اگر چه دروس عمومی در آزمون دکتری دارای ضریب 1 هستند، با این حال ممکن است تأثیر قابل توجهی بر موفقیت داوطلبان دکتری 99 داشته باشند.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، آزمون دکتری 99 در روز جمعه نهم اسفندماه برگزار خواهد شد و امسال نیز همچون سالیان گذشته، دروس عمومی شامل زبان دکتری و استعداد تحصیلی جزئی از سرفصل‌های این آزمون است.

بر اساس آن‌چه که در دفترچه دکتری 99 اعلام شده، در آزمون دکتری تخصصی سال 1399 با تأثیر 17 درصدی هر یک از دروس زبان و استعداد تحصیلی در نمره آزمون کتبی سازمان سنجش روبه‌رو هستیم، چرا که ضریب اعلام‌شده برای هر یک برابر 1 و ضریب اعلام‌شده برای دروس تخصصی 4 است.

با توجه به این که این دو درس در مجموع تقریبا 33 درصد در نمره کتبی مؤثر هستند، در حالی که تأثیر دروس تخصصی در نمره کتبی 67 درصد است، بسیاری داوطلبان این دروس را نادیده گرفته و تنها بر روی دروس تخصصی متمرکز می‌شوند. اگر چه تجربه نشان داده در برخی رشته‌ها، با این رویکرد نیز امکان موفقیت وجود دارد، اما بد نیست چند نکته را با هم مرور کنیم:

1. اگر به دنبال کسب رتبه‌های برتر هستیم، نباید دروس عمومی را نادیده بگیریم. چرا که برای کسب رتبه برتر لازم است نهایت تلاش خود را بکنیم و در همه دروس بهترین عملکرد را داشته باشیم.

2. هیچ معلوم نیست که امسال سطح سؤالات آزمون دکتری چگونه باشد. در صورتی که سؤالات بخش تخصصی دشوار باشد، احتمالا میانگین درصد پاسخگویی به این بخش از سؤالات از درصدی بالاتر نخواهد رفت.

در این صورت رقابت اصلی بر سر دروس عمومی خواهد بود و داوطلبانی که برای این دروس آمادگی دارند، موفق عمل خواهند کرد.

3. در برخی رشته‌ها، اساسا درصد پاسخگویی به سؤالات تخصصی از حدی بالاتر نمی‌رود. در این گونه رشته‌ها همواره ممکن است رقابت داوطلبان در دروس عمومی باشد.

4. در صورتی که سوالات بخش عمومی در آزمون دکتری امسال ساده باشد و میانگین درصد پاسخگویی به این سؤالات در میان رقبای شما بالا باشد، عدم پاسخگویی به سوالات عمومی می‌تواند شما را به دردسر بیندازد. عکس این مطلب نیز صادق است. یعنی اگر درصد پاسخگویی به سؤالات بخش عمومی در میان رقبای شما کم باشد، کسب درصد خوب در این بخش می‌تواند گامی به سوی کسب نمره خوب در آزمون کتبی برای شما باشد.

اینستاگرام آزمون دکتری