/, رشته های مجاز به ثبت نام/رشته های مجاز به شرکت در آزمون دکتری تاریخ – تاریخ ایران قبل از اسلام (کد 2123)

مدرسان شریف

استاد وکیلی

رشته های مجاز به شرکت در آزمون دکتری تاریخ – تاریخ ایران قبل از اسلام (کد 2123)

شرکت در آزمون دکتری تخصصی رشته‌های مختلف معمولاً با شرط تجانس رشته همراه است. بدین معنا که تنها فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد برخی رشته‌ها مجاز به شرکت در آزمون دکتری رشته تاریخ ایران قبل از اسلام هستند.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که داشتن شرط تجانس جهت شرکت در آزمون دکتری رشته تاریخ ایران قبل از اسلام لزوماً به معنای موفقیت و پذیرش در مقطع دکتری نیست. چرا که آن‌چه در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری به عنوان رشته‌های مجاز به شرکت در آزمون دکتری رشته تاریخ ایران قبل از اسلام اعلام شده است، تنها به معنای نداشتن منع قانونی برای شرکت در آزمون کتبی است و در فرآیند مصاحبه شفاهی، اساتید مصاحبه‌کننده هستند که با در نظر گرفتن جمیع شرایط، به داوطلب نمره می‌دهند. در نتیجه، گاه ممکن است داوطلبی علی‌رغم داشتن شرط تجانس رشته مقطع کارشناسی ارشد با رشته امتحانی آزمون دکتری، از سوی اساتید حائز شرایط تحصیل در این رشته شناخته نشود.

بنا بر دفترچه آزمون دکتری 98 منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری تاریخ ایران قبل از اسلام هستند:

– تاریخ (تمامی گرایش‌ها)

– تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی

– تاریخ تشیع

– ایران‌شناسی

– تاریخ ملل و تمدن اسلامی

رشته های مجاز به شرکت در آزمون دکتری تاریخ – تاریخ ایران قبل از اسلام (کد 2123)
به این مطلب امتیاز دهید.

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
مهدی زمانیان
مهدی زمانیان

درود برشما
من دانش آموخته باستان شناسی و کارشناس ارشد فرهنگ و زبانهای باستانی هستم آیا میتوانم در آزمون دکترا تاریخ ایران باستان شرکت کنم ؟ چراکه رشته من را در این لیست رشته هایی که قادر به انتخاب هستند ننوشته شده بود . با اینکه رشته بنده مستقیما با تاریخ ایران باستان آمیخته است و منابع درسی مشترک دارد! راهنمایی بفرمایید سپاسگزار میشوم!
مهدی زمانیان