مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری  هم آموز

اهمیت سوابق علمی در پذیرش دوره دکتری از نگاه رئیس سازمان سنجش

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور جزئیات نمره دهی آزمون دکتری در بخشی کتبی و سوابق علمی را اعلام کرد و گفت: در آزمون دکتری سال 93 تنها موضوع مصاحبه حضوری مطرح نیست و سوابق علمی مجموعه ای از مصاحبه حضوری، سوابق آموزشی و سوابق پژوهشی به عنوان 70 درصد نمره آزمون در نظر گرفته می شود.

دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نمایندگان سئوال کردند که میزان نمره دهی به آزمون کتبی و بخش مصاحبه که دارای تاثیر 50 و 50 بود به تاثیر 30 به 70 تغییر یافته است و در نتیجه باعث می شود دانشگاه ها اعمال سلیقه کنند که وزیر در همان مقطع توضیحات کلی مطرح کرد که سوابق علمی در آزمون دکتری مطرح است نه صرف مصاحبه.

هر آنچه به بخش مصاحبه آزمون دکتری مربوط می شود

وی با ارائه توضیحات مبسوط در این زمینه یادآور شد: دیگر اینکه بگوییم 70 درصد نمره مصاحبه تنها برای مصاحبه حضوری است غلط است. چرا که برای این 70 درصد مجموع سوابق علمی شامل سوابق آموزشی، سوابق پژوهشی و مصاحبه حضوری در دانشگاه درنظر گرفته شده است.

خدایی اضافه کرد: این سوابق علمی از سوی دانشگاه در پارامترای مختلف و در فرم های مخصوص طراحی شده است و بر اساس آن نمره دهی می شود. داوطلبی که مقالاتی دارد یا رتبه هایی در جشنواره ای کسب کرده و ترجمه و تالیف کتاب دارد در زمان بررسی سوابق علمی اش نمره کسب می کند.

وی اظهار داشت: ضمن اینکه سوابق آموزشی داوطلب شامل معدل کارشناسی، معدل کارشناسی ارشد، مرتبط بودن رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد هر کدام بر اساس فرمولی طراحی شده و بر اساس آن به داوطلب نمره داده می شود که این ها مجموع سوابق آموزشی را تعیین می کند.

رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: یک بحث دیگر بحث مصاحبه حضوری است که بخشی از سوابق علمی، توانایی و تسلط داوطلب، میزان تجزیه و تحلیل علمی مطلب مورد توجه اساتید قرار می گیرد و در فرم های مربوطه به داوطلب نمره داده می شود.

نقش پر رنگ آزمون کتبی

وی با اشاره به بررسی هایی که در زمینه تاثیر نمره آزمون کتبی و بخش سوابق علمی مورد توجه قرار گرفته است، گفت: البته در این میان نکته ای که مغفول مانده این است که آزمون کتبی تاثیر بسزایی در آزمون دکتری دارد. بر اساس آمار سال گذشته از تعداد بیش از 218 هزار نفر شرکت کننده در آزمون کتبی دکتری سال 91 تعداد 45 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و در واقع 173 هزار نفر از فیلتر اولیه آزمون کتبی گذشتند اما در نهایت پس از انتخاب رشته داوطلبان مجاز، تعداد 22 هزار نفر به دانشگاه ها معرفی شدند. در مجموع به نظر می آید که آزمون تنها 30 درصد نمره را تشکیل می دهد اما در واقع تاثیر گذار ترین نقش را آزمون کتبی بازی می کند چرا که با وجود 30 درصد تاثیر، 196 هزار نفر غربال شدند.

خدایی تاکید کرد: افراد معرفی شده باید مجموع 100 درصدی نمره خود را به صورت 30 درصد نمره آزمون کتبی و 70 درصد نمره سوابق علمی کسب کنند.

سهم هر بخش در قبولی داوطلبان

وی افزود: در نهایت مقرر شد وقتی داوطلب به دانشگاه معرفی می شود 30 درصد نمره آزمون کتبی و 70 درصد نمره سوابق عملی به صورت  21 درصد مصاحبه حضوری، 21 درصد سوابق آموزشی و 28 درصد سوابق پژوهشی را کسب خواهد کرد.

وی درباره تغییرات در میزان تاثیر آزمون کتبی و نمره مصاحبه و سوابق تحصیلی گفت: نقش آزمون و بررسی میزان تاثیر آن از بازخوردها و فیدبک هایی که به وزارت علوم رسیده است، مورد بررسی قرار گرفت که بر این اساس یک مقدار اختیار بیشتری به دانشگاه ها داده شود اما این اختیار به صورت نظام مند داده شود. در مجموع انتخاب این شیوه بر اساس نظرخواهی از سه گروه دانشجویان، اساتید و انجمن های علمی انجام گرفته است و بهترین نظرات با برآیند نهایی به این جمع بندی رسیده است.

رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: در زمان انتخاب رشته نیز پارامترهای متعددی از جمله نوع انتخاب رشته، شهریه پرداز بودن دانشگاه انتخابی، انتخاب دوره روزانه، شبانه یا پردیس های شهریه پرداز در معرفی فرد به دانشگاه اهمیت دارد.

 

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
سارا
سارا

سلام به نظر شما برای تقویت نمره ی مصاحبم چیکار کنم با توجه به اینکه ۱۰ سال سابقه ی تدریس دارم و یه مقاله ی علمی ترویجی دارم واینکه ارشدم پیام نور و معدل ۱۷و ۳۰ صدم و با شیوه ی اموزش محور بودم

ابراهیم
ابراهیم

سلام
شما رو به خدا سوالات آزمون دکترای ۹۷ به بعد رو آسونتر طرح کنیدتا راه امیدو انگیزه ای برای دیگران هم باشه

ابراهیم
ابراهیم

واقعا اکثرا ازنحوه سوالات دکتری معترضند

رضا
رضا

سلام
منظور از سوابق پژوهشي، تحقيقات و كارهاي پژوهشي در حين تحصيله يا بعد از فارغ التحصيلي هم مي تونه باشه؟مهمه چه زماني باشه؟مرسي

ابراهیم
ابراهیم

داشتن مقاله درحین تحصیل دکترا لازمه.

فرهيد
فرهيد

سلام من چون مقاله ام دير چاپ شد نمره پايان نامه ام 17.5 ثبت شد، و معدل كل ام 15.75 است. آيا اميدي هست در مصاحبه دكتري قبول شم؟ميشه پاسخ بديد خيلي استرس دارم. رشته ام مديريته.

محسن
محسن

سلام من ارشد مدیریت آموزشی از دانشگاه آزاد هستم به نظرتون می تونم در رشته آموزش بهداشت شرکت کنم و فکر می کنید آینده اش خوبه ؟

pari
pari

سلام دوستان
من دانشجوی ترم5کارشناسی رادیولوژیم.قصد دارم واسه ارشدآماده شم و واقعا وقت بزارم از طرفی معدل کمی دارم و خییییلی نگرانم امامقاله ای دارم آماده میکنم…نمیدونم با این وجود اصلا شانسی دارم واسه آزمون یا نه؟!

آیلین
آیلین

سلام دوست خوبم اصلا نگران معدل نباش چون من با معدل 13/50 تونستم دانشگاه دولتی ارشد روزانه قبول شم معدل اونقدرها هم تاثیر گذار نیست که بخواهید بترسید فقط خوب درس بخونید تا کمبود معدل را جبران کنید

pari
pari

مرسی آیلین،واقعاممنونم از راهنمایت…

امتیاز دانشگاه ها موثر در رتبه کنکور
امتیاز دانشگاه ها موثر در رتبه کنکور

امسال آیاامتیاز دانشگاه ها مثل سال گذشته است؟سال پیش دانشگاه تهران100 بود و دانشگاه بهشتی زیر 50 با اینکه رشته ما در هر دو گروه از نظر علمی یکسان بود ولی چون دانشگاه تهران اسم در کرده یا بعضی رشته هاش موفقه کل دانشگاه رتبه 100 داره و این در رتبه بسیار تاثیر گذاره یکی از دوستای خودم که تهران خونده بود با اینکه اصلا برا کنکور سال پیش زحمت نکشید و درصدس هم چندان با من فرق نداشت به خاطر همین 100 امتیاز دانشگاش رتبش13 شد خودش هم باورش نمی شد. این امتیاز100 جزئ معدل اعمال شده در کنکو… ادامه نظر»

زهرا (کشاورزی به مشاور گرامی)
زهرا (کشاورزی به مشاور گرامی)

با سلام و وقت بخیر / لطفا اگه کسی از آسمان عزیز خبر داره بگه خیلی وقته ازش خبر نیست / مرسی

elena. shimi tajzie
elena. shimi tajzie

سلام دوستان
من فارغ تحصیل کارشناسی ارشد شیمی تجزیه هستم
می خوام دکترای شیمی دارویی بخونم. میشه کمکم کنید. دانشگاه آزاد این رشته رو داره؟ لطفا راهنماییم کنییییییید ممنون میشم.

مریم به مرصا
مریم به مرصا

سلام و خسته نباشید.
آیا میتونید من رو در مورد نوشتن مقاله ریاضی راهنمایی کنید؟از کجا شروع کنم؟رشته من هم ریاضی هستش با گرایش کاربردی.

فریبا
فریبا

سلام..من فارغ التحصیل از دانشگاه تربیت مدرسم..با معدل 18.56 و چندین مقاله دارم و رتبه اول هستم و معدل من تا نفر دوم حدود 2 نمره تفاوت داره…اما یک هفته مونده بود تا مصاحبه بدون ازمون این شانس ازم گرفته شد..چون من دوره نیمه حضوری بودم..در صورتی که من رتبه اول در بین تمام گروه های وارد شده بودم اما اینو نادیده گرفتن..استاد راهنمام خیلی تلاش کردن اما نشد..چون قانون تصویب شده وزارت علوم بود…اما این انصاف نیس…واقعا چرا این شانس باید از امثال من گرفته بشه… 🙁

دانشجو
دانشجو

سازمان سنجش چطوری یک درصدهای مربوط به مصاحبه حضوری(21 درصد) و سوابق آموزشی(21 درصد) رو محاسبه کرده ، زیاد هم لازم نبود خودشونو اذیت کنن ، 20 درصدی هم میگفتن مشکلی پیش نمی آمد. به جای این همه حساب و کتابشون میشد برای مسائل مهمتری در سطح کلان علمی کشور وقت گذاشت.

پویا
پویا

خودتون هم موندید دارید چکار میکنید
هر سال یه کاری میکنید بعد توجیه میکنید کارتونو
همش توجیه بخدا
همش توجیه

مرضیه
مرضیه

دوستان موفق باشید

سارا به phdmech93
سارا به phdmech93

مرسي
وضعيتتون چطوره؟ مقاله داريد؟ درستون تموم شده؟ اولين سال شركت ميكنيد؟
من ارشد آزاد خوندم . شما سراسري هستيد؟

phdmech93
phdmech93

نه ترم پنجم هفته دیگه دفاعمه
یک کنفرانسی دارم یه علمی پژوهشی در دست داوری
بله اولین ساله شرکت میکنم
سراسری هستم

سارا به phdmech93
سارا به phdmech93

سلام
شما مكانيك هستيد ؟ كدوم گرايش؟
من تبديلم
به نظرتون معدل 14 واسه ليسانس و 16.5 واسه ارشد خوبه؟
خليلي استرس دارم
تورو خدا جواب بديد
مرسي

phdmech93
phdmech93

سلام
بله منم تبدیلم.والا هنوز اعلام نشده 20% تو آزمون کتبی تاثیر داره یا نه.واسه مصاحبه هم ضعف معدل رو میشه با یک امتیاز دیگه جبران کرد مطمئن باشید.اصولا معدل بچه های فنی پایینه نگران نباشید

bita
bita

سلام دوستان
در کارنامه نمره مصاحبه که دانشگاهها دادن از چنده؟ از ۱۰۰ یا از ۵۰ ؟
اخه من رزومم بد نبود ولی مثلا یه دانشگاه نمره مصاحبه رو ۴۵ داده میخوام ببینم از ۱۰۰ هست یا از ۵۰ ؟
البته اون نمره ای که تو کارنامه واسمون زدن نه اون که دانشگاه داده به سنجش؟

احمد به bita
احمد به bita

سلام
تو جدولي كه نمرات كل در آخر مياد كدومش نمره مصاحبه هست؟ اوني كه نوشته نمره موسسه؟

bita
bita

بله اون نمره مصاحبه هست ولی نمیدونم از ۱۰۰ هست یا از ۵۰
شما میدونید؟

مهناز
مهناز

سلام
نمره ای که برای مصاحبه دادن از 100هست چون به من 69 دادن. موفق باشید

bita
bita

Mamnoon

ناشناس
ناشناس

آيا اساتيد همه دانشگاها به يه سطح نمره ميدن؟ ما خودمونو كشتيم به زور ١٥شديم. دوستامون بدون هيچ تلاشي همه ١٨ و ١٩ شدن.
بعدش ما كه ترم آخر ارشديم و هيچ زماني برا مقاله نوشتن نداشتيم، پايان نامه هم دفاع نشده كه از توش مقاله در بياد چي؟!

f
f

سال بعد

فائزه
فائزه

ببخشید که عمر ماهم مثل عمر بقیه ارزش داره به ناحق نمره میدن دانشگاه ها!

حسام
حسام

سلام به نظر من وقتی سهمیه استعداد درخشان برای معدل گذاشتن و سهم 20 در صدی یا بیشتر معدل در آزمون کتبی تکرار ان برای مصاحبه معنی نداره. اگه این طوریه مقالات معتبر دانشجویان نیز باید در تعیین رتبه ازمون کتبی نقش داشته باشه تا افراد ففط با دوتا تست بیشتر زدن یا معدل هایی که اکثرمان می دانیم به حق نیست نتونن شانس یک نفر دیگه برای شرکت در مصاحبه بگیرن. این به عدالت اموزشی نزدیکتر است
حالا بماند که مصاحبه چگونه پیش خواهد رفت…………

roz63
roz63

دوستان متوجه شدید که نمره کتبی در بار اول 100 درصد تاثیر دارد و پس از معرفی به مصاحبه سهم آن 30 درصد می شود.

مریم
مریم

منظور من هم مصاحبه هست چون عملا بدون مصاحبه قبولی در آزمون معنی نداره.

رسول
رسول

سلام
من فارغ التحصیل 4 سال پیش برق هستم.
یک مقاله آی اس آی از تز ارشدم دادم. یک مقاله هم فرستادم که حدود یک ماهه داره داوری میشه
فکر میکنم چاپ بشه.

23
23

سلام دوستان. من دانشجوی ترم یک دکترای ریاضی هستم و الان احساس میکنم توانایی مقاله دادن و از پس تز براومدن رو ندارم. 4ماهه استادم بهم فشار میاره من مقاله بدم و من کاری نتونستم بکنم. تا اسفند هم فرصت دارم یه مقاله آماده کنم و استاد از اون به جای امتحان در یه درس نمره بده. ولی دیگه به کل خودم رو باختم.

مرصا
مرصا

دوست عزیز منم رشته ریاضی ام. اما فعلا کارشناس ارشدم. و برای کنکور می خونم. تقریبا دو ساله که فارغ التحصیل شدم. و با راهنمایی استادم و تحت فشار قرار دادن خودم تونستم دو تا مقاله چاپ شده داشته باشم و چند تا هم برای مجلات فرستادیم. کار در این رشته خیلی سخته ولی اگر کمی تلاش کنی و راهش رو یاد بگیری از پسش برمیایی. در این مرحله فقط می مونه که یک موضوع خوب رو انتخاب کنی. سخت نیست خودت رو نباز. راستی گرایش من آنالیزه.

مرجان
مرجان

سلام
کجا ميخونيد؟
گرايشتون چيه؟
ميشه بگيد با چه درصدايي قبول شديد؟
من گرايشم جبر جابجايي است
پارسال قبول نشدم
امسال دوباره بيشتر خوندم
بازم اميد ندارم قبول شم
مقاله هم ندارم

farnaz
farnaz

سلام.منم ریاضی هستم و کاربردی
پارسال از سهمیه استعداد درخشان متاسفانه قبول نشدم و امسال کنکور شرکت کردم و دو مقاله آی اس آی چاپ شده دارم و چند مقاله ارسال شده
به نظرم اگه به این سرعت باید مقاله بدید هرچه سریعتر مقاله ای رو انتخاب کنید و باز کنید و سپس با مطالعه کارهای مشابه انجام شده مقالات رو تلفیق کنید و مثلا با روش یه مقاله مقاله ای دیگه رو حل کنید
مسلما راحت و سریع جواب میگیرید
موفق و پیروز باشید

امین
امین

سلام
من با این سبک که سوابق آموزشی با ضوابط مشخص در قبولی بیشترین تاثیر رو داشته باشه خیلی موافق و خوشحال هستم

phdmech93
phdmech93

ما هم….

مرصا
مرصا

بله منم موافقم.

برق
برق

من هم موافقم

AMIN
AMIN

سلام
با این سبک تاثیر دادن سوابق موافقم ولی به نظر من انتخاب برای مصاحبه دکتری از طریق آزمون اصلا درست نیست
الان من 1 مقاله آی اس آی و 2 تا مقاله علمی پژوهشی و 7 تا کنفرانسی از کارشناسی ارشد دارم ولی چون نتونستم برا کنکور بخونم پایان نامم انجام دادم باید یک سال از عمرمو الکی بگذرونم تا آزمون بعدی بیاد بعد یکی میاد با یه مقاله کنفرانسی دکتری روزانه می خونه
این انصافه آیا؟

omid
omid

بله انصاف همینه…شمو پایان نامتو بذا بعد آزمون کتبی دکترا.

مهسا
مهسا

منم وضعیتم مثل شماست آقا امین. 3 تا علمی پژوهشی و 6 تا کنفرانسی و یه همکاری در تالیف کتاب و حالا اصلا نمیدونم مجاز میشم یا نه 🙁

احمد
احمد

یعنی شما هر 10 تا مقاله رو تو همون 2 ماه فرصت کنکور کار می کردین؟تاریخ کنکور که مشخصه یک مقاله کمتر میدادی کنکور رو زیر سوال نبری

برق
برق

لایییککک

سوال
سوال

اوووووووووووو چه عجله ای داری واسه دکترا خوندن.

دلخور
دلخور

يعني عملاً بيشتر قبولي در آزمون بر مي گرده به معدل!
20 درصد با رتبه محاسبه ميشه
20 در صد هم توي مصاحبه!

arash
arash

من سه تا ای اس ای و چندتا پژوهشی دارم اومدیم گفتناین چیه هر کدوم یه امتیاز.بعد من به کی شکایت کنم؟

ریاضی
ریاضی

منظور از سوابق آموزشی چیه؟

تاریخ جهان
تاریخ جهان

معدل رو محاسبه میکنن برا سوابق آموزشی ریاضی جان…

phdmech93
phdmech93

تاریخ جهان و ریاضی در خبر قبلی قید شده بود معدل کارشناسی و ارشد،نمره زبان،سابقه ی تدریس،توصیه نامه علمی و نمره در دروس تخصصی در بخش آموزش محسوب میشود.موفق باشید

باران 93
باران 93

این سابقه تدریسی که در قسمت آموزشی لحاظ میشه حتما باید در زمینه رشته تحصیلی خودمون باشه ؟ مثلا من سابقه تدریس در سیستم مدیریت کیفیت ایزو دارم توی شرکتی که کار میکنم و ربطی هم به رشته تحصیلیم نداره . آیا این امتیاز داره ؟ لطفا اگر کسی اطلاعاتی داره جواب بده

مهسا
مهسا

بعید میدونم باران جان… تدریس باید تو وزارت علوم و بهداشت باشه!

دلخور
دلخور

وقتي 20 درصد از رتبه ي آ‍زمون مربوط به معدله ديگه چرا دوباره 20 درصد ديگه رو باز ميذارن برا معدل؟؟؟؟
بخدا اين اجحافه!
آقا شايد يه نفر توي ايام امتحان پايان ترم ارشدش به يه بدبختي مبتلا شد و نتونست بخونه ديگه بايد تا آخر عمر تاوان بده
بقرآن من ترم سوم كه 14 واحد ارشد داشتم درگير مراسم مادرم بودم و نمره هام كم شد
چرا !!!!!!!!!!!!!

phdmech93
phdmech93

خب تو روز مصاحبه توضیح بدین چرا معدلتون کم شده ریزنمرات را به همراه داشته باشید حتما که فقط یک ترم نمرات پایین داشتین.مطمئن نیستم معدل تو رتبه تاثیر میزاره یا نه با این 30% اعلام نشده، شده؟
روح مادرتون هم شاد

phdmech93
phdmech93

دوست عزیز نگران نباش چند فاکتور باهم میشه 20% انشاالله بقیه جبران این معدل را میکنه براتون

پلیمر
پلیمر

سلام من با شما موافق هستم وقتی یک سری که معدل بالا دارند از طریق استعداد درخشان پذیرفته میشن و به حقشون میرسند. به نظر من دیگه اینجا نباید معدل انقدر پررنگ بشه..

مهسا
مهسا

دوست عزیز تعداد کسانی که با استعداد درخشان میگیرن خیلی کمه. خب به هر حال کسی که معدلش خوبه با کسی که نیست فرق داره دیگه!

فريبرز
فريبرز

تدريس

سوال
سوال

دوستان بنظرتون نمره مدرک زبان مربوط به کدام قسمت خواهد شد؟

phdmech93
phdmech93

فکر میکنم 21% آموزشی دوست عزیز

سوال
سوال

مرسی منم اینجوری فکر میکنم

برق
برق

ممنون از شما آقای خدایی…بابت تلاش هاتون ازتون ممنونیم

همشهری
همشهری

سوال:
چه تضمینی هست که دانشگاه ها این موارد را اعمال کنند؟ در واقع, اگر تبعیت نکردند و مثلا خود دوباره آزمون کتبی در مصاحبه گرفتند و هفتاد نمره را مدیریت شده بنا به نظر خود اعمال کردند , آیا ناظری از سازمان سنجش در جلسه هست که تذکر دهد؟

فریاد
فریاد

این دقیقا بلایی است که در مصاحبه دکتری بر سر من و دوستم آوردند. خارج از فرم امتیاز بندی و بر اساس سلیقه شخصی افرادی را بر گزیدند که در سایر دانشگاهها امتیاز کمتری از ما کسب کرده بودند. سوال اینست اگر ضوابط را رعایت نکردند چه کسی پیگیر مسئله است ؟ جواب هیچکس

احمد
احمد

طبیعتا خیر