در این مطلب درخصوص این که ؛دکترا چقدر طول میکشد؛ با شما صحبت کرده‌ایم، همچنین به شما خواهیم گفت که تعداد واحدهای درسی دوره دکتری چقدر است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

طول دوره دکتری آموزشی-پژوهشی چند ترم است؟ 

دوره دکتری چند سال است؟ | دکترا چقدر طول میکشد؟دکتری آموزشی-پژوهشی (دوره‌ای که بیشترین رقابت برای آن صورت می‌گیرد)، دوره‌ای است که محتوای برنامه آن مشتمل بر واحدهای درسی و گذراندن پایان‌نامه است.

مدت تحصیل در دوره دکتری تخصصی آموزشی-پژوهشی حداقل شش نیم‌سال تحصیلی و حداکثر هشت نیم‌سال تحصیلی است. در صورتی که دانشجوی این دوره در مدت مقرر دانش‌آموخته نشود، مؤسسه می‌تواند به پیشنهاد استاد راهنما مدت تحصیل را تا دو نیم‌سال دیگر افزایش دهد.

تعداد واحد دوره دکتری آموزشی-پژوهشی

بر اساس آیین‌نامه آموزشی مقطع دکتری تخصصی، تعداد واحدهای درسی دوره دکتری ۳۶ واحد است که از این تعداد، ۱۲ تا ۱۸ واحد آموزشی و ۱۸ تا ۲۴ واحد پژوهشی است و دانشجو باید در هر نیم‌سال تحصیلی حداقل ۶ و حداکثر ۱۰ واحدِ درسی انتخاب کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در خصوص دوره دکتری می‌توانید به پیج مشاوره دکتری مراجعه کنید.

دوره دکتری پژوهش‌محور چند سال است؟

دکتری پژوهش‌محور، دوره‌ای با محوریت پژوهش است که دستاورد آن منجر به ارائه فناوری جدید، ارائه نظریه و ایده جدید، تولید دانش فنی و ثبت اختراع و … می‌شود و مشتمل بر اخذ واحدهای درسی محدود و الزام به ارائه پایان‌نامه است.

مدت مجاز تحصیل در دوره دکتری پژوهشی حداقل 3 سال و حداکثر 4 سال است که حداکثر یک نیم‌سال قابل افزایش است.

تعداد واحد مقطع دکتری دوره پژوهش‌محور

میزان واحدهای اصلی در این دوره، بسیار کمتر از دوره آموزشی-پژوهشی و محوریت با پایان‌نامه است.

در دوره‌ دکتری پژوهش‌محور تنها 3 تا 8 واحد درسی ارائه می‌شود و 28 تا 33 واحد به رساله اختصاص دارد. در این دوره نیز، مجموع واحدهای اصلی و پایان‌نامه 36 واحد است. حداقل نمره قبولی در این دوره همانند دوره آموزشی-پژوهشی است.

طول دوره دکتری دانشگاه آزاد

حد اکثر مدت مجاز تحصیل در دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی 9 نیمسال است. چنانچه دانشجو در این مدت نتواند رساله خود را تکمیل و از آن دفاع نماید، از ادامه تحصیل در رشته محروم می شود.

تعداد واحد دوره دکتری دانشگاه آزاد

در شیوه‎نامه مقطع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد ۱۵ تا ۱۸ واحد درسی و ۱۸ تا ۲۱ واحد پژوهشی درنظر گرفته شده است.

همچنین مطابق شیوه‎نامه دوره دکتری دانشگاه آزاد، جهت ارتقای سطح آموزشی دانشجویان دوره دکتری، گذراندن دروس جبرانی به تعداد ۴ تا ۱۰ واحد درسی در نیم‌سال اول تحصیل یا حداکثر نیم‌سال دوم تحصیل الزامی می‎باشد.

2 واحد درس روش تحقیق، مقاله و رساله‎نویسی پیشرفته و 2 واحد درس زبان تخصصی پیشرفته، دروس جبرانی مشترک برای تمامی پذیرفته‎شدگان باآزمون و بدون آزمون دوره دکتری تخصصی این دانشگاه هستند.

سؤالات متداول داوطلبان دکتری

دکتری چقدر طول میکشد؟

طول دوره دکتری بستگی به این دارد که شما دانشجوی کدام دوره باشید. در متن مقاله این خصوص اطلاعات کاملی ارائه شده است.

آیا دوره دکتری پیش‌نیاز دارد؟

بله ممکن است دانشگاه تعدادی واحد پیش‌نیاز نیز برای شما در نظر بگیرد. در آیین نامه دکتری دانشگاه آزاد 98 اطلاعات بیشتری بدست خواهید اورد.

از دیپلم تا دکترا چند سال طول می کشد؟

با یک حساب سرانگشتی خواهیم فهمید که از دیپلم تا دکتری دست کم 10 سال زمان می برد. 

 

اینستاگرام آزمون دکتری