داشتن مقاله در مصاحبه دکتری؛ یکی از مؤلفه های مهم جهت پذیرش در این مقطع تحصیلی است. اما آیا مقاله همه چیز است؟ چند مقاله برای شرکت در مصاحبه دکتری لازم است؟ بدون داشتن مقاله شانس قبولی در دوره دکتری وجود ندارد؟ اصلاً بدون مقاله هم می‌توان در دوره دکتری پذیرش شد؟

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

در این مقاله به همه سؤالات شما درخصوص تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید …

انواع مقاله برای مصاحبه دکتری

به طور کلی مقالات به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

1- مقالات ژورنال (مجله)

2- مقالات همایشی.

تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری چقدر است؟

تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری چقدر است؟

مقالات ژورنالی و همایشی چه تفاوتی دارند؟

از تفاوت‌های مهم مقالات ژورنالی و همایشی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

– معمولاً مقالات ژورنال به علت این که داوری دقیق‌تری دارند، دارای اعتبار و ارزش علمی بالاتری نسبت به مقالات همایشی هستند. صحت و اعتبار نتایج در مقالات ژورنال بالاتر از مقاله‌های همایشی است. البته اعتبار مقالات چاپ‌شده در همایش‌های بسیار معتبر نیز بالا است.

برای ارسال مقاله به مجله محدودیت زمانی وجود ندارد و در هر زمانی می‌توان مقاله را برای مجله ارسال نمود. اما برای ارسال مقاله به همایش، مهلت ارسال وجود دارد و چنان‌چه مقاله در موعد مقرر ارسال نشود، داوری نشده و پذیرفته نخواهد شد.

نتایج داوری مقاله‌های همایشی در مدت کوتاه‌تری اعلام می‌شود. در حالی که در مقاله‌های ژورنال فرایند پذیرش مقاله طولانی‌تر است (گاهی اوقات بیش از یک سال) و معمولاً مقاله چندین بار مورد اصلاح و تجدیدنظر داوران و نویسندگان قرار می‌گیرد.

در مقاله ژورنال، جزئیات دقیق‌تر و مفصل‌تری از پژوهش و یافته‌های آن بیان می‌شود و معمولاً محدودیتی در تعداد صفحات وجود ندارد و این مقالات، تعداد صفحات بیشتری دارند (برخی از مجلات محدودیت تعداد کلمه یا محدودیت تعداد صفحه دارند و به ازای هر حجم بیشتر باید هزینه اضافی پرداخت شود). مقاله‌های همایشی معمولاً مختصر هستند و صرفاً به مطرح کردن ایده و توضیح آن، با انجام آزمایشات و شبیه‌سازی‌های ساده می‌پردازند و از نظر تعداد صفحات دارای محدودیت بیشتری می‌باشند.

در ادامه‌ مقالات علمی-پژوهشی، علمی-ترویجی، ISI ،ISC ،Scopus و مقالات همایشی به طور مختصر معرفی شده‌اند.

مقاله علمی-پژوهشی

نشریه‌های علمی-پژوهشی دارای ارزش علمی خاصی هستند و مقاله‌هایی را پذیرش و چاپ می‌کنند که نتایج پژوهش‌های نظری و بنیادی بوده و برخاسته از یک پژوهش علمی مورد قبول آن جامعه علمی باشد.

هدف اصلی مقاله علمی-پژوهشی ایجاد یک استدلال است. یکی از بخش‌های چنین مقاله‌ای مرور ادبیات است. در یک مقاله علمی-پژوهشی، ادبیات به عنوان اساس و بنیان کار ارائه می‌شود و بینش جدیدی را که پژوهشگر به دنبال ایجاد آن است، پشتیبانی می‌کند.

مقاله علمی-ترویجی

یک مقاله علمی-ترویجی یا مرور ادبیات، اطلاعات منتشرشده در حوزه یک موضوع به‌خصوص در یک محدوده زمانی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

مقاله علمی-ترویجی می‌تواند خلاصه‌ای از مقالات و منابع موجود باشد. اما معمولاً سازماندهی خاص خود را دارد و خلاصه و استنتاج‌ها را ترکیب می‌کند و اطلاعات را در ساختاری نو ارائه می‌دهد. مقاله علمی-ترویجی می‌تواند تفسیری جدید از مقالات و کارهای قبلی ارائه دهد یا اطلاعاتی جدید را با تفاسیر قبلی درهم‌آمیزد، یا سیر جریان پیشرفت فکری حوزه مورد بحث و مباحثات مربوط به آن را ترسیم کند.

هدف یک مقاله علمی-ترویجی خلاصه کردن و استنتاج مباحث و ایده‌های دیگران است، بدون این که پژوهشگر چیز جدیدی به آن اضافه کند. به لحاظ ارزش علمی در بین مقالات، مقاله‎های تحلیلی ارزش و اعتبار بالاتری دارند.

در سال‌های اخیر مقالات علمی ترویجی کمتر مورد علاقه اساتید مصاحبه‌کننده بوده و به آن‌ها امتیاز زیاد تعلق نگرفته است.

مقاله ISI

گسترش روزافزون علوم و فناوری‌های جدید، توجه به معیارهای ارزش‌دهی به تحقیقات، پژوهش‌ها و ژورنال‌ها را ناگزیر می‌سازد. یک منبع ارزیابی که نیازهای استفاده‌کنندگان را به خوبی شناسایی کند و از طرفی دیگر نقاط ضعف و قوت نشریه‌های علمی و پژوهشی در زمینه‌های مختلف را بررسی کند، می‌تواند راهگشای خوبی برای جویندگان علم باشد.

در همین راستا مؤسساتی اقدام به سنجش اعتبار تولیدات مختلف علمی نموده و در این زمینه مشاوره‌های تخصصی ارائه می‌دهند. طبعاً معتبر بودن خود این مؤسسات، هم باعث وجاهت مطالب تأیید­شده توسط ایشان می‌گردد و هم طیف مخاطبان آنان را افزایش می‌دهد؛ چرا که باید در مؤسساتی محتوای علوم تولیدشده مورد تأیید قرار بگیرد که بتوان با خیال راحت به آن‌ها استناد کرد و کار علمی خود را بر اساس نتایج تحقیقات علمی قبلی، استوار نموده و به پیش برد. ISI یکی از مؤسسه‌هایی است که با ارائه چارچوبی مورد قبول تا حدی این مسأله را حل نموده است.

مقاله ISC

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) یک سامانه اطلاع‌رسانی علمی است که درصدد تجزیه و تحلیل مجلات علمی کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای علم‌سنجی می‌باشد. پایگاه فوق‌الذکر می‌کوشد تحلیلی همانند تحلیل‌های ISI انجام دهد.

در سال‌های اخیر مقالات علمی پژوهشی که دارای مرتبه ISC نیز باشند، بیشتر در مصاحبه‌های دکتری مدنظر قرار گرفته‌اند.

نکات مهم کسب امتیاز از مقاله در مصاحبه دکترا

تفاوت چندانی ندارد که شما داوطلب دکتری سراسری هستید و یا قصد شرکت در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد را دارید؛ به هر صورت، نکات مهم مقاله‌نویسی جهت تقویت رزومه مصاحبه دکتری به شرح زیر است:

1- میزان امتیاز درنظرگرفته‌شده برای انواع مقالات در مصاحبه‌های دکتری عموماً بدین ترتیب است:

  1. مقاله ISI؛
  2. مقاله ISC؛
  3. مقاله علمی-پژوهشی؛
  4. مقاله علمی-ترویجی؛
  5. مقاله همایش بین‌المللی (که میزان امتیاز همایش خارجی عموماً بیشتر از همایش داخلی است.)؛
  6. مقاله همایش ملی.

2- نکته مهم: به طور معمول در ارزیابی داوطلبان دکتری، تنها مقالات و کتاب‌های مرتبط با رشته تحصیلی در نظر گرفته می‌شود و فعالیت پژوهشی که با رشته موردنظر جهت تحصیل در مقطع دکتری متناسب نباشد، ارزش چندانی ندارد.

3- بسیاری از داوطلبان علاقه‌مند هستند اسم خود را ‌در مقالات جهت کسب امتیاز بیشتر در مصاحبه دکتری و سایر مصاحبه‌ها مانند مصاحبه هیأت علمی به عنوان اسم اول بیاورند.

اگر چه این امر در برخی دانشگاه‌ها ممکن است امتیاز بیشتری به دلیل اسم اول بودن به همراه داشته باشد، اما باید توجه داشت که اساتید مصاحبه‌کننده، کسانی هستند که در آینده راهنمایی پایان‌نامه‌های شما را بر عهده خواهند گرفت. بسیاری از اساتید، این که دانشجویان اسم خود را به عنوان اسم اول در مقاله بیاورند را نپسندیده و گمان می‌کنند که داوطلبان در مقطع دکتری نیز هم منوال را در پیش خواهند گرفت و این امر تأثیر منفی در ذهن آن‌ها ایجاد خواهد نمود.

ضمن این که عموماً در هنگام امتیازدهی، در صورتی که اسم اساتید به عنوان اسم اول آورده شود، امتیاز کامل به دانشجو تعلق می‌گیرد.

4- برای ارزیابی کار تحقیقاتی انجام‌شده، مهم‌ترین پارامتر، اعتبار مجله‌ای است که مقاله در آن چاپ شده است.

با توجه به فعالیت شرکت‌های مشاوره و سوء استفاده بعضی از این شرکت‌ها، وزارت علوم ایران برای جلوگیری از سوء استفاده افراد و مجلات و جلوگیری از اتلاف زمان و هزینه محققین، فهرست مجلات نامعتبر (لیست سیاه) را جمع‌آوری کرده و در اختیار عموم قرار می‌دهد و در بازه‌های زمانی مختلف این فهرست را بازنگری و به‌روزرسانی نیز می‌نماید.

این فهرست از طریق سایت وزارت علوم قابل دریافت است (کلیک کنید). همچنین دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت نیز فهرست‌های مشابهی منتشر می‌کنند.

درمورد مقالاتی که در مجلاتی چاپ شده‌اند که در لیست سیاه قرار گرفته‌اند، قاعده این است که وضعیت مجلات در هنگام چاپ مقاله شما در آن، در نظر گرفته شود، اما برخی دانشگاه‌ها به این مقالات، حتی در صورتی که در زمان چاپ مقاله در مجله، در فهرست سیاه قرار نداشته، امتیاز نمی‌دهند.

5- همه مقالات در صورتی که از دید اساتید مصاحبه‌کننده‌ ارزشمند باشند، امتیاز خواهند گرفت و لزومی به وجود اسم اساتید در همه مقالات نیست.

تاثیر مقاله در پذیرش دکتری

بر اساس جدول محاسبه امتیازات پژوهشی در مصاحبه دکتری، حداکثر امتیازی که داوطلب از رزومه پژوهشی می تواند کسب کند، 40 امتیاز است.

از این 40 امتیاز، داوطلبان می توانند با داشتن مقالات علمی تا سقف 32 امتیاز را به دست آورند.

ردیف نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
۱

۱-۱ مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی

۲-۱ گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران

۳-۱ برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر

۲۲ امتیاز

– هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء

– گواهی ثبت اخ