مدرسان شریف   کنفرانس توسعه و تعالی کسب و کار   estead   موسسه نگاره   پی اچ دی مارکت ؛ بازارچه دکتری

مصاحبه با رتبه برتر دکتری حقوق

آقای یوسف براری مهمان امروز پی اچ دی تست، در آزمون دکتری ۹۲ در رشته حقوق خصوصی و در دانشگاه شهید بهشتی تهران پذیرفته شده اند. ایشان ورودی کارشناسی سال ۸۳ دانشگاه خوارزمی تهران و کارشناسی ارشد سال ۸۷  دانشگاه اصفهان دررشته حقوق خصوصی می باشند.

barari

پی اچ دی تست : با سلام ، آیا در آزمون دکتری سالهای پیش نیز شرکت کرده بودید؟

با سلام و وقت بخیر خدمت شما و همکاران محترمتان. بله. در آزمون های ۹۰ و ۹۱ نیز شرکت کردم اما نه به صورت جدی. مجاز به انتخاب رشته هم شدم اما با توجه به رتبه ام انتخاب رشته نکردم.

پی اچ دی تست : امسال چگونه درس می خواندید؟

اواخر تابستان بود که به طور جدی شروع به درس خواندن کردم و با توجه به اینکه بنده در آن زمان در حال گذران خدمت سربازی در استانی غیر از استان خود بودم، طبعا شرایط لازم برای مطالعه فراهم نبود و توانایی مطالعه گسترده را نداشتم. به همین دلیل به مطالعات اندک بسنده نمودم و نهایت تلاشم برای درس خواندن، از یک تا دو ساعت در روز فراتر نمی رفت. با احتساب اینکه به دلیل شرایط نامناسب ممکن بود حتی چند روز مطالعه ای نداشته باشم. در دو هفته آخر منتهی به آزمون این مطالعات به ۱۱ تا ۱۳ ساعت در روز افزایش پیدا کرد.

البته در رشته حقوق دانسته های قبلی داوطلب نقش مهمی در موفقیت او دارد. اما مرور اطلاعات گذشته نیز تاثیر زیادی دراستفاده از این دانسته ها دارد. و برای بنده با توجه به شرایط فوق، اطلاعات قبلی نقش اصلی در قبولی من ایفا نمود. این اطلاعات نه تنها در آزمون برای من مفید بود، بلکه با توجه به مصاحبه های علمی و پرسشهای تحلیلی اساتید دانشگاهها، در آنجا نیز به کار بنده آمد و توانستم در کنار سوابق پژوهشی نظر مساعد اساتید دانشگاه شهید بهشتی را جلب نموده و نمره خوبی کسب کنم.

در خصوص مطالعه منابع باید عرض کنم؛ مهمترین درس سوالات تخصصی متون فقه می باشد که نیمی از این سوالات را تشکیل می دهد و با توجه به شیوه طرح سوالات این درس که براساس عین عبارت فقهی می باشد،  بدون مطالعه جواب دادن به سوالات آن دشوار یا غیرممکن است برعکس درس حقوق مدنی و تا حدودی حقوق تجارت که می توان با استدلال و دانسته های قبلی به بسیاری سوالات آنها پاسخ داد. بنده برای درس متون فقه کتاب دو جلدی ” تحریرالروضه فی شرح لمعه ” (آقای امینی و آیتی) را مطالعه کردم که با توجه به بررسی هایم بعد از آزمون، متوجه شدم تقریبا تمام سوالات از این کتاب طراحی شده بود. برای حقوق مدنی فقط کتاب ” قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی ” دکتر ناصر کاتوزیان را خواندم البته مطالعات سالهای قبل بنده هم در کنار مطالعه کتاب فوق به کار من آمد. برای حقوق تجارت هم تاکید اصلی من روی قانون تجارت بود البته نکات مهم کتب ۵ جلدی دکتر ربیعا اسکینی را هم که در سالهای قبل یادداشت برداری کرده بودم، مطالعه کردم.

برای استعداد تحصیلی مطالعه ای نداشتم. در خصوص زبان انگلیسی نیز مطالعاتم محدود به همان دانسته ها و مطالعات سالهای قبل بود البته در کنار همه این کتب از کتابهای تست انتشارات کمالان نیز کمابیش استفاده نمودم که به جز موضوع استعداد تحصیلی، در سایر زمینه ها صاحب کتابهای تست مفیدی است.

پی اچ دی تست : با منابع چگونه آشنا شدید ؟

با توجه به اینکه قبلا در انواع آزمون های حقوقی از جمله وکالت و قضاوت هم شرکت کرده بودم، و اینکه برخی دروس هم با آزمون کارشناسی ارشد مشترک هستند و همچنین سالهای قبل هم به صورت آزمایشی در آزمون دکتری شرکت کرده بودم، همه اینها دست به دست هم داد تا مشکلی در زمینه شناخت منابع نداشته باشم.

پی اچ دی تست : کارنامه پژوهشی تان چگونه است ؟

این را اول بگویم که رشته حقوق از این لحاظ رشته تقریبا خاصی است. اصولا در رشته حقوق ارائه مقاله کار ساده ای نیست و هر مقاله خود ارزش زیادی دارد. و تعداد دانشجویانی که صاحب مقاله خوبی باشند، محدود است. من یک مقاله علمی پژوهشی و یک مقاله علمی ترویجی داشتم. دو مقاله همایش هم ارائه کرده بود و چند تا از مقاله هایم هم در مجلات بدون رتبه علمی چاپ شده بود.

پی اچ دی تست : از مصاحبه هایتان برایمان بگویید.

 مصاحبه ها بیشتر حول سوالات درسی بود که جنبه تحلیلی و استدلالی داشت و تقریبا از تمام دروس رشته حقوق خصوصی و همچنین از سوابق پژوهشی و اولویتهای انتخابی و محل تحصیل مقاطع قبلی پرسش می شد.

من به ترتیب انتخاب هایم به پنج دانشگاه تهران ، شهید بهشتی ، تربیت مدرس ، اصفهان و خوارزمی دعوت شدم. فرآیند مصاحبه دانشگاه تهران خیلی طولانی و خسته کننده بود و از هشت صبح تا پنج بعدازظهر معطل بودیم. البته از بچه های خود دانشگاه سوال زیادی پرسیده نمی شد.

مصاحبه دانشگاه های شهید بهشتی و تهران به این صورت بود که اساتید هر درس در اتاق جداگانه ای نشسته بودند و در خصوص درس مربوط به خود سوال می پرسیدند و می بایست در تک تک اتاق ها حاضر می شدیم.

در دانشگاه شهید بهشتی در هر اتاق یک استاد بود اما در دانشگاه تهران در برخی اتاق ها دو یا سه استاد بودند و در خصوص درس مربوط به آن اتاق سوال می کردند.

در دانشگاه تربیت مدرس هم تقریبا هر استاد به طور جداگانه سوال می پرسید اما در اتاق های جداگانه نبودند بلکه صندلی آنها از یکدیگر فاصله داشت.

دانشگاه های خوارزمی و اصفهان هم که اساتید به طور گروهی و درکنار یکدیگر سوال می پرسیدند. ناگفته نماند که از بین این ۵ مصاحبه، دانشگاه اصفهان از همه منظم تر و با برنامه تر بود.

برای دانشجویان و دوستان عزیز در آزمون امسال آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم با سعی و تلاش به هدف خود برسند.

منابع مورد مطالعه: قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی (دکتر ناصر کاتوزیان)، کتاب متون فقه دو جلدی ” تحریرالروضه فی شرح لمعه “(آقایان امینی و آیتی)، کتب ۵ جلدی حقوق تجارت(دکتر ربیعا اسکینی)، کتاب استعداد تحصیلی کتابخانه فرهنگ، کتب زبان، کتابهای تست انتشارات کمالان

موفق و موید باشید

darsad-barari

عضویت خبرنامه دکتری

عضویت خبرنامه دکتری
    کمک مالی به موسسه حمایت از کودکان سرطانی

نظرات (۲۵۷)

 1. فاطمه می‌گه:

  سلام
  منظورم اینه که من که هیچ مقاله ای ندارم،مدرک زبان ندارم،هنوز دفاع نکردم…وقتمو روی نوشتن پایان نامه بذارم و دکتری رو بذارم واسه سال آینده یا اینکه بخونم واسه دکتری امسال و نوشتن پایان نامه رو چند ماه عقب بندازم.آخه از این نگرانم که چون سابقه پژوهشی ندارم حتی در صورت رتبه آوردن جایی قبول نشم.اونوقت دیگه نه دکتری قبول شدم و نه پایان نامه نوشتم.

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   خب اون بسته به نظر شخصی شما داره بنده اگه جاتون بودم این چند ماه اخر میخوندم برای دکترا فقط میتونم این اطمینان بهتون بدم که اگه رتبه بیارید نهایتا قطغا در یک دانشگاه پذیرفته نهایی خواهید شد
   انشاله موفق باشید

 2. soale darsi می‌گه:

  با سلام. من کارشناسی و ارشدم را الهیات با گرایش فقه و حقوق در دانشگاه تهران خوندم و کارآموز وکالت هم هستم. سوالم این است که اگر برای دکتری تغییر رشته به حقوق خصوصی بدهم امکان قبولی در مصاحبه هست با توجه به پایان نامه مرتبط رشته ارشد؟ یا بهتره دوباره ارشد بخونم؟ ممنون از پاسختون

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   بنظرم نیازی به دوباره ارشد خوندن ندارید شما میتونید با رتبه بهتر آوردن و آمادگی علمی بیشتر در مصاحبه این نکته منفی خودتون را جبران کنید
   موفق و موید باشید

 3. فاطمه می‌گه:

  با عرض سلام و ادب
  آقای براری من دانشجوی ترم آخر هستم و قصد دارم آزمون دکتری شرکت کنم.هیچ مقاله ای ندارم.فقط معدلم بالای ۱۷ هست.مدرک زبان ندارم فقط زبان انگلیسی و فرانسه تا حدودی بلدم.ب نظر شما وقتمو روی درس خوندن واسه دکتری بذارم؟هنوز دفاع نکردم فقط پروپوزال دادم.

 4. سلمان می‌گه:

  با سلام من تصمیم گرفته ام امسال در رشته حقوق خصوصی در مقطع دکتری شرکت کنم کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق دارم همچنین یک مقالi sc و در حال نوشتن یک کتاب هم می باشم به نظر شما چه قدر شانس قبولی دارم و آیا موقع مصاحبه بابت تغییر رشته ایرادی نمی گیرند

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   خب طبیعیه که این موضوع روی فکر مصاحبه کننده تاثیر منفی داشته باشه ولی شما اگه رتبه خوبی بیارید این مسایل جبران میشه
   موفق و موید باشید

 5. رهــآ تهرانی می‌گه:

  با سلام
  من دانشجوی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه تهران هستمـ، خواستمـ بپرسم اگه من بتونم رتبه ی زیر ۲۰ ( تعدا ظرفیت دانشگاه های تهران ۲۰ نفر هست) رو بدست بیارم در حالی که هیچ مقاله ای ندارم و فقط دیپلم زبان و نمره ی خوب آزمون زبان تولیمو دارم، و معدل بالای ۱۸ میتونم بدونم سوابق پژوهشی دانشگا های روزانه تهران قبول بشم؟

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   بستگی به مصاحبتون داره اگه مصاحبتون خوب باشه بله به احتمال زیاد میتونید به خواستتون برسید چنانکه موارد مشابه هم بودن
   بنابراین با مصاحبه خوب میتونید نقص سابقه پزوهشیتون را جران کنید
   موفق و موید باشید

 6. مرتضی بهادران می‌گه:

  با سلام خدمت آقای براری.بنده دانشجوی کارشناسی ارشد پیوسته حقوق خصوصی دانشگاه امام صادق (ع) هستم.سال قبل(۹۲)آزمون دکتری شرکت کردم اما متاسفانه چون آمادگی کامل نداشتم قبول نشدم.امسال قصد خیلی جدی دارم که انشااله قبول بشم.به جهاد دانشگاهی هم مراجعه کردم و قصد شرکت در کلاس های آمادگی دکتری رو دارم.سوال اصلی من اینه که ذدر روز چند ساعت باید خوند دروس مدنی و تجارت رو؟ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

  • یوسف براری می‌گه:

   با سلام و وقت بخیر
   وقت و ساعات مشخصی که نداره بهرحال باید به آمادگی برسید ممکنه شما اطلاعات قبلیتون خوب باشه خب طبعا نیاز به خوندن کمتری دارید یا اینکه ضعیف باشید که باید بیشتر بخونید پس مهم آمادگیه نه ساعات مشخص خوندن این آمادگی ممکنه با ساعات زیاد خوندن یا کم بدست بیاد.
   موفق و موید باشید

 7. زری می‌گه:

  با سلام خدمت شما آقای براری من کارشناسی الهیات و کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی را دارم دارای یک مقاله isc و یک کتاب می باشم به نظر شما آیا می توانم در رشته حقوق خصوصی امتحان بدهم و اگر قبول شدم موقع مصاحبه از من ایراد نمی گیرند

 8. ناهید می‌گه:

  سلام آقای براری.
  میشه بفرمایید کلاس های دکتری شهید بهشتی معمولا چند روز در هفته برگزار میشه؟

 9. فاطمه می‌گه:

  اگه امکان دارد در رابطه با دانشگاه مدرس از اساتید مصاحبه کننده و سوالاتی که پرسیدن توضیح بدهید
  شنبه مصاحبه دارم ولی مدرس هیچ کسی رو نمیشناسم
  خیلی ممنون

 10. محمدی می‌گه:

  با سلام جناب اقای براری
  بارتبه ۱۱۵در مصاحبه شبانه پردیس فارابی دانشگاه تهران خوارزمی ٰ تربیت مدرس و پیام نور شرکت کردم به نظرتون کجا قبول میشم( بدون مقاله پِوهشی)و عضو هیات علمی دانشگاه هستم

 11. نوید می‌گه:

  آقای براری عزیز
  می دانم شاید نظر من چندان به شما ربطی نداشته باشد اما اگر واقعا حرف و نظرتان جایی نفوذ دارد تو را به خدا به گوش مسئولان برسانید که آخر این چه رفتاری است که با دانشجوبان می کنند.
  رشته من حقوق بین الملل است و رتبه تک رفمی آوردم. هفته پیش دانشگاه شهید بهشتی مصاحبه دادم. اولین سوال این بود که ترتیب انتخاب رشته تان را بگویید. منم منصفانه گفتم اول تهران، بعد بهشتی و بعد علامه.
  آقای … که به نظر نفر اول مصاحبه بود رسما به من گفت: «شما که انگیزه ای برای انتخاب دانشگاه بهشتی به عنوان انتخاب اول نداشتید انتظار نداشته باشید که ما هم انگیزه ای برای انتخاب شما داشته باشیم.»
  آخر این چه منطقی است؟ چرا باید با ما این طوری برخورد شود؟ بعد از آن سوال مصاحبه من ۵ دقیقه طول کشید و گفتند به سلامت. واقعا نمی فهمم چرا با این طرز برخورد و این جو حاکم بر مصاحبه ها باید وزرن مصاحبه ۷۰ درصد باشد؟

 12. محسمن می‌گه:

  درود بر شما آقای براری.
  برای مصاحبه در دکتری ۹۴ خدا بخواد و قبول بشم ایا داشتن دوتا مقاله کفایت میکنه؟ اصلا وقت نوشتن مقاله دیگه ندارم بنظرتون بیشتر بنویسم یا همون دوتا کافی؟
  تشکر

 13. ابراهیم می‌گه:

  با سلام مجدد؛ پردیس دانشگاه تهران ۵ نفر ظرفیت اعلام کرد از افرادنیز مصاحبه بعمل امد وبه ترتیب نمره ۱۵نفر را به سازمان سنجش برای پذیرش نهایی اعلام کرد سوال اینجاست اگر شخصی طبق نمره مصاحبه نفر پنجم شود ولیکن پردیس دانشگاه تهران را الویت ششم انتخاب کرده باشد و شخص دیگر طبق نمره مصاحبه هفتم شود اما پردیس را الویت اول انتخاب کرده باشد ایا در پذیرش نهایی توسط سازمان سنجش قبول میشود؟به صرف اینکه اویت اول را پردیس انتخاب کرده است؟ یا تاثیری ندارد وبر اساس اعلام دانشگاه وبه ترتیب نمره مصاحبه اقدم می شود؟ با تشکر

درج نظر