وقتی برای کنکور درس می‌خوانیم، حواس‌پرتی یک امر عادی است؛ در این مطلب قصد داریم درخصوص روش‌های حفظ تمرکز در هنگام مطالعه برای آزمون دکتری با هم صحبت کنیم.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، در فاصله 40 روزه تا برگزاری آزمون دکتری 99 قصد داریم درمورد این که چگونه تا زمان کنکور با تمرکز درس بخوانیم با هم حرف بزنیم.

چه چیزهایی حواسمان را پرت می‌کند؟

در هنگام درس خواندن، چیزهای ساده‌ای که قبلا مهم نبوده، مهم می‌شود. انگار زمین و زمان دست به دست هم می‌دهند تا حواسمان از درس خواندن پرت شود و به سمت دیگر پرت شود. دغدغه‌های روزمره، خیال‌پردازی، شبکه‌های اجتماعی و وبگردی، سروصداهایی مثل صدای تلویزیون و خیلی چیزهای به ظاهر ساده دیگر هستند که تمرکز ما را می‌گیرند. اما راه‌حل چیست؟

راه‌حل‌هایی ساده برای حفظ تمرکز در هنگام درس خواندن برای آزمون دکتری

 من فقط باید با شرایط خودم بهترین باشم.

یکی از عواملی که تمرکز در هنگام درس خواندن را بر هم می‌زند فکر کردن به این است که آن‌طور که دلمان می‌خواهد نمی‌توانیم درس بخوانیم. نگرانی از این موضوع می‌تواند تمرکز را بر هم بزند.

واقعیت این است که هر یک از داوطلبان دکتری دغدغه‌های خود را دارند و تمرکز صد در صدی بر درس خواندن برای داوطلبان این مقطع خیلی امکان‌پذیر نیست. بنابراین، کافی است با شرایطی که دارید کنار بیایید و بیشترین تلاش را بکنید، نه اینکه فکر کنید «باید همه چیز کامل باشد.»

این جمله را از یاد نبرید که لازم نیست در بین همه بهترین باشید، کافی است بهترین خودتان باشید.

برنامه‌ریزی کنید.

یکی از عوامل مزاحم برای درس خواندن، فکر کردن به حجم دروس و مطالب و نگرانی در این خصوص است.

قبلا با هم درخصوص برنامه ریزی برای کنکور دکتری صحبت کرده‌ایم‌. اگر برنامه‌ریزی داشته باشید و مطابق با آن پیش بروید، مطمئن خواهید شد که همه مطالب لازم را خواهید خواند و این موضوع دیگر دغدغه شما نخواهد بود.

توصیه‌هایی برای یک فضای مناسب جهت مطالعه

۱. محل ثابتی را برای مطالعه خود انتخاب نمایید.

مطالعه در مکان ثابت این مزیت را دارد که جلب توجه به اجزای محیط به دلیل تکراری بودن فضا کمتر رخ می‌دهد. بنابراین سعی کنید جایی را برای مطالعه انتخاب کنید که در وهله اول کمترین عناصر جلب‌توجه‌کننده را داشته باشد و در وهله دوم این مکان ثابت باشد.

۲. فضایی را انتخاب کنید که شرایط دمایی مناسبی داشته باشد.

اگر فضای مطالعه زیادی سرد یا گرم باشد می‌تواند حواستان را پرت کند. بنابراین سعی کنید در فضایی درس بخوانید که به لحاظ گرما و سرما در آن دارای آسایش باشید.

۳. در سکوت درس بخوانید.

از دیگر ویژگی‌های یک مکان خوب برای مطالعه این است که ساکت باشد. سروصدا می‌تواند تمرکز شما را بر هم بزند. اگر به چنین فضایی دسترسی ندارید، استفاده از انواع گوش‌گیر یا هدفون می‌تواند به شما کمک کند.

۴. اگر به تمیزی و مرتبی حساس هستید، این اصل را رعایت کنید.

برخی افراد به مرتب و تمیز بودن فضا حساس هستند و درس خواندن در یک فضای نامرتب و به‌هم‌ریخته تمرکزشان را از بین می‌برد. از طرفی مرتب کردن فضا وقت‌گیر است و داوطلبان ترجیح می‌دهند همه وقت خود را به درس خواندن اختصاص دهند. در این شرایط بهتر است در ابتدا فضای مناسب مطالعه را مهیا کنید؛ چند ساعت وقت صرف کردن ارزشش را دارد که در ادامه با تمرکز درس بخوانید.

دغدغه‌ها و نگرانی‌ها را موقتا فراموش کنید.

دغدغه‌ها و نگرانی‌های روزمره از مهم‌ترین عوامل حواس‌پرتی در هنگام مطالعه است.

در این جا یک راه حل ساده را با شما در میان می‌گذاریم. یک کاغذ و قلم کنار دست خود بگذارید و هر چیزی به ذهنتان می‌رسد که فکرتان را مشغول می‌کند، یادداشت کنید تا بعدا به آن فکر کنید. با این کار خیالتان راحت است که چیزی را از یاد نمی‌برید.

اگر دغدغه‌تان انجام کاری در زمانی مشخص است هم می‌توانید از آلارم تلفن همراهتان کمک بگیرید و برای انجام آن کار آلارم بگذارید تا فراموشش نکنید و در عین حال دغدغه‌اش را نداشته باشید.

به اندازه کافی استراحت کنید.

درست است که برای رسیدن به هدف لازم است در هنگام مطالعه برای آزمون دکتری حداکثر زمان را به درس خواندن اختصاص دهید، اما نباید از استراحت خود بزنید. برخلاف تصور، استراحت کافی موجب می‌شود که در هنگام درس خواندن تمرکز بیشتر و در نتیجه بازدهی بهتری داشته باشید.

تنها چهل روز کمتر اجتماعی باشید.

چهل روز زمان زیادی نیست برای این که هم ارتباطات اجتماعی واقعی و هم مجازی را کمتر کنید. قرارها و صحبت‌های دوستانه اگر چه دوست‌داشتنی است، اما زمان زیادی از شما می‌گیرد و نوع مجازی آن حسابی به حفظ تمرکز لطمه می‌زند.

بنابراین، تا جایی که می‌توانید وب‌گردی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی بدون هدف را به حداقل برسانید و تنها برای اطلاع از اخبار آزمون دکتری به آن‌ها مراجعه کنید. کلیه اخبار آزمون دکتری در سایت پی اچ دی تست، کانال آزمون دکتری و نیز صفحه اینستاگرامی درج خواهد شد.

یک راه‌حل مناسب خاموش کردن تلفن همراه در هنگام درس خواندن یا قرار دادن بر روی حالت پرواز و بعد چک کردن شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های ضروری در ساعتی مشخص از روز است.

به درس خواندن بچسبید!

وقتی درس می‌خوانید تا جایی که می‌توانید خود را درگیر مطالب کنید. برای این کار موقع درس خواندن، زیر نکات مهم خط بکشید و آن‌ها را یادداشت کنید. این کار هم به حفظ تمرکز کمک می‌کند و هم این یادداشت‌ها در هنگام مرور حساب کمک‌حالتان است.

در این مطلب تلاش کردیم راهکارهایی ساده برای حفظ تمرکز تا آزمون دکتری 99 را با شما در میان بگذاریم. 

در بخش نظرات منتظر هستیم تا نظرات شما را بخوانیم. چه چیزی حواس شما را پرت می‌کند؟ برای حفظ تمرکز چه کارهایی انجام می‌دهید؟ 

اینستاگرام آزمون دکتری