سلام دوستان خوبم، خوب و شاد و پرانرژی هستید؟ با درس ها چه می کنید؟ امیدوارم که خوب پیش بروند. امروز  پیام های شما را می خواندم که به پیام یکی از دوستانتان برخوردم، در مورد مرور درس ها پرسیده بود و می خواست بداند پس از اتمام هر درس چه بکند که فراموش نشود؟ و اینکه آیا  نیاز است برای دروس تمام شده زمانی را در برنامه اختصاص داد؟ با توجه به اینکه مرور درس ها یکی از مهم ترین مسایل در آمادگی برای کنکور است و از موضوعات مورد نیاز همه شما، بحث این هفته را به آن اختصاص خواهیم داد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

دوستان عزیزم یکی از مسایلی که باید در فرایند آمادگی برای کنکور حتما مورد نظر قرار دهید، مرور مداوم دروس است زیرا آمادگی برای کنکور یک مهارت است که بدون تکرار و تمرین به دست نمی آید. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که با این حجم زیاد مطالب چگونه می توان به دروس تمام شده مجددا زمانی را اختصاص داد و در این صورت چگونه می توان مباحث دیگر را به اتمام رساند؟ جواب این سوال ها را شاید بتوان در چند کلمه خلاصه نمود.

” مدیریت خواندن دروس”

اگر بخاطر داشته باشید در بحث هفته گذشته در مورد مدیریت منابع درسی و اینکه چگونه چندین کتاب مربوط به هر مبحث را در برنامه خود جای دهیم، صحبت نمودیم. قرار شد در مرحله اول خواندن دروس را از اصلی ترین منبع آغاز کنید. در این مرحله سعی کنید از مطالب اصلی آن کتاب خلاصه ای تهیه نمایید. با توجه به اینکه این کار زمان بر است از علامت گذاری مطالب مهم توسط ماژیک های رنگی حتی مداد و خودکار معمولی( بستگی به نظر خود شما) و یا نوشتن نکات مهم و استنباط خود در متن کتاب استفاده نمایید. در مرحله بعد به سراغ کتاب های مهم دیگر در این زمینه رفته و به صورت تطبیقی آن ها را مطالعه نمایید. در این مرحله نیز علامت گذاری مطالب مهم فراموش نشود. در پایان این مرحله شما تسلط نسبی بر مطالب این مبحث دارید و می توانید زمان مطالعه این درس را کاهش داده و دروس دیگر را در برنامه خود جای دهید. البته این درس را نیز از برنامه به صورت کامل حذف نمی کنید بلکه روزی یک الی دو ساعت را به تست زنی در این زمینه اختصاص بدهید. به این ترتیب هم می توانید دوس دیگر را نیز هم زمان با این درس پیش ببرید و هم اطلاعات خود را محک  بزنید تا در صورت نیاز طی مراحل بعدی مطالعه به رفع ایرادات خود بپردازید. فراموش نکنید در زمان تست زنی نیز نکات مهم تست ها را نوشته یا علامت گذاری کنید. این نکات منبع خوبی برای دوره های روزهای آخر است.

پس از اینکه دروس جایگزین را نیز به اتمام رسانده و به مرحله اول تست زنی آن رسیدید میتوانید دور دوم مطالعه درس قبل را شروع کنید. در این مرحله به سراغ خلاصه های خود بروید و ضمن دوره مطالب خوانده شده اشکالات مشاهده شده در زمان تست زنی را برطرف نمایید. به یاد داشته باشید که این دور از مطالعه زمان کمتری را از شما خواهد گرفت زیرا بجای خواندن کل مباحث فقط خلاصه ها و اشکالات خود را خواهید خواند. طی این مطالعه حتی ممکن است خلاصه های شما خلاصه تر هم بشود، در نتیجه مطالعه های بعدی زمان کمتری از شما خواهد گرفت. بدین ترتیب تا زمان آزمون بدون صرف زمان زیاد می توانید چندین و چند بار  دروس خود را دوره کنید و آمادگی خود را هرچه بیشتر بالا ببرید.

دوستان خوبم فراموش نکنید مثل همیشه ما اینجا منتظر شنیدن تجارب شما هستیم و آماده ایم تا در صورت بروز هر مشکل در مسیر کنکور شما را یاری نماییم. پس با ما همراه باشید و مانند دیگر دوستان خود نظرات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.

شاد و موفق باشید

مشاور

امتیاز دهید

اینستاگرام آزمون دکتری