پس از برگزاری آزمون دکتری، یکی از مهم‌ترین مقولاتی که ذهن داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد را به خود مشغول می‌کند، موضوع شهریه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه آزاد است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

شهریه دکتری آزاد عموماً به صورت سالانه افزایش می‌یابد به طوری که میزان افزایش شهریه دکتری دانشگاه آزاد در سال 97 نسبت به شهریه دکتری 96، حداکثر 12.5 درصد بوده است. البته برای پرداخت شهریه تخفیف‌هایی نیز در نظر گرفته می‌شود.

در ادامه به جزئیات میزان افزایش شهریه دکتری 97 دانشگاه آزاد اسلامی و نیز تخفیف‌های شهریه بر اساس بخشنامه ابلاغی ارائه شده است.

شهریه دکتری دانشگاه آزاد

میزان افزایش شهریه دکتری آزاد در سال 97 برای ورودی‌های سال 96 و قبل از آن

نرخ شهریه دانشجویان قدیم (شامل ورودی‌های سال 1396 و ماقبل) برای دانشجویان غیرپزشکی براساس شهریه پایه‌ای که هر ورودی در سال 1396 پرداخت کرده است در سال تحصیلی جدید بدون افزایش باقی می‌ماند.

نرخ افزایش شهریه متغیر برای دانشجویان فعلی دانشگاه (شامل ورودی‌‌های 96 و ماقبل) نسبت به شهریه متغیر پرداختی در سال 96 به شرح زیر است:

برای دانشجویانی که در زمان مقرر نسبت به انتخاب واحد کرده‌اند افزایش 10 درصدی و برای دانشجویانی که در زمانی خارج از زمان مقرر شده اقدام به انتخاب واحد کرده‌اند، افزایش 12/5 درصدی اعمال می‌شود.

تبصره یک: در خصوص دانشجویان خودگران علوم پزشکی (شامل ورودی‌های سال 96 و ماقبل با توجه به سالانه‌بودن شهریه این دست از دانشجویان ضمن توجه به ماده‌های یک و دو این بخشنامه، حداکثر میزان 12/5 درصد افزایش نسبت به شهریه سالانه‌ای که هر ورودی در سال 1396 پرداخت کرده است برای سال تحصیلی 98-97 با مجوز استان تعیین می‌شود.

نرخ شهریه دانشجویان قدیم (شامل ورودی‌های سال 1396 و ماقبل) برای دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی که قبل از مهر 97 وارد دانشگاه شده‌اند، افزایش نمی‌یابد.

میزان افزایش شهریه دکتری 97 آزاد برای دانشجویان جدیدالورود

بر اساس بخشنامه دانشگاه آزاد اسلامی، نرخ افزایش شهریه پایه و متغیر دانشجویان جدید (از سال 1397) برای رشته‌های غیرپزشکی در همه مقاطع تحصیلی نسبت به شهریه پایه و متغیر پرداختی در سال 1396 حداکثر با میزان 12/5 درصد با مجوز استان تعیین می‌شود و نرخ افزایش شهریه پایه و متغیر دانشجویان جدید برای رشته‌های پزشکی در همه مقاطع تحصیلی 12/5 درصد خواهد بود.

میزان افزایش شهریه دکتری دانشگاه آزاد 98

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سال 98 درخصوص افزایش شهریه دکتری دانشگاه آزاد اظهار داشت: با توجه به‌اینکه بین ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش حقوق کارکنان به روش مجلس شورای اسلامی را خواهیم داشت که بخش قابل توجهی از بودجه ما را در بر می‌گیرد و از طرفی هم سبد اقتصادی مردم به خاطر تورم کوچک شده است، سعی می‌کنیم افزایش شهریه را متناسب با رشته‌ها، شهرهای مختلف و مناطق محروم با یک مدل کاملاً متنوع اعمال کنیم. در واقع بین ۱۲ تا ۱۶ درصد افزایش خواهیم داشت.

میزان تخفیف شهریه دکتری دانشگاه آزاد در رشته‎محل‌های کم‌تقاضا

به منظور جذب نخبگان و کمک به متقاضیان تحصیل در مناطق محروم، نرخ شهریه رشته محل‌های کم‌تقاضا یا فاقد تقاضا با هماهنگی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تا سقف 50 درصد تخفیف امکان‌پذیر می‌شود. قابل ذکر است که در هر استان کمیته‌ای متشکل از دو نفر از اعضای هر یک از شوراهای برنامه‌ریزی، اداری مالی و آموزشی (در مجموع 6 نفر) درخواست متقاضی را بررسی و تخفیف را تا سقف مقرر تصویب می‌کنند.

همچنین برای پذیرفته شدگان شاهد و جانباز (شامل فرزندان، همسرو خود جانباز) نیز تخفیف‌‌های در نظر گرفته شده است.

جزئیات شهریه دکتری 97 دانشگاه آزاد

(بر اساس اعلام دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز)

ردیف

نام رشته

شهریه ثابت دکتری دانشگاه آزاد

خدمات آموزشی

بیمه حوادث

1

رشته های علوم انسانی

آموزش زبان انگلیسی-حقوق-اقتصاد و غیره

49،893،884

1.320.000

31،500

2

رشته های غیر علوم انسانی

74،616،360

1.320.000

31،500

شهریه متغیر دکتری دانشگاه آزاد 97

هر واحد نظری:                 4،984،980

هر واحد عملی:               5،981،767

هر واحد پایان نامه:         16،920،978

اینستاگرام آزمون دکتری