رشته های مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری زیست ‌شناسی گیاهی – فیزیولوژی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

شرکت در آزمون دکتری تخصصی رشته‌های مختلف معمولاً با شرط تجانس رشته همراه است. اما فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد همه رشته‌ها مجاز به شرکت در آزمون دکتری زیست ‌شناسی گیاهی – فیزیولوژی هستند. 

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که داشتن شرط تجانس جهت شرکت در آزمون دکتری رشته زیست ‌شناسی گیاهی – فیزیولوژی لزوماً به معنای موفقیت و پذیرش در مقطع دکتری نیست. چرا که آن‌چه در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری به عنوان رشته‌های مجاز به شرکت در آزمون دکتری رشته زیست ‌شناسی گیاهی – فیزیولوژی اعلام شده است، تنها به معنای نداشتن منع قانونی برای شرکت در آزمون کتبی است و در فرآیند مصاحبه شفاهی، اساتید مصاحبه‌کننده هستند که با در نظر گرفتن جمیع شرایط، به داوطلب نمره می‌دهند. در نتیجه، گاه ممکن است داوطلبی علی‌رغم داشتن شرط تجانس رشته مقطع کارشناسی ارشد با رشته امتحانی آزمون دکتری، از سوی اساتید حائز شرایط تحصیل در این رشته شناخته نشود.

رشته های مجاز برای دکتری زیست ‌شناسی گیاهی – فیزیولوژی کدام رشته ها است؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد همه رشته‌ها مجاز به شرکت در کنکور دکتری رشته زیست ‌شناسی گیاهی – فیزیولوژی هستند. 

رشته‌های زیست ‌شناسی گیاهی – فیزیولوژی، زیست شناسی گیاهی – سیستماتیک و بوم شناسی، زیست شناسی گیاهی – سلولی و تکوینی، در آزمون دکتری در مجموعه امتحانی زیست شناسی گیاهی قرار دارند. این موضوع بدین معناست که با شرکت در مجموعه امتحانی زیست شناسی گیاهی می‌توانید در کنکور دکتری همه این رشته‌ها شرکت کنید.

داوطلبان عزیز می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آزمون دکتری رشته زیست‌شناسی گیاهی – فیزیولوژی به انجمن دکتری زیست‌شناسی گیاهی مراجعه کنند.

همچنین برای مشاهده رشته های مرتبط با دکتری با سایر رشته‌های امتحانی کلیک کنید.


پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص آزمون دکتری این رشته به صفحات زیر سری بزنید:

دکتری چه رشته ای بخونم؟

اگر چه امکان شرکت در کنکور برخی رشته های دوره دکتری بدون توجه به رشته مقطع ارشد وجود دارد، اما در مقطع دکتری تغییر رشته تنها در صورتی توصیه می شود که بتوانید سطح دانش لازم برابر با یک فارغ التحصیل ارشد آن رشته را داشته باشید؛ و نیز بتوانید اساتید را در مصاحبه دکتری برای این تغییر رشته قانع کنید تا شانس قبولی داشته باشید.

آیا برای شرکت در آزمون دکتری 1403 می توان در رشته دلخواه شرکت کرد؟

خیر، شرکت در آزمون دکتری اغلب رشته ها نیازمند رعایت شرط تجانس رشته مقطع ارشد و دکتری است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله رشته های مجاز به ثبت نام دکتری مراجعه کنید.

 
 
 
ثبت‌نام
باخبرم کن!

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
روشنک رضاپور
دی ۵, ۱۳۹۹ ۲:۵۳ ب٫ظ

سلام
من کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی گرایش زراعت هستم و دروس ما خیلی به رشته زیست گیاهی نزدیک هست و قبلا هم در آزمون دکتری کشاورزی زراعت گرایش فیزیولوژی گیاهان زراعی قبول شدم اما چون شهر دور بود انصراف دادم من علاقه زیادی به فیزیولوژی دارم و در دوران کارشناسی زیست گیاهی داشتیم ، و فیزیولوژی گیاهان زراعی که از هر دو درس نمرات خوبی گرفتم , در کارشناسی ارشد هم فیزیولوژی گیاهان زراعی داشتیم که نمره اول کلاس شدم چون رشته فیزیولوژی گیاهی دوست دارم حس میکنم تغییر گرایش برام بهتره چون همه دروس این رشته بر مبنای فیزیولوژی گیاهی استوار شده اما من مقالاتم درباره تاثیر اندازه بذر روی صفات گیاهی هست و یک کتاب هم درباره کاشت سویا نوشتم میخواستم راهنمایی کنید که اساتید زیست شناسی خیلی راحت تو مصاحبه دکتری منو به خاطر اینکه رشته ام متفاوت هست رد خواهند کرد بهتره دکتری زراعت گرایش فیزیولوژی گیاهان زراعی رو بخونم یا میتونم تغییر گرایش بدم ؟