/, مجموعه مشاوره و راهنمایی/رشته های مجاز به شرکت در آزمون دکتری مشاوره (کد 2148)

مدرسان شریف

استاد وکیلی

رشته های مجاز به شرکت در آزمون دکتری مشاوره (کد 2148)

شرکت در آزمون دکتری تخصصی رشته‌های مختلف معمولاً با شرط تجانس رشته همراه است. بدین معنا که تنها فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد برخی رشته‌ها مجاز به شرکت در آزمون دکتری رشته مشاوره هستند.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که داشتن شرط تجانس جهت شرکت در آزمون دکتری رشته مشاوره لزوماً به معنای موفقیت و پذیرش در مقطع دکتری نیست. چرا که آن‌چه در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری به عنوان رشته‌های مجاز به شرکت در آزمون دکتری رشته مشاوره اعلام شده است، تنها به معنای نداشتن منع قانونی برای شرکت در آزمون کتبی است و در فرآیند مصاحبه شفاهی، اساتید مصاحبه‌کننده هستند که با در نظر گرفتن جمیع شرایط، به داوطلب نمره می‌دهند. در نتیجه، گاه ممکن است داوطلبی علی‌رغم داشتن شرط تجانس رشته مقطع کارشناسی ارشد با رشته امتحانی آزمون دکتری، از سوی اساتید حائز شرایط تحصیل در این رشته شناخته نشود.

بنا بر دفترچه آزمون دکتری 98 منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری مشاوره هستند:

– علوم تربیتی (تمامی رشته‌ها و گرایش‌ها)

– روانشناسی (تمامی رشته‌ها و گرایش­‌ها)

– مشاوره و راهنمایی (تمامی گرایش­‌ها)

– روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی

رشته های مجاز به شرکت در آزمون دکتری مشاوره (کد 2148)
به این مطلب امتیاز دهید.

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
te.far
te.far

سلام ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید.
من کارشناسی آموزش زیست از دانشگاه فرهنگیان دارم.الانم دانشجوی ارشد زیست ی دانشگاه دیگه هستم. می خواستم ببینم برای آزمون دکتری می تونم رشته های مشاوره و روانشناسی رو شرکت کنم ؟ (البته می دونم توی رشته ی روانسناسی، روانشناسی تربیتی رو احتمالا می تونم . اما بقیه گرایش ها چطور؟)
توی مصاحبه ممکنه رد بشم چون کار پژوهشی در مورد روانشناسی و … ندارم ولی آیا امکان داره توی مصاحبه مقاله مروری رو قبول کنن؟