مدرسان شریف اولین کنفرانس ملی مدیریت و اقتصاد جهانی کنفرانس بین المللی تحقیق و توسعه در علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد کنفرانس آینده مهندسی و تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی پژوهش در مهندسی، علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی علوم و مهندسی در عصر تکنولوژی ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی پنجمین کنفرانس بین المللی پژوهش در علوم و تکنولوژی کنفرانس بین المللی مهندسی و فن آوری اطلاعات کتابخانه فرهنگ

مصاحبه با رتبه برتر دکتری جغرافیا – ژئومورفولوژی

مصاحبه امروز پی اچ دی تست، اختصاص دارد به رتبه ۹ رشته جغرافیای طبیعی- ژئومورفولوژی. خانم ملیحه پورعلی تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ژئومورفولوژی دانشگاه تربیت معلم سبزوار و در ۷ ترم به اتمام رسانده و سپس وارد مقطع ارشد دانشگاه فردوسی مشهد شدند. امسال هم با کسب رتبه ۹ جایگاه خود را در دانشگاه فردوسی و این بار بر کرسی دکتری حفظ کردند.

pic

پی اچ دی تست: اولین سال بود که در آزمون دکتری شرکت کردید؟

-          خیر، سال گذشته هم شرکت کردم اما خیلی برنامه ریزی شده مطالعه نکردم و رتبه ای که میخواستم را کسب نکردم. ضمن اینکه میخواستم حتما مشهد بمانم و با آن رتبه این امکان برایم وجود نداشت.

پی اچ دی تست: چه زمانی مطالعه را آغاز کردید؟

-          از اوایل آبان شروع کردم و روزی ۵ ساعت میخواندم چون همزمان  تدریس هم میکردم.

پی اچ دی تست: در پیدا کردن منابع مطالعاتی از کسی کمک گرفتید؟

-          منابع که اعلام شد یکی از درس ها نسبت به سال گذشته تغییر کرده بود. درس انسان و محیط حذف شده و درس نظریات جغرافیا جایگزین آن شده بود بنابراین با اساتیدم مشورت کردم و منابع و مقالاتی را که معرفی کردند مطالعه کردم.

-          تمام کتب ژئومورفولوژی ایران  که حدود ۱۰ تا ۱۵ کتاب می باشد

-          روش تحقیق  در علوم انسانی دکتر حافظ نیا

-          روش تحقیق در جغرافیای طبیعی دکتر مقیمی

-          کتاب ژئومورفولوژی جلد اول نوشته ریچارد چورلی و همکاران ترجمه دکتر احمد معتمد

-          کتاب آمار در جغرافیا نوشته دکتر مهدوی

-          کتاب آمار نوشته دکتر صمدی

-          کتاب مجموعه تست های آمار رشته علوم تربیتی (پردازش کارشناسی ارشد)

-          مقالات چاپ شده در ارتباط با دیدگاه ها و نظریه ها در جغرافیا همچون مقالات دکتر رامشت

-          ژئومورفولوژی اقلیمی قلمرو سرد و یخچالی نوشته دکتر مقیمی

-          کتب زبان تالیف دکتر محسن قاسمی

-            کتابها و مقالاتی بودند که من برای آزمون مطالعه کردم. همچنین به داوطلبین این رشته توصیه میکنم حتما در سایت انجمن ژئومورفولوژی ایران عضو شوند و کتب تازه تالیف شده در ارتباط با ژئومورفولوژی ایران را مطالعه کنند زیرا در مصاحبه از اینکه چه کتاب هایی تازه تالیف شده اند سوال پرسیده شد.

پی اچ دی تست: برای زبان و استعداد تحصیلی چه برنامه ای داشتید؟

-          برای زبان که به کلاس کنکور رفتم. خیلی موثر بود چون مدتی بود که از جو کلاس و درس فاصله گرفته بودم و به همین دلیل این کلاس به من انگیزه میداد. اما متاسفانه یک ماه آخر نتوانستم مرور کنم و به همین دلیل درصدم کم شد. توصیه میکنم داوطلبان حتما یک ماه آخر را برای مرور مخصوصا لغات بگذارند. برای استعداد تحصیلی هم سوالات سال گذشته همه گروه ها را خواندم.

پی اچ دی تست: انتخاب دانشگاه ها به چه صورت بود و مصاحبه هر کدام چطور بود؟

-          فردوسی- خوارزمی تهران- شهید بهشتی- تبریز – رازی کرمانشاه.

بعضی از دانشگاه ها در تنظیم تاریخ های مصاحبه واقعا بی برنامه عمل کردند. من شنبه در کرمانشاه، یکشنبه در تهران و دوشنبه در مشهد و چهارشنبه در تبریز مصاحبه داشتم و مسلما انرژی زیادی برای جلسات مصاحبه نداشتم. سوالات به طور کلی در موردهدف از تحصیل در دوره دکتری، پایان نامه، سابقه تحصیلی، ترجمه قسمت هایی از کتاب Physical Geography و سوالات تخصصی بودند. در کل آشنا بودن با اساتید از استرس مصاحبه می کاهد.

پی اچ دی تست: در مورد رزو مه تان نیز بفرمایید.

-          یک مقاله علمی- ترویجی و چند مقاله همایشی داشتم و مقاله علمی- پژوهشی ام در دست داوری بود و ۲ سال سابقه تدریس در دانشگاه پیام نور مشهد.

پی اچ دی تست: در انتها چه توصیه ای به داوطلبان امسال دارید؟

-          یک ماه آخر را حتما به مرور مطالب خوانده شده اختصاص دهند. دوستانی که ماه هاست مطالعه را شروع کرده اند، خسته نشوند و ادامه دهند، روزهای آخر واقعا مهم هستند. کسانی که رزومه خیلی قوی هم ندارند نگران نباشند، رتبه خوب و اثبات توانایی هایشان در جلسه مصاحبه این ضعف را جبران خواهد کرد بخصوص اگاه بودن از موضوعات روز رشته شان و آشنایی با نرم افزارهای تخصصی. همچنین قبل از مصاحبه رزومه کاری اساتید را مطالعه کنند.حتما خبرهای سایت شما را دنبال کنند تا در جریان تمام مسائل پیرامون آزمون قرار گیرند . خصوصا تجربیات مصاحبه سایر داوطلبان را حتما بخوانند که به خود من واقعا کمک کرد. و نکته آخر اینکه با توجه به اینکه آزمون در فصل برف و سرماست، داوطلبان حتما یک روز قبل در شهری که باید آزمون بدهند حاضر شوند چون امسال خیلی از دوستان هم استانی من به خاطر بسته شدن راه ها آزمون را از دست دادند.

کارنامه1

عضویت در کانال تخصصی آزمون دکتری

نظرات (۷۰)

 1. ریحانه می‌گه:

  سلام دوستان گذشته از رتبه و آزمون و مقالات مطمعن باشید اساتید به توانایی های فردی و تسلط دانشجو به موضوعات روز و نرم افزاری و همینطور جنبه های اخلاقی دانجشو نیز تاکید فراوان دارند که خود در پذیرش مهم می باشد

 2. ..مریم می‌گه:

  من فکر میکنم اصلا مهم نیست رتبه اول بیاری تو آزمون یا مثلا پنجاه…. از یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی انتظار نمره نباید داشت. کار پژوهشی مهمه…وگرنه با دو سه ماه مطالعه دقیق میتونی رتبه خوبی تو آزمون بیاری…. ولی برای یه مقاله علمی پژوهشی حداقل باید یه سال جدای از کار فقط انتظار بکشی… کسی که رتبه خوبی داره بدون مقاله فقط با شانس میتونه دانشگاه خوب قبول شه

 3. مریم می‌گه:

  سلام
  دوستان من فکر میکنم رتیه اصلا ملاکی برای درس خوان یودن نیست.چیزی به اسم شانس هم هست

  • پشت کنکور دکتری ژئو می‌گه:

   سرکار خانم مریم چیزی به نام شانس وجود ندارد
   تلاش و مطالعه است که در جلسه امتحان نتیجه میدهد در همین امتحان گذشته یک سوال مطرح شده بود که در سطح چهارم دبیرستان است

   سوال: نظریه اشتقاق قاره ها توسط کدام دانشمند مطرح شد؟ الفرد وگنر
   با شانسی جواب دادن سوالات احتمال زیادی وجود دارد جواب صحیح را از دست داده نمره بگیری در ضمن ظلم و ستم نمره کیلویی دادن در امتحانات ارشد باعث میشود کسانی به عنوان رتبه اول و درخشان معرفی شوند که نوش جانشان باد دست ما کوتاه و خرما بر نخیل.

 4. کریم رحمانی می‌گه:

  رتبه اول دکتری آبیاری و زهکشی سال ۹۴ آورده ام آیا مزایای جهت بورس برایم لحاظ خواهد شد. با تشکر: کریم رحمانی

 5. پریسا می‌گه:

  باسلام وخسته نباشید خانوم پورعلی.من امسال کنکوردادم ومجازبه انتخاب رشته شدم ومشاوربه من این رشته روپیشنهاددادن.میخواستم بدونم که این رشته واقعابه دردبخوره وبازارکارداره؟اخه ارشدای این رشته متاسفانه بیکارن.ممنونم

  • ملیحه پورعلی می‌گه:

   سلام دوست عزیز بابت دیر جواب دادن عذر می خوام چون من دیگه به این سایت زیاد مراجعه نمیکنم…در رابطه با سوال شما باس بگم اگه نگاهی به تمام رشته ها کنین متوجه میشین اوضاع تمام رشته ها مانند هم هست و این به خود دانشجو بستگی دارد که سعی کنه در رشته خودش یک متخصص شود و همه جا به یک متخصص نیاز دارن…موفق باشید

 6. مریم می‌گه:

  سلام میخواستم بدونم معدل کارشناسی برای دکتری خیلی مهمه؟
  متشکرم دوستان

 7. سما می‌گه:

  سلام خانم پورعلی
  من برای مصاحبه میخوام برم دانشگاه فردوسی میخواستم بپرسم چه سوالایی جلسه مصاحبه پرسیده میشه.
  ممنون

 8. معصومه می‌گه:

  سلام ملیحه جون
  تبریک واسه قبولی دکتری واقعا خوشحال شدم شنیدم.
  نمیدونم منو یادت میاد یا نه. اردوی دکتر زمردیان با هم بودیم شما ارشد بودی ما کارشناسی برنامه ریزی شهری……….

 9. مریم جندقی می‌گه:

  سلام خانوم دکتر. خدمت دوستان عرض کنم بنده دوست صمیمی ملیحه جان هستم و ایشون از همه لحاظ بیست و درجه یک هستند. من به ایشون افتخار می کنم.

 10. مژده می‌گه:

  سلام خانم دکتر به شما تبریک میگم واقعاامیدوارم شدم به مطالعه بیشتردررشته
  ژئوموفولوژی . فقط من تدریس نمیکنم و رشته ام نیست ولی خیلی این رشته رو دوست دارم.

 11. صبا می‌گه:

  سلام خانم پورعلی بهتون تبریک میگم و بابت راهنماییهاتون ممنونم.
  موفق باشید

 12. الهام می‌گه:

  سلام خانم پور علی این کتا بچورلی مثال های لاتین از کشور های مختلف مثال زده لازمه خونده بشه؟

 13. امین شرفی می‌گه:

  ایول استاد
  ایشالا که درمراحل زندگی موفق باشید

 14. elham می‌گه:

  سلام خانم دکتر
  میخواستم ببینم بین کتاب واسه روش تحقیق دلاور مهمتره یا حسین آسایش و مشیری؟موندم کدومو بخونم بیشتر با توجه به اینکه با هم همه کتابای روش تحقیق همپوشانی داره.حافظ نیا رو حتما میخونم حالا موندم کدوم یکی از این دوتا رو بخونم؟نظرتون چیه؟میشه از اساتید بپرسید یا تجربه خودتونو با توجه به موفقیتتون بگید.ممنونم

 15. فاطمه می‌گه:

  خانم پورعلی.من با ارشد زمین شناسی علاقه مند به ژئومورفولوژی می باشم .لطفا راهنمایی کنید.

  • ملیحه پورعلی می‌گه:

   سلام با توجه به همپوشانی زیاد این دورشته شما در خوندن و درک دروس ژئو مشکلی نخواهین داشت دفترچه آزمون رو کامل مظالعه فرمایین فقط کاره شما در مصاحبه کمی سخت میشود.داشتن مقاله های مرتبط به رشته به شما کمک خواهد کرد.موفق باشید

 16. خدیجه می‌گه:

  با سلام
  ممنون از لطفت در پاسخ دادن
  خانمم پور علی میخواستم بدونم که تدریس در پیام نور چه امتیازی در دکتری داره چون من هم دو ترم سابقه تدریس دارم دوم اینکه شایعاتی مبنی بر نمره منفی زبان گفته شده صحیحه چون من هیچ جای معتبری اینو نخوندم. و سوم اینکه نمره مصاحبه ۷۰ و ازمون ۳۰ شده این شایعات بر اساس کدام منبع میتونیم رد یا تایید کنیم؟
  ممنون از پاسختون

  • ملیحه پورعلی می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   بله در مصاحبه تدریس دارای امتیاز است مخصوصا اگر دروس تخصصی رشته خودتون باشه دید مثیتی اساتید در مصاحبه خواهند داشت. در رابطه با تمره منفی زبان و…که فرمودین من دیگه پیگیر این موارد نیستم حتما سایت سنجش رو چک کنید.
   موفق باشید

 17. رامین رحیمی می‌گه:

  سلام خوشحال شدم دیدم این چنین در خشیدی

 18. خدیجه می‌گه:

  سلام و تبریک
  منابعدیدگاه ها و نظیه ها فقط کتاب ورلی؟
  ۶ تا از اون بود بقیه اش از کجا بو؟

  • ملیحه پورعلی می‌گه:

   سلام.ممنونم.مقالات دکتر رامشت.کتاب ژئومورفولوژی اقلیمی نوشته رژه کک ترجمه دکتر محمودی از فصول آخر که در رابطه با نظریه دیویس و…می باشد.

 19. خدیجه می‌گه:

  با سلام و عرض تبریک

  سوالات نظریه ها و دیدگاه های ژئومورفولوزی ۶ تاش از کتاب ریچارد چولی بود بقیه اش رو اطلاع دارید منابعش چی بود؟
  اگه زودتر پاسخ بدین ممنون میشم

 20. خدیجه می‌گه:

  با سلام و تبریک قبولی شما
  یه سوال داشتم نظریهاا و دیدگاه های ژئوموفولوژی ۶ تاش از کتاب یچاد چورلی بود بقیه اش از کجا بود شما اطلاع دارید؟

  ممنون میشم اگر زود پاسخ بدین.

 21. سارا می‌گه:

  سلام خانم دکتر بهتون تبریک میگم. من تو یه شهر دور افتاده زندگی میکنم که اکثر منابع توش پیدا نمیشه یا نیست با اینکه قبولی دکتری آرزومه ولی نمیدونم چیکار کنم.

 22. آنیتا می‌گه:

  تبریک و خوش به حالتون خانم پورعلی واااااااااااااای خیلی امیدوار شدم راستش من اصلا مقاله ندارم و ۱۰ سال هم از تحصیلم می گذره و داشتم ناامید می شدم که با این رزومه ضعیف نتونم قبول شم اما الان می خوام تمام تلاشمو واسه رتبه اول شدن بکنم .
  ممنونم از اطلاعاتی که دادید خانم .
  کاش یه ایمیلی می داید تا بیشتر از شما بپرسیم و اگه مشکلی حین مطالعات واسمون پیش اومد ازتون بپرسیم .
  فقط من متوجه نشدم چرا شما کتابای آمار رو مطالعه کردید چون تا جایی که به یاد می ارم از آمار دو سالیه که دیگه سوال نمی دن !
  موفق باشید .

  • دکتری ژئو می‌گه:

   با سلام
   منظورشون از کتابهای آمار همون آمار مقدماتی هستش که تقریبا نزدیک ۱۰ سوال از ۳۰ سوال امسال به این طریق بود.

 23. عباسپور می‌گه:

  سلام خانم دکتر ماهم انگیزه گرفتیم تبریک میگم

 24. اکبری می‌گه:

  تبریک میگم،موفق باشید

 25. آذر می‌گه:

  سلام
  بهتون واقعا تبریک میگم
  من وقتی درصد ها رو میبینم گیج میشم!
  درصد زبان و استعداد پارسال من از شما بیشتره. اما خوب من تخصصی بد زدم و رتبه ام بالا شد. خدایا امسال چی میشه!
  میترسم امسال من رو تخصصی وقت بذارم و بعد برعکس شه! شانس که ندارم!!!! ;)

 26. ایمان می‌گه:

  کار شما هم مربوط به رشتتون ه ؟؟

 27. فرشته می‌گه:

  سلام با تبریکات فراوان دوست عزیز

 28. ملیحه پورعلی می‌گه:

  از همه شما دوستان خوبم بابت تبریک و آرزوهای قشتگتون ممنونم.

 29. zk می‌گه:

  سلام. امیدوارم همگی خسته نباشید
  میخواستم بگم بچه هایی که مقاله ISI دارند میشه راجع به پیدا کردن این نوع مجلات، طرز نوشتن این مقالات و زمان پذیرش اونها به من راهنمایی کنن؟

 30. الهام می‌گه:

  سلام خانم دکتر عزیز تبریک تبریک تبریک. واسه ما که امسال کنکور داریم دعا کنید ممنون…..

 31. امید می‌گه:

  سلام ضمن عرض تبریک
  میخواستم بدونم آیا در مشهد کلاس کنکور رفتین؟
  کلاس کنکور زبان برای دکتری کدام موسسه برگزار می کند و شما چطور ارزیابی می کنید شرکت در کلاس کنکور زبان برای دکتری را؟
  ممنون میشم سریع تر جواب بدین. آخه میخام ثبت نام کنم.

 32. س.م می‌گه:

  سلام
  واقعا بهتون تبریک میگم و امیدوارم موفقیت هاتون ادامه داشته باشه
  یه سوال دارم و مبخواستم ببینم برای زبان چه کلاس کنکوری رفتید؟کدوم آموزشگاه ؟آخه ما تو اصفهان کلاس زبان تخصصی دکترا نداریم شایدم من نمیدونم
  ممنونم

 33. فرناز می‌گه:

  باسلام.تبریک میگم.دم بچه های فردوسی گرم.

 34. گرانش 92 می‌گه:

  سلام

  بهتون تبریک می گم.

 35. حسین زاده می‌گه:

  متشکر ازراهنمایی شما

 36. تربیت مدرسی آینده می‌گه:

  سلام
  تبرییییییییک

 37. مسعود می‌گه:

  همیشه موفق باشی

 38. مانا می‌گه:

  ملیحه جان تو باعث افتخاری . باز هم تبریک می گویم .

 39. رتبه برتر کنکور 93 می‌گه:

  سلام،خانم دکتر تبریک میگم
  موفق باشید.

 40. دریا (کشاورزی) می‌گه:

  سلام ملیحه جان. تبریک میگم. ان شاالله همیشه موفق باشی.

 41. ملیحه پورعلی می‌گه:

  ممنون از شما دوستان عزیز.موفق باشید

 42. آسمان می‌گه:

  تبریک میگم ملیحه جان

  ایشالا که همیشه موفق باشی و نتراود اشک در چشم تو هرگز مگر از شوق زیاد…

 43. phdmech93 می‌گه:

  بهتون تبریک میگم همیشه موفق باشید

درج نظر