آقای جهانی فر پذیرفته شده دانشگاه تهران قطعا یک الگو هستند.  نه تنها الگویی برای داوطلبان با شرایط مشابه بلکه الگویی برای همه داوطلبان. خواندن این مصاحبه قطعا تأثیر مثبت بر تلاش های شما خواهد داشت.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

jahanifar

پی اچ دی تست : با سلام لطفا بفرمایید تحصیلات شما در مقاطع قبلی چگونه بوده است ؟

من در سال 1380 در رشته فیزیک حالت جامد دانشگاه خوارزمی پذیرفته شدم و از همین سال به استخدام آموزش و پرورش درآمدم. در سال 1385 وارد اولین دوره کارشناسی ارشد آموزش فیزیک در ایران شدم که توسط دانشگاه شهید رجایی برگزار می گردید. در سالهای 87 تاکنون نیز بیشتر به جنبه های خانوادگی و اقتصادی زندگی پرداختم و فرصتی برای درس خواندن نداشتم.

پی اچ دی تست: چه شد که این رشته را انتخاب کردید ؟

خود رشته آموزش فیزیک که در ایران دکتری ندارد. دانش آموختگان این رشته می بایست بین دو زمینه آموزش یا فیزیک یکی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. بنده هم مقالات و کارهای پژوهشی ام در زمینه آموزشی بود و احساس کردم در مصاحبه رشته فیزیک شانسی نخواهم داشت.

این را هم بگویم که یکی دیگر از دلایلی که من را از دکتری دور نگه داشت این بود که تا قبل از نیمه متمرکز شدن آزمون دکتری به دانش آموختگان رشته ما اجازه شرکت در آزمون رشته های آموزشی را نمی دادند. از سال 90 با تغییر نحوه برگزاری آزمون این فرصت رابه دست آوردیم که در برخی رشته ها ادامه تحصیل دهیم. رشته برنامه ریزی درسی یکی از رشته هایی بود که خیلی از بچه های مارا جذب خود کرد. من هم در سال 90 در آزمون این رشته شرکت کردم . در سال 91 با بررسی هایی که کردم به رشته سنجش و اندازه گیری علاقه مند شدم و تصمیم گرفتم در آزمون دکتری این رشته شرکت کنم. در همان سال از حدود دی ماه بود که شروع به مطالعه کردم ولی خیلی جدی نبود. دروس تخصصی را تقریبا نخواندم و تنها درس هایی مثل آمار را مطالعه کردم. رتبه ام 65 شد و برای مصاحبه تنها به یک دانشگاه غیر انتفاعی معرفی شدم که  نرفتم.

پی اچ ی تست : امسال چطور؟

حقیقت این است که من در دبیرستان در یکی از روستاهای استان چهار محال و بختیاری تدریس می کنم و منزل مان هم در روستا می باشد. کتاب فروشی بزرگی اطراف ما نیست و به کسی هم که بتوانم از او مشاوره بگیرم دسترسی نداشتم. خودم بودم و خودم. به اینترنت هم دسترسی نداشتیم و اگر کار واجبی داشتم می بایست به شهری که در فاصله سی چهل کیلومتری ما ست می رفتم . کافی نت هم که محل گشت و گذار اینترنتی و کسب اطلاعات نیست.

یکی از روزهای آغازین شهریور91 که به شهر رفته بودم با یکی از دوستانم برخورد کردم. از نتیجه آزمون سال قبل پرسید. نتیجه را گفتم . تصمیمم  برای آزمون 92 را جویا شد. گفتم با این نتیجه که گرفته ام دیگر قصد شرکت در آزمون دکتری را ندارم. این را که شنید شروع به نصیحت من کرد وآن قدر انگیزه مرا تقویت کرد که از آنجا مستقیم به کافی نت رفتم. وارد سایت یک از فروشگاه های اینترنتی کتاب شدم. بعد عناوین دروس آزمون را یکی یکی سرچ کردم. از منابع خوب خبری نداشتم. اما در همان فرصت محدود کمی سرچ کردم . کمی از اطلاعاتم در خصوص نویسندگان کتابها استفاده کردم و خلاصه همان روز تعداد زیادی کتاب خریدم که با توجه به محل زندگی مان دو هفته بعد به دستم رسید.

پی اچ دی تست : برنامه مطالعاتی تان چگونه بود ؟

این کلمه برنامه را خوب گفتید. من یک معلم هستم و برای مطالعاتم هم برنامه ریزی دقیقی داشتم. درس خواندن من تقریبا از اوایل مهرماه و شروع کلاسها آغاز شد. صبح ها به دبیرستان می رفتم و حدود ظهر به خانه بازمی گشتم. تا ساعت سه به ناهار و نماز و استراحت می گذشت. از سه تا یازده و نیم شب هم مشغول مطالعه بودم. یعنی 6 تا 8 ساعت مطالعه در هر روز داشتم. از این مدت دو ساعت به زبان اختصاص داشت. مابقی را بین چهار عنوان درسی تقسیم کرده بودم. یک روز دو عنوان و روز بعد هم دوعنوان دیگر. پنج شنبه ها هم تعطیل بود و صبح تا شب به مرور مطالبی که در طول هفته خوانده بودم می گذشت. جمعه هم روز خانواده بود و تعطیل.

پی اچ دی تست : از چه منابعی استفاده کردید و آیا از کتاب هایی که خریدید راضی بودید؟

بله. البته همانظور که گفتم برای هر موضوع چند کتاب تهیه کرده بودم.

سنجش کلاسیک:

مبانی نظری اندازه گیری ، نوشته : مری جو الن ، ترجمه : دکتر دلاور

اصول روان سنجی و روان آزمایی، نوشته: دکتر حسن پاشا شریفی

نظریه سوال – پاسخ:

نظریه جدید روان سنجی برای روان شناسان ، نوشته : سوزان اندرسون ، ترجمه : پاشا شریفی و همکاران

مبانی نظری سوال – پاسخ ، نوشته : همبلتون ، ترجمه : فلسفی نژاد

روش تحقیق و آمار:

روشهای تحقیق در علوم تربیتی ،  دکتر دلاور

مبانی نظری و عملی پژوهش در علوم  رفتاری ،  دکتر دلاور

احتمال و آمار کاربردی ، دکتر دلاور

روش های آماری در علوم رفتاری ، رمضان حسن زاده

روش کارم هم به این صورت بود که مثلا وقتی میخواستم در مورد آزمون تکرار سنجش مطالعه کنم این مبحث را از روی همه کتاب های آمار وروش تحقیق می خواندم. بعد چکیده مطلب و آنچه رافهمیده بودم در جزوه خودم یاداشت می کردم. روزهای پنج شنبه و ماه های آخر که مشغول دوره بودم این جزوه منبع اصلی مطالعه ام بود. جزوه ای که بسیار مفید و کاربردی است.

پی اچ دی تست : خانواده با این برنامه فشرده شما مشکلی نداشتند ؟

مشکل که داشتند اما تحمل می کردند. در واقع کنکور دکتری من یک کار گروهی بود . کاری که همسر و پسر پنج ساله ام پا به پای من آن را به اتمام رساندند. وقتی هم نتایج آمد همه ما به یک اندازه خوشحال شدیم. انگار هر یک از ما ماحصل دسترنج خورد را مشاهده می کرد. واقعا ازآنها سپاسگزارم.

پی اچ دی تست : در خصوص آزمون کتبی حسابی صحبت کردیم حالا از انتخاب هایتان برای مصاحبه بگویید.

در رشته ما انتخاب های زیادی وجود نداشت. دانشگاه تهران سه نفر می خواست (دو نفر روزانه و یک نفر شبانه) و دانشگاه علامه هم 5 نفر.

پی اچ دی تست : پس فرصتی برای تجربه فضاهای مختلف نداشتید.

من از حدود آبان ماه که اینترنت قدم به روستانی ما گذاشت و ADSL ما وصل شد شروع به گشت و گذار در فضای اینترنت کردم و به کسب اطلاعات در خصوص آزمون دکتری پرداختم. با سایت شما آشنا شدم و با بچه ها همراه گشتم. در زمان مصاحبه هم مطالبی که در این زمینه منتشر کرده بودید را مطالعه کردم که بسیار مفید بود. همچنین نظراتی که بچه ها در مورد مصاحبه های خود می گذاشتند را هم پیگیری می کردم و به نوعی تجربه مجازی خوبی از فضای جلسه مصاحبه کسب کردم که خیلی کمکم کرد.

پی اچ در تست : تاثیر این تجربیات را دیدید ؟

بله البته. مصاحبه دانشگاه تهران اولین مصاحبه ام بود. ابتدا جلسه حضوری مصاحبه برگزار شد وروز بعد هم آزمون کتبی داشتیم. احتمالا قانون مندترین مصاحبه دکتری مصاحبه ما بود چون رییس سازمان سنجش خودش جز مصاحبه کنندگان بود. زمانی که به هر یک از 8 نفر دعوت شده اختصاص داده شد کاملا برابر بود و نحوه برگزاری جلسه مصاحبه هم  یکسان بود. 5 دقیقه اول فرصت می دادند تا خودمان را معرفی کنیم و هر چه دوست داریم بگوییم. بعد هم سوالات شروع شد که البته علمی نبود. دکتر خدایی یک متن داد تا ترجمه کنم و بعد هم سوالات عمومی مثل محل لیسانس ، هدف از تحصیل ، نحوه امرارمعاش  … پرسیده شد. در آخر هم راجع به مقاله ها و کارهای پژوهشی سوال می کردند.

دانشگاه علامه به نوعی عکس تهران عمل کرد. سوالات عمومی درمورد نحوه گذران زندگی ، هدف از تحصیل ، عنوان احتمالی پیشنهادی برای تز دکتری . … را در یک فرم تعبیه کرده بودند که می بایست قبل از مصاحبه آن را پر می کردیم. جلسه مصاحبه هم کاملا علمی و تخصصی بود.

پی اچ دی تست: و در پایان؟

از سایت شما و همه کسانی که مرا در این راه همراهی کردند تشکر می کنم و دوست دارم این موفقیت را به دست های رنج کشیده پدرم ، وجود نازنین مادرم و حضور سبز همسر و پسرم تقدیم کنم.

http://srv2000.sanjesh.org/p_krn/index.php/krn_doctor/sar92resk

اینستاگرام آزمون دکتری