مدرسان شریف بسته مقاله نویسی کتاب مصاحبه دکتری نگاره

آماده سازی خود برای مصاحبه آزمون دکتری(بخش اول)

چگونه با مصاحبه روبرو شویم؟

راهکارهای آماده سازی خود برای مصاحبه

1-      مروری بر دروس و مطالب کلیدی : با اینکه سوالات علمی جلسه مصاحبه آزمون دکتری مرتبط با دروس اصلی رشته و گرایش انتخابی داوطلب می باشند ولی متأسفانه آزمون کتبی برخی رشته ها از چنین دروسی نبوده است و رتبه خوب آزمون کتبی به معنای آمادگی در این دروس نمی باشد. یکی از بهترین کارهایی که باید تا زمان دعوت به مصاحبه ها انجام دهید مرور این دروس است.

اگر چند گرایش مختلف را انتخاب کرده اید و نمی دانید به کدام دعوت خواهید شد بهتر است دروس عمومی رشته خود را مرور کنید. معمولا فاصله بین اعلام اسامی معرفی شدگان به مصاحبه و جلسات مصاحبه چندان زیاد نیست و به تأخیر انداختن مطالعه تا آن زمان کار مناسبی به نظر نمی رسد.

2-      اطلاع نسبی از دانش روز:  سعی کنید خلاصه مقالات ( Abstract )  ماههای اخیر یک نشریه معتبر در زمینه کاری خود را مطالعه کنید. اگر آشنایی شما با زبان زیاد نیست از منابع فارسی استفاده کنید. به هر حال سعی کنید از موضوعات جدید مطلع گردید.

3-      آگاهی از جهان پیرامون: اگر داوطلب رشته هایی نظیر مدیریت ، اقتصاد و نظایر آنها هستید سعی کنید با مطالعه اخبار و اطلاعات مربوط به سایت های خبری تحلیلی در مورد مسائل داخل و خارج کشور آگاهی یابید و با مرور مسائل در ذهن خود برای سوالهای احتمالی پاسخ هایی آماده نمایید.

4-      تهیه توصیه نامه ها : معمولا در مدارک دعوت به مصاحبه دانشگاه ها، دو یا سه توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی ارشد داوطلب خواسته می شود که یکی از آنها باید از استاد راهنمای وی باشد. اگر رتبه تان به گونه ای است که قطعا به مصاحبه دعوت خواهید شد می توانید از همین الان به فکر تهیه این توصیه نامه ها باشید. روزهای بعد از معرفی اسامی مصاحبه شوندگان روزهای باارزشی است که بهتر است صرف چنین کارهایی نشود. ضمن اینکه ممکن است در فرصت بعد از اعلام اسامی دسترسی به استاد مورد نظرتان ممکن نباشد. نمونه متن های معرفی نامه اساتید به زودی بر روی سایت پی اچ دی تست قرار خواهد گرفت ولی به هر حال کلیت این نامه ها تأیید صلاحیت داوطلب برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر است.

این موضوع به ویژه برای داوطلبانی که سالها قبل فارغ التحصیل شده اند و دانشگاه محل تحصیل شان جز انتخاب های آنها می باشد مفید است و زمینه ای محترمانه برای یادآوری خاطرات و ارزیابی های آنها است.

5-     سر و سامان دادن به پایان نامه : اگر در ترم آخر کارشناسی ارشد هستید و مقاله ای هم ندارید تلاش کنید در زمان باقی مانده پایان نامه خود را به جایی برسانید. همراه داشتن پرینت نهایی کارتان هم تا حدی کمکتان خواهد کرد.

6-      تدوین رزومه : اگر کارهای پژوهشی خاصی انجام داده اید از همین الان می توانید کار نگارش رزومه خود را انجام دهید. رزومه ای که در فرصت کافی نگارش یافته و تصحیح شده است با رزومه ای که با عجله نوشته شده است متفاوت خواهد بود.

7-     تمرین مکالمه: در صورتی که آشنایی تان با زبان انگلیسی در حدی است که ارزش سرمایه گذاری دارد شروع به تمرین مکالمه کنید. همه ما می توانیم با همین میزان آشنایی با زبان انگلیسی مکالمه بهتری داشته باشیم. برای این کار لازم نیست به زبان انگلیسی مسلط باشید؛ آن قدر تمرین کنید که مطمئن باشید مکالمه تان به اندازه سطح آشنایی تان با زبان انگلیسی ارتقا یافته است.

8-      روش تحقیق : اگر داوطلب رشته هایی هستید که درس روش تحقیق را گذرانیده اید آگاه باشید که آشنایی با روش تحقیق از مهمترین مباحث در ارزیابی شما است.

9-     جمع و جور کردن کارها : سعی کنید همه کارهای پژوهشی خود را مرتب و منسجم کنید. اگر اصل بعضی مقاله هایتان را ندارید و یا نسخه ای از پایان نامه تان را در دسترس نگاه نداشته اید هر چه زودتر مشکل را حل کنید. همراه داشتن نسخه کامل کارهای تحقیقی تان کاری است که برخی دانشگاه ها از شما خواهند خواست.

10-  سایر مطالبی که در مورد مصاحبه بر روی سایت پی اچ دی تست قرار خواهد گرفت را نیز مطالعه نمایید!

خواندن بخش دوم مطالب آماده سازی خود برای مصاحبه های آزمون دکتری

 
کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
 1. هدیه گفت:

  سوالات مصاحبه مصاحبه معماری کسی میدونه چی هست

 2. محمد گفت:

  سلام بر همگی ؛ بنده از طریق پذیرش بدون آزمون و شرط معدل برای دانشگاه اصفهان دعوت به مصاحبه شدم. خودم فارغ التحصیل دانشگاه تهران هستم یک مقاله علمی پژوهشی چاپ شده به زبان انگلیسی دارم، یک مقاله مستخرج از پایان نامه و دو مقاله دیگر داوری شده و آماده چاپ نیز دارم لیسانس و فوق لیسانس دارای رتبه هستم اما زبان انگلیسی قوی ندارم.
  ممنون میشم اعلام نظر بفرمایید

 3. احمدی گفت:

  باسلام و خسته نباشی درمورد مصاحبه دکترای تخصصی سوالی دارم . مدرک کارشناسی را از دانشگاه فرهنگیان اخذ کرده ام با معدل 17 و کارشناسی ارشدم را از دانشگاه ازاد با معدل 18 و رتبه قبولی دکترا 35 شده مقاله وکار پژوهشی هم ندارم ایا به نظر شما دعوت به مصاحبه میشوم وامید قبولی در مصاحبه را داشته باشم در ضمن سقف نهایی پذیرش 246 نفرهست ورتبه من 35 هست لطفا مرا راهنایی کنید

 4. مینا گفت:

  سلام من ترم 4 ارشد هستم و برروی پایان نامه دارم کار میکنم و تیرماه 1395 دفاع دارم. مقاله ای ندارم اما استعداد درخشان هستم.به نظر شما برای مصاحبه ی دکتری درخواست بدم یا برای سال دیگه اقدام کنم؟
  لطفا هرکسی میتونه منو راهنمایی کنه. واقعا نمیدونم چیکار باید کرد؟
  سپاس

 5. دانشجو گفت:

  باسلام… اگه کسی کار پژوهشی نداشته باشه.. امکان داره تو مصاحبه رد بشه.. فقط ی کار همایشی دارم بقیه هم در مجلات در حال داورین؟

 6. سهیلا گفت:

  سلام آیا دانشجویان ارشد دانشگاه ازاد شانس قبولی در مصاحبه دکتری روزانه دارند؟

 7. عزیز گفت:

  با سلام بنده فارغ التحصیل رتبه اول از دانشگاه روزانه با معدل 16.76و فارغ التحصیل مقطع ارشد از دانشگاه صنعتی شریف با معدل 15.01 هستم و یک مقاله علمی پژوهشی دارم و همچنین سابقه ی تدریس آیا شانسی برای قبولی در مصاحبه دکترا چه در دانشگاههای تهران و چه در دانشگاههای شهرستان دارم . ممنونم

 8. سعید گفت:

  سلام.
  فردا ميرم مصاحبه دانشگاه تهران
  رتبه ام یک شده
  15مقاله علمی پژوهشی.
  1ترجمه.
  1کتاب دردست چاپ.
  اما
  خیلی استرس دارم!
  دعا کنید.

 9. مرضیه گفت:

  سلام با تشکر از راهنمایی های بسیار مفیدتون میشه یه متن آماده برای نحوه معرفی خود به زبان انگلیسی بگذارید ممنونم.

 10. مرضیه گفت:

  سلام میشه یه متن معرفی خود به زبان انگلیسی بگذارید ممنون

 11. سازه هیدرولیک گفت:

  سلام مدیر محترم
  اگر مصاحبه روزانه یا شبانه قبول بشیم و نرویم از کنکور سال بعد محروم میشم؟تو را خدا سریعتر جواب بدهید میخوام انتخاب رشته کنم.

  سلام
  نرفتن به مصاحبه محرومیتی ندارد.
  تنها در صورتی که به مصاحبه بروید و قبول نهایی شوید از شرکت آزمون سال آینده محروم خواهید شد.

 12. سلیمه گفت:

  سلام
  من مقاله سابمیت دارم فقط
  مدرک زبان ندارم ولی خوب میتونم صحبت کنم
  جایی که میخوام برا دکتری برم هم ارشد و هم کارشناسی رو هم اونجا بودم
  و همه اساتید میشناسن و قبولم دارن
  حتی تو جلسه گروه دانشکده هم اسمم رو گفتن و دید مثبت دارن برای پذیرش
  اما رقبا هم هستن با ولی اونا مقاله دارن ولی زبانشون ضعیفه و همچنین در جلسه ی گروه اسمی از اونها برده نشده
  من میتونم امیدوار باشم به قبولی؟

 13. آریام گفت:

  سلام رتبه146برنامه ریزی درسی با 6 تا مقاله همایشی شبانه و پیام نور قبول میشم یا نه

 14. مینا گفت:

  با سلام
  رتبه من 267 شده و تا رتبه 490 مجاز روزانه است احتمال داره برای مصاحبه جایی دعوت بشم؟

 15. پیمان کرمی گفت:

  سلام
  فارغ التحصیل محیط زیست معدل ارشد 17/50 و هشت مقاله علمی پژوهشی پذیرفته دارم و 5 مقاله علمی پژوهشی در روند داوری که در مجموع 6 مقاله از پایان نامه م میشه در نشریات مورد تایید وزارت علوم و نمایه شده در isc هم پذیرش گرفتم.پایان نامه هم 20 شدم. دانشجوی نمونه کارشناسی ارشد دانشگاه بودم و مدرس نرم افزار مرتبط با پایان نامه م هم در یک کارگاه بودم در دوره کارشناسی هم دانشجوی برتر دانشکده معرفی شدم به نظر شما با این شرایط مصاحبه من چطوری میشه؟؟؟

 16. سلام- من در دانشگاه پردیس فارابی دانشگاه تهران در رشته مدیریت مالی با معدل 15 فارغ التحصیل شدم – آموزش محور بودم و فاقد پایان نامه هستم و چند مقاله و ترجمه پی دی اف انچام دادم و به صورت دانشجوی مجازی فارغ التحصیل شدم – لطفا منو راهنمایی کنین که چگونه یک رزومه قوی ذاشته باشم- ممنون

 17. ساغر گفت:

  سلام.
  من تازه فارغ التحصیل ارشد دانشگاه دولتی رشته زراعت شدم.رتبه سوم و معدل 18.دارم سخت برای آزمون دکترا میخونم.3تا مقاله همایشی دارم.پایان نامم با موضوع عالی و نمره19.5.
  بچه ها بنظر شما اگه رتبم خوب بشه توی مصاحبه قبولم.
  لطفأ راهنمایی کنید.خیلی نگرانم.آخه دوتا نقاله isi نوشتم و فرستادم اما چندین ماه طول میکشه جوابش بیاد!
  مخصوصأ امسال که مصاحبه 100امتیاز داره

 18. لاله گفت:

  سلام من معدل ارشدم ۱۸/۱۶ است. میخواهم در دوره دکترای پژوهش محور دانشگاه ازاد شرکت کنم. کسی هم نیست کهراهنماییم کنه. میشه راهنمایی کنین چطوری میتونم طرح پژوهشی بگیرم و جایی یا استادی رو پیدا کنم که از طرحم حمایت کنن ممنونم

 19. نرگس گفت:

  سلام
  من شهريور ٩٢ فارغ التحصيل شدم متاسفانه هيچ مقاله يا مدرك زبان ندارم، آلبته به زبان مسلط هستم.
  رتبم ٣ شده، خواستم ببينم ايا شانس قبولي دارم؟!!!!
  لطفا راهنماييم كنيد خيليييي نگرانم:(

 20. مریم ناصری گفت:

  سلام اولین بار که با این سایت اشنا شدم و پیام می دهم ممنون می شوم اگر با قاطعیت و روراستی به من پاسخ بدهیدمن ترم دوم ارشد دانشگاه ازاد هستم رشته ی مدیریت بازرگانی پایانامه ام را ترم دیگه دفاع می کنم هیچ مقاله یا کار پژوهشی هم ندارم معدلم بدون پایانامه 17/94 هست متاسفانه اساتید دانشگاه هیچ راهنمایی در زمینه ی نوشتن پایانامه هم به من نکردند چه برسه به اینکه در مورد نوشتن مقاله بهم کمک کنند ولی در ازمون دکتری ثبت نام کردم زبان انگلیسی ام متوسط هیچ مدرکی ندارم راستی کارشناسی را هم پیام نور خواندم با معدل 15/93به نظرتون شانس قبولی دارم اصلا به ادامه تحصیل فکر کنم؟

 21. محسن گفت:

  سلام اگه میزان کار پژوهشی کم باشدامید هست جهت مصاحبه و پذیرش

 22. حضور مدیر محترم سایت سلام علیکم رتبه من تو امام صادق مدیرت اموزشی 57 است اخرین فرد دعوت شده 135 مدرک زبان دارم چندین ترم سابقه تدریس گواهی شرکت در تربیت دوره مدرس مدرک icdl دو بار قران وعترت فقط مقاله ندارم دو سه تا نوشتم تو مرحله داوری است شما اطلاع دارین که مصاحبه عقیدتی سیاسی هم داره یا نه یکی هم ازمون معارفش هم ثبت نام کردم زبانم خوبه فقط میگن مصاحبش سخته 5 نفر میخواد به نظرتون چند نفر دعوت کرده چقدر امید قبولی دارم

 23. یوسف گفت:

  سلام
  من رتبه ام سه شده -مکانیک زبان مسلم ولی مدرک ندارم ضمنا مقاله هم فقط یکی بین المللی دارم و چند تا داخلی ایا امیدی هست؟؟؟

  سلام
  بله قطعا

 24. زهره گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی ترم دوم ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی هستم و هر دو مدرک کارشناسی و ارشدم را از دانشگاه پیام نور گرفتم، تلاش زیادی برای نوشتن چند مقاله دارم و همچنین دارم کلاس زبان ایلز می رم ، و معدل این ترمم 16 شده می خواستم بدونم دانشجوی پیام نور شانس قبولی درمصاحبه دکتری دولتی دارد؟؟ لطفا منو راهنمایی فرمایید

 25. فرشید گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید، معدل من بدون احتساب پایان نامه 14.38هست موندم برای دکترا بخونم یا نخونم ولی علاقه زیادی برای ادامه تحصیل دارم به نظر شما با این معدل میشه قبول شد.خواهش میکنم سؤالمو جواب دهید.ممنون

  سلام
  بله قطعا می توانید. فقط کمی تلاش خود را بیشتر کنید.

 26. B گفت:

  با سلام. من کارشناسی و ارشدم رو در یک دانشگاه دولتی معتبر خوندم. معدل ارشدم بالای 17 و یه مقاله علمی پزوهشی و پنج تا مقاله کنگره ای و همایشی دارم. درضمن رتبه دانش آموختگی ارشدم بین هم دوره ایهام 2 هست. به نظر شما شانس قبولی تو مصاحبه با و بدون آزمون رو دارم؟

 27. شادی گفت:

  سلام. من تازه کارشناسی ارشد رشته ی تاریخ ایران دوره اسلامی رو تموم کردم و دارم برای دکترا می خونم . میخواستم بدونم کسی می دونه هزینه ی دکترای شبانه و یا پیام نور دانشگاه های تهران ، ترمی چنده ؟ من از دانشگاه پیام نور مرکز تهران مدرک گرفتم .

 28. sara گفت:

  سلام من دانشجوی سال اول ارشد اموزش محور رشته شیمی فیزیک دانشگاه تربیت معلم تهرانم.برای ازمون دکتری میخام اقدام کنم ولی چون اموزش محورم و پایان نامه نداریم میترسم تلاشم بی نتیجه بمونه واگه قبول شم توی مصاحبه بیفتم.بنظر شما الان که فرصت دارم چیکار کنم.ایا امیدی به روزانه قبول شدن هست؟اصلا بلد نیستم چطوری مقاله مینویسن.

  • نسترن گفت:

   از نسترن به ساراجان
   من ودوستانم كه الان دانشجوي دكتراهستن دقيقا شرايط شما داشتيم .اول توكل به خدا دوم در كنار درس خوندن سعي كن ازاساتيد خودت كمك بگيري براي مقاله نوشتن انشالله قبوليت تضمين شده است.

  • mostafa گفت:

   amoozesh mehvar doktora nemitavan sherkat kard

 29. سجاد گفت:

  سلام
  در مورد پذیرش دانشجوی دکتری بدون کنکور، رزومه را باید به چه آدرسی ایمیل کرد؟
  با تشکر فراوان

 30. مهدی گفت:

  سلام:
  آیا نمره پایان نامه بالا امتیاز مشخصی دارد؟ممنون

 31. م.ا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از مطالب ارزشمندتون
  ممکنه یک نمونه توصیه نامه استاد راهنما برای ایده گرفتن تو سایتتون قرار بدین
  واقعا ممنون میشم.

  ———
  http://phdtest.ir/1391/03/%D9%86%D9%85%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%B5%DB%8C%D9%87-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%B7%D9%84%D8%A8-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C/

 32. ن گفت:

  من به دو دانشگاه شبانه و پیام نور تهران دعوت شده ام. آیا ممکنه در تکمیل ظرفیت به شبانه ی دانشگاه دیگه ای معرفی بشم؟ یعنی اصولا تکمیل ظرفیت فقط ماله اوناییه که قبلن اصلن جایی معرفی نشده ان؟

 33. مهدی گفت:

  سلام
  من نفر اول ارشد و نفراول کارشناسی رشته ریاضی کربردی(تحقیق در عملیات) با معدل بالای۱۸ از دانشگاه دولتی هستم و تو دوره کارشناسی دانشجوی نمونه کشوری شدم.
  ۲تا مقاله کنفرانسی و یه کتاب تالیفی دارم.
  رفقایی که تجربه مصاحبه دارن بگن که شانسی قبولی تو دانشگاه های طهران! رو دارم؟
  شهرستان ها چطور؟

 34. mona گفت:

  با سلام.ممنون بخاطر سایت مفیدتون.
  من دانشجوی ترم دوم ارشد کامپیوترم.اموزش محور.میخواستم بدونم با توجه به اینکه ما پایان نامه نداریم ترجمه ی کتاب میتونه برا پذیرش مفید باشه؟

  سلام
  بله. کلیه کارهای پژوهشی مفید هستند.

 35. رضا گفت:

  سلام خسته نباشيد ليسانس وارشدم دانشكاه بيام نور بوده ايا براي مصاحبه مشكلي ندارم؟جون ميكن تو مصاحبه رد ميشي-درسته؟با تشكر

  سلام
  به هر حال در این زمینه شما ضعف دارید و می بایست از طرق دیگر ( تعداد مقاله ، معلومات علمی و … ) این مسئله را جبران کنید.

 36. رسول دانایی گفت:

  سلام کسی هست که از آزمون دکتری معماری اطلاعات خوبی برام میل کنه ممنون میشم rasoul.danaei@yahoo.com
  09144455797

 37. علی گفت:

  میشه لطف کنید شماره ی وزرات علوم رو برا من بفرستید؟به خدا هر چی زنگ میزنم سازمان سنجش کسی درست جوابمو نمی دهد! خسته شدم نمی دونم چی کار کنم! اگر در صورت شش ترمه شدن از شرکت در دکتری محروم میشم بنشینم سریع کارای پایان نامه ام را انجام دهم و از شرکت در آزمون امسال صرف نظر کنم! تو رو خدا به دادم برسید!خسته شدم از این بلاتکلیفی! دوستان دیگر هم اگر در این زمینه اطلاعی دارند یادر شرایطی همچون من قرار دارند ممنون میشم اگه راهنمائیم کنند.

  —–

  شما هم لطف کنید و نتایج پیگیری هایتان را بعد از تماس با این مراکز به بچه های دیگر هم انتقال دهید. با تشکراز شما
  اینجا
  http://www.msrt.ir/DocLib1/%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B3%20%D8%A8%D8%A7%20%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA.aspx
  و اینجا را ببینید
  http://www.msrt.ir/sites/Eservices/default.aspx

 38. علی گفت:

  با سلام من دانشجوی ترم پنج کارشناسی ارشد هستم و براساس قوانین جدید باید تا آخر این ترم دفاع کنم ولی از یک طرف به علت جلو افتادن آزمون دکتری وقت کافی برای مطالعه برای آزمون دکتری را ندارم اگر من شش ترمه بشم از شرکت در آزمون دکتری امسال محروم میشم؟ تورو خدا جواب منو بدید این مسئله برا من حیاتیه ممنون.

  —–

  سلام
  در مورد این مسائل بهتر است از وزارت علوم سوال کنید. با تشکر از شما.

 39. الناز گفت:

  سلام
  من دانشجوی سال اخر کارشناسی ارشد هستم .معدلم بدون درج نمره پایان نامه و سمینار حدود 15.5 می باشد . 4 مقاله isi دارم . ایا با توجه به این معدل امیدی برای قبولی در مصاحبه دکتری دارم یا خیر؟

  —-

  سلام
  اگر بتوانید مصاحبه گران را توجیه کنید که چرا این چنین شده می توانید موفق شوید. تسلط به مباحث علمی رشته بسیار مهم است.

 40. a گفت:

  سلام…من کارشناسیم را در دانشگاه دولتی خواندم و ارشدم را در دانشگاه آزاد(علوم و تحقیقات) خوندم… در حال حاضر مدرک زبان ندارم ..اما یک مقاله isi و دو مقاله داخلی دارم. به نظر شما امیدی برای قبولی دکترا در یک دانشگاه دولتی دارم؟؟؟؟ چون مدرک ارشدم از دانشگاه آزاد (علوم و تحقیقات) گرفتم، کمی تا امیدم از قبولی در یک دانشگاه دولتی…به نظر شما امیدی هست؟؟؟؟؟؟؟

  ——–

  سلام
  قطعا امید هست. محل دانش آموختگی کارشناسی ارشد تنها یکی از چندین معیار مهم در مرحله مصاحبه است. ضمن اینکه وزن بخش مصاحبه در حال کم شدن است.

  • sahar-n گفت:

   منم شرایط شمارو داشتم ولی دانشگاه بوعلی روزانه قبول شدم.دانشگاه کارشناسی ام سراسری و ارشدم آزاد بودم.یه مقاله علمی پژوهشی و 4تا سمینار داخلی داشتم.مدرک زبان هم نداشتم.بستگی به رتبه و میزان اعتماد به نفس شما موفع مصاحبه داره.نحوه برخورد شما خیلی تعیین کننده است

 41. امید گفت:

  سلام میخواستم بدونم با مدرک آموزش محور و با داشتن مقاله علمی پژوهشی به دکترا امیدوار باشم؟
  و اینکه شرایط مصاحبه چه جوریه؟اونی که مثلا رتبه 1 رو آورده چند جا میتونه مصاحبه کنه؟؟

  —–

  سلام
  بله حتما.
  سال گذشته داوطلبان به 5 محل معرفی شدند و برای تکمیل ظرفیت به سه محل.
  امسال هم که به چهار محل معرفی گردیدند.

 42. سنین گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید من دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت کارآفرینی هستم .درحال حاضر شاگرد اول رشته مان هستم میخواستم ببینم چگونه برای مقاله آی اس آی اقدام کنم .من دومقاله درکنگره بین المللی برای دوره ی لیسانسم دارم .آیا امتیازی به آن تعلق می گیرد لطفا مراراهنمایی کنید.

  —–

  سلام
  بله تعلق می گیرد ولی امتیاز آنها زیاد نیست.
  ضمنا این سایت در حال حاضر تنها در زمینه ازمون دکتری فعالیت دارد و سوال اول شما در حیطه تخصصی سایت نیست.
  برای قرار گرفتن در جریان اخرین اخبار حتما در خبرنامه سایت عضو شوید.

 43. الهه گفت:

  با سلام. آیا اگر استادی که پایان نامه ارشد و لاجرم 2 مقاله مستخرج از آن را با او کار کرده ایم عضو هیئت علمی هیچ دانشگاهی نباشد مشکلی برای دکتری ایجاد می کند؟!

  ——-

  سلام
  مشکلی که ایجاد نمیکند.

 44. فاطمه گفت:

  سلام.ببخشید من می تونم با معدل 17.5 با احتساب پایان نامه و معدل 16.70 بدون احتساب پایان نامه امسال تو پذیرش بدون آزمون دکتری دانشگاه آزاد شرکت کنم؟؟ممنون از راهنماییتون.رشتمم مدیریت دولتی

  —–

  سلام
  برای رشته های علوم انسانی دارا معدل معدل 18 به بالا الزامی بوده است. برای اطلاع از شرایط کامل به این صفحه مراجعه فرمایید.
  http://phdtest.ir/1390/09/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1%D8%B4-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-91/

 45. فاطمه گفت:

  سلام.ببخشید منظورم از منابع،منابع درسی آزمون دکترای سراسری رشته ی مدیریت بود…منابع درسی روچطور پیدا کنیم؟بسیار سپاسگزارم.

  ——

  سلام
  منظور ما این بود که کلا عناوین درسی هم هنوز قطعی نیست.

 46. فاطمه گفت:

  سلام.ممنون از سایت بی نظیرتون.منابع آزمون دکترا ی دانشگاه سراسر ی رشته ی مدیریت رو از کجامیشه پیدا کرد؟؟

  ——–

  سلام
  فعلا که منابع اعلام نشده است. اگر منظورتان معرفی منابع است بعد از اعلام سازمان سنجش در همین سایت معرفی خواهد شد. اگر منظورتان منابع کنکوری است به سایت موسسات کنکور مراجعه فرمایید.

 47. سینا گفت:

  سلام،با این که یک ماه است برای دانشگاه لرستان مدارک استعداد درخشان فرستاده ام چرا هیچ جوابی دریافت نکرده ام؟

  —–

  سلام
  متأسفانه دانشگاه لرستان خبر موثقی در این زمینه منتشر نکرده است. اما ممکن است دوستان شما در جریان اطلاعات این دانشگاه باشند. بهتر است سوال خود را در بخش پذیرش بدون آزمون ( منوی سمت راست سایت ، مطالب برگزیده ) مطرح فرمایید.

 48. فاطمه گفت:

  پاسخ منطقی من اینه که شرایطم طوری که به استاد راهنمام نمی تونم دسترسی داشته باشم،ولی این امکان رو با استاد مشاورم دارم.به نظرتون این دلیل منطقی تلقی میشه؟؟خیلی ممنون که پاسخ میدید.

  —–

  بله منطقی است.

 49. فاطمه گفت:

  سلام.خسته نباشید .واقعا به راهنماییتون احتیاج مبرم دارم.تو پذیرش و کلا مصاحبه ی دکترا،اهمیتی داره که مقاله ای که از پایان نامت استخراج شده رو با استاد راهنمات کار کرده باشی یا استاد مشاورت؟؟لطفا حتما جواب سوالمو بدید.واقعا ممنون.

  ———

  سلام
  اهمیتی ندارد. معمولا هم سوال نمی شود و اگر هم سوال شود مهم این است که پاسخ منطقی داشته باشید.

 50. الهه گفت:

  باید اضافه کنم که منظور من “دکتری بدون ازمون- استعداد درخشان” بود. باز هم می فرمایین کسایی بودن که بدون مقاله و کار پژوهشی قبول شدن؟

  ——-

  خیر . مورد مذکور مربوط به باآزمون بود.
  بستگی به وضعیت رقبایتان دارد.

 51. الهه گفت:

  من رتبه 1 کارشناسی ارشد آزاد شدم. شاگرد دوم ورودی هامون. معدل بالای 18. هنوز پایان نامه ارائه ندادم. نه مقاله دارم نه کار پژوهشی نه کتاب. با فرض این که پایان نامه رو نمره الف بگیرم و بلافاصله برای دکتری درخواست بدم به نظرتون به خاطر نداشتن مقاله و پژوهش توی مصاحبه قطعا رد می شم؟!

  ——

  خیر. بسیاری از پذیرفته شدگان سال گذشته هیچ مقاله ای نداشته اند.
  مقاله نیز مانند دیگر ملاک ها تنها یکی از متغیرهای مورد بررسی است. اطلاعات علمی نیز بسیار مهم است. البته خوب دانشگاه های مختلف نیز از این لحاظ متفاوت هستند. برای برخی دانشگاه ها گفته شما واقعا صدق می کند.

 52. شهاب گفت:

  سلام تو کنکور عمران ریاضیات نمیاد احتمال داره برا مصاحبه ازمون ریاضی ازمون بگیرن؟

 53. سلام گفت:

  سلام میشه لطفا از نمونه سوالات انگلیسی هم بفرمایید.
  و دوم اینکه کلا روز مصاحبه چه چیزهایی مهم هست؟ لطفا همه مهم ها رو بگین
  با تشکر

 54. حامی گفت:

  34000 شرکت کننده داشتیم اگه کار تصحیح هر ورقه 1 ساعت طول بکشه و این کار روزانه توست 17 تفر و تو 8 ساعت انجام شه می شه بعبارتی 250 روز, ما هنوز 160 روزم نیست که امتحان دادیم, یه جورایی می شه دیرکرد رو توجیه کرد پس شایعات اینکه به قبول شده ها زنگ زدن منتفیه, منتظر باشید انشاا… قبول می شیم.

 55. mona گفت:

  سلام من تازه ترم دوم ارشدم.از الان میخوام واسه دکترا بخونم اما هیچی نمیدونم میشه یه نفر منم راهنمایی کنه؟ ارشد میکروبیولوژی میخونم.تورو خدا یکی منم راهنمایی کنه. مرسی

  ——

  سلام
  با توجه به تغییر احتمالی منابع ازمون، فعلا تمرکز بر روی دروسی خاص به صلاح شما نیست . اگر وضعیت زبان انگلیسی شما عالی نیست بهتر است روی آن کار کنید و کار بر روی ارائه مقاله علمی را نیز شروع نمایید.

 56. زینب گفت:

  سلام من استاد حق التدریس دانشگاه پیام نور هستم میتونم از امتیاز ادامه تحصیل مربیان استفاده کنم ؟

  ——

  سلام
  سهمیه مربی شامل اساتید حق التدریس نمی شود.

 57. قاصدک گفت:

  سلام من سال 88پایان نامه ارشدمو دادم.نمره پایان نامم 19/5 بود. شاگرد اول رشته م بودم.استاد راهنمام گفت اگه شرکت کنی مصاحبه قبولت میکنم شرکت نکردم.رتبه لیسانس و کنکور ارشدم دو رقمی بوده. یعنی حدس میزنم اگه شرکت کنم قبول میشم ولی هیچ مقاله و تالیف و همایشی ندارم آیا ارزش داره از الان شروع به خوندن کنم یا چون هیچ سابقه پزوهشی ندارم اگه مرحله اولم قبول شم تو مصاحبه قبول نمیشم پس بیخود وقت نذارم؟شهریه ثابت دانشگاه آزادترمی 1و500هست؟

  ———-

  سلام
  از الان فرصت کافی برای کارهای پژوهشی هم دارید.
  ولی به هر حال نداشتن کار پژوهشی به معنای رد شدن در مرحله مصاحبه نیست.

 58. آرام گفت:

  سلام دوستان من برای مصاحبه به دانشگاه امام رضا مشهد (پژوهش محور غیر انتفاعی ) معرفی شدم ؟ کسی از این دانشگاه خبری داره؟ در مورد شهریه اون هم اگه اطلاعی دارید بگید ممنون

  • جلیل الملک گفت:

   سلام دوست عزیز!
   من دقیقا همونجا که شما نوشتید درس میخونم Ph.D… واقعا شرایط آموزشی عالی داره و اساتید هم همگی از خارج از کشور تشریف میارند…البته اساتید داخلی ضعیفی هم از دانشگاه شریف و تهران میان که البته نقش حل تمرین دارند!!!

 59. ندا گفت:

  سلام دوستان، من در چهار دانشگاه دعوت به مصاحبه شدم. به نظرتون اگه رزومه انگلیسی باشه، بهتر نیست؟ ایرادی که نداره ها؟ من رزومه انگلیسی دارم، سعی میکنم ترجمش کنم، ولی فارسیش همچین جالب نمیشه!

  ممنون

 60. علی گفت:

  سلام
  شهریه شبانه و پیام نور مقطع دکترا حدودا چقدر است؟
  ممنون

  • امیرعلی گفت:

   با سلام. برای رشته های انسانی تا۴۵ ملیون و فنی مهندسی تا ۵۵ ملیون. ضمنا در صورت قبولی و انصراف شرکت در سال بعد امکان پذیر نمی شود.

 61. مریم گفت:

  سلام
  شرکت در همایشها چقدر در مصاحبه تأثیر دارد؟

  ———–

  سلام
  بحث از میزان تأثیر بحث دقیقی نخواهد بود.

 62. مرتضی گفت:

  با سلام یه انتقادی به مدیر سایت داشتم البته ابتدا تشکر میکنم از زحمات فراوانی که می کشند و اینقدر سایت خوبی دارند که انتظارات مارو بالابردن
  انتقادم این که لطفا کمی بیشتر در جواب هایتان توضیح دهید به عنوان نمونه من در سوال قبلی چند سوال پرسیدم و شما فقط گفتین بله
  مرسی از زحماتتان و سایت فوق العاده خوبتان

 63. پرنیان گفت:

  سلام
  رتبه 16 از 35 نفر مجاز رشته زیست شناسی سلولی تکوینی گیاهی، برای ظرفیت پذیرش 5 نفر روزانه در دانشگاه خوارزمی دعوت به مصاحبه می شود؟

 64. شبنم گفت:

  سلام میشه یک مقدار در مورد خود مصاحبه اطلاعات بدهید. مثلا آیا فقط از لحاظ علمی سنجیده می شویم ویا اینکه ظاهر، نوع لباس پوشیدن … نیز مهم است؟ میشه یک مقدار درمورد مدل لباس پوشیدن خانم ها صحبت کنید طوری که مورد قبول اساتید محترم باشد ممنونن

  —————

  سلام
  مطالب بعدی مصاحبه از فردا بر روی سایت قرار خواهد گرفت.

 65. مرتضی گفت:

  با سلام و تشکر از وب سایت خوبتون
  رشته ما 9 نفر میخواهد و تا 46 مجاز اعلام کردن من رتبم 23 شده به نظرتون دعوت به مصاحبه میشم؟
  و اینکه 3تا مقاله آی اس آی 2تا آی اس سی و و 1همایش بین المللی دارم به نظرتون شانسی برای قبولی دارم؟
  ممنون از لطفتون

  —————–

  سلام
  بله .

 66. ramezani گفت:

  خسته نباشید من رشته آموزش زبان هستم با یک مقاله علمی پژوهشی در دانشگاه تبریز، دو ارایه همایش بین المللی علوم شناختی، یک پوستر هشتمین همایش TELLSI
  یک پوستر همایش ملی دانشگاه اهواز در Discourse and Pragmatics, یک ارایه دانشگاه تهران ، تافل ۹۳در دانشگاه تربیت مدرس در ۱۳۸۸ و سه و نیم سال سابقه تدریس و همچنین یک کار در دست داوری آیا وضعیت بدی دارم؟ می توانید در این زمینه راهنمایی کرده و مشاوره دهید

  با سپاس

  • نازی گفت:

   سلام آقا یا خانم رمضانی…من هم آموزش زبان هستم.128 شده رتبم. 8 امین همایش تلسی من هم شرکت کردم و مقاله داشتم.متاسفانه همایش ها نیم نمره بیشتر ندارند و امتیاز خیلی پایینی دارند. اما بستگی داره به نوع انتخاب رشتتون و رتبتون.حتی کسی که رتبه تک رقمی داره هم قبولیش 100 در 100 نیست. فرض کنید خیلی دانشگاهها 2 نفر می گیره که تازه سهمیه رزمنده و مربی هم هست …شما فکر می کنی جایی واسه سهمیه آزاد هم می مونه؟!

 67. نیما گفت:

  سلام من رتبه23 شدم تا 46 مجاز کردن به نظرتون به مصاحبه دعوت می شم 13 نفرم امسال میگیرند
  با تشکر

  ———–

  سلام
  بله. قطعا.

 68. saman گفت:

  با سلام
  برای یک سری رشته ها تعداد مجاز ها را زیاد کردن.

 69. آلاله گفت:

  با سلام و خسته نباشيد، وقتي شخصي مجاز به انتخاب رشته است و فقط در 3 دانشگاه هم پذيرش مي شود آيا به مصاحبه دعوت مي شود؟ مثلاً براي پذيرش جمعاً 9 نفر در 3 كد رشته، آيا كسي كه رتبه آخر قبولي در سهميه را دارد (براي مثال رتبه 37 از 37) براي مصاحبه دعوت مي شود؟ اگر نه پس چرا جز به عنوان مجاز انتخاب گرديد، لطفاً كمي توضيح دهيد. بازهم ممنون از توضيحات ارزنده تان

  ——–

  سلام
  معمولا تعداد بیشتری مجاز می شوند تا اگر برخی مایل به انتخاب تعدادی از کد رشته ها نبودند مشکلی پیش نیاید.

 70. محسن گفت:

  من رتبه ۱۳ در رشته برنامه ریزی آموزشی اوردم ۲۰ نفر مجاز شدند و فقط ۴ نفر می گیره ایا به مصاحبه دعوت میشوم

  ———

  احتمال دارد.

 71. نادر گفت:

  خدا عاقبتمونو به خیر کنه
  من دیگه از کنکوری درس خوندن خسته ام
  یه عمره داریم درس میخونیم
  نه شغلی
  نه پولی
  نه مدرک درست حسابی
  تو روستا ها هم شعبه دانشگاه زدن
  تو دریایی از آدمهای تحصیل کرده بیکار غرق شدیم
  وضعیت دکتری هم داره مثل کارشناسی و ارشد میشه
  هر چی هم با معدل بالا و کلی مقاله بریم مصاحبه
  باز امثال من رد میشن
  نمی دونم اونایی که شغل دارن یا قبول میشن یا …
  چی دارن
  تلاش؟ یعنی ما نداریم
  شانس؟ چرا نسیب ما نمیشه
  به امام حسین رد شم دیگه نمی تونم
  فقط خدا میدونه دوران تحصیلم چطور درس خوندم
  به امید روزهای روشن

 72. Future گفت:

  سلام
  ايا از زمان دقيق مصاحبه خبر داريد من هفته اخر خرداد نيستم.
  با تشكر

  ——————–

  سلام
  احتمال اینکه هفته آخر خرداد هم مصاحبه داشته باشید کم است.

 73. مکانیک گفت:

  باسلام و تشکر بسیار
  با توجه به زمان بر بودن پذیرش نهایی مقاله ها، آیا صرف ارائه خود مقالات در جلسه مصاحبه کمکی خواهد کرد؟
  بخصوص برای افرادی که در حال تحصیل هستن.

  ————

  سلام
  معمولا ارزش زیادی ندارند. ضمنا گاهی فرصت چنین کارهایی به شما داده نمی شود. ولی به هر حال همراه داشتن آنها ممکن است بی فایده هم نباشد.

 74. هستی گفت:

  با تشکر از راهنمایی های خوبتون
  آیا برای مصاحبه باید حتما مدرک زبان داشته باشیم ممکنه فقط کسی رو بخاطر نداشتن مدرک زبان رد کنن من رزومه خوبی دارم اما متاسفانه هنوز موفق به گرفتن مدرک معتبر زبان نشده ام ممنون میشم اگه جوتب سئوالم را بدهید

  ———-

  سلام
  داشتن مدرک زبان الزامی نیست. ممکن است کسی را که خیلی وضع بدی در این زمینه دارد رد کنند ولی داشتن مدرک مهم نیست.

 75. aidaa گفت:

  سلام ایا حتما استاد باید در دانشگاه خودمون درس بده؟یا میشه استادی باشه که خارج از دانشگاه خودمون باهاش دوره میبینم معرفی نامه بده؟ با سپاس

  ———-

  سلام
  معرفی نامه ها معمولا از اساتید دانشگاه محل تحصیل است.

 76. آلاله rhmld گفت:

  لطفاً در صورت امكان هرجه سريعتر يك نمونه از متن های معرفی نامه اساتید را در سايت قرار دهيد. باتشكر

 77. الهه گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  بابت مطالب ارزندتون بسیار ممنون.

  توصیه نامه رو دقیقاً باید از چه اساتید دوره ارشدمون بگیریم؟ فقط استاد راهنما؟ محتوای آن باید به چه صورت باشد؟

  ————

  سلام
  اگر مانند سال قبل باشد دست کم از دو استادتان که یکی از آنها باید استاد راهنما باشد. سعی کنید از اساتید برجسته خود معرفی نامه بگیرید.
  متن کلی آن تأیید صلاحیت شما برای ادامه تحصیل است و معمولا به مخاطب خاصی نیست.
  مثلا محتوای کلی آن اینطور است ( البته باید با متن زیباتری باشد )

  با سلام
  از نطر اینجانب ….سرکار خانم … شایستگی ادامه تحصیل و کسب دانش در مدارج بالاتر را دارند. امیدوارم در گام بعدی خود نیز موفق باشند.

 78. saeed گفت:

  با سلام و خسته نباشيد
  با توجه به نمره 20 پايان نامه ايا باز هم نيازي به تهيه توصيه نامه هست؟

  ——-

  سلام
  بله.

 79. mohsen گفت:

  من رتبه 13 در رشته برنامه ريزي آموزشي اوردم 20 نفر مجاز شدند و فقط 4 نفر مي گيره ايا به مصاحبه دعوت ميشوم

 80. saman گفت:

  سلام و خسته نباشید خانوم نازی
  می خواستم درمورد رزومه شما و این که چطور کارهای پژوهشی انجام دادید بپرسم؟ همایش و یا مقاله؟ ممنون می شوم اگر مرو راهنمایی کنید

  با سپاس فراوان

  • نازی گفت:

   سلام. من هم مقاله دارم و هم همایش و هم کتاب. سابقه ی تدریس هم دارم. و لیسانس و فوقم رو هم در دانشگاه خیلی خوبی گذراندم. اما خوب اساتید ما می گن مصاحبه ها فرمالیته هستن و دانشگاهها سعی می کنند بچه های خودشونو بردارن و سهمیه ها هم که هست…کلا اساتید نظرشون اینه زیاد به مصاحبه ی شهرهای دیگه دل خوش نکنید

  • نازی گفت:

   در این فرصت کمتر از یک ماه کار پژوهشی خاصی نمی توانید انجام دهید مگر اینکه اگر برای term paper دروس ارشد خودتون مقاله داشتید به یک ژورنال بفرستید و منتظر جواب بمونید…معمولا مجلات ISI سه ماه طول می کشه جواب بدند پس به اونها نمی رسید…به مقاله ی علمی پژوهشی فکر کنید که 1 ماهه جواب خواهند داد.در ضمن حواستان باشد مقاله سرهم بندی نکنید چون برای مصاحبه مقاله ها را هم بررسی می کنند.

 81. نازی گفت:

  من رشته ی آموزرش زبان انگلیسی هستم و رزومه ی خوبی هم دارم اما خیلی استرس دارم که موقع پاسخ به سوالات به خاطر استرس نتونم خوب جواب بدم. و اینکه خیلی ها می گن این مصاحبه ها فرمالیتس و از قبل می دونن کی رو قراره بگیرن…هر دانشگاهی 2 نفر ظرفیت داره و اگر بخواد بچه های خودش رو بگیره چه جایی واسه سایرین می مونه؟

  ———————

  مصاحبه ها واقعا مهم هستند. سعی کنید قبل از مصاحبه اصلی تمرین کنید.
  این موارد همیشه برای پذیرش دکتری مطرح بوده و هستند و معمولا در دانشگاه های مختلف و گروه های آموزشی گوناگون متفاوت هستند.

 82. سارا گفت:

  سلام وممنون از سایتتون.
  برای روز مصاحبه آیا لزومی به ارئه پرپزال هست؟

  ————————-

  سلام
  خیر لزومی ندارد.

 83. سیمرغ گفت:

  سلام، خواهش می کنم یک نمونه رزومه کامل ارائه بدید، اکثر تمونه رزومه ها ،رزومه شغلی هستند که خیلی مناسب مصاحبه دکترا نیستند . اگه این لطف رو می کنید می شه بگید چه زمانی ؟

  ————–

  سلام
  چشم حتما. ولی زمان دقیق فعلا نمی توانیم بگوییم.

 84. آرمین گفت:

  مگه مصاحبه به انگلیسی برگزار میشه؟

  —————

  معمولا از شما می خواهند که کمی به زبان انگلیسی صحبت کنید. گاهی یکی دو سوال انگلیسی هم پرسیده می شود.

 85. زهرا گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  1.لزومی به تهیه رزومه کاری هست؟
  2.بررسی و مطالعه فرمول ها و اثبات ها در دروس اصلی
  نیاز هست؟

  ———-

  سلام
  رزومه به معنای شرح حالی که شما برای ذکر نکات مثبت خود می نویسید. هر واقعیتی که به نفع تان تمام میشود را بنویسید.
  در مورد سوال های مصاحبه بعدا مطلبی می گذاریم ولی در این حد جزیی نمی توانیم به شما پاسخ بگوییم. تقریبا هیچ روال ثابتی وجود ندارد.

 86. فیزیکی گفت:

  سلام
  ایا مقاله ISI در حد ثبت نام شده(هنوز جواب نیامده باشد) تاثیری مثبت بارای مصاحبه دارد؟

  —————

  سلام
  نمره مصاحبه معمولا به دو معنا حساب می شود. برخی کارهای پژوهشی شما که نمره جداگانه ای دارد و نمره ای که در جلسه مصاحبه با ارزیابی شما توسط اساتید مختلف داده می شود. اینگونه کارها تنها در بخش دوم می توانند موثر باشند.

 87. مریم گفت:

  با سلام.من کتاب تالیف کرده ام و به چاپ دوم هم رسیده آیا در مصاحبه تاثیر دارد؟ ضمنا رتبه من 350 از 1250 ریاضی شده در روزانه بندر عباس یا پیام نور قبول می شوم؟

  ————–

  سلام
  درمورد بخش اول سوال شما بله . قطعا.
  در مورد بخش دوم متأسفانه به مشاوران انتخاب رشته دسترسی نداریم.

 88. آموزش زبان انگلیسی گفت:

  خسته نباشید
  در مورد توصیه نامه از سوی استاد راهنما آیا نیاز به سربرگ خاصی است و باید منتظر تعیین دانشگاهی که به مصاحبه دعوت می شویم باشیم؟ یا صرفا امضای استاد راهنما کافی است با توجه به این که این سوال استاد راهنمای من نیز می باشد.

  با سپاس فراوان از راهنمایی های مفیدتان

  ————–

  سلامت باشید
  اگر اساتید خود دانشگاه باشند معمولا روی سربرگ دانشگاه و بدون ذکر مخاطب نوشته می شود تا برای هر سه دانشگاه قابل کپی کردن باشد.
  اگر اساتید مورد نظرتان مدعو بوده اند روی برگه معمولی هم مشکلی ندارد.

 89. zahra گفت:

  سلام با تشكر از مطالب خوب ومفيدتون من احتمالا براي محاسبه فيزيك شريف دعوت ميشم لطفا در زمينه مصاحبه اين دانشگاه به من كمكم كنيد خيلي ممنون

  —————-

  سلام
  مطالب بعدی ما را نیز مطالعه نمایید.

 90. رضا ط گفت:

  سلام و خدا قوت

  ممنونم از ارائه مطالب ارزشمندتان

 91. ميلاد گفت:

  بسيارممنون،راجع به نمره زبان تافل ibt مينيمم براي امريكا ٨٠ هست ولي دانشگاه شريف براي مثال ٦٧ رو ميخواد،نمره اين رنج پوئن منفي حساب نميشه اكرببريم سرجلسه مصاحبه نسبت به نداشتنش؟

  —————

  نمره های سطح متوسط نه امتیاز منفی ایجاد می کند نه مثبت.

 92. سجاد گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون در تمام این مدت
  اگه براتون مقدوره نمونه های رزومه ای که میتونه تو مصاحبه مفید باشه را هم تو سایت بذارید، یا توضیحاتی بیان فرمایید.
  ممنون

  ————–

  سلام
  چشم . حتما.