مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری کارگاه مقاله نویسی

مصاحبه با رتبه برتر آزمون دکتری 93 رشته حسابداری

یاسین امینی متولد سال 1369، تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه صنعت نفت در رشته حسابداری و در سال 86 آغاز نمود. ایشان پس از فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی در سال 90، موفق به کسب رتبه 1 کنکور مقطع کارشناسی ارشد سال 1391 شده و تحصیلات خود را در همین رشته در دانشگاه تهران از سال 91 تا 93 سپری نمود.

ایشان در بهمن ماه 92 در آزمون دکتری 93 شرکت نمود و موفق به کسب رتبه 3 در رشته حسابداری گردید و پس از مصاحبه علمی موفق شد در دانشگاه تهران با رتبه 1 پذیرفته شود.

 

Yasin Amini

پیاچدی تست: با توجه به کسب رتبه 1 در مقطع کارشناسی ارشد، آمادگی در آزمون این مقطع را چقدر در آمادگی جهت آزمون دکتری مؤثر می‌دانید؟

مسلماً آمادگی کسب شده در آن دوران در سهولت ایجاد آمادگی برای آزمون دکتری بی‌تأثیر نبود، اما باید این نکته را بیان کنم که این امر تضمین‌کننده قبولی در کنکور دکتری نیست و اگر فردی همان روند مناسبی که برای کنکور ارشد طی کرده را برای کنکور دکتری نیز طی کند، مطمئناً موفق خواهد شد، مگر این که اشتباه خاصی کرده باشد. ضمن این که عدم کسب رتبه خوب در کنکور ارشد مانعی برای قبولی در آزمون دکتری نیست.

پیاچدی تست: روند مطالعه شما برای آزمون به چه صورت بود؟

با توجه به این که من هنوز مشغول تحصیل در مقطع ارشد بودم، از اواخر خرداد ماه شروع به مطالعه کردم، اما روندی پیوسته نداشت. اگر بخواهم به طور دقیق‌تر بگویم حدود یک ماه و نیم در تابستان و حدود یک ماه و نیم پس از امتحانات ترم تا زمان کنکور روزی حدود 8 ساعت درس خواندم. در بین این دو برهه زمانی نیز مطالعه داشتم ولی بسیار پراکنده و غیرمستمر بود.

پیاچدی تست: چرا تصمیم گرفتید در آزمون دکتری شرکت کنید؟

چون مشغول تحصیل بودم و زمان زیادی از کنکور ارشد نگذشته بود، آمادگی‌اش را داشتم، ترجیح دادم که در آزمون شرکت کنم.

پیاچدی تست: منابع مورد نیاز برای آزمون را چگونه پیدا کردید؟

از دوستانی که در سال‌های گذشته در آزمون قبول شده بودند، سؤال کردم. ضمن این که برخی منابع با منابع آزمون ارشد مشترک بود.

پیاچدی تست: برای دروس عمومی هم مطالعه‌ای داشتید؟

بله وقت گذاشتم و منابعی را مطالعه کردم. برای درس استعداد تحصیلی کتاب عرفانیان و کتاب مدرسان شریف را مطالعه کردم ولی پس از کنکور به این نتیجه رسیدم مطالعه درسنامه‌ها چندان ضروری نیست و بررسی و حل تست‌های سالیان گذشته کنکورهای سراسری مؤثرتر خواهد بود. به نظرم اگر دوستان بر روی تست‌های سال‌های گذشته تمرکز کنند، درصد خوبی در این درس کسب خواهند نمود.

پیاچدی تست: سطح سؤالات آزمون مطابق انتظارتان بود؟

اگر بخواهم به تفکیک تشریح کنم، باید بگویم سؤالات درس ریاضی تقریباً سخت‌تر شده بود. سؤالات آمار مثل سؤالات کنکور 92 بود. در درس حسابرسی سؤالات دشوارتری مطرح شده بود. برای دروس حسابداری و مدیریت و تئوری حسابداری شیوه سؤالات عوض شده بود، اما به شکلی نبود که با خواندن منابع نتوان پاسخ داد.

پیاچدی تست: آزمون چگونه برگزار شد؟

من در سؤالات تخصصی زمان کم آوردم و در حالی که توانایی بیشتری داشتم، نتوانستم آن را به خوبی به نمایش بگذارم.

پیاچدی تست: چه رزومه‌ای برای شرکت در مرحله مصاحبه داشتید؟

با توجه به این که هنگام شرکت در مصاحبه هنوز دانشجوی ارشد بودم تنها 1 مقاله خارجی داشتم.

پیاچدی تست: برای مصاحبه‌ به کدام دانشگاه‌ها دعوت شدید و هر یک به چه شکل برگزار شد؟

من پنج اولویت انتخاب کردم و در همه مصاحبه‌ها شرکت کردم. اولویت‌های من به ترتیب عبارت بودند از: 1. دانشگاه تهران؛ 2. دانشگاه علامه طباطبایی؛ 3. دانشگاه شهید بهشتی؛ 4. دانشگاه تربیت مدرس؛ 5. دانشگاه قزوین

مصاحبه در همه دانشگاه‌ها تقریباً شبیه هم صورت گرفت. برخورد اساتید مناسب بود و در مورد سوابق علمی و پژوهشی سؤال می‌شد و چند سؤال تخصصی رشته هم مطرح می‌شد.

در اکثر دانشگاه‌ها سؤال می‌شد که به عنوان اولویت چندم انتخابشان کرده‌ام، اما در هیچ کدام با واکنش منفی در این باره مواجه نشدم.

موضوع مورد سؤال دیگر آخرین مقالات رشته حسابداری بود. در مورد مجلات مختلف رشته و تفاوت‌هایشان نیز سؤال می‌شد. گاهی یک کلیدواژه تخصصی مطرح می‌شد، مانند COBIT، COSO ، ITIL و .. و خواسته می‌شد که درباره آنها توضیح دهم، این که مخفف چه کلماتی هستند و چه تفاوت‌هایی دارند و سؤالاتی از این قبیل.

گاهی هم سؤالات بین رشته‌ای مطرح می‌شد، مثلاً یک سؤال مالی در مورد سرمایه‌گذاری از من به انگلیسی سؤال شد. یک جا هم از من خواسته شد در مورد پایان‌نامه ارشد به انگلیسی توضیح دهم.

در مصاحبه دانشگاه تهران از ما آزمون کتبی گرفته شد که شامل دروس تئوری حسابداری، حسابرسی، زبان تخصصی، حسابداری مدیریت بود. در مصاحبه شفاهی در مورد پایان‌نامه ارشد سؤال شد، چند سؤال تخصصی مطرح شد و نیز سؤال شد که سطح زبانم در چه حدی است.

پیاچدی تست: چه توصیه‌ای برای دوستان خود که داوطلب کنکور دکتری 94 هستند، دارید؟

در مرحله اول آزمون اصل کار رتبه است، چون فیلتر مهمی برای دعوت به مصاحبه دانشگاه‌هاست. بنابراین نباید آن را دست کم گرفت. در مرحله دوم سوابق خیلی مهم است و در این مرحله باید رزومه (آموزشی و پژوهشی) خوبی داشت. توجه به هر دوی اینها به صورت همزمان موفقیت را به دنبال خواهد داشت.

پیاچدی تست: چه منابعی برای آمادگی جهت آزمون مطالعه کرده بودید؟

به نظر من منابع مورد مطالعه دانشجویان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و شاید بتوان گفت که کلید اصلی موفقیت دانشجویان مطالعه منابع مناسب می‌باشد. همچنین مطالعه منابع مناسب علاوه بر آزمون کتبی، در مصاحبه ها نیز به کمک داوطلبان خواهد آمد تا با سطح بالاتری از آمادگی در جلسات حضور یابند. لذا منابع پيشنهادی کنکور حسابداری مقطع دکتری در ذیل به طور مفصل که مورد استفاده من بود شرح داده می‌شود.

1- با توجه به این که ضرایب آزمون ورودی و مصاحبه، ضرایب دروس، تعداد سؤالات و محتوای آن‏ها هر‏ساله تغییرات زیادی نسبت به قبل داشته است، برنامه درسی خود را به شیوه‌ای تنظیم نمایید که دارای حداکثر میزان انعطاف‌پذیری باشد. لازم به ذکر است در ادامه موارد لازم برای تهیه چنین برنامه‏ای جهت مطالعه برای آزمون ورودی ذکر شده است.

2- با توجه به تجربیات بنده افرادی در رقابت برای قبولی در آزمون دکتری موفق می‏شوند که ابتدا نقاط ضعف خود را برطرف نمایند و سپس به طور مساوی تلاش خود را در تمامی زمینه‏ها تقسیم نمایند. به عنوان مثال اگر در درس ریاضی ضعف دارید حتما با تحقیقات کافی شیوه رفع نقطه ضعف خود را بیابید و هرگز به امید این که با سایر درس‏ها بتوانید مشکل خود را برطرف کنید نباشید چرا که نهایتاً امکان دارد با وجود سطح قوی که در سایر دروس دارید سطح سؤالات آنها نسبت به ریاضی ساده‏تر باشد و داوطلبان اکثراً آن درس را بالا بزنند و درس ریاضی که سطح دشوارتری دارد تعیین کننده شود و شما که قادر به حل تست‏های آن نیستید، ضرر کنید. بنابراین پیشنهاد می‏شود در همه دروس در یک سطح مناسب باشید و نقاط ضعف خود را حتماً برظرف کنید.

3- از آنجا که در سؤالات سال‏های گذشته کنکور انواع سؤالات حفظی، مفهومی و محاسباتی مطرح شده است، به ترتیب نکته‏برداری مناسب، مطالعه عمیق مطالب و تحلیل آنها و نهایتاً حل تست های کافی و مناسب از منابع معرفی شده ضروری است. برای این کار ابتدا نگاهی گذرا به مطالب یک مبحث یا فصل خاص داشته باشید. سپس با مطالعه دقیق اقدام به تحلیل و ربط دادن مطالب با سایر موضوعات مرتبط نمایید. در ادامه تست‏های مربوطه را به طور کامل حل نموده و پس از رفع اشکالات خود اقدام به یادداشت برداری مطالب مهم و نیز نکاتی نمایید که در درک آنها مشکل داشتید. پس از اتمام مطالعه تمامی دروس به این شیوه در ماه ‏آخر قبل از کنکور به مرور یادداشت‌های خود بپردازید و سپس آزمون‏های سال قبل را به صورت جامع در زمان تعیین شده روی دفترچه آن حل نمایید.

4- در ادامه علاوه بر پیشنهاد لیست منابع، شیوه مطالعه هر درس نیز توضیح داده خواهد شد و ترتیب و اهمیت مطالعه منابع با توجه به روشی که در ادامه معرفی می‏گردد بیان خواهد شد. به این ترتیب که منابع پیشنهادی بر اساس ضرورت و اهمیت به 4 دسته زیر تقسیم می‏شوند:

منابع مهم و ضروری: منابعی که حتماً باید آنها را بخوانید و جهت داشتن سطح مناسبی از اطلاعات در آن زمینه ضروری است. این منابع باید به دقت توسط تمامی داوطلبان خوانده شود.

منابع مهم ولی غیر ضروری: منابعی که افراد موفق را ار افراد غیر موفق جدا می‏کند. به عنوان مثال در درس حسابداری مدیریت که در ادامه منابع آن معرفی خواهد شد حل تست‏های محاسباتی بسیار دشوار ضروری نیست اما در صورتی که روند سؤال‏ها تغییر نماید و بیشتر سؤالات به صورت محاسباتی باشد افرادی که این نوع از منابع را مطالعه کرده باشند از سایر افراد متمایز شده و سود خواهند نمود زیرا این منابع انعطاف‏پذیری شما را بیشتر می‏نماید. اگر چه با توجه به احتمال پایین‏تر طرح تست از چنین منابعی مطالعه آنها فقط به افرادی توصیه می‏شود که زمان کافی داشته و قصد کسب رتبه تک رقمی دارند. چنانچه تنها قصد قبولی دارید مطالعه این منابع ضروری نیست.

منابع غیر مهم اما ضروری: منابعی که مطالب موجود در آنها عمدتا به شیوه‏ای بهتر در منابع مهم و ضروری بیان شده‏اند اما با توجه به بررسی سؤال‏های کنکور در سال‏های گذشته به نظر این منابع، مورد علاقه طراحان برای طرح تست می‏باشد. زمان مطالعه این منابع را به ماه‏های آخر و بعد از مطالعه منبع دسته مهم و ضروری موکول نمایید و در مطالعه آن‏ها به جای مطالعه دقیق، مطالب را روزنامه‏وار خوانده و تنها مطالبی که در سایر کتاب‏ها مطرح نشده و یا در این کتب به شکلی متفاوت مطرح شده را به دقت بخوانید.

منابع غیر مهم و غیر ضروری: این منابع اغلب توسط افرادی مطالعه می‏شود که قادر به مطالعه منابع مهم و ضروری نیستند. دقت کنید که مطالعه این منابع به تنهایی به هیچ وجه پیشنهاد نمی‏شود با این حال در صورتی که از لحاظ روانی قادر به مطالعه منابع دسته‏های دیگر نمی‏باشید (به عنوان مثال به دلیل متن دشوار برخی منابع دسته 3) این منابع شاید به شما در درک آن‏ها کمک نمایند و می‏توانید از آنها به عنوان مکمل استفاده نمایید (البته این منابع حتی با وجود برخی مزیت‏ها، دارای اثرات مخربی می‏باشند که از جمله می‏توان به هدر رفتن زمان شما اشاره نمود). لازم به ذکر است طبقه بندی برخی منابع در این دسته تنها با توجه به تجربه شخصی و توجه به کارایی و اثربخشی این منابع برای آزمون دکتری و با توجه به زمان موجود می‏باشد و به علاوه این طبقه بندی تنها یک نظر شخصی می‏باشد و مسئولیت و تصمیم نهایی در استفاده از این نوع طبقه بندی به عهده خود داوطلب می‏باشد. پس از ذکر عناوین چنین کتاب‏هایی خودداری کرده و تنها پیشنهاد می‏شود با توجه به توضیحات بالا چنین کتاب‏هایی را خودتان شخصاً شناسایی کرده و از مطالعه آن‏ها بپرهیزید. مبرهن است که احتمال اینکه در سایر زمینه‏ها این منابع مفید باشند محال نیست.

این علایم به صورت قراردادی برای معین کردن هر یک از طبقات بالا به کار می‏رود: منابع مهم و ضروری: دسته الف؛ مهم ولی غیر ضروری: دسته ب؛ منابع غیر مهم اما ضروری: دسته ج

 

فهرست منابع

سؤالات رشته حسابداری در آزمون اسفند ماه 1392 در دو دفترچه عمومی و تخصصی به شرح زیر بود که به تفکیک دروس موجود در هر دفترچه منابع زیر پیشنهاد می‏شود:

دفتر چه شماره 1:

این دفترچه حاوی 90 سؤال بود که زمان پاسخگویی به آن نیز 120 دقیقه می‏باشد. سؤالات این دفترچه از دروس زیر طرح شده‏اند:

آمار و احتمالات (13 سؤال)

دسته الف:

1- آمار و احتمال-جلد اول- محسن طورانی-انتشارات پارسه

با توجه به اینکه این کتاب به سختی یافت می‏شود تنها در صورتی که موفق به خرید این کتاب نشدید می‏توانید از کتاب آمار و احتمال و کاربرد آن در اقتصاد- هادی رنحبران- انتشارات اثبات (با جلد سبز رنگ) استفاده نمایید.

2- آمار و احتمال(مجموعه تست‏ها) – محسن طورانی- انتشارات نگاه دانش ( با جلد مشکی)

ریاضیات (7 سؤال)

دسته الف:

1- ریاضیات عمومی- امید محمودیان- انتشارات نگاه دانش

دسته ب:

1- ریاضی عمومی (1) و (2) – جلد اول و دوم- مسعود آقاسی- انتشارات نگاه دانش

با توجه به اینکه در چند سال سؤالات بسیار دشواری در درس ریاضی طرح شده است حل تست‏های این کتاب که دارای سطح دشوار می‏باشند پیشنهاد می‏شود. هم‏چنین با توجه به ظبقه‏بندی سؤالات به آسان و دشوار در جلد اول این کتاب، مطالعه آن برای افرادی که در درس ریاضی ضعیف هستند نیز پیشنهاد می‏شود. توضیحات لازم در خصوص شیوه استفاده از این کتاب در ابتدای آن آمده است. البته توجه کنید که تنها مطالعه مطالبی از این کتاب که با سرفصل‏های موجود در کتاب آقای محمودیان مطابقت دارد الزامی است و می‏توانید از مطالعه مطالبی که مربوط به رشته‏های مهندسی می‏باشد صرف نظر کنید.

حسابرسی (20 سؤال)

دسته الف:

1- مروری جامع بر حسابرسی- ایرج نوروش، ساسان مهرانی، غلامرضا کرمی، مجید شهبازی- انتشارات نگاه دانش

دسته ب:

1- فلسفه حسابرسی- یحیی حساس یگانه –انتشارات علمی و فرهنگی

مطالعه فصول 1 الی 7 و هم چنین فصل 12 این کتاب پیشنهاد می‏گردد.

2- نقش اقتصادی حسابرسی در بازار‏های آزاد و تحت نظارت- وندا اِی . والاس- ترجمه حامی امیراصلانی- نشریه 159 سازمان حسابرسی

حسابداری مدیریت (25 سؤال)

دسته الف:

1- حسابداری مدیریت- ساسان مهرانی، غلامرضا کرمی، محمد عبدزاده- امید فرجی- انتشارات نگاه دانش

دسته ب:

1- تست‏ها و تمرین‏های متن کتاب هورن گرن و کاپلان و همچنین تست بانک این کتاب‏ها

تئوری حسابداری (25 سؤال)

دسته الف:

1- تئوری حسابداری- جلد اول-ساسان مهرانی، غلامرضا کرمی، سید مصطفی سید حسینی- انتشارات نگاه دانش

با توجه به اینکه کتاب فوق کتاب بسیار غنی می‏باشد و احتمال انتشار جلد دوم آن در آینده‏ای نزدیک وجود دارد، مطالعه آن‏ها (جلد اول و دوم) نیازهای شما برای پاسخگویی به سؤالات تئوری حسابداری در آزمون را تا حد بسیار زیادی بر طرف خواهد نمود. در آن صورت منابع زیر جزء دسته ب طبقه بندی می‏شوند. با این حال در صورت چاپ نشدن جلد دوم این کتاب موارد زیر ذیل همین دسته پیشنهاد می‏گردد. توجه داشته باشید که از این موارد می‏توانید مبحثی را که در جلد اول کتاب فوق پوشش داده شده است مطالعه ننمایید.

2- تئوری حسابداری (1)- ولک و همکاران- ترجمه: غلامرضا کرمی، کامران تاجیک- انتشارات نگاه دانش

مطالعه فصول 3 و 6 این کتاب چندان ضروری نیست

3- تئوری حسابداری- ویلیام اسکات- با توجه به ساده و روان بودن متن انگلیسی این کتاب پیشنهاد می‏شود نسخه اصلی آن را مطالعه نمایید اما در صورتی کمبود زمان از ترجمه‏های موجود در بازار نیز می‏توانید استفاده نمایید.

فصول 6 و 9 این کتاب بسیار مهم می‏باشند اما مطالعه فصل 7 آن ضروری نیست.

دسته ب:

1- مطالعه بخش‏هایی از متن اصلی کتاب‏های تئوری حسابداری اسکات که ترجمه‏های موجود در آن قسمت دچار کاستی‏های عمده‏ای می‏باشد.

دسته ج:

1- نظریه‏های حسابداری- جلد اول- علی ثقفی- انتشارات انجمن حسابداری ایران

با توجه به احتمال طرح تست از این کتاب مطالعه جلد دوم این کتاب در صورت چاپ نیز توصیه می‎‏شود.

2- فصل 9 کتاب تئوری های حسابداری- احمد ریاحی بلکویی- نسخه انگلیسی

3- فصل 4 کتاب تئوری اثباتی حسابداری- واتز و زیمرمن- نسخه انگلیسی

4- مبانی نظری حسابداری و گزارشگری مالی در ایران (متن پیشنهادی-1376)- هیأت تدوین استاندارد‏های حسابداری-انتشارات سازمان حسابرسی

دفترچه شماره 2:

این دفترچه حاوی 60 سؤال با 90 دقیقه زمان می‏باشد.

استعداد تحصیلی (30 سؤال)

دسته الف:

1- استعداد و آمادگی تحصیلی- امیر عرفانیان- انتشارات نگاه دانش

2- 2000 سؤال چهارگزینه ای استعداد تحصیلی- امیر عرفانیان- ایمان جمشیدی- انتشارات نگاه دانش

این درس احتیاج به مطالعه چندانی ندارد اما منبع شماره 1 برای افرادی که دارای ضعف‏های پایه‏ای می‏باشند به دلیل توضیحات مبسوط و روان مناسب می‏باشد. در این درس حل تست‏های سال‏های گذشته و نیز تست‏های تالیفی منبع شماره 2 اهمیت زیادی دارد. سؤالات استعداد تحصیلی در 4 بخش طرح می‏شود: درک مطلب (دو متن-هر کدام 4 سؤال)، استدلال منطقی (7 سؤال)، سؤالات تحلیلی (دو مورد هر کدام 4 سؤال) و بخش کمی (7 سؤال). با نگاهی گذرا به سؤالات سال‏های گذشته تنها مطالبی را مطالعه کنید که از آنها تست طراحی ‏می‏شود.

زبان انگلیسی (30 سؤال)

دسته الف:

1- گرامر کاربردی- محمد مهدی خادم زاده، بابک مجید زاده- انتشارات زبان دانشجو

2- تافل کاربردی رهنما- ابراهیم نظری تیموری- انتشارات رهنما( با جلد بنفش)

3- راهنمای جامع آزمون تافل دکتری- سید محمد رضا ناصر زاده، یاشار دهدشتی- انتشارات نگاه دانش

4- زبان عمومی کارشناسی ارشد- داور ونوس، مهرداد پرچ- انتشارات کتابخانه فرهنگ

منابع بالا دارای حجم بسیار زیادی می‏باشند اما  با توجه به شیوه مطالعه‏ای که پیشنهاد می‏شود می‏توانید از مطالعه چندباره مواردی که در بین این منابع مشترک هستند خودداری کنید. هم‏چنین لزوم مطالعه مستمر زبان در یک بازه بلند مدت اما با تعداد ساعات کم در هر روز(بین 1 الی 2 ساعت برای 6-9 ماه) بهترین شیوه مطالعه بر اساس تجربیات شخصی بنده می‏باشد. سؤالات این درس متشکل از سه بخش قواعد(8 سؤال)، لغت(12 سؤال) و درک مطلب (دو متن 5 سؤالی) می‏باشد که شیوه مطالعه برای هر یک در ادامه توضیح داده می‏شود. در انتها نیز نکات لازم در خصوص سؤالات تستی موجود در این منابع نیز مطرح می‏گردد.

 قواعد:

ابتدا بخش اول از فصل دوم (صفحات 43 الی 65) منبع شماره 3 را مطالعه نمایید. سپس منبع شماره 1 را به طور کامل مطالعه کنید. در مرحله بعد منبع شماره 2 را از ابتدا تا صفحه 488 مطالعه نمایید. و در نهایت بخش دوم از فصل دوم (صفحات 67 الی 164) منبع شماره 3 را نیز مطالعه کنید. توجه کنید که این موارد نزدیک به 1000 صفحه می باشد اما با توجه به همپوشی برخی از مطالب این منابع با یکدیگر زود تر از موعد مورد انتظار خود مطالعه آن‏ها را به پایان خواهید رساند اما در مقابل با مطالعه این موارد به دانش بسیار بالایی از گرامر دست خواهید یافت که با توجه به اهمیت بسیار بالای زبان انگلیسی در کسب رتبه مناسب ضروری می‏باشد.

لغت:

با توجه به آزمون‏های سال گذشته، پاسخگویی به بخش لغت آزمون نیازمند دامنه بسیار گسترده‏ای از لغات می‏باشد. ابتدا توصیه می‏شود لغات موجود در منبع شماره 2 (صفحات 488 الی 882) را با استفاده از روش حفظ همیشگی لغات (روش جعبه لایتنر یا جی 5) به خاطر بسپارید. سپس لغت موجود در منبع شماره 4 (صفحات 8 الی 100) که حفظ نیستید را نیز با همین روش به خاطر بسپارید.

درک مطلب:

مهارت‏های 13 گانه درک مطلب را از فصل سوم منبع شماره 3 (صفحات 167 الی 263) به دقت بخوانید.

ترتیب زیر برای حل سؤالات چهار گزینه ای منابع بالا از آسان به دشوار به شکل زیر پیشنهاد می‏گردد:

ابتدا منبع شماره 1، سپس منبع شماره 4، سپس منبع شماره 2 و در نهایت منبع شماره 3

لازم به ذکر است ترتیب فوق تنها برای بخش‏های صرفاً تستی منابع فوق بوده و در بخش‏هایی که تست‏ها ما‏بین توضیحات درس آورده می‏شوند حل آنها به هنگام مطالعه همان بخش پیشنهاد می‏گردد. مبرهن است که در صورتی که احساس نمودید تست‏های هر منبع برای شما بسیار ساده می‏باشند نیازی به حل تمامی آنها نیست و می‏توانید  به سراغ منابع دشوارتر بروید.

دسته ب:

مراجعه به سایت‏های انگلیسی زبان به صورت مستمر و تماشای ویدئو به زبان انگلیسی تأثیری بسیار زیاد در افزایش یادگیری زبان انگلیسی دارد.

در قسمت‏های قبل سعی شد لیست جامعی از منابع به همراه شیوه مطالعه آن‏ها بیان شود. پیشنهاد می‏شود برای حل آزمون‏های سال قبل به صورت جامع در ماه آخر، از منبع زیر استفاده شود:

مجموعه سؤالات کنکور دکتری سراسری حسابداری- غلامرضا کرمی، امید محمودیان، امیر عرفانیان، سید محمد رضا ناصر زاده، سید مصطفی سید حسینی، مجید شهبازی- انتشارات نگاه دانش

 

Picture1

Picture2

 
دریافت سریع آخرین اخبار کنکور دکتری در کانال تخصصی آزمون دکتری
 1. Malihe گفت:

  سلام
  ممنون از منابع
  من امار طورانی رو تهیه کردم.میخواستم بدونم کدام فصل ها کفایت میکند؟لطفا راهنمایی بفرمایید

 2. زینب گفت:

  سلام
  آقا دکتر فقط می تونم بگم احسنت.

 3. حسین (حسابداری) گفت:

  سلام به دوست عزیز علی آقا. دانشگاه باهنر دوستانی رو انتخاب کرده که من تا حدودی می شناسمشون.
  رتبه 25 و 26 و 57 رو مطمئنم.
  بقیه رو دقیق نمی دونم.
  اما از دانشگاه علامه، تربیت مدرس، شهید بهشتی و خود باهنر پذیرش کردن.

 4. داوطلب-حسابداری گفت:

  سلام جناب امینی
  بنده دکتری پارسال رتبه 300 شدم بنظر شما از الان بخوام شروع کنم به خواندن میتوانم موفق بشم در ازمون سراسری

 5. مریم گفت:

  سلام به نظر شما منابعی که گفتید بخونم می تونم دانشگاه باهنر قبول شم.

 6. آنيتا گفت:

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  خواهش می کنم با رتبه برتر رشته آمار گرایش آماررياضی مصاحبه کنید

 7. 111111111 گفت:

  سلام لطفا با رتبه اول ؤشته ژنتیک و اصلاح دام هم مصاحبه نمایید

 8. زهرا گفت:

  سلام. لطفاً با رتبه برتر رشته اقتصاد مصاحبه کنید…

 9. marsa گفت:

  سلام جناب آقای امینی بهتون تبریک میگم یعنی واقعا این منابع کفایت میکنه؟؟؟ من حتما باید سراسری قبول بشم!!!میشه طلف کنید بفرمایید به جز این منابع چیز دیگه ای هم خوندیدآیا؟

 10. simin گفت:

  با سلام. لطفا با رتبه برتررشته ریاضی محض هم مصاحبه کنید.

 11. simin گفت:

  با سلام و تشکر بسیار از سایت موفید شما, می خواستم خواهش کنم با رتبه های برتر رشته ی ریاضی نیز مصاحبه کنید.

 12. مجید گفت:

  با سلام.
  دوستان فکر می کنید برای قبولی در آزمون دکتری (آزاد یا سراسری)چه قدر زمان لازمه؟ آیا میشه با استارت از مهر رسوند؟ با مطعاله متوسط 3 ساعت در روز؟!

  • الی به مجید گفت:

   سلام بستگی به میزان یادگیری شما درزمان داره ولی همه چیز امکان داره تو ازاد وسراسری نگران نباش موفق باشی…ا.ل.ی…

 13. سجاد گفت:

  سلام..لطفا با رتبه های برتر رشته کامپیوتر هم مصاحبه کنید تا بفهمیم منابع چیه
  ممنونم

  • سحر (نرم افزار) گفت:

   شدیدا دنبال منابع نرم افزارم. خواهش می کنم با رتبه های برتر کامپیوتر هم مصاحبه کنید. با تشکر

 14. sh زینتی گفت:

  با سلام
  خواهش میکم با رتبه باغبانی گروه زینتی صحبت کنید. یا حداقل از یکی از 6 گرایش باغبانی.
  گرایش باغبانی مخصوصا زینتی همه را شکه کرد بسیار سخت بود. واقعا رتبه یک این رشته لیاقت مصاحبه و راهنمایی ما را دارد.

 15. علی گفت:

  سلام خواهشمندم با رتبه های برتر رشته فیزیولوژی ورزش هم مصاحبه کنید.

 16. معصومه گفت:

  سلام یک دنیا ممنون از معرفی منابع

 17. علي به ياسين گرامي گفت:

  ياسين جان بي زحمت جواب سوالات دوستانو محبت كن.
  ممنون.

 18. امیرعلی گفت:

  بهتون تبریک میگم آقای امینی. و تشکر بابت معرفی منابع. امیدوارم همیشه موفق و پایدار باشید.

 19. راضیه گفت:

  با نفر اول کامپیوتر هم مصاحبه کنید؟

 20. زهرا گفت:

  سلام تبریک زیاد خدمت دکتر جوان
  لطفا ، خواهشنا منابع رو ذکر کنید

 21. حقـــــــــــوق عمومـــــــــــــــی گفت:

  با سلام لطفا با رتبه برتر حقوق عمومــــــی هم مصاحبه ای ترتیب دهید با احترام

 22. احسان گفت:

  سلام و تبریک
  دوست بزرگوار شما تجربه بیشتری دارید. لطفن راهنمایی کنید:
  بنده متولد ۱۳۶۲ هستم
  کاردانی و کارشناسی کامپیوتر – نرم افزار با معدل به ترتیب ۱۵٫۶۲ و ۱۵٫۴۸
  کارشناسی ارشد مهندسی صنایع با معدل ۱۸٫۵۵ و پایان نامه ۲۰
  از دوره ارشد ۵ مقاله علمی – تخصصی ، ۲ همایش منطقه ای ، ۱ مقاله انگلیسی زبان در هندوستان و ۱ مقاله ISC در کانادا دارم
  در حال حاضر هنرآموز رشته کامپیوتر آموزش و پرورش هستم و البته از سال ۸۷ مدرس حق التدریس یکی از واحدهای دانگاه آزاد
  در آزمون دکترا متاسفانه موفقیت حاصل کارم نبود
  به پیشنهاد دوستان در آزمون ارشد کامپیوتر شرکت کردم که پذیرفته شدم
  با توجه به شرایط کاری تمامی مقاطع نحصیلی رو در دانشگاه آزاد گذروندم.
  حالا مردد هستم که در کلاس های ارشد کامپیوتر شروع به تحصیل کنم یا تمام مطالعات رو معطوف به کنکور دکترای صنایع کنم
  لطفن راهنمایی

 23. masoud گفت:

  با سلام.لطف كنيد منابعي كه مطالعه كرديد را بگذاريد تا بقيه استفاده كنند و نحوه ترتيب استفاده از فصول در خصوص ائلئيت منابه.اگر اني جا نمي شود لطف كنيد در قسمت انجمن(بخش حسابداريhttp://forum.phdtest.ir/fa/index.php?Page=frontpage) اعلام نظر كنيد . در ضمن يك سوال براي بنده وجود دارد.اين است كه چطور ظرف سه ماه كليه منابع رو مطالعه كرديد.خصوصا گفتيد كه استعداد تحصيلي دو كتاب رو خونديد.چون هر كتاب كلي وقت رو ميگيره و خصوصا برا حل كردن تست هايش.ممنون ميشم راهنمايي كنيد يا هر كدام دوستان كه در اين زمينه اطلاع دارند.

 24. baran گفت:

  سلام آقای امینی
  تبریک میگم بهتون. میشه لطف کنید منابعی رو که برای آزمون خوندید دقیق ذکر کنید(حتی منابعی رو که در دوران ارشد ب عنوان مکمل درسی خوندید).
  با تشکر

 25. مديريت گفت:

  از صميم قلب بهت تبريك مي گم اميدوارم در تمام مراحل زندگي موفق باشي آفرين و خسته نباشيد هم به پدر و مادر گراميتان

 26. فرزانه گفت:

  سلام
  اولین روز از فصل پاییز هم که یاد آور درس و مدرسه است به همگی تبریک می گم
  اولین روز مهر مبارک

  و این که آقای امیننی بهتون تبریک میگم درصداتون خیلی عالی ه
  امیدوارم در تمام مراحل زندگی تون موفق باشید

  مصاحبه خوبی بود
  ممنون از شما و مدیریت محترم سایت برای این انتخاب شون

  همگی موفق باشید

 27. محمد گفت:

  واقعا اگر امثالی مثل شما قبول بشن آدم از ته دل خوشحال میشه که لذت عدالت رو می چشه و به شما می گن نخبه واقعی.

 28. ناشناس گفت:

  یه چیز اینجا خیلی عجیبه. ایشون متولد 1369 هستند. یعنی در خوشبینانه ترین حالت متولد نیمه اول سال 69. بنده نیمه دوم سال 68 به دنیا اومدم. یعنی همزمان با هم میبایستی بریم دانشگاه. من لیسانس خودم رو مستقیم بدون هیچ مردودی یا چیزی و یا پشت کنکور موندن سال 87 شروع کردم. ایشون چطوری سال 86 رفتن دانشگاه؟؟؟ این یه علامت سوال بزرگه. من احساس میکنم یه چیزی اینجا درست نیست.
  —-
  با سلام.
  آقای امینی یک سال را در مدرسه جهشی درس خوانده اند.

 29. افسانه گفت:

  لطفا با نفر اول رشته حقوق جزا هم مصاحبه نمایید.

 30. نوری گفت:

  آخرش من متوجه نشدم نمره مصاحبه که در این کارنامه قید شده از 70 بوده یا صد؟

 31. یوسف گفت:

  باسلام وتبریک خدمت شما دکتر جوان

 32. dalamper گفت:

  سلام و تبریک به آقای یاسین امینی، لطفا منابعی رو که مطالعه کردین رو معرفی کنین.
  با تشکر.

 33. امیر حسابداری گفت:

  دوست عزیز دمت گرم واقعا حال کردم. درس خوندن یعنی همین… من کارشناسیم دانشگاه تهران بودم. واقعا قابل تحسین هستی

 34. محمد گفت:

  با سلام و تشکر فروان از زحمات شما. عاجزانه خواهش میکنم با نفر اول رشته شیمی تجزیه هم مصاحبه نمایید.

 35. حسابداری 1302 گفت:

  واقعا تبریک محشرید

 36. الی گفت:

  سلام بهتون تبریک میگم وبراتون ارزوی موفقیت دارم واینکه درصد استعداد رو خیلی خوب زدید…..ا.ل.ی….

 37. دانشگاه خوارزمی گفت:

  لطفا با رتبه برتر حقوق خصوصی هم مصاحبه کنید.

 38. حسابداری گفت:

  با عرض تبریک لطفا منابع خود راذکرکنیدباتشکر ازشما

 39. نازنين گفت:

  تبريك عرض ميكنم آقاي اميني با اين سن كم واقعا باعث افتخاره،ميشه لطف بفرمائين منابعي كه براي درس زبان مطالعه داشتينو بيان بفرمائين؟
  ممنونم.
  موفق باشيد