خانم سمانه خلیلی دوره کارشناسی خود را در رشته اصلاح نباتات دانشگاه ارومیه سپری کرده و در سال 1389 با کسب رتبه 8 وارد مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس شده است. خانم خلیلی در سال 1392 دوره ارشد خود را به اتمام رسانده است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ایشان در آزمون دکتری 95 در مجموعه زراعت و اصلاح نباتات رتبه 19 را کسب کرده و در حال حاضر دانشجوی دکتری دانشگاه تربیت مدرس هستند.

rotbe 2 zeraa'at

پی‌اچ‌دی ‌تست: بار اول بود که در کنکور دکتری شرکت می‌کردید؟

– سال اول آزمایشی در آزمون شرکت کردم که رتبه 2 را در رشته کشاورزی هسته‌ای کسب کردم، اما متأسفانه پذیرش نشدم. سال بعد نیز با رتبه 21 در آزمون رد شدم که البته با توجه به این که قصد قبولی در یکی از دانشگاه‌های تهران داشتم و از رتبه و رزومه‌ام رضایت نداشتم، در مصاحبه تعداد محدودی از دانشگاه‌ها شرکت کردم و برای سال بعد برنامه‌ریزی کرده بودم. اما امسال با کسب رتبه 19 در مجموعه زراعت و اصلاح نباتات (تمام گرایش‌ها) نهایتاً در دانشگاه تربیت مدرس پذیرش شدم.

پی‌اچ‌دی ‌تست: مطالعه برای آزمون دکتری را از چه زمانی آغاز کردید؟

–  از اواخر آذر ماه شروع به مطالعه کردم.

پی‌اچ‌دی تست: میزان مطالعه شما جهت آمادگی برای آزمون دکتری روزانه چند ساعت بود؟

– حدوداً روزی 12 ساعت درس می‌خواندم، از 8 صبح تا 10 شب.

پی‌اچ‌دی ‌تست: برای مطالعه دروس زبان و استعداد تحصیلی چه‌قدر زمان گذاشته بودید؟

– در آزمون دکتری درمورد زبان را ریسک نکردم و سفید گذاشتم و اعتقاد چندانی هم به مطالعه درس استعداد تحصیلی نداشتم.

پی‌اچ‌دی تست: بعد از کنکور در مورد سطح آزمون و نتیجه احتمالی خودتان چه فکر می‌کردید؟

– فکر می‌کردم رتبه بهتری کسب کنم.

پی‌اچ‌دی تست: رزومه شما جهت شرکت در مرحله مصاحبه علمی چه بود؟

– دو مقاله علمی پژوهشی

– یک مقاله علمی پژوهشی در دست داوری

– یک مقاله کنفرانسی

پی‌اچ‌دی تست: در مصاحبه‌ کدام دانشگاه‌ها شرکت کردید و هر یک به چه نحوی برگزار شد؟

– من چون مطالعه گسترده‌ای داشتم، برای مصاحبه دانشگاه‌ها مشکل چندانی نداشتم. در مصاحبه دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، ساری، زنجان، اردبیل، قزوین و نیز پژوهشگاه زیست‌فناوری تهران حضور پیدا کردم. به‌جز دانشگاه تهران، سایر رشته‌محل‌ها و عموماً به عنوان نفر اول پذیرش شدم.

– دانشگاه تهران: آزمون کتبی داشت و لازم بود که بر جزوه‌های اساتید این دانشگاه مسلط باشی. علی‌رغم این که موفق به تهیه جزوه‌های دانشگاه تهران نشده بودم، عملکرد نسبتاً خوبی در آزمون کتبی و شفاهی داشتم. در مصاحبه شفاهی این دانشگاه سؤالاتی به زبان انگلیسی پرسیده شد.

– پژوهشگاه زیست‌فناوری: در این پژوهشگاه مصاحبه تخصصی‌تری نسبت به سایر دانشگاه‌ها برگزار شد و سؤالات جزیی خارج از رشته کشاورزی مثل شیمی و زیست نیز مطرح می‌شد و می‌توانم بگویم که سخت‌ترین مصاحبه بود. در پایان مصاحبه نیز خواسته شد متنی به زبان انگلیسی ترجمه شود.

– دانشگاه تربیت مدرس: این دانشگاه نیز آزمون کتبی داشت که در آزمون کتبی نفر اول و در آزمون شفاهی نفر دوم شدم. در آزمون کتبی از همه درس‌ها به صورت تستی و تشریحی سؤال مطرح شده بود. در مصاحبه نیز علی‌رغم این که دانشجوی خودشان بودم، سؤالات زیادی از من پرسیده شد. سؤالات در مورد پایان‌نامه کارشناسی ارشد، حیطه تخصصی اساتید و موضوع مدنظر برای تز دکتری بود. در این دانشگاه هم در مرحله کتبی و هم شفاهی از داوطلبان خواسته شده بود که متنی به زبان انگلیسی ترجمه شود.

– دانشگاه ساری: مطالعه جزوات دانشگاهی خودم در مقطع ارشد در این مصاحبه کمک زیادی به من کرد. سؤالات مصاحبه از مباحثی مطرح می‌شد که چندان دشوار نبود و همه کسانی که در این رشته تحصیل می‌کنند باید آن‌ها را بدانند.

– دانشگاه زنجان: فقط مصاحبه شفاهی بود. مباحث مولکولی اهمیت زیادی برای اساتید داشت و سؤالات زیادی پرسیده شد.

– دانشگاه اردبیل: علی‌رغم این که سؤالات بیومتری زیاد پرسیده شد و گرایش انتخابی من زنتیک مولکولی بود، ولی مصاحبه خوبی داشتم و اساتید اعتقاد داشتند که حتماً در یکی از دانشگاه‌های تهران پذیرش می‌شوم.

– دانشگاه قزوین: در مصاحبه این دانشگاه نیز بیشتر از مباحث مولکولی سؤال شد و زیاد از مبحث دیومتری سؤال نکردند.

بعد از دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه تهران طولانی‌ترین مصاحبه را در این دانشگاه داشتم و تمام اساتید تقریباً از اکثر مباحث سؤال کردند.

پی‌اچ‌دی تست: برای داوطلبان آزمون دکتری 96 چه توصیه‌ای دارید؟

– من دیر شروع به مطالعه کردم و اگر زودتر شروع می‌کردم می‌توانستم رتبه بهتری کسب کنم. به دوستان هم توصیه می‌کنم که زودتر شروع کنند و تصور نکنند که زمان زیادی دارند.

منابع تخصصی را هرچند زیاد باشد، هیچ یک را کنار نگذارند. روی رزومه خود کار کنند تا در روز مصاحبه استرس رزومه نداشته باشند. با توجه به اهمیتی که زبان در مصاحبه و حتی بعد از قبولی دارد، در کنار درس خواندن حتماً روی زبان نیز تمرکز کنند.

نکته دیگر این که مباحث را مفهومی بخوانند تا علاوه بر عملکرد خوب در آزمون کتبی سنجش، بتوانند در مصاحبه نیز از عهده سؤالات اساتید برآیند.

پی‌اچ‌دی تست: منابع مورد نیاز جهت کسب آمادگی برای کنکور را چگونه شناختید؟

– از دوستانم سؤال کرده بودم. ضمن این که با توجه به سرفصل‌های اعلام‌شده، منابع را شناسایی کرده بودم.

 

پی‌اچ‌دی ‌تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری پیشنهاد می‌کنید؟

دروس مقطع کارشناسی

تمامی دروس (ژنتیک، اصلاح نباتات، طرح آزمایشات کشاورزی و آمار و احتمالات) کتاب‌های پوران پژوهش، دیباگران و جهش

– کتاب اصول ژنتیک دکتر یزدی صمدی

– کتاب بیوتکنولوژی گیاهی دکتر یزدی صمدی

دروس کارشناسی ارشد

– ژنتیک کمی، زنتیک مولکولی، ژنتیک تکمیلی، اصلاح نباتات تکمیلی و بیومتری و آمار چند متغیره: جزوات دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه تبریز

– ژنتیک از دیدگاه مولکولی تألیف پروفسور براون

– کلون‌سازی ژن‌ها و آنالیز DNA تألیف پروفسور براون (تمام فصول جز فصل‌های 14 و 15)

– مبانی زیست مولکولی و مهندسی ژنتیک گیتی امتیازی

– جزوه نشانگرهای مولکولی دکتر محمدی

 karnameh rotbe 2 zeraa'at

اینستاگرام آزمون دکتری