پس از برگزاری آزمون دکتری، یکی از مهم‌ترین مقولاتی که ذهن داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد را به خود مشغول می‌کند، موضوع شهریه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه آزاد است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

شهریه دکتری آزاد عموماً به صورت سالانه افزایش می‌یابد به طوری که میزان افزایش شهریه دکتری دانشگاه آزاد در سال 97 نسبت به شهریه دکتری 96، حداکثر 12.5 درصد بوده است. البته برای پرداخت شهریه تخفیف‌هایی نیز در نظر گرفته می‌شود.

در ادامه به جزئیات میزان افزایش شهریه دکتری 97 دانشگاه آزاد اسلامی و نیز تخفیف‌های شهریه بر اساس بخشنامه ابلاغی ارائه شده است.

شهریه دکتری دانشگاه آزاد

میزان افزایش شهریه دکتری آزاد در سال 97 برای ورودی‌های سال 96 و قبل از آن

نرخ شهریه دانشجویان قدیم (شامل ورودی‌های سال 1396 و ماقبل) برای دانشجویان غیرپزشکی براساس شهریه پایه‌ای که هر ورودی در سال 1396 پرداخت کرده است در سال تحصیلی جدید بدون افزایش باقی می‌ماند.

نرخ افزایش شهریه متغیر برای دانشجویان فعلی دانشگاه (شامل ورودی‌‌های 96 و ماقبل) نسبت به شهریه متغیر پرداختی در سال 96 به شرح زیر است:

برای دانشجویانی که در زمان مقرر نسبت به انتخاب واحد کرده‌اند افزایش 10 درصدی و برای دانشجویانی که در زمانی خارج از زمان مقرر شده اقدام به انتخاب واحد کرده‌اند، افزایش 12/5 درصدی اعمال می‌شود.

تبصره یک: در خصوص دانشجویان خودگران علوم پزشکی (شامل ورودی‌های سال 96 و ماقبل با توجه به سالانه‌بودن شهریه این دست از دانشجویان ضمن توجه به ماده‌های یک و دو این بخشنامه، حداکثر میزان 12/5 درصد افزایش نسبت به شهریه سالانه‌ای که هر ورودی در سال 1396 پرداخت کرده است برای سال تحصیلی 98-97 با مجوز استان تعیین می‌شود.

نرخ شهریه دانشجویان قدیم (شامل ورودی‌های سال 1396 و ماقبل) برای دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی که قبل از مهر 97 وارد دانشگاه شده‌اند، افزایش نمی‌یابد.

میزان افزایش شهریه دکتری 97 آزاد برای دانشجویان جدیدالورود

بر اساس بخشنامه دانشگاه آزاد اسلامی، نرخ افزایش شهریه پایه و متغیر دانشجویان جدید (از سال 1397) برای رشته‌های غیرپزشکی در همه مقاطع تحصیلی نسبت به شهریه پایه و متغیر پرداختی در سال 1396 حداکثر با میزان 12/5 درصد با مجوز استان تعیین می‌شود و نرخ افزایش شهریه پایه و متغیر دانشجویان جدید برای رشته‌های پزشکی در همه مقاطع تحصیلی 12/5 درصد خواهد بود.

میزان افزایش شهریه دکتری دانشگاه آزاد 98

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سال 98 درخصوص افزایش شهریه دکتری دانشگاه آزاد اظهار داشت: با توجه به‌اینکه بین ۱۸ تا ۲۰ درصد افز