در این مطلب به سوالات متداول داوطلبان در خصوص ثبت نام آزمون دکتری 1401 پاسخ داده شده است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، ثبت نام آزمون دکتری 1401 از اول آذر ماه از طریق سایت سازمان سنجش آغاز شد. کلیه داوطلبان آزمون دکتری دوره روزانه، شبانه و پردیس دانشگاه ها، دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی لازم است نسبت به ثبت نام در بازه زمانی اعلام شده اقدام نمایند.

آخرین مهلت ثبت نام دکتری 1401، 8 آذرماه اعلام شده است.

1- آیا پذیرفته‌شدگان کنکور دکتری تخصصی 1400 اجازه شرکت در آزمون دکتری 1401 را دارند؟

– بر اساس دفترچه ثبت نام دکتری 1401، پذیرفته‌شدگاان دوره‌های غیرروزانه و نیز دوره روزانه آزمون دکتری سال ۱۴۰۰ می توانند در آزمون دکتری سال ۱۴۰۱ ثبت نام و شرکت نمایند.

2- آیا دانشجویان مقطع دکتری، می‎توانند در آزمون دکتری 1401 شرکت کنند؟

– دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره های غیر روزانه دکتری (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای برادران) می توانند بدون انصراف از تحصیل، در آزمون دکتری سال ۱۴۰۱ ثبت نام و شرکت نمایند.

دانشجویان در حال تحصیل در دوره روزانه مقطع دکتری، در صورت تمایل به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری سال ۱۴۰۱ در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه راهنما می بایست تا پایان مهلت مقرر ثبت نام آزمون دکتری سال ۱۴۰۱، از تحصیل انصراف قطعی حاصل نمایند و در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل در زمان مقرر، در صورت قبولی در آزمون دکتری سال ۱۴۰۱، قبولی آنان در آزمون لغو خواهد شد.

3- آیا فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری هم می‌توانند در کنکور دکتری 1401 شرکت کنند؟

– ثبت نام و شرکت مجدد در این آزمون برای فارغ التحصیلان مقطع دکتری تخصصی، به شرط فراغت از تحصیل در آن مقطع تا پایان نیمسال اول سال تحصیلی 1401 – 1400 بلامانع است.

4- آیا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که هنوز فارغالتحصیل نشده‎اند هم می‎توانند در کنکور دکتری 1401 شرکت کنند؟

– بله، همه کسانی که تا پایان شهریور ماه 1401 موفق به اتمام تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد شوند، مجاز به ثبت‎نام و شرکت در آزمون دکتری 1401 هستند.

5- آیا امکان شروع به تحصیل در مقطع دکتری برای داوطلبانی که تا پایان شهریورماه 1401 از مقطع ارشد فارغ‌التحصیل نشوند، وجود دارد؟

– در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی 1402 – 1401 آغاز می گردد، به شرط دریافت مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا دکترای عمومی تا تاریخ 30 / 11 / 1401، ثبت نام و ادامه تحصیل آنان بلامانع است.

6- آیا در ثبت نام آزمون دکتری 1401 شرط معدل وجود دارد؟

– داوطلبانی که معدل مقطع کارشناسی ارشد آنان کمتر از 14 می‌باشد، حق ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری 1401 را ندارند.

7- اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت‎نام در آزمون دکتری 1401 از جمله کدهای رشته‎های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد، رشته امتحانی، دانشگاه و شهر را از کجا می‌توان پیدا کرد؟

– پس از ورود به سامانه ثبت‎نام آزمون دکتری 1401 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور، می‎توانید از منوی سمت راست، قسمت «جداول موردنیاز جهت ثبت نام»، اطلاعات مورد نظر خود را به دست آوردید.

8- آیا می‎توان در آزمون دکتری 1401 در دو رشته امتحانی شرکت کرد؟

– خیر، داوطلبان آزمون دکتری 1401 تنها مجاز به انتخاب یک رشته امتحانی هستند.

9- آیا امکان شرکت در هر رشته امتحانی موردعلاقه داوطلب در آزمون دکتری وجود دارد؟

– خیر، برخی از رشته‌های امتحانی مقطع دکتری دارای شرط تجانس مدرک کارشناسی ارشد داوطلب هستند و لازم است داوطلبان با توجه به رشته های مجاز به ثبت نام آزمون دکتری رشته های مختلف، نسبت به ثبت نام و شرکت در کنکور اقدام نمایند. (برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب رشته های مجاز به شرکت در آزمون دکتری را بخوانید.)

10- برای شرکت در آزمون دکتری 1401 دانشگاه آزاد باید جداگانه ثبت‎نام کرد؟

– خیر، آزمون دکتری 1401 سراسری و آزاد به صورت یکپارچه برگزار خواهد شد و بنابراین ثبت نام دکتری آزاد 1401 هم به صورت همزمان با ثبت نام دکتری سراسری در سایت سازمان سنجش خواهد بود.

11- هزینه ثبت نام دکتری 1401 چقدر است؟

– هزینه ثبت‎نام در آزمون دکتری 1401؛ 208500 تومان اعلام شده است. لازم است داوطلبان پس از ثبت نام، به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و با پرداخت هزینه به صورت آنلاین، نسبت به خرید کارت اعتباری ثبت نام دکتری 1401 اقدام کنند.

12- آیا برای ثبت‎نام آزمون دکتری 1401 دانشگاه آزاد نیاز به پرداخت هزینه مجزا در سایت سنجش است؟

– خیر، داوطلبان تنها با پرداخت یک هزینه ثبت نام، همزمان داوطلب دکتری دانشگاه‎های سراسری و آزاد محسوب شوند.

13- آیا می‎توان همزمان داوطلب آزمون دکتری و پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان بود؟

– بله، داوطلبان آزمون دکتری 1401 دانشگاه آزاد و سراسری به طور همزمان امکان ثبت‌ نام دکتری بدون آزمون را دارند.

14- کسانی که هنوز دانشجوی کارشناسی ارشد هستند و معدل آنها نهایی نشده، باید چه معدلی را هنگام ثبت‎نام در سایت سازمان سنجش درج کنند؟

– داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ 1401/6/31 فارغ‌التحصیل خواهند شد، لازم است علاوه بر درج معدل دوره کارشناسی، میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده‌شده در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای حرفه‌ای خود را حداکثر تا تاریخ 1400/6/31 در تقاضانامه درج نموده و نسبت به تکمیل و تأیید فرم معدل مندرج دفترچه ثبت‎نام کنکور دکتری 1401 از سوی دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه‌ای خود اقدام نموده و آن را نزد خود نگهداری نمایند، تا در صورت قبولی به مؤسسه محل قبولی ارائه گردد.

15- آیا آزمون دکتری 1401 در خارج از کشور هم برگزار می‌شود؟

خیر، این آزمون تنها در داخل کشور برگزار می‌گردد.

16- آیا امکان ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری وزارت علوم و آزمون دکتری وزارت بهداشت به طور همزمان وجود دارد؟

– بله، داوطلبان می‌توانند همزمان در کنکور دکتری وزارتین علوم و بهداشت شرکت کنند.

17- آیا امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام در مهلت ثبت نام دکتری 1401 وجود دارد؟

– بله، تا پایان مهلت ثبت نام می توانید نسبت به اصلاح مشخصات ثبت نامی خود در سایت سازمان سنجش اقدام کنید.

اینستاگرام آزمون دکتری