی شد.

مصاحبه دانشگاه های شهید بهشتی و تهران به این صورت بود که اساتید هر درس در اتاق جداگانه ای نشسته بودند و در خصوص درس مربوط به خود سوال می پرسیدند و می بایست در تک تک اتاق ها حاضر می شدیم.

در دانشگاه شهید بهشتی در هر اتاق یک استاد بود اما در دانشگاه تهران در برخی اتاق ها دو یا سه استاد بودند و در خصوص درس مربوط به آن اتاق سوال می کردند.

در دانشگاه تربیت مدرس هم تقریبا هر استاد به طور جداگانه سوال می پرسید اما در اتاق های جداگانه نبودند بلکه صندلی آنها از یکدیگر فاصله داشت.

دانشگاه های خوارزمی و اصفهان هم که اساتید به طور گروهی و درکنار یکدیگر سوال می پرسیدند. ناگفته نماند که از بین این ۵ مصاحبه، دانشگاه اصفهان از همه منظم تر و با برنامه تر بود.

برای دانشجویان و دوستان عزیز در آزمون امسال آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم با سعی و تلاش به هدف خود برسند.

منابع مورد مطالعه: قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی (دکتر ناصر کاتوزیان)، کتاب متون فقه دو جلدی ” تحریرالروضه فی شرح لمعه “(آقایان امینی و آیتی)، کتب ۵ جلدی حقوق تجارت(دکتر ربیعا اسکینی)، کتاب استعداد تحصیلی کتابخانه فرهنگ، کتب زبان، کتابهای تست انتشارات کمالان

موفق و موید باشید

darsad-barari

عضویت خبرنامه دکتری

عضویت خبرنامه دکتری
 

نظرات (۲۸۹)

 1. ف می‌گه:

  با سلام
  آیا مدرک دیپلم از کانون زبان در مصاحبه تاثیر داره یا فقط مدارکی مثل msrt و بقیه مدارک بین المللی امتیاز دارند ؟

  • مهسا می‌گه:

   سلام دوست عزیز. صرفا مدارک معتبر ملی و بین المللی امتیاز دارن اما این مدرک رو هم همراه داشته باشید، اگرچه بهش امتیاز نمیدن، ام ممکنه در دید مصاحبه کنندگان اثر مثبت داشته باشه.

 2. سید می‌گه:

  سلام .
  متون فقه در دانشگاه بهشتی از چه کتابی پرسیدن؟ همینطور دانشگاه تربیت مدرس؟
  زبان در این دو عمومی بوده یا از تخصصی هم میپرسیدن؟
  با تشکر

 3. ف می‌گه:

  با سلام
  به نظرتون با ۳۵ درصد اختصاصی ، ۳۰ درصد زبان و ۶ درصد استعدادتحصیلی چه رتیه ای در آزمون دکتری حقوق بین الملل می آورم ؟ اصلا دعوت به مصاحبه می شوم؟

 4. دکتری حقوق خصوصی می‌گه:

  با سلام
  لطفادرخصوص روند مصاحبه کسانی که در آزمون دکتری قبول می شوند اینکه ترتیب تعیین دانشگاه به چه نحو باشد بهتر است یا مثلا اگر در چند دانشگاه برای مصاحبه قبول بشویم ولی نروییم چه ضمانت اجرایی دارد یا کسانی که ساکن تهران هستند بخواهند در دانشگاه های شهرستان هم شرکت کنند آیا این کار معقول است یا خیر؟ یا هراطلاعی که بتواند به ما از زمان اعلام نتایج آزمون تا مصاحبه و پذیرش در دانشگاه کمک نماید اعلام بفرمایید با تشکر.

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   بنظرم شیوه انتخابتون جوری باشه که حداقل دو جایی که احتمال قبولیتون خیلی بالاست دعوت به مصاحبه بشید
   اگه دعوت به مصاحبه بشید نرید مشکلی نداره ولی اگه برید و قبول بشید نهایتا ولی نرید دانشگاه دو سال از کنکور محروم میشید
   در خصوص دانشگاه شهرستان هم نظرات متفاوته بسته به نظر شما داره
   موفق و موید باشید

 5. حامی می‌گه:

  اقای براری با تخصصی۶۰ واستعداد ۲۵ رتبه ام تقریبا چند میشه؟با تشکر

 6. محمد می‌گه:

  باسلام خدمت آقای براری در آزمون امسال۴۵اختصاصی زدم و۲۵در صد استعداد تحصیلی و زبانم نزدم لطفا به نظر شما برا روزانه یا شبانه رتبه میارم ؟لطفا جوابم بدید

 7. فاطمه گرگانی می‌گه:

  باسلام اقای براری در مورد چاپ مقالات برای نمونه یک پایگاه معتبر معرفی بفرمایید واینکه موضوع مقاله هم می تواند اختیاری باشد و این که برای مصاحبه دکتری تسلط به زبان تا چه حد مهم است ودر صورت ضعف باید چه طور جبران نمود؟

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   مثلا سایت magiran سری بزنید مجلات مختلف حقوقی را ببینید
   موضوع مقاله میتونه هر چی باشه ولی طبعا اگه میخواید خصوصی امتحان بدید مقاله تو حوزه خصوصی باشه بیشتر بدردتون میخوره تا مثلا جزا
   خب زبان دونستن امتیاز مهمیه ولی چون اکثرا ضعف دارن رو زبان میشه با چیزای دیگه جبران کرد مثل رزومه خوب
   موفق و موید باشید

 8. امیرمهدی سربازیان(سربازی) می‌گه:

  سلام و درودبرآقای براری
  ارشدخصوصی هستم دانشگاه اصفهان
  ازپایان نامتون(بارنامه دریایی)درکتابخونه آزادگان بسیاربهره مند گشتم.
  ممنون .
  به امیدموفقیت های بعدیتون

 9. وحید می‌گه:

  سلام
  مصاحبه دکتری تهران چه بخشی از مکاسب رو مدنظر دارن؟
  همچنین از زبان؟
  آیا از آیین دادرسی مدنی هم سوال میشود؟
  همچنین وضعیت شهید بهشتی و تربیت مدرس در این موارد چگونه است؟
  با تشکر

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   در خصوص مکاسب بخش خاصی را که از قبل اعلام نمیکنند معمولا خیارات و مهمترینشم خیار شرطه باز هم عرض می کنم هیچ الزامی نیست این بخشها را بپرسن
   تهران از ما آیین دادرسی مدنی پرسید ولی بهشتی نپرسید
   بهشتی مدنی و زبان و تجارت و متون فقه پرسید از ما ولی مدرس علاوه بر اینها آیین دادرسی مدنی هم پرسید
   موفق و موید باشی

 10. میترا می‌گه:

  با سلام
  آقای براری من ارشد حقوق تجارت بین الملل از دانشگاه علامه با معدل ۱۷/۵۰ دارم و یه کتاب ترجمه کردم که هنوز چاپ نشده اما مقاله ندارم.سال ۹۰ هم رتبه ششم المپیاد کشوری حقوق شدم.امسال خیلی واسه دکتری خوندم و میخواستم ببینم ایا رتبه المپیاد میتونه نبودن مقاله رو جبران کنه؟
  سوال دیگه این که درصد زبان واسه قبولی چقدر تاثیر گذاره چون زبانم خیلی خوبه و ازمونای قبل رو بالای ۷۰ میزنم.

  • یوسف براری می‌گه:

   سلام
   در خصوص رزومه خب نسبیه ممکنه رزومه قویتر از تو هم باشن ضعیفترم باشن ولی طبیعتا رتبه ۶ شدن میتونه کمی کمک کنه و بعنوان رزومت حساب بشه
   زبانتونم بنظرم درصدش عالیه میتونه خیلی بدردتون بخوره
   موفق و موید باشید

 11. حسین/حقوق خصوصی می‌گه:

  اصل مجله رو از اینترنت بگیرم مشکلی نداره

  • یوسف براری می‌گه:

   سلام
   اصل مجله را چطور میخوای بگیری؟
   پرینت بگیری؟
   نه بعنوان نویسنده مقاله هر مجله ای که چاپ بشه چند نسخه از اون مجله را بطور رایگان براتون پست میکنن
   موفق باشی

 12. حسین/حقوق خصوصی می‌گه:

  اقای براری ضمن تشکر از شما،لطفا بفرمایید کدام مجله اعتبار دارد برای چاپ مقاله.تعداد صفحات چقدر باید باشد ؟مثلا پایگاه نور خوب است ؟چند تا پایگاه معرفی کنید ممنون می شم. حق گستر چطوره؟با تشکر

 13. حسین/حقوق خصوصی می‌گه:

  با سلام وتبریک /لطفا راهنمایی بفرمایید اگر مقاله ای را ارسال ومثلا در مجله پزوهش های حقوقی چاپ شود . برای مصاحبه دکتری چطور باید ان مقاله را با خود ببریم .نیاز به تاییدیه دارد یا خیر؟یا همین چاپ در ان مجله کافی است؟مثلا مقالات پایگاه استنادی نور . فرضا مقاله بنده اگر چاپ شد ان را چطور باید برای جلسه مصاحبه ببرم وچگونه معلوم می شود برای من است؟شما چکار کردید زمانی که می خواستید اثار خود را سر جلسه ببرید. اگر راهنمایی فرمایید ممنون می شوم ؟مثلا چاپ مقاله در مجله دانشگاه علامه طباطبایی که بنده خودم دانش اموخته ان جا هستم امتیاز دارد؟یه سوال هم داشتم این که بنده برای سال ۹۵ می خوام شرکت کنم وتا پایان شهریور ۹۵ فارغ التحصیل می شوم .ایا نیاز به داشتن رزومه خیلی قوی هست یا چاپ ۱ تا ۲ مقاله کافی است. به علاوه با توجه به سطح اطلاعاتم رتبه خود را در ازمون کتبی بین ۱ تا ۱۰ ارزیابی می کنم. تشکر

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   در خصوص سوال شما باید عرض کنم در صورتی که مقاله شما در مجله ای پذیرفته بشه یه نامه ای برای شما صادر میشه تحت عنوان گواهی پذیرش مقاله یا اکسپت
   این نامه سند پذیرش مقاله شماست و در هر جا قابل ارایه و معتبر است
   بعد از آن مقاله شما در نوبت چاپ قرار و چاپ میشود
   البته بعد از دو سال این نامه بی اعتبار محسوب می شود و باید مقاله شما در آن مجله چاپ شده باشد در این مدت
   بعد از چاپ مقاله اصل نسخه مجله ای که مقاله شما در آن چاپ شده است در هر مصاحبه ای همراهتان باشد
   هر چند همان گواهی اکسپت را بعد از دو سال هم معتبر دانسته و میپذیرند
   مجلات چند گونه اند علی پژوهشی – علمی ترویجی و….
   که علمی پژوهشی از همه آنها معتبر تر است مثلا مجله دانشگاه علامه که سوال کردید درجه علمی پژوهشی داره
   همه ساله وزارت علوم لیست مجلاتی که دارای درجه علمی پژوهشی هستند را اعلام میکنه
   شما اگه سرچ کنید بدست میارید
   این پایگاههایی که شما میفرمایید معتبر نیست مجلات دارای درجه معتبرند
   موفق و موید باشید

 14. دکتری حقوق خصوصی می‌گه:

  باسلام و احترام
  ارسال مقالات به همایشها چگونه صورت می گیرد؟اگر برایتان مقدور یک توضیح مختصری از روند ارسال مقالات به همایشها بدهید و اینکه مقالاتمان را با هر موضوعی می توانیم به همایشها ارسال کنیم یا باید براساس موضوعی که انها می خواهند اقدام به نوشتن مقاله کنیم ممنون می شوم اگر توضیح بدهید؟

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   هر همایشی برگزار میشه چند ماه قبلش اطلاع رسانی از طریق سایتها و چاپ پوستر و نصب آن در دانشگاههای مختلف شروع میشه هر همایشی که برگزار میشه اگه به سایت همون همایش مراجعه کنید اطلاعات کامل مبنی بر مهلت ارسال مقاله و موضوعاتش را اونجا ذکر میکنند
   موضوعات مقالات همایشات فقط باید در حدود همون موضوعاتی که برگزارکنندگان آن اعلام می کنند باشه
   مدتی بعد از پایان مهلت ارسال مقالات به همایش داوری آنها انجام و نتایج اعلام میشه که آیا مقاله شما پذیرفته یا رد شده
   مهمترین مساله اطلاع از زمان همایشاتی که برگزار میشه، است
   متاسفانه تا جایی که بنده میدونم یه منبع جامعی برای اطلاع رسانی وجود نداره اگرچه می توان به بعضی سایتها مثل سیویلیکا مراجعه و کسب اطلاع نمود
   باز هم اگر سوالی بود در خدمتم
   موفق و موید باشی

 15. ناشناس می‌گه:

  با سلام
  در آزمون دکتری حقوق خصوصی در درس فقه فقط بخش حقوقی(مدنی)سوال است؟ یا بخش جزایی را هم باید بخوانیم؟

 16. بابک.سوال دارد/وکیل می‌گه:

  با سلام وتبریک/ بنده روزانه علامه طباطبایی ارشد با معدل ۱۷٫۱۲ صدم فارغ التحصیل شدم و لیسانس دانشگکاه ازاد تهران با معدل ۱۷٫۱۰ دارم. ومدرک زبان msrt درصد ۷۵ ،یک مقاله علمی پژوهشی دارم. با کسب رتبه ۱ تا ۵ در ازمون کتبی شانس قبولی در روزانه در تهران چقدره در دانشگاه تهران یا بهشتی یا علامه و…؟به نظر شما ارشدم رو علامه خواندم انتخاب اولمو هین دانشگاه علامه بزنم یا فرقی نداره ؟با تشکر

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   به نظر بنده با رتبه ۱ تا ۵ احتمال قبولیتون در یکی از دانشگاههای تهران خیلی زیاده
   بنده اگه جای شما بودم علامه را بعنوان انتخاب اول نمیزدم ولی به عنوان سه چهار انتخاب اولم بود تا حتما اونجا دعوت به مصاحبه بشم
   موفق و موید باشید

 17. فاطمه می‌گه:

  سلام
  منظورم اینه که من که هیچ مقاله ای ندارم،مدرک زبان ندارم،هنوز دفاع نکردم…وقتمو روی نوشتن پایان نامه بذارم و دکتری رو بذارم واسه سال آینده یا اینکه بخونم واسه دکتری امسال و نوشتن پایان نامه رو چند ماه عقب بندازم.آخه از این نگرانم که چون سابقه پژوهشی ندارم حتی در صورت رتبه آوردن جایی قبول نشم.اونوقت دیگه نه دکتری قبول شدم و نه پایان نامه نوشتم.

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   خب اون بسته به نظر شخصی شما داره بنده اگه جاتون بودم این چند ماه اخر میخوندم برای دکترا فقط میتونم این اطمینان بهتون بدم که اگه رتبه بیارید نهایتا قطغا در یک دانشگاه پذیرفته نهایی خواهید شد
   انشاله موفق باشید

 18. soale darsi می‌گه:

  با سلام. من کارشناسی و ارشدم را الهیات با گرایش فقه و حقوق در دانشگاه تهران خوندم و کارآموز وکالت هم هستم. سوالم این است که اگر برای دکتری تغییر رشته به حقوق خصوصی بدهم امکان قبولی در مصاحبه هست با توجه به پایان نامه مرتبط رشته ارشد؟ یا بهتره دوباره ارشد بخونم؟ ممنون از پاسختون

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   بنظرم نیازی به دوباره ارشد خوندن ندارید شما میتونید با رتبه بهتر آوردن و آمادگی علمی بیشتر در مصاحبه این نکته منفی خودتون را جبران کنید
   موفق و موید باشید

 19. فاطمه می‌گه:

  با عرض سلام و ادب
  آقای براری من دانشجوی ترم آخر هستم و قصد دارم آزمون دکتری شرکت کنم.هیچ مقاله ای ندارم.فقط معدلم بالای ۱۷ هست.مدرک زبان ندارم فقط زبان انگلیسی و فرانسه تا حدودی بلدم.ب نظر شما وقتمو روی درس خوندن واسه دکتری بذارم؟هنوز دفاع نکردم فقط پروپوزال دادم.

 20. سلمان می‌گه:

  با سلام من تصمیم گرفته ام امسال در رشته حقوق خصوصی در مقطع دکتری شرکت کنم کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق دارم همچنین یک مقالi sc و در حال نوشتن یک کتاب هم می باشم به نظر شما چه قدر شانس قبولی دارم و آیا موقع مصاحبه بابت تغییر رشته ایرادی نمی گیرند

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   خب طبیعیه که این موضوع روی فکر مصاحبه کننده تاثیر منفی داشته باشه ولی شما اگه رتبه خوبی بیارید این مسایل جبران میشه
   موفق و موید باشید

 21. رهــآ تهرانی می‌گه:

  با سلام
  من دانشجوی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه تهران هستمـ، خواستمـ بپرسم اگه من بتونم رتبه ی زیر ۲۰ ( تعدا ظرفیت دانشگاه های تهران ۲۰ نفر هست) رو بدست بیارم در حالی که هیچ مقاله ای ندارم و فقط دیپلم زبان و نمره ی خوب آزمون زبان تولیمو دارم، و معدل بالای ۱۸ میتونم بدونم سوابق پژوهشی دانشگا های روزانه تهران قبول بشم؟

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   بستگی به مصاحبتون داره اگه مصاحبتون خوب باشه بله به احتمال زیاد میتونید به خواستتون برسید چنانکه موارد مشابه هم بودن
   بنابراین با مصاحبه خوب میتونید نقص سابقه پزوهشیتون را جران کنید
   موفق و موید باشید

 22. مرتضی بهادران می‌گه:

  با سلام خدمت آقای براری.بنده دانشجوی کارشناسی ارشد پیوسته حقوق خصوصی دانشگاه امام صادق (ع) هستم.سال قبل(۹۲)آزمون دکتری شرکت کردم اما متاسفانه چون آمادگی کامل نداشتم قبول نشدم.امسال قصد خیلی جدی دارم که انشااله قبول بشم.به جهاد دانشگاهی هم مراجعه کردم و قصد شرکت در کلاس های آمادگی دکتری رو دارم.سوال اصلی من اینه که ذدر روز چند ساعت باید خوند دروس مدنی و تجارت رو؟ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   وقت و ساعات مشخصی که نداره بهرحال باید به آمادگی برسید ممکنه شما اطلاعات قبلیتون خوب باشه خب طبعا نیاز به خوندن کمتری دارید یا اینکه ضعیف باشید که باید بیشتر بخونید پس مهم آمادگیه نه ساعات مشخص خوندن این آمادگی ممکنه با ساعات زیاد خوندن یا کم بدست بیاد.
   موفق و موید باشید

 23. زری می‌گه:

  با سلام خدمت شما آقای براری من کارشناسی الهیات و کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی را دارم دارای یک مقاله isc و یک کتاب می باشم به نظر شما آیا می توانم در رشته حقوق خصوصی امتحان بدهم و اگر قبول شدم موقع مصاحبه از من ایراد نمی گیرند

 24. ناهید می‌گه:

  سلام آقای براری.
  میشه بفرمایید کلاس های دکتری شهید بهشتی معمولا چند روز در هفته برگزار میشه؟

 25. فاطمه می‌گه:

  اگه امکان دارد در رابطه با دانشگاه مدرس از اساتید مصاحبه کننده و سوالاتی که پرسیدن توضیح بدهید
  شنبه مصاحبه دارم ولی مدرس هیچ کسی رو نمیشناسم
  خیلی ممنون

 26. محمدی می‌گه:

  با سلام جناب اقای براری
  بارتبه ۱۱۵در مصاحبه شبانه پردیس فارابی دانشگاه تهران خوارزمی ٰ تربیت مدرس و پیام نور شرکت کردم به نظرتون کجا قبول میشم( بدون مقاله پِوهشی)و عضو هیات علمی دانشگاه هستم

 27. نوید می‌گه:

  آقای براری عزیز
  می دانم شاید نظر من چندان به شما ربطی نداشته باشد اما اگر واقعا حرف و نظرتان جایی نفوذ دارد تو را به خدا به گوش مسئولان برسانید که آخر این چه رفتاری است که با دانشجوبان می کنند.
  رشته من حقوق بین الملل است و رتبه تک رفمی آوردم. هفته پیش دانشگاه شهید بهشتی مصاحبه دادم. اولین سوال این بود که ترتیب انتخاب رشته تان را بگویید. منم منصفانه گفتم اول تهران، بعد بهشتی و بعد علامه.
  آقای … که به نظر نفر اول مصاحبه بود رسما به من گفت: «شما که انگیزه ای برای انتخاب دانشگاه بهشتی به عنوان انتخاب اول نداشتید انتظار نداشته باشید که ما هم انگیزه ای برای انتخاب شما داشته باشیم.»
  آخر این چه منطقی است؟ چرا باید با ما این طوری برخورد شود؟ بعد از آن سوال مصاحبه من ۵ دقیقه طول کشید و گفتند به سلامت. واقعا نمی فهمم چرا با این طرز برخورد و این جو حاکم بر مصاحبه ها باید وزرن مصاحبه ۷۰ درصد باشد؟

 28. محسمن می‌گه:

  درود بر شما آقای براری.
  برای مصاحبه در دکتری ۹۴ خدا بخواد و قبول بشم ایا داشتن دوتا مقاله کفایت میکنه؟ اصلا وقت نوشتن مقاله دیگه ندارم بنظرتون بیشتر بنویسم یا همون دوتا کافی؟
  تشکر

 29. ابراهیم می‌گه:

  با سلام مجدد؛ پردیس دانشگاه تهران ۵ نفر ظرفیت اعلام کرد از افرادنیز مصاحبه بعمل امد وبه ترتیب نمره ۱۵نفر را به سازمان سنجش برای پذیرش نهایی اعلام کرد سوال اینجاست اگر شخصی طبق نمره مصاحبه نفر پنجم شود ولیکن پردیس دانشگاه تهران را الویت ششم انتخاب کرده باشد و شخص دیگر طبق نمره مصاحبه هفتم شود اما پردیس را الویت اول انتخاب کرده باشد ایا در پذیرش نهایی توسط سازمان سنجش قبول میشود؟به صرف اینکه اویت اول را پردیس انتخاب کرده است؟ یا تاثیری ندارد وبر اساس اعلام دانشگاه وبه ترتیب نمره مصاحبه اقدم می شود؟ با تشکر

درج نظر