مطابق دفترچه ثبت نام کنکور دکتری 99، در رشته فیزیک در گرایش‌های زیر دانشجوی دکتری پذیرفته می‌شود:

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

1) فیزیک (بدون گرایش)

2) ذرات ﺑﻨﻴﺎدی و ﻧﻈﺮﻳﻪ ﻣﻴﺪانﻫﺎ

3) اﭘﺘﻴﻚ و ﻟﻴﺰر

4) فیزیک ﭘﻼﺳﻤﺎ

5) فیزیک آﻣﺎری و ﺳﺎﻣﺎﻧﻪﻫﺎی ﭘﻴﭽﻴﺪه

6) فیزیک ﻣﺎده ﭼﮕﺎل

7) ﮔﺮاﻧﺶ و ﻛﻴﻬﺎن ﺷﻨﺎسی

8) ﻧﺠﻮم و اﺧﺘﺮفیزیک

9) فیزیک هسته ای

 

داوطلبان گرایش‌های مختلف این رشته لازم است در آزمون دکتری مجموعه فیزیک شرکت نمایند و با توجه به سرفصل‌های کنکور دکتری رشته فیزیک نسبت به کسب آمادگی برای آزمون اقدام نمایند.

پس از برگزاری آزمون از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، در کارنامه اولیه اعلام نتایج کنکور دکتری، رتبه داوطلب به همراه نمره تراز کسب شده در آزمون اعلام می‌شود.

پس از اعلام نتایج اولیه در سایت سازمان سنجش، داوطلبان فرصت دارند با توجه به اطلاعات درج شده در کارنامه اولیه آزمون دکتری و نیز بر اساس ظرفیت پذیرش هر یک از دانشگاه‌ها، نسبت به انتخاب رشته آزمون دکتری اقدام نمایند.

سپس بر اساس حدنصاب نمره تراز مدنظر دانشگاه‌ها، نتایج انتخاب رشته اعلام می‌شود و اسامی دانشگاه‌هایی که داوطلبان به مصاحبه دکتری دعوت شده‌اند اعلام می‌شود.

ظرفیت پذیرش دکتری رشته فیزیک در دانشگاه‌های سراسری

دانشگاه‌های پذیرنده و ظرفیت پذیرش در هر یک از گرایش‌های دکتری رشته ﻓﻴﺰﻳﻚ متفاوت است که در دفترچه انتخاب رشته دکتری اعلام می‌شود.

جهت اطلاع داوطلبان گرامی آزمون دکتری، در ادامه فهرست دانشگاه‌های دولتی دارای پذیرش و ظرفیت پذیرش گرایش‌های مختلف دکتری رشته فیزیک ارائه شده است:

ظرفیت دکتری ﻓﻴﺰﻳﻚ سراسری

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری ﻓﻴﺰﻳﻚ  سراسری 98

ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد در رشته فیزیک

تا سال ۹۷ دانشگاه آزاد اسلامی تنها فهرست واحدهای دانشگاهی دارای پذیرش در مقطع دکتری رشته ﻓﻴﺰﻳﻚ را اعلام می‌کرد و ظرفیت پذیرش از سوی این دانشگاه اعلام نمی‌شد. اما از سال ۹۸ ظرفیت پذیرش اعلام شد که فهرست واحدهای دانشگاهی دارای پذیرش و نیز ظرفیت پذیرش در هر واحد در رشته ﻓﻴﺰﻳﻚ مطابق دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد به شرح زیر است:

ظرفیت دکتری ﻓﻴﺰﻳﻚ دانشگاه آزاد

ظرفیت پذیرش آزمون دکتری ﻓﻴﺰﻳﻚ آزاد ۹۸

 

پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص منابع، انتخاب رشته و مصاحبه دکتری به صفحات زیر سری بزنید:

 

اینستاگرام آزمون دکتری