انتخاب مهم‌ترین منابع آزمون دکتری رشته آب و هواشناسی، اولین قدم جهت کسب آمادگی و موفقیت در این امتحان است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

مطابق دفترچه ثبت نام دکتری 1400-1401 که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است، فارغ‌التحصیلان یا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های علوم جغرافیایی (تمامی رشته‌ها)، هواشناسی و زمین‌شناسی (علوم زمین) مجاز به شرکت در آزمون دکتری رشته آب و هواشناسی هستند.

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری آب و هواشناسی لازم است با توجه به سرفصل‌های آزمون دکتری 1400 رشته آب و هواشناسی که در دفترچه ثبت نام دکتری 1400 درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

منابع آزمون دکتری رشته آب و هواشناسی

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری آب و هواشناسی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر 1 و ضریب دروس تخصصی برابر 4 است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته آب و هواشناسی اعلام نمی‌شود.

در ادامه منابع پیشنهادی آزمون دکتری آب و هواشناسی که می‌توانند منابع مناسبی جهت موفقیت داوطلبان در آزمون دکتری باشند ارائه شده است.

منابع آزمون دکتری آب و هواشناسی

قابل توجه است که منابع زبان عمومی دکتری و منابع استعداد تحصیلی که بین داوطلبان رشته‌های امتحانی مختلف یکسان است، در صفحات مربوطه درج شده که داوطلبان می‌توانند جهت اطلاع دقیق و پرسیدن سؤالات خود در این باره به این صفحات مراجعه نمایند. همچنین امکان دانلود رایگان کتاب زبان عمومی و کتاب استعداد تحصیلی سایت پی‌اچ‌دی تست در صفحات مذکور برای داوطلبان عزیز فراهم شده است.

منابع آزمون دکتری آب و هواشناسی

دروس در سطح کارشناسی

روش تحقیق در جغرافیا

حافظ نیا، محمدرضا، مقدمه‌ای بر روش تحقیق در علوم انسانی، تهران؛ انتشارات سمت، 1389

نعمت‌زاده، شهین، کتاب‌شناسی توصیفی روش تحقیق، مرکز اسناد و مدارک علمی ایران، تهران: 1366

ایان‌های: احمدپور، احمد، محمد اسکندری، روش‌های تحقیق کیفی در جغرافیای انسانی، انتشارات سمت

جیمز ام لیندسی: رضوانی، محمدرضا، روش‌های تحقیق در جغرافیای انسانی

پوراحمد، اسکندری، روش‌های تحقیق کیفی در جغرافیای انسانی، انتشارات سمت

دروس در سطح کارشناسی ارشد

تکنیک های آب و هواشناسی

علیجانی، بهلول (1390)، اقلیم‌شناسی سینوپتیک، انتشارات سمت

فرج زاده، منوچهر (1394)، تکنیک‌های اقلیم‌شناسی، انتشارات سمت

لشگری، حسن (1390)، اصول تهیه و تفسیر نقشه و نمودارهای اقلیمی، انتشارات دانشگاه شهید بهشتی

کاویانی، محمدرضا و علیجانی، بهلول (1386)، مبانی آب و هواشناسی، انتشارات سمت

آب و هواشناسی عمومی و ایران

مسعودیان، ابوالفضل (1391). آب و هوای ایران. دانشگاه اصفهان

علیجانی، بهلول (1374)، آب و هوای ایران. انتشارات پیام نور

انجمن تخصصی آزمون دکتری آب و هواشناسی برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کنکور دکتری و نیز تبادل نظر بین داوطلبان این رشته امتحانی ایجاد شده است. داوطلبان عزیز می‌توانند به منظور به اشتراک‌گذاری نظرات و صحبت با دوستان هم‌رشته خود به این انجمن مراجعه نمایند.

همچنین جهت کسب اطلاع از زمان ثبت نام آزمون دکتری 1400-1401 و زمان آزمون دکتری 1400 می‌توانید به صفحات مربوطه مراجعه نمایید.