علی رغم اعلام چندین باره حذف آزمون نیمه متمرکز از فرآیند پذیرش دکتری هنوز راه حلی برای مشکلات احتمالی ارائه نشده است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، از چند ماه گذشته زمزمه های حذف آزمون دکتری و ارائه اختیار کامل پذیرش دانشجو به دانشگاه ها به گوش می رسید. زمزمه هایی که کم کم جامه عمل به تن کردند و به صورت آیین نامه درآمدند. آیین نامه ای که گرچه هنوز به صورت عمومی منتشر نشده است اما مسئولین از ابلاغ آن به دانشگاه ها خبر داده اند.

از بحث خبرهای ضدونقیض ارائه شده در خصوص وجود یا عدم وجود دروس تخصصی در آزمون اولیه که بگذریم، کم کم مشکلات ناشی از حذف این کنکور رخ نمایی می کند. مشکلاتی که مهم ترین دلایل راه اندازی آزمون دکتری معرفی شدند و اکنون در حالی سخن از حذف آزمون دکتری به میان آمده که هنوز راه حلی برای آنها اندیشیده نشده است. در مطلب حاضر برخی از این مشکلات معرفی شده است:

1- منابع امتحانی متفاوت: با حذف آزمون تخصصی یکپارچه سازمان سنجش، دانشگاه ها شروع به برگزاری آزمون کتبی خواهند نمود. تجربه آزمون های دکتری سال های گذشته نشان می دهد که در زمینه منابع تفاهم چندانی بین دانشگاه های مختلف وجود ندارد و علاوه بر اختلاف در منابع طرح سؤالات حتی عناوین دروس مورد آزمون نیز متفاوت است. در این صورت داوطلبان مجبورند دروس متعددی را مطالعه کنند و یا از همان ابتدا یک یا دو دانشگاه را انتخاب کنند و از سایر فرصت های پیش رو صرف نظر نمایند.

2- همزمانی آزمون ها: در برخی رشته ها نظیر فیزیک و شیمی و ریاضی دانشگاه های متعددی در مقطع دکتری پذیرش دارند. در صورتی که داوطلبی بخواهد از همه فرصت های خود استفاده نماید، قطعاً با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد. البته مشکل همزمانی آزمون ها و مصاحبه ها مختص این گونه رشته ها نیست و رشته های با پذیرش متوسط نیز با این مشکل روبرو خواهند شد. مشکلی که در گذشته داوطلبان زیادی را آزار داده است.

3- عدالت آموزشی: از مهم ترین دلایلی که وزارت علوم سابق را به برگزاری آزمون دکتری رهنمون کرد شکایات متعدد داوطلبان از عدم رعایت عدالت آموزشی از سوی دانشگاه ها و تبعیض بین دانش آموختگان همان دانشگاه با سایر داوطلبان بود. متأسفانه این گونه شکایات حتی طی برگزاری آزمون دکتری که اختیار کامل در دست دانشگاه ها  بود ادامه داشت، به گونه ای که مهم ترین عامل شکایت از سوی دانشجویان (به نقل از سازمان بازرسی) در سال گذشته بود و این مشکلی است که همچنان راهکاری برای آن ارائه نشده است.

4- دشواری پاسخگویی به تعداد زیاد داوطلبان: با شروع ثبت نام اولین آزمون دکتری و تکرار مداوم شعار عدالت آموزشی بسیاری از داوطلبان که امیدی به پذیرش در دوره دکتری نداشتند روانه این آزمون شدند. منفعت سازمان سنجش در تعداد بالای متقاضیان نیز عامل دیگری بود تا تبلیغات گسترده تری در خصوص آزمون انجام شود و حتی فرصت مجددی به ثبت نام متقاضیان اختصاص داده شود.  این عوامل موجب شد تا تعداد متقاضیان ورود به دوره دکتری به یکباره افزایش چشمگیری داشته باشد و این افزایش شدید تا سال دوم آزمون نیز ادامه یابد. هر چند به تدریج با توجه به برخورد دانشگاه های مختلف در مصاحبه ها و حذف برخی داوطلبان (که برخی رتبه های خوبی در آزمون کتبی داشتند) بازار ثبت نام ها هم کم فروغ شد. با این حال همچنان تعداد زیادی، در حدود 200 هزار نفر، متقاضی فعال این آزمون هستند و این تعداد با متقاضیان سال های پیش از آزمون دکتری قابل قیاس نیست.

پاسخگویی به این جمعیت بالای متقاضی برای بسیاری از دانشگاه ها امری دشوار است و حتی اگر به امید هزینه های دریافتی از داوطلبان بخش های ویژه ای به این امر اختصاص یابد، موضوعی است که باعث تشکیل ادارات موازی در دانشگاه های مختلف و به هدر رفتن سرمایه های کشور خواهد شد.

5- هزینه بالای شرکت در آزمون دکتری: در حال حاضر هزینه ای که برخی دانشگاه ها برای برگزاری مرحله مصاحبه از داوطلبان اخذ می نمایند بسیار بالا است و اگر این هزینه شامل آزمون کتبی نیز باشد، قطعاً مبلغ بالاتری خواهد شد. در نتیجه اگر داوطلبی قصد شرکت در آزمون 10 دانشگاه را هم داشته باشد، تأمین هزینه این آزمون ها چندان ساده نخواهد بود. هزینه رفت و آمد و سفرهای بین شهری برای شرکت در آزمون ها هم خود خرج فوق العاده دیگری است که قطعا قابل چشم پوشی نخواهد بود. حال اگر این هزینه ها را در کنار تعداد شرکت کنندگان در نظر بگیریم، بودجه بسیار زیادی از سبد خانواده های این داوطلبان خارج خواهد شد. هزینه ای که تأمین آن از توان بسیاری از خانواده ها خارج است و ممکن است منجر به از دست رفتن استعدادهای ارزشمندی برای تحصیل در مقطع دکتری گردد.

اینستاگرام آزمون دکتری