حدیث گل‌محمدیان رتبه 1 آزمون دکتری 93 در رشته هواشناسی کشاورزی (زیرگروه مهندسی آب)  و پذیرفته شده دانشگاه تهران هستند.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ایشان از مقطع کارشناسی ارشد در رشته هواشناسی کشاورزی از دانشگاه شیراز در سال 89 فارغ‌التحصیل شده و مدرک کارشناسی خود را در سال 87 در رشته مهندسی منابع طبیعی، گرایش مرتع و آبخیزداری از دانشگاه کردستان دریافت نموده است.

a

پیاچدی تست: مطالعه برای آزمون دکتری را از چه زمانی آغاز نمودید؟

از مهر ماه 92 به صورت مداوم شروع به مطالعه نمودم و روزانه 6 تا 7 ساعت درس می‌خواندم. از بهمن ماه که مشغول جمع‌بندی دروس مطالعه شده بودم، میزان ساعات مطالعه‌ام بیشتر شد.

پیاچدی تست:بامنابع لازم جهت آزمون چگونه آشنا شدید؟

در حال حاضر در کشور در رشته هواشناسی کشاورزی پذیرش در مقطع کارشناسی نداریم. پذیرش در مقطع ارشد و دکتری نیز محدود است. در مقطع ارشد دانشگاه‌های محدودی از جمله تهران، فردوسی مشهد و شیراز، دانشگاه بوعلی‌سینا و دو دانشگاه دیگر پذیرش دارند و در مقطع دکتری نیز سه دانشگاه تهران، فردوسی مشهد و بوعلی‌سینای همدان دانشجو می‌پذیرند. بنابراین مشخص است که سؤالات کنکور را اساتید این دانشگاه‌ها طرح می‌نمایند و البته دانشگاه تهران نقش مهم‌تری در این امر دارد. بنابراین با مراجعه به دانشگاه تهران و مشورت با دانشجویان ارشد و دکتری می‌توان جزوات و منابع لازم را پیدا کرد.

پیاچدی تست: برای دروس استعداد تحصیلی و زبان هم وقت گذاشته بودید؟

من برای زبان وقت چندانی نگذاشته بودم و فقط کتاب 504 را مرور کرده بودم. برای استعداد تحصیلی کتاب gmat را خوانده بودم. البته برای هر دو درس سؤالات سالیان گذشته را بررسی کرده بودم.

پیاچدی تست:سطح کنکور چطور بود؟ منتظر رتبه 1 در کارنامه خود بودید؟

به نظر من سطح سؤالات تخصصی بالاتر از سال‌های گذشته بود، البته به شکلی نبود که سؤالات از منابع نباشد. بعد از کنکور علیرغم این امر منتظر رتبه‌ای زیر 5 برای خودم بودم.

پیاچدی تست: چه رزومه‌ای برای مرحله مصاحبه فراهم کرده بودید؟

– دو مقاله علمی پژوهشی چاپ شده

– شش مقاله علمی پژوهشی پذیرفته شده در دست چاپ

– یازده مقاله کنفرانس و همایش داخلی

– تألیف دو کتاب از پایان‌نامه و سمینارم

پیاچدی تست: برای مصاحبه به کدام دانشگاه‌ها رفتید؟ هر یک از مصاحبه‌ها به چه شکلی پیش رفت؟

‌همان‌طور که گفتم ظرفیت رشته ما محدود است. ما تنها 11 پذیرش روزانه و 3 پذیرش شبانه در سه دانشگاه تهران، فردوسی مشهد و بوعلی‌سینای همدان داریم که من در مصاحبه هر سه دانشگاه شرکت کردم.

چیزی که در رزومه من نظر اساتید را در همه مصاحبه‌ها به خود جلب می‌کرد، تألیف دو کتاب بود. همه داوطلبان کم و بیش مقالاتی داشتند، اما داشتن کتاب هم امتیاز زیادی داشت و هم مورد استقبال اساتید واقع می‌شد.

اولویت اول: دانشگاه تهران

مصاحبه در دو دانشگاه دیگر برایم قابل انتظارتر بود، اما مصاحبه در دانشگاه تهران و سؤالات اساتید کمی دور از ذهن و غیرقابل پیش‌بینی بود. در این مصاحبه هر یک از اساتید سؤالاتی از دروس تخصصی خود پرسیدند. سپس در مورد پایان‌نامه ارشد سؤالاتی ازقبیل چه کاری انجام دادید و روش انجام کار پرسیده شد. در مورد هدف از تحصیل در مقطع دکتری و برنامه‌ آینده‌ام نیز سؤال شد. برای زبان انگلیسی یک متن داده شد و از من خواسته شد آن را ترجمه کنم، بعد هم سؤالات تخصصی رشته به زبان انگلیسی از من پرسیده شد.

اولویت دوم: دانشگاه بوعلی سینا همدان

این مصاحبه بهتر از دو مصاحبه دیگر بود. پذیرش دانشجوی ارشد در رشته ما در این دانشگاه امسال برای اولین بار اتفاق افتاده و پذیرش دانشجوی دکتری نیز سال سوم است. در مصاحبه‌ها اساتید بیشتر بر مباحث علمی تأکید می‌کردند و کمتر سؤالات حاشیه‌ای مطرح می‌شد. بر روی پایان‌نامه ارشد و مقالات و تسلط بر آنها تأکید زیادی شد. سؤالاتی در مورد روش انجام کار و نتیجه‌گیری‌ها پرسیده شد که به نظر می‌آمد جهت اطمینان از درک مطلب و نیز مشارکت داوطلب در انجام آنهاست. حتی در مورد طرح پژوهشی ارائه نشده‌ای که در رزومه‌ام گذاشته بودم نیز از من سؤال شد. مورد دیگری که پرسیده شد موضوعات مورد علاقه جهت پژوهش در دوره دکتری بود.

اولویت سوم: دانشگاه فردوسی مشهد

در این دانشگاه بیشتر سؤالات تخصصی پرسیدند. در مورد انگیزه از شرکت در آزمون دکتری نیز سؤال شد. بر مقالات نیز تأکید زیادی شد.

اولویت چهارم: شبانه دانشگاه تهران

از این مصاحبه انصراف دادم.

اولویت پنجم: شبانه دانشگاه فردوسی مشهد

مصاحبه شبانه با روزانه یکی بود.

پیاچدی تست: چه توصیه‌ای برای دوستان خود که داوطلب دکتری هستند دارید؟

با توجه به جدید بودن رشته، مهم‌ترین گام جهت آمادگی برای آزمون دکتری در رشته ما جمع‌آوری منابع مورد نیاز جهت مطالعه است. اگر این امر به خوبی صورت گیرد و با اراده و پشتکاری قوی همراه شود، دست یافتن به موفقیت قطعی است.

سخن آخر: از جمله نکات بسیار مهمی که در موفقیت من مؤثر بود لطف و کمک بی‌پایان خداوند می‌باشد که انجام هر کاری جز با توکل به ذات مقدسش امکان‌پذیر نیست. در وهله دوم دلگرمی، تشویق و پشتیبانی اطرافیانم و دادن روحیه و اعتماد به نفس وصف ناشدنی در زمینه آمادگی برای آزمون و تقویت رزومه‌ام بود که بی‌نهایت از آنان سپاسگزارم.

پیاچدی تست: چه منابعی جهت دروس تخصصی در آزمون دکتری مطالعه کردید؟

درس خرد اقلیم شناسی زیستی:

1)      ترجمه جزوه روزنبرگ دانشگاه تهران

درس هیدرومتئورولوژی:

1)      اصول مهندسی هیدرولوژی، جلد اول: هیدرومتئورولوژی. تالیف ژ- رمینراس، ترجمه حسین صدقی

2)      هیدرولوژی پیشرفته، محمد کارآموز و شهاب عراقی نژاد، انتشارات دانشگاه صنعتی امیرکبیر.

3)      جزوه درس هیدرومتئورولوژی، جواد بذرافشان، دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران

درس هواشناسی تکمیلی:

1)      مبانی هواشناسی، هوشنگ قائمی، دانشگاه شهید بهشتی

2)      هوا و اقلیم‌شناسی، علیزاده و همکاران، انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد

3)      جزوه‌های درس هواشناسی سینوپتیکی و دینامیکی دانشگاه تهران

درس اقلیم‌شناسی در کشاورزی:

1)      جزوه درس هوا و اقلیم شناسی، دکتر علی خلیلی، دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران

2)      کشاورزی و آب و هوا، علیزاده و همکاران، انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد

درس آمار و احتمالات:

1)      کتاب آمار و احتمالات دکتر رضایی

2)      مجموعه تست‌های آمار در کشاورزی، انتشارات دیباگران

golmohhadi-1 golmohhadi-2

اینستاگرام آزمون دکتری