آقای مجید پسندیده تحصیلات دانشگاهی خود را در سال 1383  در دوره کارشناسی علوم دامی دانشگاه تبریز آغاز نمود. در سال 1387 در گرایش ژنتیک اصلاح دام دانشگاه شهید باهنر کرمان پذیرفته شد و در سال 1389 مدرک کارشناسی ارشد خود را با معدل هجده و چهل و هشت صدم از این دانشگاه اخذ نمود. ایشان در سال جاری در دوره دکتری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری مشغول به تحصیل گردیده اند.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ax,,

پی اچ دی تست : با سلام از چه زمانی مطالعه خود رابرای آزمون دکتری آغاز نمودید ؟

نیمه آذرماه بود که خدمت سربازی ام به پایان رسید و از همان زمان شروع به مطالعه جدی برای آزمون دکتری نمودم. سال گذشته نیز همزمان با خدمت در آزمون شرکت کردم که رتبه ام 50 شد و دعوت به مصاحبه نشدم.

پی اچ دی تست : چند ساعت در روز مطالعه داشتید ؟

از اواسط آذر تا اواسط بهمن روزی پنج تا شش ساعت درس می خواندم و بعد از آن ساعات خود را به هفت تا هشت ساعت در روز رساندم. اصولا در رشته ما رقابت سنگین است و موفقیت به تلاش زیادی نیاز دارد.

پی اچ دی تست : چگونه با منابع آشنا شدید ؟

منابع دروس تقریبا مشخص هستند و در دوره کارشناسی ارشد از روی همین منابع تدریس می شود. البته برادرم هم سال گذشته در همین رشته پذیرفته شده بود که ایشان هم کمک زیادی در این زمینه به من کردند. به نظرم مطالعه این منابع برای داوطلبان مفید خواهد بود :

–          بیوشیمی هارپر- بیوشیمی پاسالار

–          آمار و طرح های آزمایشی در علوم دامی- لمبرسون- ترجمه: هنرور

–          مفاهیم اصلاح نژاد- بوردون- ترجمه: مرتضی پشمی

–          اصول اصلاح دام- محمد دادپسند

–          کاربرد مدل های خطی در پیش بینی ارزش ارثی حیوانات- مرود- ترجمه: فرجاد رفیعی

–          ژنتیک جمعیت- دولیتول- ترجمه: سید ضیاالدین میرحسینی

–          آشنایی ژنتیک کمی- فالکونر- ترجمه: ولی زاده-مقدم

–          طرح های آزمایشی در علوم دامی- ولی زاده-مقدم

–          مبانی ژتیک- استانسفیلد

–          مبانی زیست مولکولی و مهندسی ژنتیک – گیتی امتیازی (البته در آزمون سوال مولکولی داده نشد)

پی اچ دی تست : ترتیب انتخاب هایتان برای مصاحبه چگونه بود ؟

تهران ، مشهد ، ساری ، تبریز و اهواز.

پی اچ دی تست : برای درس زبان هم برنامه ای داشتید؟

من سال گذشته در آزمون MCHE  شرکت کرده بودم و مطالعاتم در درس زبان برای این آزمون بود. امسال وقت خاصی روی این درس نگذاشتم.

پی اچ دی تست : در صورت امکان در مورد هر مصاحبه کمی توضیح دهید.

مصاحبه دانشگاه تهران شامل دو بخش عمومی و تخصصی بود. در بخش عمومی تمرکز روی درس زبان بود و چند سوال انگلیسی پرسیدند و یک متن هم دادند تا ترجمه کنیم. در بخش تخصصی سوالات درسی پرسیده شد که بیشتر در زمینه کمی (و نه مولکولی) بود.

در مصاحبه مشهد تقریبا سوال تخصصی پرسیده نشد و بیشتر مربوط به نحوه زندگی و کسب درآمد و شغل پدر و …. بود.

در ساری بیشتر ژنتیک مولکولی پرسیدند که زمینه اصلی کار من نیز همین موضوع است.

در تبریز هم بیشتر آمار پیشرفته و مدل های خطی پرسیدند. مصاحبه خوبی بود ؛ به ویژه که دوره کارشناسی من در همین دانشگاه بود و با اساتید آشنایی داشتم.

در دانشگاه رامین اهواز نیز سوالات بیشتر در زمینه مدل های خطی و مبانی ژنتیک بود.

پی اچ دی تست : برگردیم سراغ آزمون کتبی ؛ از سوالات راضی بودید ؟

بله سوالات خوب بود و مطالعه منابع اصلی برای موفقیت در آزمون کافی بود. البته مشکلمن سوالات تخصصی نبود. من هیچگونه مطالعه ای برای درس استعداد تحصیلی نداشتم و درصد پایین من در این درس (یک درصد) به رتبه من ضربه زد. به نظر من کسانی که با توجه به دروس تخصصی رشته شان قصد سرمایه گذاری جدی روی آزمون عمومی را ندارند حتما سوالات سالهای قبل را مطالعه و بررسی نمایند  تا با سبک سوالات آشنا شوند. کتاب استعداد تحصیلی سایت شما نیز می تواند کمک خوبی برای اینگونه داوطلبان باشد.

نکته دیگری که در خصوص آزمون کتبی به ذهنم می رسد این است که در رشته ما برخی سوالات به طرز عجیبی وقت گیر هستند و به نظر نمی رسد راه حل تستی برای آنها وجود داشته باشد. یک کار مهم در زمان آزمون این است که از این گونه سوالات سریع عبور کنیم و به دیگر سوالات بپردازیم و در پایان سوالات اگر وقتی باقی مانده بود  دوباره به سراغ آنها بیاییم. سوالات تخصصی به ترتیب سادگی و سختی نیستند . ممکن است بعد از هر سوال دشوار یک سوال ساده باشد و بالعکس موکول کردن حل سوالات دشوار به پایان جلسه تأثیر مهمی در ارتقا نمره داوطلب خواهد داشت.

پی اچ دی تست : برای مصاحبه هم توصیه ای دارید؟

توصیه مهم برای مصاحبه تلاش در تقویت رزومه است. سعی کنند تا می توانند در نگارش و ارائه مقالات جدی باشند.

پی اچ دی تست : رزومه خود شما چگونه بود ؟

من سه تا مقاله علمی پژوهشی داشتم و سیزده مقاله همایشی . پایان نامه کارشناسی ارشدم هم در قالب یک طرح کشوری در پژوهشکده بیوتکنولوژی شمال کشور (رشت)انجام داده بودم. سابقه تدریس در دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی هم داشتم.

پی اچ دی تست : از توضیحات جامع تان سپاسگزاریم.

pasandideh-karnameh-PhD

اینستاگرام آزمون دکتری