پارسه
وکیلی
کیهان روان
مدرسان شریف
موسسه آموزشی نگاره
عالم زاده
وکیلی
دوره نگاره
عالم زاده

گرایش های دکتری شیمی معدنی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته شیمی معدنی یکی از رشته های دوره دکتری گروه آزمایشی علوم پایه است که به مطالعه و بررسی ترکیبات کانی یا همان مواد معدنی می پردازد. دکتری شیمی معدنی سنتز ترکیبات مختلف فلزی مانند ساختارهای آلی ـ فلزی، کاتالیزورهای مختلف برای انجام واکنش های شیمیایی، کریستال گیری از کمپلکس هایی با ساختار جدید، سنتز ابرمولکول ها، استفاده از بایومولکول های معدنی برای کاربرد در زمینه های مختلف بیوشیمی، نانوفلزات معدنی و ترکیبات و بسترهای حفره دار مانند زئولیت ها و چارچوب های فلز ـ آلی (MOF) و … است که گستره وسیعی را پوشش می ­دهد. 

گرایش های دکتری شیمی معدنی چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته شیمی معدنی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی شیمی (۲) شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری شیمی معدنی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری شیمی معدنی به شرح زیر است:

  • شیمی معدنی

دفترچه انتخاب رشته دکتری شیمی معدنی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته شیمی معدنی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته شیمی معدنی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته شیمی معدنی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری شیمی معدنی و ظرفیت پذیرش دکتری شیمی معدنی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری شیمی معدنی

برای شرکت در آزمون دکتری شیمی معدنی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری شیمی معدنی چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد همه رشته‌ها مجاز به شرکت در کنکور دکتری رشته شیمی معدنی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری شیمی معدنی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری شیمی معدنی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری شیمی معدنی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری شیمی معدنی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری شیمی معدنی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری شیمی معدنی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته شیمی معدنی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری شیمی معدنی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته شیمی معدنی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری شیمی معدنی– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی ارشد شامل (شیمی آلی پیشرفته – (طیف‌سنجی در شیمی آلی، سنتز ترکیبات آلی)، (شیمی معدنی پیشرفته – سینتیک – ترمودینامیک و مکانیزم واکنش های معدنی ـ طیف سنجی در شیمی معدنی)، (شیمی فیزیک پلیمرها – شناسایی و تکنولوژی پلیمر – شیمی و سینتیک پلیمرشدن)، (شیمی دارویی – اصول بیوشیمی)، (شیمی ترکیبات طبیعی – جداسازی و شناسایی ترکیبات طبیعی)
دروس عمومی آزمون دکتری شیمی معدنی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری شیمی معدنی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری شیمی معدنی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری شیمی معدنی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها