پارسه
گروه آموزشی وکیلی
تجربیات مصاحبه دکتری ۱۴۰۳
زمان مصاحبه دکتری آزاد ۱۴۰۳
همپا
موسسه آموزشی نگاره
عالم زاده
گروه آموزشی وکیلی
دوره نگاره
عالم زاده

رشته های مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری تاریخ – تاریخ ایران قبل از اسلام

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

شرکت در آزمون دکتری تخصصی رشته‌های مختلف معمولاً با شرط تجانس رشته همراه است. بدین معنا که تنها فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد برخی رشته‌ها مجاز به شرکت در آزمون دکتری رشته تاریخ ایران قبل از اسلام هستند.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که داشتن شرط تجانس جهت شرکت در آزمون دکتری رشته تاریخ ایران قبل از اسلام لزوماً به معنای موفقیت و پذیرش در مقطع دکتری نیست. چرا که آن‌چه در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری به عنوان رشته‌های مجاز به شرکت در آزمون دکتری رشته تاریخ ایران قبل از اسلام اعلام شده است، تنها به معنای نداشتن منع قانونی برای شرکت در آزمون کتبی است و در فرآیند مصاحبه شفاهی، اساتید مصاحبه‌کننده هستند که با در نظر گرفتن جمیع شرایط، به داوطلب نمره می‌دهند. در نتیجه، گاه ممکن است داوطلبی علی‌رغم داشتن شرط تجانس رشته مقطع کارشناسی ارشد با رشته امتحانی آزمون دکتری، از سوی اساتید حائز شرایط تحصیل در این رشته شناخته نشود.

رشته های مجاز برای دکتری تاریخ – تاریخ ایران قبل از اسلام کدام رشته ها است؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری تاریخ ایران قبل از اسلام هستند:

– تاریخ (تمامی گرایش‌ها)

– تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی

– تاریخ تشیع

– ایران‌شناسی (تمام گرایش ها)

– تاریخ ملل و تمدن اسلامی

– تاریخ تمدن اسلامی

– تاریخ معاصر جهان اسلام

– تاریخ اهل بیت (ع)

– تاریخ علم و فلسفه علم (تمام گرایش ها)

– الهیات و معارف اسلامی

– سطح سه حوزه علمیه

– مدرسی انقلاب اسلامی

– مدرسی تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی

رشته‌های تاریخ (تاریخ اسلام، تاریخ ایران قبل از اسلام، تاریخ ایران بعد از اسلام)، تاریخ تشیع اثنی عشری، فرقه های تشیع، تاریخ اسلام، تاریخ انقلاب اسلامی، ایران شناسی، و تاریخ فرهنگ و تمدن ایران دوره اسلامی در آزمون دکتری در مجموعه امتحانی تاریخ قرار دارند. این موضوع بدین معناست که با شرکت در مجموعه امتحانی تاریخ می‌توانید در کنکور دکتری همه این رشته‌ها شرکت کنید.

داوطلبان عزیز می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آزمون دکتری رشته تاریخ ایران قبل از اسلام به انجمن دکتری علوم تاریخی  مراجعه کنند.

همچنین برای مشاهده رشته های مرتبط با دکتری با سایر رشته‌های امتحانی کلیک کنید.


پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص آزمون دکتری این رشته به صفحات زیر سری بزنید:

دکتری چه رشته ای بخونم؟

اگر چه امکان شرکت در کنکور برخی رشته های دوره دکتری بدون توجه به رشته مقطع ارشد وجود دارد، اما در مقطع دکتری تغییر رشته تنها در صورتی توصیه می شود که بتوانید سطح دانش لازم برابر با یک فارغ التحصیل ارشد آن رشته را داشته باشید؛ و نیز بتوانید اساتید را در مصاحبه دکتری برای این تغییر رشته قانع کنید تا شانس قبولی داشته باشید.

آیا برای شرکت در آزمون دکتری 1403 می توان در رشته دلخواه شرکت کرد؟

خیر، شرکت در آزمون دکتری اغلب رشته ها نیازمند رعایت شرط تجانس رشته مقطع ارشد و دکتری است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله رشته های مجاز به ثبت نام دکتری مراجعه کنید.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی رشیدی
بهمن ۲۱, ۱۴۰۰ ۰:۰۰ ق٫ظ

با درود و سلام
یه سوال چرا و به چه علت رشته باستان شناسی که خیلی هم با رشته تاریخ مرتبط هست نمیتونه در آزمون دکترا رشته تاریخ _گرایش تاریخ قبل یا بعد از اسلام شرکت کنیم ولی رشته های دیگه که کمتر هم مرتبط هستند میتونن شرکت کنن.
لطفا و خواهش میکنم جواب بدهید.
با تشکر از لطف فراوان شما

مهدی زمانیان
فروردین ۱۸, ۱۳۹۵ ۳:۰۰ ق٫ظ

درود برشما
من دانش آموخته باستان شناسی و کارشناس ارشد فرهنگ و زبانهای باستانی هستم آیا میتوانم در آزمون دکترا تاریخ ایران باستان شرکت کنم ؟ چراکه رشته من را در این لیست رشته هایی که قادر به انتخاب هستند ننوشته شده بود . با اینکه رشته بنده مستقیما با تاریخ ایران باستان آمیخته است و منابع درسی مشترک دارد! راهنمایی بفرمایید سپاسگزار میشوم!
مهدی زمانیان