پارسه
موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری بیماری شناسی گیاهی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته بیماری شناسی گیاهی یکی از رشته های دوره دکتری گروه امتحانی کشاورزی و منابع طبیعی است که به مطالعه و بررسی آفت ها و بیماری های گیاهی، و علف های هرز ایجادکننده بیمارهای خطرناک در انسان ها می پردازد. 

گرایش های دکتری بیماری شناسی گیاهی چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته بیماری شناسی گیاهی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی بیماری شناسی گیاهی شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری بیماری شناسی گیاهی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری بیماری شناسی گیاهی به شرح زیر است:

  • بیماری شناسی گیاهی

دفترچه انتخاب رشته دکتری بیماری شناسی گیاهی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته بیماری شناسی گیاهی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته بیماری شناسی گیاهی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته بیماری شناسی گیاهی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری بیماری شناسی گیاهی و ظرفیت پذیرش دکتری بیماری شناسی گیاهی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری بیماری شناسی گیاهی

برای شرکت در آزمون دکتری بیماری شناسی گیاهی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری بیماری شناسی گیاهی چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد همه رشته‌ها مجاز به شرکت در کنکور دکتری رشته بیماری شناسی گیاهی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری بیماری شناسی گیاهی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری بیماری شناسی گیاهی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری بیماری شناسی گیاهی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری بیماری شناسی گیاهی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری بیماری شناسی گیاهی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری بیماری شناسی گیاهی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته بیماری شناسی گیاهی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری بیماری شناسی گیاهی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته بیماری شناسی گیاهی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری بیماری شناسی گیاهی– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (بیماری‌های گیاهی) و کارشناسی ارشد شامل (مدیریت بیماری‌های گیاهی، قارچ‌شناسی تکمیلی، ویروس‌شناسی گیاهی، پروکاریوت‌های بیمار‌ی‌زای گیاهی، اصول نماتدشناسی و نماتدهای انگل گیاهی)
دروس عمومی آزمون دکتری بیماری شناسی گیاهی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری بیماری شناسی گیاهی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری بیماری شناسی گیاهی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری بیماری شناسی گیاهی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها