رشته های مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری روانشناسی تربیتی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

شرکت در آزمون دکتری تخصصی رشته‌های مختلف معمولاً با شرط تجانس رشته همراه است. بدین معنا که تنها فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد برخی رشته‌ها مجاز به شرکت در آزمون دکتری رشته روانشناسی تربیتی هستند.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که داشتن شرط تجانس جهت شرکت در آزمون دکتری رشته روانشناسی تربیتی لزوماً به معنای موفقیت و پذیرش در مقطع دکتری نیست. چرا که آن‌چه در دفترچه ثبت نام آزمون دکتری به عنوان رشته‌های مجاز به شرکت در آزمون دکتری رشته روانشناسی تربیتی اعلام شده است، تنها به معنای نداشتن منع قانونی برای شرکت در آزمون کتبی است و در فرآیند مصاحبه شفاهی، اساتید مصاحبه‌کننده هستند که با در نظر گرفتن جمیع شرایط، به داوطلب نمره می‌دهند. در نتیجه، گاه ممکن است داوطلبی علی‌رغم داشتن شرط تجانس رشته مقطع کارشناسی ارشد با رشته امتحانی آزمون دکتری، از سوی اساتید حائز شرایط تحصیل در این رشته شناخته نشود.

رشته های مجاز برای دکتری روانشناسی تربیتی کدام رشته ها است؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های زیر مجاز به شرکت در کنکور دکتری روانشناسی تربیتی هستند:

– علوم تربیتی (تمامی رشته‌ها و گرایش‌ها)

– روانشناسی (تمامی رشته‌ها و گرایش­‌ها)

– آموزش ریاضی

– آموزش فیزیک

– آموزش شیمی

– آموزش زبان فارسی

– مشاوره و راهنمایی

– مشاوره (تمامی گرایش‌ها)

– اخلاق

– توسعه و تبلیغ فرهنگ دینی گرایش مشاوره

– مشاوره با رویکرد اسلامی

– تربیت اخلاقی

– گفتار درمانی – توانبخشی (علوم پزشکی)

– روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی 

رشته‌های روانشناسی تربیتی، روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، مشاوره، در آزمون دکتری در مجموعه امتحانی روان شناسی ۱ قرار دارند. این موضوع بدین معناست که با شرکت در مجموعه امتحانی روان شناسی ۱ می‌توانید در کنکور دکتری همه این رشته‌ها شرکت کنید.

داوطلبان عزیز می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آزمون دکتری رشته روان‌شناسی تربیتی به انجمن دکتری روان شناسی مراجعه کنند.

همچنین برای مشاهده رشته های مرتبط با دکتری با سایر رشته‌های امتحانی کلیک کنید.


پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص آزمون دکتری این رشته به صفحات زیر سری بزنید:

دکتری چه رشته ای بخونم؟

اگر چه امکان شرکت در کنکور برخی رشته های دوره دکتری بدون توجه به رشته مقطع ارشد وجود دارد، اما در مقطع دکتری تغییر رشته تنها در صورتی توصیه می شود که بتوانید سطح دانش لازم برابر با یک فارغ التحصیل ارشد آن رشته را داشته باشید؛ و نیز بتوانید اساتید را در مصاحبه دکتری برای این تغییر رشته قانع کنید تا شانس قبولی داشته باشید.

آیا برای شرکت در آزمون دکتری 1403 می توان در رشته دلخواه شرکت کرد؟

خیر، شرکت در آزمون دکتری اغلب رشته ها نیازمند رعایت شرط تجانس رشته مقطع ارشد و دکتری است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله رشته های مجاز به ثبت نام دکتری مراجعه کنید.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

5 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صابری
آبان ۱۰, ۱۳۹۸ ۸:۱۰ ق٫ظ

آیا فوق لیسانس زبان و ادبیات فارسی می تواند در آزمون دکترای روانشناسی تربیتی شرکت کند؟(آیا منظور از رشته آموزش زبان فارسی، زبان و ادبیات فارسی هم هست؟

سمیرا
شهریور ۲۰, ۱۳۹۷ ۵:۴۰ ب٫ظ

سلام یعنی شیمی میتونه رشته علدم اجتماعی نمیتونهواسه دکترای روانشناسی شرکت کنه؟

سلاله
تیر ۲۳, ۱۳۹۴ ۵:۴۶ ب٫ظ

سلام.با مدرک تحقیقات آموزشی میشه دکتری روانشناسی تربیتی بدون آزمون شرکت کرد؟

رویال
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۴ ۹:۵۴ ق٫ظ

سلام من هم همین سوالو دارم البته میتونه اما آینده کاری وجذبش ابهام داره.البته هیچ مشکلی برا شرکت کردن چه اطاد یا سراسری نداره

خسرو
مهر ۱۹, ۱۳۹۲ ۵:۲۳ ق٫ظ

س-آیا رشته مدیریت آموزشی میتونه در آزمون دکتری رشته روان شناسی تربیتی شرکت کنه؟

سپاس فراوان